X
تبلیغات
گروه کوهنوردی توانا


گروه کوهنوردی توانا


مساله سوء استفاده از دختران و حتی پسران در تورهای کوه‌نوردی مساله تازه ای نیست، چون هر ساله با آغاز فصول گرم و سرد سال برخی شرکت های سودجو و البته در بیشتر اوقات بدون مجوز با بهره گیری از برخی عناوین فریب دهنده نظیر شرکت های توریستی و حتی تورهای کوه‌نوردی اقدام به فریب مردم به خصوص قشر جوان جامعه می کنند. فریب هایی که گاه از جنس سودجویی‌های مالی است و گاه پا را فراتر گذاشته و در مسائل خلاف اخلاق و حتی سوء استفاده‌های جنسی نیز تعریف می‌شود.
 
شاید در طول سال های گذشته اخبار بی‌شماری از اتفاقات هولناکی که در جریان همین برنامه های به اصطلاح تفریحی رخ می دهد، مخابره شده باشد. از قتل و مرگ برخی افراد بیگناه در کوه ها و مناطق توریستی تا تجاوز و سواستفاده‌های جنسی از برخی دختران و پسران فریب خورده جامعه که با نیات دیگری با برخی تورها همسفر شده اند و بسیار اتفاقات از این دست که به هیچ وجه قابل کتمان نیست.
اما سوال اساسی این است که پاسخگوی این شرایط کیست؟ چه کسی باید در برخورد با چنین وضع نگران کننده ای به مردم پاسخگو باشد. فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی یا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؟
 
در همین ارتباط خبرنگار «پیام نو» در تماسی با رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پاسخ های خود را در این خصوص جویا شد. «رضا زارعی» که البته خود اخیراً سکان این فدراسیون را برعهده گرفته سعی کرد پاسخ های قانع کننده ای به ما بدهد.
 
ما مخالف تورهای گردشگری کوه بدون مجوز هستیم!


رئیس فدراسیون کوهنوردی در واکنش به اولین سوال که نقش این فدراسیون در بروز چنین شرایط نگران کننده ای چیست؟ گفت: در زمان محمود شعاعی، رئیس پیشین فدراسیون کوه‌نوردی این مساله مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت منجر به این شد که فدراسیون کوه‌نوردی به همه دستگاه ها و نهادها اعلام کند با هرگونه گردشگری در حوزه کوه بدون مجوز مخالف است و مسئولیت هیچ اتفاقی را در این خصوص نمی پذیرد.
 
وی افزود: مساله تورهای گردشگری تماما زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است و این سازمان است که باید سوابق افراد و شرکت های توریستی را مورد بررسی قرار داده و نسبت به ارایه مجوز به آنها اقدام کند.
 
برنامه‌های کوه‌نوردی سود چندانی ندارد، می‌روند سراغ گردشگری!
 
رئیس فدراسیون کوهنوردی در ادامه اظهار کرد: شرکت های توریستی از آنجا که می دانند برنامه های کوه‌نوردی برای آنها سودی ندارند، ناخودآگاه به حوزه گردشگری سوق می یابند و از آن راه به نیات خود هم می رسند. اما نکته ای که هست اینکه همه این مجوزها در سازمان میراث به افراد و شرکت ها داده می شود.
 
وی ادامه داد: البته سازمان میراث هم در این زمینه قوانین خاص خودش را دارد. برخی از همین شرکت ها بدون داشتن مجوز، تورگردانی می کردند به اسم باشگاه‌داری و کوهنوردی که اتفاقا همانطور که گفتم فدراسیون در دوره گذشته این قضیه را منع کرد و این را به همه اعلام کرد که کار تورگردانی افراد به اسم کوهنوردی خلاف است.
 
سوء استفاده از گردشگران؟! ... بله متأسفانه اتفاق می‌افتد!
 
زارعی در پاسخ به این سوال که قبول دارید در جریان برخی از این تورهای گردشگری و کوه‌نوردی از افراد سوءاستفاده شده و حتی گاهی به برخی تجاوز می شود، گفت: تمام این مباحث متاسفانه اتفاق می‌افتد. ما صراحتا مخالفت خود را با این قضیه اعلام کرده‌ایم و حتی چند وقت پیش جلسه‌ای را با آقای فیاضی از مسئولین سازمان میراث داشتیم اما با توجه به تغییراتی که در این سازمان ایجاد شد بحث تقریبا مسکوت ماند.
 
وی ادامه داد: ما صراحتا اعلام کرده‌ایم کسانی می‌توانند افراد را به کوه ببرند که هم دوره های آموزش کوه‌نوردی را در فدراسیون کوه‌نوردی گذرانده باشند و هم دارای مدرک کوه‌نوردی از فدراسیون باشند. بی‌شک هر کسی بخواهد اقدام به گردشگری در حوزه کوه بکند باید جدای مسائلی که گفتم از سازمان میراث فرهنگی هم مجوزهای لازم را بگیرد.
 
مرگ ۹۴ کوه‌نورد آمار ما نیست!
 
رئیس فدراسیون کوهنوردی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به خبر مرگ ۹۴ کوهنورد در ۱۰ ماه گذشته سال ۹۲ گفت: این آماری که ما اعلام کردیم به نقل از آمار سازمان هلال احمر بود که که در تلویزیون اعلام شد. اساسا ما دسترسی به آمار شفافی در این زمینه نداریم و معمولا همه آمارها در این زمینه مربوط به هلال احمر و سازمان آتش نشانی است.
 
وی افزود: البته این درست نیست که بگوییم اینها همه کوهنورد بوده اند و اسم کوهنورد روی همه آنها بگذاریم، چون ممکن است بخشی از این آمار مربوط به افرادی باشد که در کوه خودکشی کرده اند یا اصلا با انگیزه دیگری به کوه رفته باشد.
 
۹۵۰ امداد رسانی در ۱۰ ماه
 
زارعی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان هلال احمر و آتش نشانی در ۱۰ ماه گذشته بیش از ۹۵۰ امدادرسانی در بخش های مختلف کوه داشته، اظهارکرد: کشور ما از این جهت که شهرهای نزدیک به دامنه کوه های زیادی دارد، طبیعی است که حوادث زیادی هم در این حوزه متوجه اش باشد. متاسفانه نبود آموزش های لازم برای کوهپیمایی و کوهنوردی در بسیاری از موارد مشکلات زیادی برای هموطنان مان ایجاد کرده و می کند.
 
وی تصریح کرد: اگر به آمارهای موجود دقیق نگاه شود در نهایت به این نتیجه می رسیم که بخش زیادی از مرگ و میرها در حوزه کوه مربوط به افرادی است که آماتور هستند و کمتر آموزش های لازم کوهنوردی را ندیده اند. متاسفانه هموطنان ما با این تفکر که در کوه اقامت گاه ها و کافه های بین راهی وجود دارد، با کمترین امکاناتی راهی کوهستان می شوند و گاه و بیگاه چنین مشکلاتی برایشان به وجود می آید.
 
افرادی که در کوه جان خود را از دست می‌دهند؛ سه دسته‌اند
 
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی در پاسخ به این سوال که فکر نمی کنید این تعداد کشته قدری بیش از حد تصور و انتظار باشد، گفت: در اینکه آمار در کشور ما بالاست هیچ شکی نیست اما توجه داشته باشید که در خیلی از کشورها هم شرایط بهتر از این نیست. مثلا در رشته کوهای موبلان فرانسه سالانه افراد زیادی جان خود را از دست می دهند یا همین رشته کوه هیمالیا.
 
وی ادامه داد: به طور کل افرادی که در کوه ها جان خود را از دست می دهند، سه دسته هستند. دسته اول کوه‌نوردهای حرفه ای هستند که در مسیر راه خود اسیر یخچال ها و حوادثی از این دست می شوند. دسته دوم کوه گردهایی هستند که تجربه این کار را ندارند و دسته سوم هم افراد بین این دو که خود را حرفه ای می دانند اما در برخورد با حوادث نمی توانند تصمیم درست را بگیرند و دچار حوادث می شوند.
 
همه چیز آموزش فنی نیست!
 
رئیس فدراسیون کوه‌نوردی در پایان در پاسخ به این سوال که با آموزش صحیح به افراد تا چه اندازه می توان از مرگ و میرها جلوگیری کرد، گفت: همه چیز قضیه آموزش های فنی و کاربردی نیست. بخش مهم مساله فرهنگ سازی در این زمینه است. اینکه ما یاد بگیریم با چه شرایط و ضوابطی اقدام به کوهنوردی کنیم و هر کسی کوهنورد نیست خیلی از مسائل را حل می کند که البته این هم یک مساله فرا فدراسیونی است و همه دستگاه ها باید کمک کنند.

منبع خبر : پایگاه خبری تحلیلی پیام نو

نوشته شده در شنبه 1392/12/17ساعت 22:22 توسط رضا زهتاب| |


باتشکر از مسئولین اجرای  صعود قلم و تلاشگران عرصه ورزش کوهنوردی  و ضمن عرض احترام به تمام دوستان میزبان آرای من به ترتیب زیر می باشد.


اولویت اول: سبلان

اولویت دوم: گهر


برای شرکت در نظرسنجی به آدرس زیر مراجعه نمایید..

http://soud-e-ghalam.blogfa.com/

پیروز و سربلند باشید ...

نوشته شده در چهارشنبه 1392/12/07ساعت 20:0 توسط رضا زهتاب| |

بر اساس گزارش فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی حمیدرضا توزندجانی قهرمان جام فجر در رشته سرعت شد .

با پایان یافتن مرحله فینال رشته «سرعت» در بخش مردان و در چارچوب چهاردهمین دوره رقابت‌های جام فجر و انتخابی تیم ملی؛ چهره‌ی نفرات برتر این رشته مشخص شد.

بر این اساس «حمیدرضا توزندجانی» از خراسان رضوی به مقام قهرمانی دست یافت و «محسن شفیعی» و «رضا علیپور» هر دو از قزوین به ترتیب دوم و سوم شدند.

مسابقات از روز چهارشنبه با شروع رقابت های «بانوان» ادامه می یابد


عکس از : مهدی هنرمند

نوشته شده در سه شنبه 1392/12/06ساعت 20:58 توسط رضا زهتاب| |با افزایش سن تغییرات متعددی در قسمتهای مختلف بدن ایجاد می شود و دراین میان قلب ، ریه ها، سیستم عصبی ، عضلات و استخوانها دچار تغییرات ناشی از افزایش سن خواهند شد. همچنین قدرت عضلات قلب کاهش می یابد و ظرفیت ریه برای جذب اکسیژن کم می شود.

همه این موارد موجب محدود شدن فعالیت و حرکت می شود و بی حرکتی نه تنها بیماریهای جسمی بسیاری را به دنبال خواهد داشت بلکه موجب تنهایی و افسردگی نیز خواهد شد. مشکل دیگری که با بی حرکتی به وجود می آید، عدم توانایی انجام کارهای روزمره و وابستگی به دیگران است.

حال می خواهید با این تغییرات مقابله کنید؟ پس به نکات زیر توجه نمایید:

*فعالیت و ورزش منظم در طول عمر، به خصوص سنین بالا عامل حفظ و حتی تقویت ظرفیتهای قلبی، ریوی ، عصبی و اسکلتی است.

*با فعالیت ورزشی می توان مرگ و میر ناشی از بیماریهای عروقی قلب، سرطان روده بزرگ و افزایش قند خون بزرگسالی را کاهش داد. همچنین فعالیت فیزیکی در کنترل چاقی، کلسترول بالا و فشار خون موثر است.

* فراموش نکنید که ورزش یکی از عوامل مهم برای قرار گرفتن کلسیم در داخل استخوان و محکم شدن استخوانها است.

*ورزش از افسردگی های دوران پیری جلوگیری می کند و از سوی دیگرفواید زودرس ورزش شامل بهبود تعادل و هماهنگی، افزایش قدرت عضلانی ، افزایش انعطاف پذیری و متابولیسم هوازی بدن است.

بدین ترتیب اگر می خواهید کمتر به اطرافیان وابسته باشید، کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید، زندگی شاداب داشته باشید و هزینه کمتری را صرف درمان کنید همراه با ما ورزش کنید. بدون شک همه ما از کودکی تا سالمندی در هر سطحی از سلامتی به ورزش نیاز داریم. امروزه حتی برنامه های ورزشی خاصی برای افرادی که به بیماریهایی نظیر نارسایی قلبی- عروقی، فشارخون بالا، افزایش قند خون ، پوکی استخوان، افسردگی ، سرطان دستگاه گوارش و چاقی مزمن مبتلا هستند، طراحی و آموزش داده می شود.یکی از این ورزشها که برای عموم افراد اعم از زن و مرد مهم است ورزش انسان ساز کوهنوردی است که آموزش  مقدماتی و پیشرفته از ملزومات آن است  که شخصا من برای آموزش تاکیدی زیادی دارم انشاا... که بتوانیم در این را ه گام برداریم و به امید خدا در آینده به آن خواهیم پرداخت .

نوشته شده در شنبه 1392/12/03ساعت 22:55 توسط رضا زهتاب| |


کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ با توجه به فرا رسیدن تعطیلات دهه فجر و اجرای برنامه های زمستانی و مناسبتی در بهمن ماه، از کلیه کوه‌نوردان و گروه‌های کوه‌نوردی درخواست می‌شود ضمن رعایت اصول ایمنی به نکات ذیل توجه کافی داشته باشند:

۱- قبل از عزیمت به مناطق کوهنوردی از شرایط آب و هوایی منطقه اطلاعات کافی را کسب کرده باشند.
۲- تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته و در صورت همراه نداشتن لوازم کافی از صعود به ارتفاعات جدا پرهیز نمایند.
۳- شماره تلفن های ضروری منطقه همچون هلال احمر، آتش نشانی، نیروی انتظامی، راهنمایان کوهستان و پناه گاه های منطقه را همراه داشته تا در صورت ضرورت مورد استفاده قرار گیرد.
۴- همراه داشتن تجهیزات نجات در بهمن برای گروه های کوه‌نوردی از ملزومات صعودهای زمستانی است.
۵- اعضاء تیم ها از اطلاعات کافی خطرات کوهستان و خصوصا بیماری های شایع در ارتفاعات و پزشکی کوهستان مطلع بوده و حداقل دوره های آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان را گذرانده باشند.
۶- در پناهگاه‌ها و قرارگاه‌های فدراسیون کوه‌نوردی کلیه مشخصات تمام افراد تیم و سرپرست تیم شامل نام و نام خانوادگی، نام گروه یا هیئت و شهرستان، تلفن‌های خود و وابستگان و مسیر صعود و برگشت خود و سایر اطلاعات ضروری را در دفتر پناهگاه ثبت نمایند. 
۷- رعایت نظافت و پاکیزگی در پناهگاه‌ها و مسیرهای صعود از اصول اولیه «کوه‌نوردی مسئولیت‌پذیر» است و لذا از کلیه کوه‌نوردان خواهشمند است مسائل زیست محیطی را بطور جدی رعایت فرمایند
.


قرارگاه ها و پناهگاه‌های فدراسیون از ارائه خدمات به کوه‌نوردانی که شرایط فوق را رعایت نکرده و خصوصا از تجهیزات کامل زمستانی برخوردار نباشند جدا معذور بوده و از صعود آنان ممانعت به عمل می‌آورد.

شماره تلفن های قرارگاه های دماوند و ونداربن برای کسب اطلاعات بیشتر به شرح ذیل می باشد:
قرارگاه پلور: ۴ ـ ۳۲۴۲۸۰۱ـ ۰۱۲۲
قرارگار ونداربن: ۲۶۲۷۲۴۴-۰۱۹۲

این اطلاعیه بطور جدی در مسیرها و جبهه های مختلف دماوند، علم کوه و سبلان لازم الاجرا می باشد.

نوشته شده در پنجشنبه 1392/11/10ساعت 19:50 توسط رضا زهتاب| |


دل سپردن بر ستيغ كوه ها را؛ عشق بايد گفت

كوله بار‌ِ سختِ سنگين را به دوش خود كشيدن

از بلند يالها بالا كشيدن

پا نهادن بر چكاد* كوهساران

                         كار هركس نيست

 

ره بريدن در اُريب صخره هاي مرگبارش

و فرو رفتن به عمق دره هاي پر شيارش

پنجه افكندن به يخهاي يخارش

                         كار هر كس نيست

               خاصه آنجا كه چكاد كوه زيباي دماوند است


اوج صخره آشيان باز و شاهين است

جايگاه مردان نيك آئين است

همنوردا... مرد بايد بود

در كمال سرافرازي       زيرپاي نيك مردان

                                                     گَرد بايد بود

كوه را ... عشق است

دل سپردن بر چكاد كوهها را ...؛ عشق بايد گفت

                      عشق ورزي شيوه والاي انسان است

 عکس از سیدجواد رضوی

( حسن وجدان بخش )

نوشته شده در چهارشنبه 1392/10/25ساعت 20:19 توسط رضا زهتاب| |

تصاویر زیبای دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی را دیدیم و لذت بردیم در این برنامه آقای بخشایش بعنوان سرقدم و آقای وحیدی عقبدار تیم تعیین شدند که از ایشان و حضور تمامی همنودان خوبم ممنونم . همچنین از آقای جواد سیدی که مسئولیت فنی برنامه را بعنوان مربی قبول کرده بودند سپاسگزایم و اما ...


گزارش پیمایش دره اخلمد

آمار این برنامه:

تاریخ: جمعه20 – 10 - 92  

حرکت: ۶:۳۰ صبح

بازگشت: : ۳۰: ۱۴بعد از ظهر

وعده غذایی: یک وعده (صبحانه)

وسیله: دو دستگاه مینی بوس و دو دستگاه سواری

شرایط جوی: صاف _ آفتابی _  نسبتا سرد

مسیر: مشهد _ چناران _ اخلمد

مسیر راهپیمائی: روستای اخلمد _ مسیر کنار رودخانه تا آبشار پنجه گرگی

لیست افراد شرکت کننده:  آقایان :حسینیون – کرمانشاهی – شاهرودی – بخشایش – رضا رضوانی - حسین صفری – زیبا - احمدیان - پژند – بیگی – علیرضا هوشیار – حسین لطفی – حسنی – قریشی – سیدان – کریمی – وحیدی – پهلوان – متقی – حسین قربانی – مظاهری – ممنونی – زهتاب

خانم ها " فهیمه بخشایش – حمیده فرهادی – کربلایی – اکبراوغلی – فاطمه و مریم شیبانی – مهدیزاده – الهه داورپناه – زکیه حضرتی – وحیدی – قربانی


شرح مختصر بر این برنامه : دره اخلمد زیبایی و کاربرد چندمنظوره دارد ، گروه های مختلفی از آن استفاده و حظ فراوان می برند : دسته اول صخره نوردان هستند که از دیواره های بلند آن جهت هیجان ، تمرین و آموزش ازش استفاده می کنند . دوم کوهنوردان و طبیعت دوستان ، که جهت دره پیمایی و دیدن از قندیل های زیبای آن سختی راه را به خود هموار می کنند و دسته دیگر هموطنانی هستند که جهت تفریح و گردش و گذران یک روز تعطیل که بالطبع فصل تابستان است از خنکای دلپذیرش لذت می برند.  ما هم برای دیدن از قندیل های زیبا راهی اخلمد شدیم و در مسیر به همت دوستان چوب جهت روشن کردن آتش تهیه کردیم که جهت درست کردن نیمرو و تهیه چایی و لذت بردن از خود آتش خیلی موثر افتاد به هر حال هوای پاک و خوب ، زمین خوب ، دوستان خوب همه جمع بود تا روز شاد و بیاد ماندنی را داشته باشیم خدا را برای همه نعماتش شاکریم .

 

 

مطالبی چند راجع به اخلمد :

    روستای اخلمد در مسير جاده مشهد قوچان و به فاصله ۸۴ كيلومتري مشهد واقع شده است. فاصله جاده فرعي آن تا جاده آسيايي حدود ۱۶ كيلومتر است

    آبشار اخلمد٬ ديواره هاي عمودي و بلند كوههاي آن، ‌هواي پاكيزه و ييلاقي، ‌و انواع ميوه هاي گيلاس و سيب درختي آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندي است كه به همت و يا در زمان بايسنغر ميرزاي تيموري فرزند شاهرخ و حاكم توس در نيمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و ميوه هاي آن مخصوصا سيب اخلمد معروف است

 

    این دره دارای دیواره های صخره ای با ارتفاع حدود ۳۰۰-۲۰۰ متر می باشد که یکی از بزرگترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می باشد از دیواره های معروف ان می توان به (دیواره سفید - الله اکبر -عقاب و...)نام برد این دره دارای چندین آبشار می باشد که ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد

    آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان خراسان رضوی در شمال خاوری ایران

    از روستاي اخلمد تا اولین آبشار حدود ۲ كيلومتر فاصله است٬ اين مسير که تا آبشار آخر یا همان پنجه گرگی ادمه دارد٬ را بايد پياده طي نمود. آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است

نوشته شده در یکشنبه 1392/10/22ساعت 7:1 توسط رضا زهتاب| |


   گاهی اوقات می شنویم یا می بینیم که چد نفر با هم اختلاف دارند و پشت سر هم می زنند.در واقع خیری برای یکدیگر نمی خواهند و تیشه به ریشه هم می زنند.تعجب آنجا بیشتر می شود که آنها با هم نسبت سببی یا نسبی یا دوستی بسیار نزدیک هم داشته
 باشند.کمی فکرکنیم که مگر چقدر این دنیای فانی ارزش دارد که وقت گرانبهای خود را صرف بد گویی از هم می کنیم؟غرض ورزی می کنیم.از حال هم بی خبریم. حال وقتی اتفاق بدی برای یکی از آنها می افتد از همه بیشتر غصه می خوریم و حتی ممکن است به خود بد و بیراه هم بگوییم که ای کاش زنده می شد و می توانستیم جبران کنیم.بهتر نیست با «مولوی» همراه شویم و باور کرده و عمل کنیم که:
غرض ها تیره دارد دوستی را غرض ها را چرا از دل نرانیم
چو بعد مرگ خواهی آشتی کرد همه عمر از غمت در امتحانیم
کنون پندار مردم آشتی کن که در تسلیم ما چون مردگانیم
چو بر گورم بخواهی بوسه دادن رخم را بوسه ده کاکنون همانیم
عمر می گذرد.بقول حضرت حافظ شیراز:بر لب جوی نشین و گذر عمر ببین»

اما آنچه که می ماند نام نیک است و کار نیک.یکی از مولفه های تاثیر گذار در این ماندگاری این است که از حال هم غافل نشویم و از بودن در کنار هم لذت ببریم.با این توضیح که هیچ دو انسانی نیستند که در همه خصوصیات مثل هم باشند بلکه تفاوت ها و برخی از تعارض ها در زندگی اجتماعی و در تعامل با دیگران حتی نزدیکترین فرد به انسان طبیعی است.

  همچنانکه «امیر پازواری» شاعربلند آوازه مازندرانی می گوید

"که من آن کاروانسرای قدیمی که خیلی ارزش مادی دارد را می خواهم چه کار کنم.صد دل غمگین و یک دل شادرا می خواهم چه کار کنم.دل من ریش ریش شده، روی پوست بدن من پماد می زنید فایده ای ندارد.وقتی مردم و دستم از دنیا کوتاه شد داد و بیداد کردن برای من فایده ای ندارد."

بیاییم از این پس اینگونه عمل کنیم که اگر قرار است لطفی به هم داشته باشیم در زمان زنده بودن باشد.بقول حافظ:

اکنون که در پیش توام، مرحمتی کن        فردا که شوم خاک، چه سود اشک ندامت

نوشته شده در جمعه 1392/10/20ساعت 22:48 توسط رضا زهتاب| |

  بنا به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی بر اساس هماهنگی انجام شده؛ «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه ‎‌نوردی و صعودهای ورزشی روز جمعه بیستم دی ماه در برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیونی «هفت گام» از  شبکه «خبر» حضور خواهد یافت.

   این برنامه از ساعت ۱۸ به مدت ۴۵ دقیقه روی آنتن خواهد رفت و بخش عمده‌ای از آن به کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی اختصاص خواهد داشت.

نوشته شده در پنجشنبه 1392/10/19ساعت 21:11 توسط رضا زهتاب| |


    قطعا تاسیس گروه و یا باشگاه جهت فعالیت هر صنفی اعم از اقتصادی ، ورزشی و ... از بدیهات در جهت رشد در آن مقوله می باشد و بستر خوبی است جهت رشد و تعالی . همچنانکه اخیرا در کشور ما تاسیس و تولد گروه ها و باشگاه های کوهنوردی قارچ گونه با سرعت چشمگیری پیدا کرده و ما اگر می خواهیم اصطلاح قارچ گونه را از گروه خودمان  دور کنیم باید تک تک افراد موسس و در آینده هیات مدیره انتخاب مجمع بطور مستمر در این زمینه فعالیت کرده و دارای دیدگاه و وسعت نظر و خلاقیت را در فهرست کار خود قرار دهند و تنها از این دیدگاه وارد هیات مدیره نشوند که بله ما هم عضو هیات موسس و یا هیات مدیره هستیم ! کاش به همین بسنده کنند و از سنگ اندازی و تخریب دست بردارند و تنها شعار نداده و حرافی کنند و مثل بادکنک پرباد و فیس و مدعی باشند و بس . و در عمل هیچگونه بازدهی و کارایی لازم را نداشته باشند تک تک افراد هیات بایستی برنامه خودشان را ارائه کرده و در عمل به آن پایبند بوده و به نحو احسن در اجرای آن بکوشند .   بنوبه خودم و شما هم حتما شاهد بوده اید که چه بسا افراد زیادی با ذوق و شوق  وارد گروه ها و باشگاه ها شده اند ولی بدلیل بی برنامه گی و  جدی نگرفتن از طرف همین افراد که خود منفعل بوده و تحمل دیدن غیر از خودشان را ندارند رها شده و به زندگی عادی خود برمی گردند . بنابراین داشتن برنامه کوتاه مدت و بلند مدت و ترسیم راه گروه بطور شفاف بدور از شعارزدگی و خودخواهی ها می توان به آینده امیدوار بود . نیروی انسانی بزرگترین ثروت هر تشکلی بحساب می آید ولی چه نوع نیروهایی . آیا داشتن صدها نیرو ملاک ارزش یک گروه است ؟ قطعا جواب روشن است . نه . در صورتی این نیروها با ارزش است که آموزش دیده باشند بنابراین در وحله اول و  مهم ترین اقدام  آموزش و ارتفا دانش کوهنوردی اعضا است . که باید همین امر هم پیگیر و تداوم داشته باشد تا نیروهای جذب شده به گروه حالت انفعال بخود نگرفته و فراری نباشند که با یاری جستن از تجربه پیشکسوتان و مربیان و مدرسین  مبرز راه روشنی در انتظار گروه خواهد بود معتقدم محمع به افرادی  که دارای خلاقیت بالا و با برنامه و منضبط و جدی در امور محوله هستند رای دهد تا تیم گام های رشد وتعالی را پیموده و به سر منزل مقصود برسد . انشاا..

نوشته شده در چهارشنبه 1392/10/18ساعت 1:18 توسط رضا زهتاب| |  همان طورکه می دانیم کوهنوردی در کشور ما معمولا در آخر هفته وروزهای تعطیل صورت می گیرد.والبته بین هر جلسه کوهنوردی ممکن است یک هفته یا بیش از آن فاصله ایجاد شود.در صورتی که میدانیم برای انجام برنامه های کوهنوردی فرد به آمادگی بدنی مناسب به دلیل مواجه شدن با فشار نیازمند است.

یکی از مرسوم ترین روش ها تمرینات در طول هفته می باشد. کوهنورد با تمرینات در طول هفته میتواند توان بدنی خود را ارتقا داده و با استفاده از این توان تلاش نماید برنامه های قوی تری را به انجام رساند.

تمرینات در طول هفته به دو قسمت هوازی و بی هوازی تقسیم میشود.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی شامل تمریناتی است که به منظور افزایش استقامت بدن، افزایش توان شش و قلب انجام میگیرند. برای این تمرینات می توان از کوهپیمایی ، دو استقامت ، شنا ، دو چرخه سواری و … نام برد.

حال با توجه به برنامه ای که فرد قصد انجام آن را دارد شدت و میزان این برنامه ها متغیر است.اما می توان به طور کلی گفت که کوهنوری که در برنامه های معمولی شرکت می کند باید حداقل هر هفته مسافتی معادل ۱۵ کیلو متر را با سرعتی حدود ۸ کیلومتر در ساعت بدود و یا خود ۳۵ کیلومتر دوچرخه سواری کند، آن هم در صورتی که در آخر هفته ها برنامه کوهنوردی را اجرا نماید.حال در صورتی که فرد قصد انجام برنامه های سنگین تر را داشته باشد این میزان باید افزایش بیابد.به طور مثال در مورد صعود اولین تیم از کشور ترکیه به اورست در مورد تمرینات این تیم عنوان شده است که به طور مثال برنامه روزانه دوچرخه سواری چیزی حدود ۶۰ کیلومتر بوده است.و یا در مورد اولین صعود بانوان به قله آناپورنا سرپرست تیم خانم آرلن بلان تمرین روزانه دو ی خود را بین ۸ تا ۱۵ کیلومتر عنوان نموده است.در مجموعه به کوهنوردان توصیه می شود برای جلوگیری از فشارهای ناگهانی به مکانیسم بدن ، لذت بردن هر چه بیشتر از برنامه های کوهنوردی ، جلوگیری از معذب شدن همنوردان و همچنین ارتقا سطح کوهنوردی خود ،حداقل میزان تمرینات هوازی یعنی ۱۵ کیلو متر در هفته دو را رعایت کنند.

نوع دیگری از تمرینات هوازی که در این راه یاری رسانند شامل استارت های ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر می باشد که برای افزایش قدرت انفجاری در قلب و شش ها مناسب می باشند.

تمرینات بی هوازی

دسته دیگر از تمرینات که دارای اهمیت هست تمرینات بی هوازی می باشد. این نوع تمرینات با هدف تقویت عضلات صورت می پذیرند و معمولا با استفاده از دمبل ، هالتر و… انجام می پذیرند و در بالا کشیدن ها ، حمل کوله ، نیز جلوگیری از آسیب های آناتومیک به کوهنورد کمک می کنند.

نوشته شده در شنبه 1392/10/07ساعت 21:50 توسط رضا زهتاب| |
ردیف

عنوان دوره

پیش نیاز

دوره

سابقه

1

کارآموزی مقدماتی کوهپیمائی

-

-

2

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

کارآموزی مقدماتی کوهپیمائی 

    3 ماه

3

کارآموزی مقدماتی برف

کارآموزی مقدماتی کوهنوردی

    3 ماه

4

کارآموزی مقدماتی غارنوردی

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

3 ماه

5

کارآموزی پیشرفته سنگنوردی

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

1 سال

6

کارآموزی پیشرفته یخ و برف

کارآموزی مقدماتی برف

1 سال

7

کارآموزی پیشرفته غارنوردی

کارآموزی مقدماتی غارنوردی

1 سال

8

مربی درجه 3 کوهپیمائی

کارآموزی مقدماتی کوهپیمائی

2 سال

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

3 ماه

کارآموزی مقدماتی برف

3 ماه

9

مربی درجه 3 سنگنوردی

کارآموزی پیشرفته سنگنوردی

1 سال

10

مربی درجه 3 یخ و برف

کارآموزی پیشرفته یخ و برف

1 سال

11

مربی درجه 3 غارنوردی

کارآموزی پیشرفته غارنوردی

1 سال

نوشته شده در پنجشنبه 1392/10/05ساعت 16:42 توسط رضا زهتاب| |


 فدراسیون با صدور بخش‌نامه‌ای به هیئت‌های سراسر کشور اعلام کرد؛ به آگاهی می‌رساند؛ با عنایت به آغاز فصل سرما و برودت دما در مناطق کوهستانی، برگزاری هرگونه دوره آموزشی رسمی (کارآموزی مقدماتی و پیشرفته) به لحاظ فقدان کیفیت آموزشی و بهره‌وری نازل کارآموزان از این‌گونه دوره‌ها، از ابتدای دی‌ماه سال جاری مجاز نمی‌باشد.
استان‌هایی که به لحاظ اقلیمی، امکان برگزاری دوره‌های آموزشی را دارند تنها با اخذ مجوز از فدراسیون قادر به اجرای دوره خواهند بود.بنابراین ما منتظر  اخذ مجوز هیات استان از فدراسیون هستیم تا به درخواست گروه توانا جواب مثبت بدهند

نوشته شده در چهارشنبه 1392/10/04ساعت 21:25 توسط رضا زهتاب| |


انجمن پزشکی کوهستان ایران: بارها در گزارشات برنامه ها خوانده ایم که بی توجهی به حریم زندگی بومیان کوهستان باعث بروز مشکلات جدی برای برنامه های کوهنوردی شده است، حتی در مواردی باعث بروز حوادث جدی که منجر به ارجاع به مراکز انتظامی شده است. در برنامه های کوهنوردی ما مهمان آنانیم و آنان صاحب خانه و ما باید حرمت صاحبخانه را حفظ کنیم. با رعایت موارد ذیل می توانیم از بروز چنین مسائلی جلوگیری کنیم:

1 - در برخورد با روستانشینان ، عشایر و چوپان ها رعایت احترام و ادب را مد نظر داشته باشید . به ویژه در سلام دادن به ریش سفیدان همیشه پیش دستی نمایید . از آنجایی که این گونه افراد به کوه نوردان به چشم شهرنشینان و افراد با سواد نگاه می کنند ، انتظار رعایت آداب و معاشرت بیشتری را از طرف آنها دارند .

2 - هنگام عبور از داخل روستا ، از شوخی کردن با هم نوردان جداً پرهیز کنید و باید در نظر داشته باشید که ورود شما به روستا به ویژه در لباس و تجهیزات کوه نوردی که معمولاً رنگهای شادی نیز دارند ، کنجکاوی جمعیت روستایی را برانگیخته می کند و حرکات و رفتار شما را در زیر ذره بین قرار می دهد .

3- در برخورد با بچه ها مهربان باشید و از اینکه ممکن است دنبال شما راه بیفتند و وسایل شما را از روی کنجکاوی لمس کنند صبور باشید

4 - از عکس گرفتن و فیلمبرداری داخل روستا ، بدون اطلاع از فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ، خودداری نمایید .

5 - از توقف در مقابل درب ورودی خانه ها پرهیز نمایید و سعی کنید در مقابل اماکن عمومی از قبیل مغازه های روستا ، قهوه خانه ، مسجد و یا میدان توقف کنید .

6 - از پوشیدن شلوار کوتاه و زیرپوش رکابی در داخل روستا یا هنگام عبور از کنار چادرنشینان پرهیز کنید .

7 - هنگام برداشتن آب از چشمه ها و قنات های داخل آبادی سعی کنید از افراد مسن و با تجربه گروه جهت آوردن آب استفاده کنید . ( از آنجایی که وظیفه آب آوردن و شستن لباسها و ظروف بر عهده دختران جوان می باشد این محل ها در بیشتر اوقات روز به زنان و دختران اختصاص دارد )

8 - افراد روستایی و عشایری خود را از لحاظ جسمانی و برخورد با طبیعت قوی تر از شهری ها می دانند . سعی کنید توی ذوقشان نزنید

9 - هنگام ورود و نزدیک شدن به اماکن مذهبی که معمولاً با نامهای پیر ، قدمگاه ، اجاق ، زاویه ، آستانه ، سقاخانه و .... شناخته می شود ، باید در نظر داشته باشید که اینگونه اماکن در نظر مردم بومی از قداست و احترام زیادی برخوردارند . برخی از درختان مثل درخت توت ، زال زالک ، سدر (کنار) ، مورد و .... نیز مقدس شمرده می شوند . البته این قداست از مکانی به مکان دیگر فرق می کند .

10 - از ورود به کشتزارهای گندم و علفزارهایی که در انحصار افراد قرار دارند جداً خودداری کنید . در صورت اجبار از مرزهای موجود بین قطعه زمین ها استفاده نمایید . باید توجه داشت درآمد روستاییان مناطق کوهستانی معمولاً بسیار پایین بوده و تنها راه درآمدشان چند راس گوسفند و همین مزارع کوچک می باشد .

11 - از آنجاییکه در فصل کاشت و یا موقع وجین و برداشت محصول ، زنان و دختران جوان نیز پا به پای مردان در مزارع و باغات به کار مشغولند ، لذا باید از ورود به آنجا بدون اجازه جداً خودداری کرد .

12 - در صورت ورود ناخواسته به ملک خصوصی افراد در مواجهه با اعتراضشان به جای بحث و مجادله ، از آنها عذرخواهی نمایید .

13 - در برخورد با سگهای گله نباید سر به سر آنها گذاشت و آنها را عصبانی تر کرد زیرا در این صورت نارضایتی صاحب گله را نیز فراهم کرده اید . در مقابله با سگهای وحشی از خود چوپان یا صاحب سگ کمک بگیرید .

14 - موقع پرسیدن فاصله محل ها ، توجه داشته باشید که افراد بومی در تخمین زمانها ، معمولاً به علت عدم استفاده زیاد و روزمره از ساعت ، یا به علت آشنایی و رفت و آمد زیاد در محل ، آنرا نزدیک تر از آنچه هست برآورد می کنند یا در دوری فاصله ها دچار اغراق و مبالغه می گردند . زندگی در طبیعت بیشتر با اوقات شرعی و طلوع و غروب آفتاب ارتباط دارد .


منبع سایت موسسه علمی پزشکی کوهستان


نوشته شده در سه شنبه 1392/10/03ساعت 21:50 توسط رضا زهتاب| |


بطور خلاصه می توان ماحصل آن جلسه را در جمله زیر خلاصه کرد "پیگیری مراحل تکمیلی اداری دریافت مجوزگروه و آموزش اعضاء"

همنوردان ،  بالشخصه  من از سخنان این عزیزان خیلی لذت بردم در وحله اول  ما باید فعالیت گروه را کاملا در بستر قانونی و سیستماتیک پیش ببریم .

 در وحله دوم آموزش اعضا از کانال مربیان دارای مجوز و کاربلد باشد.

 همه این ها مستلزم داشتن هیات مدیره قوی ، فعال و جوان به همراه نیروهای با تجربه است و از جمله داشتن بودجه و اعتبار لازم جهت پیشبرد اهداف گروه که باید راه های درآمدزایی  مورد بررسی قرار بگیرد .


بنابراین کوهنوردی شعاری و حماسی در این چهار چوب کاملا مردود و غیر قابل توجیه است ما اجازه نداریم سلامت یک تیم را به صرف اینکه چند نفر بصورت رفاقتی دور هم جمع شدند به خطر بیاندازیم بقول مسنر ما حق نداریم به کارهای شعاری رو بیاریم . از دید او آرزوی صعود یک قله یک هدف شخصی است و صعود قله به قصد سربلندی یک ملت و بر افراشتن پرچم مقدس وگروه یا باشگاه و مطرح کردن خود و قدرت نمایی که بله ما اینیم و دیگر ادعاها و غیره دروغی بیش نیست و آنچه یک کوهنورد را برای صعود یک قله بر می انگیزاند هر هدفی می تواند باشد جز قرار دادن پرچم کشور یا گروه یا باشگاهش بر فراز قله. اما با کمال تاسف این رویه ریاکارانه هنوز در جامعه ما رواج دارد ریاکاری ای که متاسفانه آنچنان در جامعه ما ریشه دوانیده که حتی جزئی از فرهنگ ما شده است .  این رودربایستی ها و تعارف های دروغین در زندگی ما هم رسوخ کرده که کنکاش و بحث در این مورد خود مقال و فرصت دیگر می طلبد که از حیطه این نوشته خارج است .

  ما باید اخلاق کوهنوردی را رعایت کنیم در هر جایگاهی که قرار گیریم، اعم از یک کوهنورد معمولی و منفرد یا عضوی از گروه یا باشگاه كوهنوردي، بعنوان امدادگر و یا پزشک و یا مربي كوهنوردي و یا راهنماي كوهستان ویا سرپرست

فرد اخلاق‌مدار در هر يك از اين جايگاه‌ها در برابر حقوق ديگران ، خودش ، طبیعت ،کوهستان وظايفي به عهده‌ دارد که باید به دور از ریاکاری و فریبکاری ملزم به رعایت آنهاست پس دوستان بیایید با همکاری و همدلی این فعالیت را در مجرای صحیح ،صادقانه و واقعی پیش ببریم                                                                                                                                            

نوشته شده در دوشنبه 1392/10/02ساعت 20:53 توسط رضا زهتاب| |

   دوشنبه شب 25-9-92 آقای امانی رئیس هیات استان به همراه مسئولین این هیات از گروه ما بازدید بعمل آوردند ضمن تشکر و قدردانی از این عزیزان بابت این حرکت خوب و ستودنی نظر شما را به گزارش کوتاهی که توسط این هیات بعمل آمده جلب می نمایم . در ضمن از حضور گرم آقای نعیم آبادی رئیس اسبق هیات کمال تشکر را دارم .

  هیات کوهنوردی استان در راستای  حضور مستمر و مستقیم در هیات های شهرستانها وباشگاههاو گروههای کوهنوردی سطح استان تا کنون از تعداد زیادی از شهرستانها بازدید به عمل آورده است . در ادامه این بازدیدها دوشنبه  25 آذرماه  از گروه کوهنوردی توانا شهرستان مشهد بازدید بعمل آمد .

در این بازدید که حسین امانی رئیس هیات استان ، خانم وفائیان نائب رئیس هیات استان ، آقای لطفی مسئول کارگروه امور شهرستانها ،پیله چیان دبیر و کرباسفروشان سرپرست روابط عمومی حضور داشتند . اعضاء باشگاه توانا مشهد بسیارپررنگ ظاهر شدند. در ابتدای جلسه آقای شاهرودی ضمن تشکر و قدردانی از حضور اعضاء هیات در گروه توانانکاتی را در خصوص این گروه عنوان نمودند. . سپس آقای امانی رئیس هیات  یکی از اهدف حضور در باشگاهها و گروهها را ارتباط مستقیم و دیدار با مسئولین و اعضاء باشگاهها و گروهها و شنیدن انتقادات و پیشنهادات  آنها می باشد. ضمن  تشکر از مسئولین باشگاهها و اعضا ء آن از خانواده های این عزیزان نیز بدلیل حمایت از کوهنوردان گروه  تشکر نمود و آن را یکی ازنکات ارزشمند این گروه برشمرد. همدلی و خانوادگی بودن جو این باشگاه از نکات با ارزش دیگری بود که قابل تقدیر بود.خانم وفائیان نائب رئیس هیات نیز با اشاره به توانمندی خانمها و اقداماتی که تاکنون درخصوص کوهنوردی بانوان در سطح استان صورت گرفته نکاتی را ارائه نمود.در ادامه آقای پیله چیان دبیر هیات استان نیز در خصوص پیگیری مراحل تکمیلی اداری دریافت مجوزگروه و آموزش اعضاء نکاتی را بیان نمود.نوشته شده در جمعه 1392/09/29ساعت 19:56 توسط رضا زهتاب| |


براساس کامنت و پیام دریافتی باخبر شدیم تیم امداد و نجات در دماوند تشکیل شده که وظیفه خود دانستیم که در این مورد اطلاع زسانی کنیم متن کامنت دریافتی:

ازتاریخ 18لغایت 23 بهمن 92 تیمی داوطلب جهت نجات کوهنوردان در جبهه جنوبی دماوند

1-پناهکاه بارکاه سوم

2-درارتفاع 5200

مستقر خواهند شد که در صورت نیاز به کوهنوردان امداد رسانی کنند مسولیت این تیم را محمود قویدل بیر جندی بر عهده خواهد داشت لطفا این شماره تماس را به کسانی که قصد صعود را دارند بدهید تا در صورت نیاز تماس حاصل فرمایند 09159610456

نوشته شده در چهارشنبه 1392/09/27ساعت 21:26 توسط رضا زهتاب| |


   

رضا زارعی 44 ساله برای 4 سال آینده سکان فدراسیون کوهنوردی را بدست گرفت . او که خود یکی از منتقدان همیشگی فدراسیون بوده امیدواریم گام های اساسی در این رشته که رو به رخوت و از هم گسستگی هست بردارد

گروه کوهنوردی توانا ضمن تبریک به ایشان ، این انتخاب را به فال نیک گرفته و آرزوی موفقیت برای تمامی کوهنوردان دارد .

صبح امروز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۹۲، مجمع انتخاباتی فدراسیون با حضور اکثریت (42 عضو) اعضای آن برگزار شد و در نهایت «رضا زارعی» به عنوان رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ در این مجمع که به ریاست دکتر «سجادی» معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و با حضور «افشار زاده» دبیر کمیته ملی المپیک همراه بود، پس از توضیحات رئیس مجمع در خصوص فرآیند برگزاری انتخابات، به هر یک از نامزدها ۱۰ دقیقه فرصت داده شد تا برنامه‌های خود را معرفی کنند.

نامزدها به ترتیب حروف الفبا به ایراد سخن پرداختند و در جریان این بخش آقایان همایون بختیاری و حمید مساعدیان انصراف خود را اعلام کردند. پیش از آن نیز خانم منصوره گرجی و آقایان نیکخواه، بهادرانی و کوچکی نژاد انصراف خود را اعلام کرده بودند که در نهایت ۵ نفر در بخش نهائی انتخابات حضور داشتند.
بر این اساس رای گیری از اعضای مجمع برای انتخاب نامزد مورد نظرشان از میان آقایان رضا زارعی، مهدی داورپور، حسین رضایی، کاوه کاشفی و مهدی هنرمند صورت گرفت که به ترتیب زارعی ۱۹ رای، داورپور ۱۲ رای، کاشفی ۷ رای و رضایی یک رای را به خود اختصاص دادند.لذا با توجه به اینکه نفر منتخب می‌بایست نصف+یک رای از مجوع آرای حاضرین را به خود اختصاص دهد، فرآیند انتخابات بین دو فردی که بیشترین رای را آورده بودند، به دور دوم کشیده شد.

در دور دوم نیز «رضا زارعی» با کسب ۲۹ رأی و  «مهدی داورپور» ۱۰ رای را به خود اختصاص دادند، و در نهایت «رضا زارعی» برای چهار سال آینده به عنوان رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی انتخاب شد.بیوگرافی زیر از وبلاگ او به نام «کوه قاف» که از سال 86 در لینک وبلاگ ما هم قرار دارد برداشت شده است.
متولد : 15 تیر 1348
عضو گروه کوهنوردی آرش از سال 1373
 
صعودها:
صعود قله راکاپوشی 7788 متر –  1376
صعود اورست تا ارتفاع 7900 متر – 1377
صعود قله مون بلان 4807 متر – 1378
صعود قله چوآیو 8201 متر – 1379
صعود شیشاپانگما7027 متر تا کمپ سوم 7300 متر – 1379
صعود قله ماکالو8463 متر –  1380
صعود قله لوتسه 8516 متر – 1381
صعود قله خان تنگری 7010 متر- 1381
صعود قله اسپانتیک 7027 متر- 1382
صعود دیران پیک تا ارتفاع 5500 متری - 1383
صعود قله اسپانتیک 7027 متر - 1383
صعود قله اورست 8848 متر - 1384
صعود قله آرارات 5136 متر - 1385

مدارک کوهنوردی:
مربیگری درجه 3 سنگنوردی - 1377
مربیگری درجه 3 یخ و برف - 1377
مدرک صعودهای سرطنابی (فرانسه) – 1378
مدرک صعود مسیرهای دشوار (فرانسه) – 1378
مربیگری درجه 2 یخ و برف – 1379
مربیگری درجه 2 سنگ نوردی – 1380
مربیگری درجه1 سنگ نوردی – 1384
مربیگری درجه 1 یخ و برف – 1385
فعالیتهای تشکیلاتی:
عضو گروه کوهنوردان آرش از سال 1373 
عضو کارگروه کوهنوردی اتحادیه جهانی کوهنوردی 88 تا 91
عضو سازمان GHM (صعودهای بلند کشورفرانسه) از طریق انجمن کوهنوردان
دبیر کارگروه هیمالیانوردی فدراسیون - 79 تا 84 
مسئول کارگروه کوهنوردی فدراسیون - از سال  86 تا 90
مسئول کارگروه آموزش فدراسیون در سال 90
 

نوشته شده در سه شنبه 1392/09/19ساعت 19:18 توسط رضا زهتاب| |


طی اخبار موثق از دفتر مجامع وزارت ورزش و جوانان، محمود شعاعی استعفای رسمی خود را از کاندیداتوری ریاست فدراسیون کوهنوردی به معاونت ورزش قهرمانی وزارت و ورزش و جوانان تسلیم کرد.

بر اساس گفته یکی از مسئولین امور مجامع ورزش قهرمانی، این استعفا به دفتر معاونت وزیر تقدیم شده و اعلام رسمی آن در ساعتها یا روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

شعاعی که بازنشسته نیروهای مسلح می باشد بنا به قانون ممنوعیت کار بازنشسته ها و دوشغله ها، نیاز به تاییدیه هیات دولت داشت تا بتواند در انتخابات ریاست فدراسیون شرکت کند، امری که در هفته های گذشته به شدت در تکاپوی آن بود و ظاهرا لابی های موثری نیز در این زمینه با برخی مسئولین وزارت ورزش ایجاد کرده بود. اما این مسئله موجب اعتراض وسیع افراد مختلف از جامعه کوهنوردی شد که به عملکرد فدراسیون کوهنوردی در سالهای اخیر اعتراض جدی داشتند. اعتراضی که در قالب مقاله ها، مصاحبه ها، وبلاگها و نامه های سرگشاده  به وزیر ورزش فعالانه ابراز شد و موجب گردید مسئولین وزارت ورزش در حمایت خود از شعاعی تجدید نظر کنند.

حال شعاعی از جمع 12 کاندیدای ریاست فدراسیون خارج شده است و این رقابت بین 11 نفر دیگر در روز سه شنبه  19 آذر به سرانجام خواهد رسید. 11 نفری که برخی از ایشان از مسئولین سالهای اخیر فدراسیون بوده اند و در کنار شعاعی در پیشبرد سیاستهای او نقش داشته اند.

منبع : کوه نیوز

پایان

نوشته شده در یکشنبه 1392/09/17ساعت 22:27 توسط رضا زهتاب| |


 بر اساس خبر منتشره در پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای این وزارت‌خانه ضمن اعلام زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در ۱۹ آذر، اسامی نامزدهای ثبت‌نام کننده را نیز عنوان کرد.

 
«نصرالله سجادی» در این باره اظهار داشت: مهدی هنرمند، کاوه کاشفی ، جابر کوچکی نژاد ارم ساداتی ، قدرت الله نیکخواه ، رضا زارعی تودشکی، رضا بهادرانی، منصوره گرجی، همایون بختیاری، حسین رضایی، حمید مساعدیان، مهدی داور پور و محمود شعاعی برای احراز ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ثبت‌نام کرده‌اند.

1392-09-05    تاریخ خبر

نوشته شده در سه شنبه 1392/09/12ساعت 22:7 توسط رضا زهتاب| |


 1. همراه داشتن پوشاک کافي و مناسب فصل
 2. آگاهي يافتن از وضعيت آب و هوايي، قبل از صعود به ارتفاعات
 3. آگاه کردن خانواده، نزديکان يا دوستان از جزئيات زماني و مکاني صعود و برگشت
 4. استفاده از مسيرهاي مشخص و پاکوب شده جهت صعود و فرود
 5. زمان بندي مناسب جهت به پايان رساندن برنامه قبل از تاريکي هوا (بهترين زمان اقدام به بازگشت: ساعت 14)
 6. ‌به همراه داشتن وسايل ضروري کوهستان شامل: مواد غذايي کافي و وعده غذايي اضافه، تجهيزات روشنـايي، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه اي کوهستان، کمکهاي اوليه، چاقو، کبريت، کارت شناسايي، گوشي همراه
 7. اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسيرها و نقاط خطرناک (پرتگاهها، مناطق بهمن خيز، مناطق با احتمال ريزش سنگ و ...)
 8. خودداري از صعود انفرادي، همراه بودن با گروه و افراد مجرب
 9. پرهيز از اجراي برنامه هايي که فراتر از توانايي جسمي، فني و روحي است.
 10. خودداري از رفتن به ارتفاعات تا 72 ساعت پس از بارش برف (به لحاظ احتمال ريزش بهمن)
 11. استفاده از لباسهايي با رنگهاي واضح (قرمز، زرد و فسفري)
 12. توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهاي راهنماي مسير، هشدارهاي افراد مجرب، امدادگران و افرادي که از ارتفاع برمي گردند.
 13. فراگيري آموزش هاي کوهنوردي در مراجع ذيصلاح (هيئت هاي کوهنوردي و باشگاهها)
 14. همراه داشتن شماره تماس ارگانهاي امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نيروي انتظامي)

نوشته شده در سه شنبه 1392/09/12ساعت 22:3 توسط رضا زهتاب| |


نوع برنامه : کوهپیمایی
تاریخ اجرا :  8 آذرماه 92
منطقه جغرافیایی :خراسان رضوی مشهد روستای زشک رشته کوه بینالود
مدت برنامه :یکروزه
سطح برنامه :نیمه سنگین
سرقدم :  منصوری
عقبدار :   گرمرودی
امدادگر :  بخشایش
افراد شرکت کننده در برنامه :حسینیون - الله وردی - سیاوش و شایان رحیمی - چرخیان - سعید خدابخشی - حمید و وحید گلیانی - حسن احمدی - گرمرودی - منصورزاده - منصوری - علیمحدی - پهلوان - حسین صفری - ظریفیان - سالاری - مزینی - کرمانشاهی - متقی - نوراللهی - زیبا - بخشایش - طوسی - ممنونی - زهتاب
خانم ها : منصوری

    

قله شیرباد :
اين قله در رشته کوه بينالود در سمت جنوب شرقي مشهد با ارتفاع 3311 متر قرار دارد و از نوع کوه هاي سنگي ريزشي مي باشد و آن هم به علت زمستان هاي بسيار سردش است که سنگ ها دچار انقباض و انبساط شديد شده و متلاشي ميشوند.علت نام گذاري اين کوه به اين نام آن است که در بين دو دشت نيشابور و مشهد قرار گرفته است و به علت شرايط جوي در تمام مدت سال داراي بادهاي بسيار تند و سرد مي باشد.
مسيرهاي متفاوتي براي صعود اين قله وجود دارد که ميتوان از بوژان نيشابور ، خط راس فلسکه- شير باد ، چشمه سبز گلمکان ، روستاي کاهو وسپس دولت آباد و معروف ترين مسير آن يال سنگي از انتهاي روستاي زشک نام برد.

جان پناه شیرباد (شهید رضوی)

منطقه: مشهد، طرقبه، زُشک

مسیر: طرقبه، شاندیز، زُشک

ارتفاع از سطح دریا: 2950 متر

موقعیت رفاهی: آب دارد

نزدیکترین روستا: زُشک

قله های قابل دسترس: شیرپاد

فاصله تا روستا: ۵ ساعت

فاصله تا قله: ۱٫۵ ساعت

بانیان و سازندگان: هیئت کوهنوردی خراسان – اعتبار استانی (مالی)

سال ساخت: ۱۳۷۱

وسعت: ۳۰ متر مربع


این هفته ما برای صعود طبق برنامه مسیر روستای زشک را انتخاب کردیم صعود به قله را بعلت باد شدید از باغ حمزه و دره نهل و برگشت را از یال سنگی اجرا کردیم . بعد از رسیدن به خط الراس گروه به دو دسته تقسیم شد گروه اول از سمت راست روانه جان پناه رضوی شدند و دسته دوم از سمت چپ مسیر قله را در پیش گرفتند باد به حدی شدید بود که افراد را از مسیر منحرف و از زمین بلند می کرد بعلت کوتاهی روزهای پاییزی و شرایط جوی و سلامت تیم از نزدیکی قله برگشته و در جان پناه ، بعد از صرف نهار و استراحتی کوتاه از مسیر یال سنگی بر گشتیم ساعت 14 سوار مینی بوس شده عازم مشهد شدیم

در این برنامه جای دوستان خوبمان آقایان شاهرودی و رضوانی خالی بود البته قابل ذکر است که آقای شاهرودی با آقای موحد از خط الراس قله زشک عازم قله می شوند که قرار بود در جان پناه با هم باشیم ولی بعلت شرایط جوی از کنار جان پناه عبور می کنند و از با هم بودن محروم می شویم .

در پایان از تمامی دوستان شرکت کننده و از راهنما و عقبدار تیم آقایان منصوری و گرمرودی کمال تشکر را داریم
 نکته ایی که قابل ذکر است اطلاع جهت شرکت در برنامه هاست ، متاسفانه دوستان در آخرین لحظات آمادگی خودشان را اعلام می کنند این هفته هم در آخرین ساعات روز پنجشنبه تعداد زیادی از همنوردان اعلام آمادگی کردند ولی ما شرمنده این دوستان شدیم و نتوانستیم در خدمت این عزیزان باشیم که اگر زودتر اعلام می کردند ما پیش بینی های لازم را بعمل می آوردیم .
نظر شما را به تصاویری چند در سال های نه چندان دور جلب می نمایم یاد همه این دوستان بخیر که شاید دو یا سه نفر از ایشان در این برنامه حضور داشتند !

 

نوشته شده در شنبه 1392/09/09ساعت 22:11 توسط رضا زهتاب| |


به گزارش روابط عمومی هیئت استان خراسان رضوی؛ مسئولین بانوان هیئت استان در جلسه هم اندیشی و  برنامه ریزی با حضور تعدادی از مسئولین بانوان  باشگاه ها و مربیان بانوان در مورخه ۹۲.۰۸.۰۸ وحضور نائب رئیس بانوان هیئت استان  با هدف بررسی ورزش بانوان کوهنوردو همچنین برگزاری صعودهای فصلی در بخش بانوان برگزار شد.
دراین جلسه ابتدا خانم وفائیان ضمن ارزیابی وضعیت کوهنوردی بانوان در استان به اهداف برگزاری صعودهای فصلی کوهنوردی در بخش بانوان با برنامه ریزی و هدایت هیئت استان به شرح ذیل پرداختند:
۱-    ارتقاء سطح کوهنوردی بانوان استان
۲-    معرفی توانمندیهای بانوان کوهنورد استان
۳-    آشنایی، تعامل و انتقال تجربه بانوان کوهنورد شهرستانها وباشگاه ها ی سراسر استان
۴-    ترویج فرهنگ کوهنوردی در بخش بانوان در شهرستانهای غیر فعال در این بخش
در این جلسه صعود  قله چمن  در مورخه ۷و۸ آذرماه بعنوان اولین قله جهت صعود فصلی بانوان کوهنورد استان  خراسان رضوی تعیین گردید


ادامه گزارش را در ادامه مطلب دنبال نماییدادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه 1392/08/29ساعت 19:51 توسط رضا زهتاب| |


در کوهنوردی حرفه ای تغذیه و علم تغذیه از اهمیت بسیاری برخوردار است. به نظر می رسد کیفیت اجرای یک برنامه کوهنوردی به ۴ عامل اصلی مربوط می شود:
آمادگی جسمانی ، تجهیزات ، مهارت و تغذیه.
شاید بسیاری عوامل دیگر را نیز بتوان در کنار آنها قرار داد اما چیزی که در این ۴ عامل برجسته است دو خصوصیت ویژه آنهاست. اول اینکه این ۴ عامل نقش بسیار بزرگ و غیر قابل انکاری دارند و دوم اینکه تمامی آنها مواردی هستند که خود کوهنورد مسئول آن است و در هر برنامه ای باید بتواند آنها را به بهترین شکل فراهم کند. در این مطلب

 

  به چهارمین عامل نگاهی می کنیم با ذکر این نکته که هر ۴ عامل به نظر خود من دارای اولیت های یکسانی هستند و ترتیبی به لحاظ اهمیت برای آنها قایل نیستم.


تقسیم بندی تغذیه:
به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
نوشته شده در سه شنبه 1392/08/28ساعت 19:0 توسط رضا زهتاب| |


تاریخ: 22-08-92

رفت : 5:15 صبح

برگشت :21:30

وسیله : دو دستگاه مینی بوس

وعده غذایی : دو وعده

شرایط جوی : صاف _ آفتابی _ نسبتا سرد

مسیر: مشهد-طرقبه-طرقدر-جاده دهبار- کردینه-خط الراس فلسکه-دررود

شرح اجمالی این برنامه :

به مناسبت روز تاسوعا صبح ساعت 5:15 توسط دو دستگاه مینی بوس مشهد را به مقصد کردینه ترک کردیم . خورشید با شفق قرمز رنگش در عین حال  که زیبایی خاصی را به آسمان داده بود، انگار به سوگ حکایتی نشسته بود که هیچوقت کهنه نمی شود حکایت از تکرار 1400 ساله قائمین و مدافعین مظلومان در تمامی تاریخ .

     امسال مثل سنوات قبل تصمیم گرفتیم از دو راهی کردینه به دره جاغرق برسیم بعد از طی مسافتی به جاده دهبار رسیده و بعد از دوراهی کلاته آهن حدود دو یا سه کیلومتر سمت راست یک جاده خاکی در پیش روی ما قرار می گیرد و از طریق این راه که ما را به دو راهی کردینه و جاغرق می رساند از مینی بوس پیاده شدیم (قابل ذکر است این جاده فرعی در زمستان ها یخ زده هست و بعلت شیب زیاد نمی شود با ماشین معمولی رفت) حرکت خود را اغاز کردیم ، بعد از چند دقیقه پیاده روی، مختصر نرمشی انجام دادیم تا یک روز خوب و موفق را تجربه کنیم ، ساعت 9:30 صبح به دو راهی رباط رسیدیم( این جاده ایست که زمان صفویه ارتباط مشهد ، نیشابور را برقرار می کرد و به همین منطور این رباط جهت رفاه مسافران ساخته شده که اکنون نشانه های کمی از آن بصورت خرابه مانده و داره به کلی از بین می ره و متاسفانه هیچ سازمان و نهادی هم توجهی نداره .)

   در همین منطقه جوجه عقابی روی سنگ ها نشسته بود که بعلت قطع شدن بال و پرش قدرت پرواز نداشت با دیدن این همه آدم وحشت زده به این طرف و آنطرف می پرید که در نهایت در دستان دوستان طبیعت گرفتار شد !  که در غیر اینصورت شکار حیوانات درنده شده و یا از گرسنگی می مرد . به هر حال ایندفعه حیوان زبان بسته شانس آورده بود که در اختیار دوستداران حیات وحش قرار گرفته بود با مراقبت همنوردان ازحیوان زبان بسته و با هماهنگی دوستان محیط زیست مشهد ، تحویل آتش نشانی دررود قرار گرفته و از آنها رسید گرفته شد .

القصه ! به انتهای دره که رسیدیم صبحانه را خورده و راه خودمان را ادامه دادیم بعد از باغ سید ( گیلاس) شیب خط الراس نمایان بود بچه ها ظرف ها را آب کردن و راه افتادیم ساعت حدود 12:00 به خط الراس رسیدیم قله زیبای فلسکه کاملا آشکار بود بعد از گرفتن عکس دسته جمعی به دره دررود سرازیر شدیم و ساعت 14:30 بعد از ظهر نهار خورده و 16:30 به دررود رسیدیم در آنجا طبق سنوات قبل در مسجد جامع شهر دررود جمع شده و توانستیم فقط یک امضا در دفتر عزاداری اباعبدا.. داشته باشیم و شام را که حلیم خوشمزه ای بود صرف کنیم و این حسن ختام برنامه محسوب می شد بعد سوار مینی بوس ها شده  و 21:30 به مشهد رسیدیم.

     افراد شرکت کننده در برنامه :

آقایان : شاهرودی-حسین و رضا رضوانی-رضا و سامان متقی - منصوری - گلیانی - گرمرودی - حسن و امیرحسین پدرامی - ممنونی - سیاوش و شایان رحیمی - جمشید گشایشی - جواد و عارف سیدان - بخشایش - الله وردی - قربانیان - صفری - حسینیون - مسعودی نیا - رضا وفایی - حیدری - نجف زاده - علیمحمدی - پهلوان - زهتاب

خانم ها : منصوری- نگین علیزاده - متقی - اکبر اوغلی - فرازی - سیدان - اصغری - سحر احسنی - آزاد - افشار - حیدری

در پایان از راهنما و عقبدار تیم در این برنامه آقایان رضوانی و گرمرودی و تمامی همنوردانی که ما را همراهی کردند کمال تشکر را داریم .

قابل ذکر است این هفته مهمانان ویژه ایی داشتیم از جمله آقای حیدری و همسر گرامیشون که افتخار همراهی این عزیزان را داشتیم . این دو عزیز از جمله آن افرادی هستند که عاشق کوهنوردی و کوه و دشت و طبیعت هستند ، خیلی از کوهنوردان مشهدی حتما این دو بزرگوار را می شناسند چرا که مدت مدیدی است این زوج عاشق جمعه ها از ساعت چهار صبح بر فراز قله معجونی با چایی داغ و خوش طعم و خوش رنگ بدون هیچگونه چشمداشتی عاشقانه از کوهنوردان پذیرایی می کنند.

شما در نظر بگیرید که برای تهیه یک لیوان چایی داغ و آتشی برای خیل زیاد کوهنوردان چه لوازمی را باید داشته باشی . هیزم ، آب فراوان ، قوری و کتری ،چای خشک و قند و آبنبات . تحمل این همه زحمت چه حسی می خواد چه انگیزه ایی می خواد غیر از عشق که این دو زوج عاشق دارند .

عشق یعنی این

عشق یعنی اینکه توی دلت یه احساس قشنگی داری که می خوای یه کار قشنگ انجام بدی.

عشق یعنی اینکه برای آخرین بار لوازمی که در انجام کارت لازم داری رو نگاه و بازرسی می کنی.

عشق یعنی اینکه تنها به کاری که می خوای انجام بدی فکر می کنی.

عشق یعنی اینکه بر لبت یه لبخند قشنگ است ، چون می خوای به جنگ سختی ها بری.

عشق یعنی اینکه همه تو رو به خاطر کاری که می خوای انجام بدی ، مسخره و سرزنش می کنند.

عشق یعنی اینکه شب از شوقی که داری خوابت نمی بره.

عشق یعنی اینکه کوله بارت رو بر می داری و در دلت میگی که شروع شد...

عشق یعنی این

لحظه های خیلی خاص

که خدا هم فکر ماست

همه ی دنیا اینجاست

یه شروع ، یه نگاه، لبمون؛بی صداست

عشق یعنی این .

  آیا از متولیان ورزش مشهد بخصوص هیات کوهنوردی مشهد از کار بزرگ این عزیزان اطلاع دارند یا نه؟

نوشته شده در شنبه 1392/08/25ساعت 22:12 توسط رضا زهتاب| |


 به نام یزدان پاک


با درود و سلام به همنوردان و دوستان عزیز 

     تمامی تشکیلات در هر صنف و گروهی برای خود یکسری آیین نامه و اساسنامه جهت هدایت تشکیلاتشان را دارند که در اینجا من به چند بند از آن ها اشاره می کنم هر چند بعضی از دوستان بعلت رودربایستی و رفاقت با تسامح از آن می گذرند ما اگر ادعای این را داریم که تیم کاملا خانوادگی است باید یکسری از این اصول را رعایت کنیم و اجازه ندهیم که یک عده معلوم الحال گروه را حیاط خلوت امیال شخصی خودشان قرار دهند .

   تیم ما مثل بعضی از تیم ها ، اینگونه نیست که برنامه ها را بصورت مختلط اجرا کرده و از آن سود ببرد بلکه کاملا خانوادگی است و هر کدام از آقایان و خانم ها که در آن شرکت می کنند حتما باید نسبتشان با هم مشخص شود و شئونات تیم را حفظ کنند مثل بعضی از این افراد که مدعی بودند نسبت خواهر و برادری دارند در نهایت مشخص می شود که به گفته خودشان دوستان فامیلی هستند و خبری از خواهر و برادری نیست  ما وقتی این نوع رفتارها را می بینیم نمی توانیم براحتی از کنار آن بگذریم چرا که در قبال خانواده ها که دختر و جوانشان را همراه تیم می فرستند احساس مسئولیت داریم و در مقابل یک چنین رفتاری خواهیم ایستاد . همجنانکه در مقابل این افراد ایستادیم و مانع یکسری مشکلات برای تیم شدیم و مسلم هست که این افراد از ما ناراضی باشند که من بالشخصه از نارضایتی این افراد خیلی هم مسرورم و نمی توانم ظاهرسازی کرده و جهت خوشایند بعضی از افراد معلوم الحال از اصول تیم عدول کنم .

   و اما بعضی از تذکرات و اهم آن ها  که در خیلی از برنامه ها به آن اشاره می شود:

1  پر کردن فرم مربوطه با ارائه مدارک سجلی و شماره تلفن و تعهدنامه ... و تمامی اطلاعاتی که لازم است در فرم مربوطه قید شده و در صورت تایید هیات مدیره این افراد می توانند در برنامه شرکت کنند که متاسفانه بخاطر سهل انگاری و رفاقت این اصل مهم فراموش شده .


2  بحث سیاسی در تیم ممنوع بوده و حیف هم هست که طبیعت را آلوده این مطالب بکنیم .


3  آلودگی صوتی حتی بصورت هندز فری چه موسیقی باشد و یا هر چیز دیگر .


4  حفظ شئونات اجتماعی و محلی در مسیرها و روستاهای مورد نظر .


5  ممنوعیت استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات .


6  پرداخت هزینه برنامه برای اعضا و برای مهمان مقداری بیشتر با صلاحدید سرپرست تیم .


7  پرداخت نصف بها هزینه برنامه برای افرادی که با وسیله شخصی خودشان همراه تیم هستند .


امیدوارم دوستان با توجه به این موضوع ما را در هرچه غنی سازی و سالم سازی تیم یاری نمایند تا ما مدعی واقعی "تیم خانوادگی" باشیم .


   با تشکر

نوشته شده در دوشنبه 1392/08/20ساعت 18:7 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک


با درود و سلام    در هفته ایی که گذشت برنامه های مختلفی اجرا شد که بعلت محفلی بودن صعودها و برنامه ها از طریق وب اعلام نشد از جمله صعود به قلل علم کوه و دماوند که در قالب دو تیم به مرحله اجرا در آمد .

    جمعه گذشته نیز جهت خانواده ها(نزدیک 60 نفر) برنامه کاملا تفریحی و مفرح و شاد در باغ آقای محمدزاده در نزدیکی فریمان را داشتیم که مورد استقبال تمامی دوستان قرار گرفت . در اینجا ، جا داره از تمامی زحمات آقای محمدزاده و خانواده محترمشون کمال تشکر را داشته باشیم .

     امیدواریم برای بدست آوردن دل خانواده ها که صبوری می کنند و در نبود ما بار زحمات زندگی را بدوش می کشند هر از چند وقت یک چنین برنامه هایی را تدارک ببینیم .

     امروز دوشنبه از تعطیلی استفاده کردیم و قله معجونی یاور همیشه مومن کوهنوردهای مشهدی میزبان تیم ما بود .

   و اما این جمعه انشاالله  قله چمن پذیرای ما خواهد بود

این قله که در رشته کوه بینالود واقع است دارای حدود 2700 متر ارتفاع میباشد

مانند همیشه افراد دو گروه خواهند بود

کسانی که قصد قله را دارند و کسانی که مسیر کنار رودخانه را طی میکنند

یک وعده صبحانه و کفش مناسب و زیرانداز همراه داشته باشید

حرکت ساعت ۵.۱۵ از ملک آباد و ۵.۳۰ از فلکه پارک خواهد بود

برگشت حدود ساعت 15 خواهد بود

جهت هماهنگی حداکثر تا سه شنبه شب به تلفنهای ثبت شده در وب اطلاع دهید

نظر شما را به تصاویری از قله چمن در سال های نه چندان دور که توسط دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی گرفته شده جلب می نمایم

نوشته شده در دوشنبه 1392/06/11ساعت 19:33 توسط رضا زهتاب| |

با درود و سلام

 

به نام یزدان پاک

 


   جمعه این هفته منطقه هزار مسجد قله آت قولاغی (گوش اسبی) را در برنامه داشتیم که بواسطه درخواست عده ایی از دوستان به هفته های بعد موکول شد .

   لذا این هفته به قله زو خواهیم رفت.

دوستانی که مایل به همراهی با ما هستند ساعت ۵.۳۰ صبح در ابتدای

مسیر قله زو مقابل پله های آب و برق (بابا کوهی) حضور داشته باشند

دوستان یک وعده غذا همراه خودشان بیاورند تا در کنار چشمه و دور هم در محیط کوهستان ، متفاوت با زندگی روزمره ،صبحانه را صرف کرده و خستگی یک هفته زندگی ماشینی را از تن دور کنیم .

وسیله شخصی و بازگشت حدود 9 صبح خواهد بود

نوشته شده در چهارشنبه 1392/05/30ساعت 18:33 توسط رضا زهتاب| |

رییس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال‌احمر اعلام كرد، خط تلفن ۱۱۲ شماره

اضطراري و بين المللي سازمان امداد و نجات شد

محمود مظفر افزود:‌از آنجايي كه چندي پيش سازمان تنظيم مقررات راديويي به جمعيت هلال‌احمر اعلام كرد كه شماره ۱۴۷ بايد به ارقام ديگر تغيير كند، با پيگيري انجام شده از سوي سازمان امداد و نجات هلال‌احمر، خط اضطراري و بين‌المللي ۱۱۲ از سوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي كشور به جمعيت هلال احمر واگذار شد.

سخنگوي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر ادامه داد: با واگذاري شماره ۱۱۲ به عنوان شماره نداي امداد جمعيت هلال‌احمر از ماه آينده اين شماره اضطراري و بين المللي جايگزين شماره ۱۴۷ خواهد شد.

به گفته مظفر تماس با خط تلفن ۱۱۲رايگان است و تمامي هموطنان مي‌توانند در صورت بروز حوادث و سوانح طبيعي، غير طبيعي و انسان ساخت از ماه آينده به جاي گرفتن شماره تلفن ۱۴۷با شماره تلفن۱۱۲ شماره اضطراري و بين المللي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر تماس بگيرند.

منبع : سایت سازمان امداد و نجات هلال احمر ایران

نوشته شده در جمعه 1392/04/21ساعت 20:11 توسط رضا زهتاب| |


هو المحبوب


 

سحرم دولت بیدار ببالین آمد

گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمدرنگین کمان پاداش کسانی است که تا آخرین قطره زیر باران می مانند


 

صدای گام هایتان دیر آشنایی همراه و صمیمی ست برای کوه های استوار و کویرهای دلگرم و دشت های سبز از زندگی و حضور دستانتان، گرمایی محکم و استوار است بر شانه های صخره ها و فراز و فرود عبورهایی در سرزمینی دور و نزدیک ، سکوت آرام نگاهتان آشنا و صمیمی ست برای همنوردانی که حضور بی تکلف و مهربانتان را بارها میان خویش به عنوان تجربه ای خوشایند ستوده اند حضور با صلابت و بی تکلف شما و ساده زیستی دلنشینتان میان سکوت با صلابت کوه و نغمه دلپذیر دشت، همواره برایمان موهبتی الهی ست

 

                          همنوردان گرامیخانم مریم خوشرو                و          آقای مجید بناء رضوی


خانم ملیکا احمدیان              و         آقای میلاد نصرالله زاده


خانم مرضیه غلامی              و         آقای مهرداد زهتاب


 

همگام شدنتان در مسیری مشترک جهت پیمایش فراز و نشیب های زندگیتان تهنیت باد

برترین همدلی ها، بهترین همراهی ها، خوشایند ترین همدردی ها را برایتان امید داریم

اندوه و فرود را مغلوب شادمانی و فرازهایتان آرزو می کنیم .

نوشته شده در پنجشنبه 1392/04/06ساعت 20:12 توسط رضا زهتاب| |


بنا بر اخبار واصله؛ گروهی از کوه‌نوردان که گویا ملیت چینی، روسی و اوکراینی داشته‌اند، در نزدیکی کمپ اصلی «نانگاپاربات» مورد حمله‌ی یک گروه تروریستی واقع شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های اولیه در این حمله؛ متأسفانه ۱۰ کوه‌نورد کشته شده‌اند. این گزارش حاکی‌ست، ارتش پاکستان در این رابطه وارد منطقه گردیده است.

خاطرنشان می‌شود؛ «مهدی قلی‌پور» کوه‌نورد ایرانی که به صورت مستقل و شخصی بر روی ارتفاعات این قله تلاش می‌کند به همراه «تونچ فیندیک» ( کوه‌نورد ترکیه‌ای) و یک کوه‌نورد نپالی، در کمپ ۲ این قله بوده اند و هم‌اکنون در سلامت کامل هستند.


-------------------------

تکمیلی۱:

اخبار منتشر شده در پایگاه himalayan times از کشته شدن ۱۰ کوه‌نورد در این حادثه‌ی تروریستی حکایت دارد. ۵ اوکراینی، ۳ چینی، ۱ نفر روس و ۱ زن راهنمای پاکستانی. حمله در ساعت یک بامداد  صورت گرفته است.

در عین حال خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد؛ گروه شبه نظامی پاکستانی مشهور به "جندالله" مسئولیت این حمله را رسماً برعهده گرفته و هشدار داده است؛ این اقدامات خصمانه نسبت به خارجی‌ها تداوم خواهد داشت!

تکمیلی۲:

بر اساس گزارش رسیده؛ «مهدی قلی‌پور» که در برنامه‌ای مستقل و شخصی در تلاش برای صعود به قله‌ی «نانگاپاربات» در کشور پاکستان به سر می‌برد و تا کمپ دوم این قله نیز پیشروی کرده بود، پس از حمله‌ی تروریستی امروز در این منطقه که کشته شدن ۱۱ نفر را در پی داشت، به همراه دیگر همنوردانش توسط بالگرد ارتش پاکستان به روستای «گیلکیت» انتقال داده شدند و تحت حمایت نیروهای ارتش در امنیت کامل بسر می‌برند.

این گزارش حاکی‌ست؛ وی و سایرین به احتمال فراوان فردا توسط نیروهای ارتش، به اسلام آباد (پایتخت پاکستان) منتقل می‌شوند.

منبع خبر تکمیلی ۲ سایت شخصی قلی‌پور


تکمیلی۳:
بر اساس تماس "قلی‌پور" با فدراسیون؛ گویا تلفات این حادثه ۱۱ نفر است.


نوشته شده در پنجشنبه 1392/04/06ساعت 0:11 توسط رضا زهتاب| |

با درود و سلام


 

مجموعه زيبا و ديدني چشمه هاي آب معدني باداب سورت اروست که از شگفت انگيزترين شاهکارهاي طبيعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از قله دماوند به ثبت رسید، در جنوب شرق شهر ساری و شمال غرب دامغان ، در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا قرار دارد

ديدار از چشمه و حوضچه هاي باداب سورت خستگي را از جان گردشگران بيرون مي کند و چشمان کنجکاو و حقيقت جو در کنکاش مناظر طبيعي جنگلي و کوهستاني پيرامون تا دوردست ها مبهوت و خيره مي ماند. خيال انگيزترين صحنه هاي منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشيد است که تلالو نور خورشيد در حوضچه ها و انعکاس نور آنها همراه با سايه روشن طبيعت اطراف جلوه هاي تحسين برانگيز از موهبت خداوندي را به جلوه گري مي گذارد که اين چشم اندازهاي چشم نواز هيچگاه از روح و ذهن فراموش نمي شود و بارها و بارها طبيعت دوستان را به تماشاي خود فرا مي خواند متاسفانه به هر علتی آب چشمه ها آنطوریکه ما تصور می کردیم زیاد نبود و همین مسئله باعث نگرانی می شد .

 

 روستای تاریخی، متمدن و زیبای اروست با وسعت زیادش از چندین محله قدیمی تشکیل شده است که سورت نیز یکی از آنها است و در گذشته های بسیار دور محله ای زرتشتی نشین با نام سورت لنگه بوده است. گویند که زرتشتیان بر فراز این چشمه ها با آداب و رسوم خاصی به عبادت خداوند یکتا می پرداختند که البته بعد ها این زرتشتیان به آیین اسلام گرویدند .

 

در لغت باداب [Badab]   به معنای آب گازدار و سورت(Soort) به معنای شدت اثر است .

 

در کشور ترکیه مشابه این چشمه ها با نام پاموکاله به صورت رسوبات سفید رنگ آهکی وجود دارد که نسبت به چشمه های اروست خواص درمانی و وسعت کمتری دارد و در زبان محلی به آن قلعه سفید یا قصر سفید می گویند که البته به علت اینکه منطقه آزاد گردشگری است و حمایت های زیادی از آن شده است، گردشگران زیادی را جذب خود می کند

 

بعد ثبت این اثر بی نظیر به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران هم اکنون در حال ثبت جهانی و خواهر خوانده شدن با چشمه های پاموکاله ترکیه می باشد .


تیم 20 نفره ما در ساعت  21:40 در تاریخ 13-2-92 بوسیله یکدستگاه اتوبوس مشهد را بمقصد دامغان ترک کرد قبل از  کمربندی دامغان ، دوستانمان از شاهرود با یکدستگاه مینی بوس ، چهار صبح منتظر ما بودند سوار مینی بوس شده ، ساعت 5 صبح 14-2-92 وارد جاده ساری در سمت راست و در 5 کیلومتری کمربندی دامغان شدیم  در 5 کیلومتری سمت چپ همین جاده در چشمه علی بمدت یکربع توقف کردیم . در ادامه از روستای اگره ، تلمادره(تلمده) عبور کرده به روستای گوات می رسیم .  سمت چپ به روستای اروست ختم می شود  ولی ما مسیر مستقیم بمسافت یک کیلومتر به سه راهی مالخواست را ادامه می دهیم از سه راهی به سمت راست پیچیده وبعد از طی 300 متر به سمت چپ در جاده خاکی که با تابلو چشمه های باداب سورت مشخص شده وارد می شویم ، ساعت 7 صبح از مینی بوس پیاده شده و بعد از یکساعت پیاده روی چشمه های شگفت انگیز باداب سورت چشم های منتظر را حیرت زده می کند . و اینجا ایران است چشمه های باداب سورت ، چشمه های با رنگ سرخ طلایی ، با پشت زمینه سبز زندگی ، همانند خون سرخ جاری در رگ هموطنانم ، به میهنم زندگی می بخشد ، در بلندای این تپه ها احساس غرور می کنی به وطنت به سرزمین عاشق پیشگان ، به هر جای این آب و خاک قدم می گذاری پر است از نشاط و زندگی و زیبایی ،به جنگل ، به دریا ، به کوه ، به کویرش .

  ساعت 9 صبح بعد از صرف صبحانه منطقه را ترک کرده و از یک شیب نسبتا تند به سرجنگل در بالای باداب سورت (روبروی یال اروست) به نام "گل چال" می رسیم . در خط الراس نزدیک ارتفاع سه هزار متری دشتی از فرش سبز و خالی از درخت چشم نوازی می کند بعد از استراحتی کوتاه به صلاحدید راهنمای خوبمون آقای زنگانه مسیر بالای آبشارهای گل چال را انتخاب می کنیم .  البته مسیر کاملا بکر و فنی و در بعضی از نقاط شیب بسیار تندی داشت که تیم را مقداری دچار مشکل کرد . البته طی این راه میانبر ، گشایش مسیر هم محسوب می شد !  .در پایین آبشارهای گل چال نهار را صرف کرده و ساعت 16 به حرکت خود ادامه دادیم و کمپ را برای شب مانی در ساعت 17:30 در تنگه ایی به نام شیخ علی یا "چشمه پل" بر پا کردیم . چادرها ، آتش ، تاریکی شب پر از ستاره در وسط جنگل ،  جمع دوستان ، همه شبی رویایی را رقم زد .

5 صبح 15-3-92 همنوردان همه بیدار شدند پس از صرف صبحانه 8 صبح حرکت کردیم  جنگل های در مسیر به نام های جنگل هزار جریب ، سکله و چپیلار را طی کرده و به روستای چناربن رسیدیم در روستا سوار مینی بوس شده و ساعت حدود 15 به شهر بهشهر رسیدیم  با صرف نهار در این شهر و با هماهنگی که قبلا شده بود ساعت 18 سوار اتوبوس شده و ساعت 6 صبح 16-3-92 به مشهد رسیدیم.


مسیری که ما از مشهد طی کردیم بترتیب زیر است :

مشهد > دامغان > چشمه علی > اگره > تلمادره > کوات > سه راهی قلعه سیر < سه راهی مالخواست > سمت راست آسفالت فقط حدود 300 متر > سمت چپ جاده خاکی > بطرف  باداب سورت اروست

در پایان از راهنما ، استاد و همنورد خوبمون آقای زنگانه و تیم همراهشون صمیمانه بابت تمامی زحماتشون قدردانی می نماییم  و امیدواریم همچنان پر نشاط و پر انرژی در بلندای قله های طبیعت ،زندگی و انسانیت بدرخشند تا ما هم (البته جسارت نشه من خودمو می گم) از پرتو وجودشان نور کم سویی بگیریم و چراغ راه زندگیمان قرار دهیم .

  ضمنا از همکاری و  همدلی  تک تک همنوردان و عقبدار تیم آقای سید جواد رضوی و آقای بخشایش که زحمت نرمش دادن تیم را کشیدند هم کمال تشکر را داریم .

 

   

آمار برنامه در یک نگاه :

حرکت از مشهد : دوشنبه 13-3-92 ساعت 21:40

برگشت به مشهد : پنجشنبه 16-3-92 ساعت 6 صبح

وسیله : اتوبوس و مینی بوس

مسیر : مشهد > دامغان > چشمه علی > اگره > تلمادره > گوات > سه راهی قلعه سیر < سه راهی مالخواست > سمت راست آسفالت فقط حدود 300 متر > سمت چپ جاده خاکی >  باداب سورت اروست

شرایط جوی : صاف نسبتا گرم

وعده غذایی : 5 وعده

باداب سورت : 7 صبح 14-3-92

شب مانی : چشمه پل (تنگه شیخ علی)

روستای چناربن : 15-3-92

حرکت از بهشهر:15-3-92 ساعت 18:20

 

افراد شرکت کننده در این برنامه : دوستان خوبمان از شاهرود آقایان " علی زنگانه – احمد و محمد صباغ – وکیلیان – محسن عامریان

حسینیون _ جعفر و شهاب شاهرودی – عباس طبسی – حسین و رضا رضوانی - کرمانشاهی – نوراللهی – احمدیان – پژند – داوری – سید جواد رضوی - هادی و شوکت منصوری – ممنونی – بخشایش – پهلوان – علیمحمدی – ظریفیان  -  زهتاب


  در این برنامه نسبتا دشوار با کوله های سنگین اختلاف سنی قابل توجهی به چشم می آمد آقای حسینیون و کرمانشاهی با 66 سال و شهاب با 12 سال . ماشا... به این توان و انرژی دوستان .

بدرود

نوشته شده در دوشنبه 1392/03/20ساعت 0:58 توسط رضا زهتاب| |

با درود و سلام

 

دلتنگی های شاه احساسات درود بر روح پاک همه پدرانی که در بین ما نیستند2-3-92


روز پدر روزی است برای بزرگداشت پدرها، پدر بودن، پیوند میان پدران و مادران و اهمیتی که پدرها در اجتماع دارند. در بسیاری کشورها روز پدر، سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌است. این روز در ادامهٔ روز مادر و قدردانی از مادران و پدران است. در ایران پیش از انقلاب، روز 24 اسفند زادروز رضا شاه بر پایهٔ گاهشمار ایرانی روز پدر نامیده می‌شد. پس از انقلاب سال ۵۷ این روز به زادروز علی بن ابی طالب امام نخست شیعیان تغییر یافت. برخی از ایرانیان ۴ شهریور (آذر جشن/زادروز کورش) را به عنوان روز پدر جشن می‌گیرند.

در تعدادی از کشورهای کاتولیک روز پدر را در 19 مارس ، روز جشن یوسف مقدس گرامی می‌دارند.

به هرحال امروز بهانه ایی شد تا چند جمله درباره پدر قلمفرسایی کنیم و دلنوشته های یک پدر را تقدیمتون کنم .

 

 دل نوشته هاي يك پدر

 پدر كه باشي با تمام سختي ها و مشقت هاي روزگار،با ديدن غم فرزندت مي گويي : "نگران نباش ، درست ميشود. خيالت تخت ، مــــــــــن پشتت هستم "

 پدر كه باشي ؛ سردت مي شود و كت بر شانه ي پسر مي اندازي چهره ات خشن مي شود و دلت دريايي....آرام نمي گيري تا تكه ناني نياوري

 پدر كه باشي ؛ عصا مي خواهي ولي نمي گويي هر روز، خم تر از ديروز، جلوي آينه تمرين محكم ايستادن مي كني

پدر كه باشي ؛ در كتابي جايي نداري و هيچ چيز زير پايت نيست بي منت از اين غريبگي هايت مي گذري تا پدر باشي. پشت خنده هايت فقط سكوت مي كني

پدر كه باشي ؛ به جرم پدر بودنت، حكم هميشه دويدن برايت ميبُرند بي اعتراض به حكم فقط مي دوي بي رسيدن هامي دوي و در تنهايي ات نفسي تازه مي كني

 پدر كه باشي ؛   در بهشتي كه زير پاي تو نيست باز هم دلهـره هايت را مرور مي كني

 دلتنگی های شاه احساسات درود بر روح پاک همه پدران که در بین ما نیستند 2-3-92

پدرم ،تنها کسی است که باعث میشه بدون شک بفهمم فرشته هاهم میتوانند مرد باشند ! به سلامتی هرچی پدره !

بدرود

نوشته شده در پنجشنبه 1392/03/02ساعت 20:50 توسط رضا زهتاب| |

با درود و سلام

 

آمار این برنامه

تاریخ : ۲۷- ۲- ۹۲

رفت : 4:30 صبح

برگشت : ۲۰:۴۵

مسیر: مشهد – شهرک گلبهار – روستای فریزی -  خانچه ابراهیمی

وسیله: دو دستگاه مینی بوس

وعده غذایی: دو وعده

شرایط جوی:صاف آفتابی ، نسبتا گرم

افراد شرکت کننده در برنامه : ۳۴ نفر

افراد شرکت کننده : آقایان "حسینیون - شاهرودی - حسین و رضا رضوانی - نوراللهی - احمدیان - ظریفیان  - گلیانی - خدابخشی - گرمرودی - منصوری - رضایزاده - موسویان - نیما حبیبی - نوری - مازیار عطایی - ممنونی - وزیری - رضا و ابوالقاسم آفتابگر - سیدان - الله وردیزاده - پردل - قربانیون - سلطانی - وحیدی - متقی - منصورزاده - پژند - اسدی - بخشایش - زهتاب

خانم ها :شوکت منصوری - ملیکا احمدیان

 

شرحی مختصر درباره رشته کوه بینالود

مشهورترین کوه استان خراسان به بلندی ۳۲۱۱ متر که در 52 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد و چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار دارد. این کوه بخشی از رشته‌کوه البرز است و به بام خراسان شهرت دارد. این کوه بین نیشابور و مشهد واقع شده‌است. با توجه به گرم خشک بودن منطقه دارای بارندگی قابل توجهی است (تقریباً ۴۰۰_۵۰۰) میلیمتر در سال. از دیگر قلل این رشته کوه می‌توان به شیرباد (۳۲۵۰) فلسکه (۳۱۰۰) قوچگر (۳۰۵۰) نام برد. در بخش شمالی این رشته کوه رشته کوه فرعی وجود دارد که دارای دره‌های صخره‌ای با ارتفاع ۲۰۰-۳۰۰متر می‌باشد. که معروف ترین و پر آب ترین آن اخلمد می‌باشد که داری چندین آبشار می‌باشد که آبشار اصلی ۴۰متر ارتفاع دارد.

مسیر هاو زمان صعود به قله بینالود
برای رسیدن به قله می توان از جبهه های مختلف صعود نمود. مسیرهای صعود عبارتند از:

1- جبهه شمالی: که شامل یال فریزی است و مبدا آن روستای فریزی یکی از آبادی های شهر چناران و در شمال شهرک گلبهار است .

2- جبهه جنوبی که شامل سه مسیر صعود است.

الف)یال دو کوهی  (مسیر زمستانی)

ب)یال گرده.

 ج)مسیر سوزنی ها.

لازم به ذکر است که در هر کدام از جبهه های مذکور خوشبختانه با تلاش کوهنوردان پناهگاهی ساخته شده است که در امر صعود به صعود کنندگان خیلی کمک می کند

بهترین مسیر برای فصل تابستان جبهه شمالی است هم بلحاظ دسترسی آسانتر به منطقه و وجود دو پناهگاه در مسیر . این جبهه برای دوستانی که از استان های دیگر کشورمان به مشهد  عازم می شوند سهل الوصول تر از نیشابور است .

تیم ما هم جبهه شمالی یعنی مسیر فریزی را انتخاب کرد و بعد از هماهنگی با دو دستگاه مینی بوس از طریق شهرک گلبهار در 40 کیلومتری شمال غرب مشهد به روستای فریزی رسیدیم از روستای فریزی جاده خاکی و پر پیچ و خم شروع می شود و حتما باید این مسیر را با راه بلد طی کرد این جاده ما را به اول مسیر صعود یعنی خانچه ابراهیمی می رساند این مسیر با مینی بوس حدود یکساعت زمان می برد . پس از پشت سر گذاشتن باغ ها ( اخیرا مالک باغ ، بنا به گفته خودش جهت در امان بودن از آسیب رساندن گرازها دور درخت ها را سیم خاردار کشیده  ) از انتهای سیم خاردار به سمت راست متمایل شده و خودمان را به بالای شیب می رسانیم . جان پناه ایمانی از دور به شما خوش آمد می گوید امسال مسیر ، فوق العاده زیبا و سرسبز است با همه اینکه بارندگی امسال در مشهد کم بوده ولی انگار بینالود همیشه بارش داشته و به همین خاطر هم مثل کوههای هزار مسجد سرسبر و با نشاط بود بعد از استراحتی کوتاه از پاکوب مقابل با طی دو ساعت کوهپیمایی به چشمه زیر سوزنی ها (جان پناه مدرس ) رسیدیم . قابل توجه همنوردان خوبم عرض کنم از انتهای دره فریزی بایستی آب برداشته و خوشبختانه در همه اوقات در جان پناه دومی (مدرس) آب در دسترس است . با استراحت پانزده دقیقه ایی آماده حمله به قله می شویم . از جان پناه مدرس به سمت سوزنی ها راه می افتیم ، سوزنی ها را دور زده و بعد از یکساعت و نیم به قله می رسیم بعد از گرفتن چند عکس و تبریک به همنوردان از همان مسیر برگشته و در خانچه ابراهیمی سوار مینی بوس ها شده ، ساعت 21:45 به مشهد می رسیم.

آمار صعود به قله در یک نگاه ( یکروزه در برنامه تابستانی از جبهه شمالی) :

حرکت از مشهد بوسیله مینی بوس :4:30  صبح

روستای فریزی : 6 صبح

خانچه ابراهیمی: 7:05 صبح

صبحانه در دره فریزی: 8:00 الی 8:45 صبح

جان پناه ایمانی: 9:25 صبح     یکربع استراحت

جان پناه مدرس:11:45 قبل از ظهر   یکربع استراحت

قله : 13:30 ظهر    بیست دقیقه جهت گرفتن عکس و استراحت

برگشت به جان پناه مدرس :14:45    صرف نهار و استراحت یکساعت و ربع

جان پناه ایمانی : 17:15   

خانچه ابراهیمی و سوار شدن به مینی بوس : ۱۸:۵۰

مشهد : ۲۰:۵۰

 کروکی صعود به بینالود ، از جبهه جنوبی

 

 

سر پرستی این برنامه بعهده آقای پژند و راهنما آقای رضوانی و عقبدار تیم آقای وحیدی بودند که بابت تمامی زحمات این عزیزان ممنونیم .

قابل ذکر است برای یکی از دوستانمون مشکل ارتفاع و گرمازدگی بعلت عدم رعایت پوشش مناسب بوجود آمد که خوشبختانه با مراقبت های همنوردان ختم بخیر شد .

نقاط قوت و ضعف برنامه :همبستگی و همکاری دوستان و رعایت زمانبدی ،

شرکت خانم ها ،گرم نکردن قبل از حرکت - عدم شناسایی و توان افراد شرکت کننده

 

تصاویر برنامه که توسط همنورد خوبمان آقای ممنونی گرفته شده تقدیم حضورتان می نمایم .

 بر فراز قله بینالود

 

طبیعت وحش بینالود

هدفم از گذاشتن تصویر بالا نشان دادن نظم تیمی بویژه از طرف دوست خوبم آقای شاهرودی رئیس هیات مدیره و مسئول گروه (نفر پنجم) مثل بقیه با آرامش ، وقار و متانت در یک ستون قرار گرفته که درسی برای همه ماست

همنورد خوبمان آقای احمدیان بهمراه دخترشون و خانم منصوری بر فراز قله بینالود

بقیه تصاویر در ادامه مطلب و لینک زیر مشاهده فرمایید

http://www.summitpost.org/binalood92-2/849979

بدرود


ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه 1392/02/28ساعت 21:23 توسط رضا زهتاب| |

با درود و سلام


همانطور که مطلع شدید هیات کوهنوردی استان خراسان رضوی در اعتراض به تعرض به زمین ورزشی کوهنوردان اقدام به اجرای کوهپیمایی در ارتفاعات چشمه پونه کرده ، اخیرا هیات استان حرکات و اقدامات قشنگی را در صیانت از طبیعت و کوهستان انجام داده که قابل تقدیر و تحسین است به همین لحاظ ما هم در حمایت از این کار زیبا ، روز سه شنبه در این برنامه شرکت خواهیم کرد .

   این تعرضات به طبیعت و کوهستان که سرچشمه وحی انبیاء بوده نه تنها تعرض به زمین ورزشی کوهنوردان است ، بلکه تجاوز به مرز انسانیت و نابودی زمین است و دیر نیست آنروزی که همین کوه های زخمی و مجروح ما انسان ها را در خود خواهند بلعید چرا که این کوه نه همین گلدسته است بلکه درهای جهنم را بسوی ما بسته است دوزخی در دل خود نهان کرده که ما در آسایش و آرامش زندگی کنیم پس چرا ما از در جنگ با او برآمدیم بقول شهریار 

ورنه گر باز کند کوه دهان                  سر کند فاتحه ی کون و مکان

خشت ها کز سر خم بردارند             بک تن زنده بجا نگذارند


جا دارد در اینجا شعر بسیار زیبای شهریار در بزرگداشت کوه و کوهنوردان را تقدیم حضورتان بنمایمكوه در شب چه شكوهی دارد               خرم آن جلگه كه كوهی دارد

شب چو مهتاب درخشد در کوه            خرمن عشق نماید انبوه

تاجي از ماه به سر دارد كوه                  وز طلا جبه به بر دارد كوه

شاه بیت غزل دور نماست                    کوه سلطان همه صحراهاست

کوه را چشمه ی بی اندوهی است         کوه منزلگه بابا کوهی است

اولين پرتو ماه و خورشيد                    روی پيشانی كوه است پديد

بازا زمغر بشان با کهسار                      آخرین بوسه ی بدورد نثار

مردم کوه نشین داند خوب             که چه نقشی به طلوع است و غروب

من چو کوهم نه پنهای و نه پشت           غیرت کوه نشینانم کشت

مرد را کوه سرافراز کند                     چای پایش به فلک باز کند

بر گشوده است کتاب کیهان                کاین همه راست نهانست بخوان

دل همه برکند از عالم خاک                  می برد روح به سیر افلاک

گه هنرمند به کوهش دست است          از شراب ابدیت مست است

کوه گنج هزش با خروار                    دست کن هرچه که خواهی بردار

 کوه چون عارف رویا دیده                      دامن از روی و ریا بر چیده

سر فرا داشته بی و حشت غول              با جمال ملکوتی مشغول

شب سر از مشوق چو بردارد کوه            تا دل عرش خبر دارد کوه

کوه گر روشن و گر تاریک است              تا بخواهی به خدا نزدیک است

قصه در گوش فلک می گوید                 چاره ی درد بشر می جوید

کوه انفاس مسیحا دارد                      وین نسیم از دم عیسی دارد

کوه مهد همه پیعمبرهاست                مهبط موهبت وحی خداست

کوه را زبده ی فرزاندانی است             که جهانشان به نظر زندانی است

غالباً هرچه نبوغ است و وهاست        دست پرورده ی کوهستان هاست

کوه برخاسته پل می بندد                 تا بشر را به خدا پیوندد

نردبانی است فرا رفته به ماه             تا تو جانی به در آری از چاه

کوه آیین هنرمندش هست                 با هنر نسبت و پیوندش هست

گرنه کوه است و مقام رفعت               گو فرود آی ، همای همت

قاف اگر لاف تجرد نزند                    مرغ افسانه کجا لانه کند

کوه چون ذوق و هنر آزاد است            بیستون مدرسه ی فرهاد است

رشحاتی که تراود از کوه                  اشک شوق است و بشوید اندوه

قطره ای کز جگر کوه چکد                عشق چون شیره ی جانش بمکد

شعر هم شیره ی جان شعر است      وز درخشنده ترین گوهرهاست

شعر قطره است و چکیده است چو در   سنگ باشد که به سیل آید و پر

گویی آن جا که به دریا غوغاست          کوه سرفراز سپاه دریاست

باد کوه است به گوش امواج                همچو فرمان هجوم افواج

کوه از حلقه ی دریای عمیق               سر بر آورده نگینی است عقیق

لشگر موج اگر کوهکن است                کوه ما خسرو لشگر شکن است

استقامت برو از کوه آموز                     نوح را دیده و برخاست هنوز

کشتی نوح گر از طوفان جست             بار اول به سر کوه نشست

کوه را سینه ی صبر است و سکون         گو که آفاق شود « کن فیکون »

کوه را قله ی قهر است و عتاب              قرق غیرت شاهین و عقاب

کس اش انجام ندید و آغاز                   نیست جز ابر کس اش محرم راز

قهرمانی به کمین است و به هوش           خود کمان فلک آورده به دوش

تیر اگر سنگری از کوهش بود                 پر گرفت و همه آفاق گشود

هر نخی ، دوک فلک تابیده                   کوه دور سر خود پیچیده

این نه پیچیده ی دشت و هامون            که یکی قرقره ی عمر قرون

پهلوان با سر افروخته است               که قرون پشت سر انداخته است

ژنده ی پیری به جبین خط امان               که بگو بد به زمین پیل زمان

دیده بانی است بلند و بینا                    شاهد گشت و گذشت دنیا

چشم عبرت همه جا بگشاید                زیر چشمی همه را می پاید

گه تو را گوش لطایف شنواست              کوه را پند لطیف و شیواست

آن چه دردادی با کوه ندا                      بازت آید به مزامیر صدا

یعنی ای طفل بیندش و بکار                که همان می دروی آخر کار

هیچ با دیو و ددی بد نکنی                 که خود آن بد همه با خود نکنی

کوه تنها نه همین گلدسته است          بلکه درهای جهنم بسته است

خوانده باشید که خلاق جهان              دوزخی زیر زمین کرده نهان

در دل این کره ی خاکی ما                 آتش انباشته دریا دریا

آن جهنم که جزای من و توست            خفته زیر کف پای من و توست

کوره هر جا که نفس کش دارد              کوه سد ره آتش دارد

اژدها چنبره با گمب و غرنب                  کوه ، زنجیر کشانش کد مجنب

فتنه ای زیر زمین رفته به خواب              که جهانی کند از دم همه آب

گر سر از خواب گران بردارد                  زیر سر آتش محشر دارد

کوه جوشنده ی آتش افشان                 با همه کوکیه ی کاهکشان

نه گمان دار که آتش بازی ست              با طبیعت به سر طنازی ست

بلکه از خشم فرو خورده جهان               آورد باد گلویی به دهان

شعله ی آتش خشمی جوشان            می کشد با تو یکی خط و نشان

تا تو طغیان معاصی نکنی                    طاعت از طاغی و عاصی نکنی

این تل آتش خشک و ترسوز              یک دبستان نمونه است هنوز

ورنه گر باز کند کوه دهان                  سر کند فاتحه ی کون و مکان

خشت ها کز سر خم بردارند             بک تن زنده بجا نگذارند

آن زمان مرگ مجسم شده کوه         لوله ی توپ جهنم شده کوه

بمب با کوه تحاشی نکند               تا جهان را متلاشی نکند

آب را نیز سر طغیان است              باد را نیز سر طوفان است

گر نه این کوه بلا گردان بود           زندگی دستخوش طوفان بود

گرنه این سد سکندر بیناد            بود کاخ مدنیت بر باد

کوه مسمار سر سلسله هاست      قفل بند دهن زلزله هاست

بار سنگی است به میزان جهان        تا تعادل کند اوزان جهان

ورنه هر لحظه تکانی خیزد            که جهانی به سر هم ریزد

چرخ را میخ طناب خیمه است        تا زمین کج ننهد پا چون مست

کوه از آن جا که خود از اوتاد است       برترین صومعه ی زهاد است

هر که را عزت عنقا دادند                  قافش زا همت والا دادند

موسی از قوم چو آمد به ستوه         خود خدا کرد تجلی در کوه

شب بسی نور خدا دیده به کوه        خود بگوید که چه ها دیده به کوه

دیده بر سینه ی طور سینا               قد با غز و وقار موسی

هاله اش حلقه به رخ نورانی           در جمال ابدیت فانی

ملک العرش به طوقش تورات         خواند آهسته به گوشش آیات

جام جان یافته لبریز ندا                 و آن ندا خنده ی مینای خدا

چشم دل باخته در نخله ی نور       گوش جان یافته در قله ی طور

تکیه بر تخت و عصای شاهی          بر سرش تاج کلیم اللهی

سر نگون تخت و بساط فرعون         علم موسوی افراشت به کوه

مصطفی دیده به غار حرا               به جمالی و جبینی غرا

در افق جلوه ی بام ملکوت              جبرییل است و محمد مبهوت

کاووسی دید بهشتی چون برق        افق غرب گرفته تا شرق

سر فرا گوش نبی داشت سروش      خواندش اسرار سماوات به گوش

باز بنمود بدو قرآن را                       گفت در گوش دل آویز آن را

تختی از نور بر افراشته دید               تاجی از ماه فرا داشته دید

رفت سلطان رسالت به سریر           کرده اقلیم شفاعت تسخیر

دید روح و ملک از صفحه ی عرش       صف به صف سجده کنان تا بر فرش

ملکش سر به شهادت خم کرد        این همان سجده که به آدم کرد .

شب از این نادره ها دارد یاد             روح نا محرم و محروم مباد

 

                                         محمد حسین بهجت تبریزی ( شهریار )

                                                      از کتاب کوهستان


  بدرود

نوشته شده در یکشنبه 1392/02/22ساعت 23:49 توسط رضا زهتاب| |


با درود و سلامآمار این برنامه

تاریخ : جمعه 20-2-92

رفت : 5:45  صبح

برگشت :14:15

وعده غذایی : یک وعده

وسیله :سه دستگاه مینی بوس و سه دستگاه سواری و موتور

شرایط جوی : صاف ــ آفتابی و نسبتا گرم

شرحی مختصر بر این برنامه:


      برنامه امروز ٬  با یکساعت راهپیمایی در  دره خوش آب و هوای ازغد شروع شد بعد از صرف صبحانه به سمت چپ با شیب ملایم در کنار چشمه و باغی که در ارتفاع خوبی هم قرار گرفته ادامه یافت ٬ در همین محل بچه ها با اشتیاق بمدت یکساعت مشغول چیدن آویشن و  کاکوتی  شدند . توضیح مختصر در باره این گیاهان تقدیمتون می کنم

کاکوتی


      کاکوتی رابفرانسه آویشن قرمز– Thym Roug  و آویشن وحشی   Thym Sauvage

هم می گویند .

   این گیاه برروی تپه ها ، زمین های خشک و غیر زراعتی و در کنار جاده ها می رویند و بدون اینکه آن را سال بسال بکارند خودش در می آید . ساقه هایش نازک کوتاه و خزنده و گلهایش قرمز و بشکل خوشه و برگهایش کوچک و شبیه به برگ آویشن است و بوی معطر نافذی دارد طعم آن تند و زننده و کمی تلخ است .

      کاکوتی وقتی به گل نشست می چینند و خشک می کنند . خواص آن مثل خواص آویشن شیرازی است . کاکوتی در بند آمدن خونریزی بینی فوق العاده مفید و مؤثر است و عرق آن را بجای گلاب برای مایع دواهای چشم استعمال می کنند . خاصیت دیگر کاکوتی اینست که برای سیاه سرفه مفید است و زیاد مصرف می گردد .

      کاکوتی مورد علاقه ی پروانه و زنبور های عسل است و هنگامیکه گل های آن باز شود اینها بر روی آن پرواز می کنند .

      کاکوتی خشک را بصورت دمکرده و جوشانده بمقدار پانزده تا بیست و پنج گرم در یک لیتر آب مصرف می کنند .

      مصرف آن برای برو نشیت و سیاه سرفه چون خلط آور است تجویز می گردد حمام گرم کاکوتی برای اشخاصی که رماتیسم دارند و یا اعضاء بدنشان ضعیف شده است مقوی است و در اینمورد باید دو گرم اسانس کاکوتی را در آب وان حمام ریخت و مدت یک ربع در آن دراز کشیده و خوابید.

     کاکوتی کرم کش کاملی است زیرا دارای آسیدتیمیک Acide Thymique  می باشد و این آسید کرمها و تخم آن را کشته و نابود می کند ولی تنها پزشک می تواند چنین معالجه ای را تجویز کند.

     کاکوتی را به عربی سعتر می گویند .

     کاکوتی (Thymus Vulgaris) یکی از گیاهان دارویی از تیره نعنائیان است.

این گیاه چند ساله است وبوته‌های آن پرپشت و ارتفاع آن بین ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر می‌‌باشد و در آذربایجان به آن کهلیک اُتی(Kəhlik oti) و يا ككليك اوتي (Kəklik oti)(به معناي علف كبك) می گویند.

خواص درمانی: گرم و خشک ضد باکتری خلط آور ضد سرما خوردگی و ضد عفونی کننده روده.

از برگ‌های خشک‌شده و خردشده کاکوتی به عنوان طعم‌دهنده در دوغ استفاده می‌شود.

    کاکوتی که در گویش محلی خراسان به آن آنخ گفته می شود دارای نام علمی ziziphora tenuir از خانواده Labiatae می باشد. Thymus که نام علمی آویشن می باشد نیز از خانواده Labiatae می باشد. هر چند اثرات این دو گیاه بسیار شبیه همدیگر می باشند. آویشن بیشتر در بیماریهای تنفسی استفاده می گردد ولی کاکوتی اغلب در درمان اختلالات گوارشی نظیر اسهال و دل پیچه کار برد دارد . چوپان ها و کوه نوردان تازه کاکوتی را جمع آوری میکنند و چای آن را گوارا ترین نوشیدنی می دانند. کاکوتی را از آن جهت به دوغ اضافه می کنند که اثرات سوء گوارشی آن نظیر دل درد و دل پیچه کاهش یابد.کاکوتی دارای گل های بنفش است.

  آویشن

     آویشن (در انگلیسی Thymus vulgaris) یکی از شناخته شده ترین گیاهان دارویی است از تیره نعنا. آویشن درختچه‌ای کوتاه و پر شاخه ‌است که برگهای نازک و متقابل دارد. دارای گل‌هایی سفید و چتری و منفرد است. گونه‌های مختلفی از آن در کوهستان‌های ایران می‌روید و نام‌های گوناگونی دارد. از جمله در همدان به آن آزربه و در کوخرد هرمزگان به آن اَوشُه می‌گویند.

آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، مصرف دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر ، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می‌شود.. قسمت‌های دارویی این گیاه، سرشاخه‌های آن و برگ خشک شده آن است.

آویشن با نام علمی Thymos یکی از گیاهان دو لپه است. اسم این گیاه از لغت یونانی Thymos گرفته شده که به معنای جرات و قدرت است و می‌تواند نمادی برای اثر دارویی و شفابخشی این گیاه باشد. این گیاه از خانواده نعنائیان ( Lamiaceae ) و منشاء پیدایش آن مناطق دریای مدیترانه است. این گیاه از گیاهان چند ساله بوده و تا ارتفاع 40 سانتیمتر رشد می‌کند و بر روی شاخه‌های کوچک و چوبی‌اش ، برگهای نوک تیز به رنگ سبز تیره می‌رویند.
از برگهای بسیار خوش عطر آن اغلب به عنوان ادویه یا دارو استفاده می‌شود. از گلهای سفید متمایل به صورتی رنگ آن در تابستان بوی شامه نوازی به مشام می‌رسد. گونه‌های بی‌شمار و متفاوتی از انواع این گیاه وجود دارد. عصاره این گیاه عطر تندی دارد و نوع تازه آن از عطر بیشتری برخوردار است.

آویشن کوهی

آویشن کوهی یکی از گیاهان زیبا و معطر است که در اکثر مناطق معتدله رویش دارد. نمونه اهلی این گیاه آویشن شیرازی است که به صورت کشت داده شده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و در شیراز کشت می‌شود. از نظر شکل ظاهری و طعم این دو نوع آویشن باهم فرق دارند. البته خواص درمانی آویشن کوهی بسیار بیشتر از آویشن شیرازی است.

كا كوتي (Ziziphora L.) از تيره نعناع  علفي و شبيه به آويشن وگياه شديدا" معطر پرچم هاي بارور دوعدد.از برگ معطر آن درخوش طعم كردن غذا به ويژه دوغ استفاده مي شود. با مقايسه تصوير دوگياه كاكوتي وآويشن  مي توان تاحدي به اختلاف شان پي برد مخصوصا" برگ كاكوتي كشيده تروكم كرك تر است

معرفی گیاهان دارویی( آویشن) 

آويشن ( (Thymus L. از تيره نعناع (لا بياته)بوته هاي پايا،كوتاه وچمني ويا علفي با بن وپايه اي چوبي هستند برگ هاي كوچك ،بدون تقسيم درحاشيه وبدون دندانه،پرچم هاي بارور چهار عدد،تمام بخش هاي  گياه  داراي كرك ساده ،درارتفاعات دوهزارمتري ودراواسط بهار گل مي دهدوبعلت چراي بي رويه به سرعت درحال كاهش است .. عسل آويشن بسيار خوشمزه وپر طرفدار است.

منابع:http://daneshnameh.roshd.ir

fa.wikipedia.org

http://rg1.tabaar.com

www.zestbandpay.blogfa.com

    و اما توضیح مختصر در مورد روستای ازغد:

        روستای ازغد در استان خراسان رضوی در 17 کیلومتری شمال شرق طرقبه در جنوب شهر مشهد و در 18 کیلومتری انتهای بلوار وکیل آباد در دامنه رشته کوه های بینالود واقع شده است . این روستا از حرم مطهر امام رضا (ع) حدود 40 کیلومتر فاصله دارد .
از ویژگی های این روستا میتوان به :
+)مقبره های قدیمی مندرج با خط عبری که دلالت بر قدمت چند هزار ساله این روستا دارد .

+) مسجد تاریخی ازغد که در زمان تیموریان بنا شده که قدمت حدود 1260 سال دارد .

+) مدرسه علیمه این روستا که قدمتی حدود 400 سال دارد ( به روایتی )

جمعیت این روستا :
250 خانوار ثابت
600 خانوار فصلیافراد شرکت کننده در این برنامه : آقایان و خانم ها :کرمانشاهی _ حسین و رضا رضوانی _ بخشایش - طیبه شاهرودی - عطیه جودوی - هادی و نکیتا وملیکا و مرتضی احمدیان - پژند -  سعید و اکرم  مهدی پور - سعید خدابخشی محمد وحدانی - سید جواد حبیب زاده - محمد رضا امانی - محبوبه غلامی - حمید گلیانی - اکبر اوغلی - فرزان - ظریفیان - علیرضا و هما هوشیار - علیرضا حسنی - سپیده حسنی - فاطمه مهرانفر - صفری - پدرامی - نگین علیزاده - سحر شفیع مقدم - رویا سمانی - ملیکا موذنی - محدثه ایزد پناه - آیدا آیتی - کتایون دوزنده - ناهید موسی زاده - وحیدی - قشونی - ممنونی - نوراللهی - شبنم نوراللهی - یاسر رستمی - الهه حسینی - حسین حسینی - خادم - معصومه و فاطمه و مانی فریبرزی - حامد عجمی نژاد - ربابه بهشتی - علیرضا و الهام ارجمندی زاده - آزاده و فاطمه حسین زاده - مرضیه اکبری - آزاده و رضا زارع - فهیمه محمدیان - جمیله صداقت - هانیه فولادی - سمیرا اسلام زاده محمد جواد احمدی - ستاره بجستان زاده - ترنم حقیقی - آتوسا جعفری - امیر طوسی - مظاهری - میمنت مهدیزاده - زهتاب

    در پایان قابل ذکر است جای یاور اصلی و ستون تیم دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی برای سومین هفته متوالی خالی بود . از تمامی دوستانی هم که در برنامه حضور داشتند و همکاری نمودند ممنونم .


بدرود

نوشته شده در شنبه 1392/02/21ساعت 0:21 توسط رضا زهتاب| |

با درود و سلام   در تاریخ 23-1-92 باتفاق حدود سی نفر از همنوردان قله دهبار را صعود کردیم در مسیر صعود صحنه جالبی و عجیبی از همنشینی ، بهتر بگم از هم پروازی دو پرنده غیر همجنس را مشاهده کردیم . 

کبوتر با کبوتر باز با باز

کند همجنس با همجنس پرواز

   ولی بر خلاف این ضرب المثل معروف این دو پرنده ( کلاغ و عقاب ) با هم دیگه پرواز می کردند !، همین صحنه را همنورد خوبمون آقای عابدینی بصورت نظم در آورده که تقدیم دوستان می نمایم .

  

عقاب و کلاغ بر فراز قله دهبار


در امتداد رود
در گذر انتظار خورشید
از میان نیزارهای شمشادی
باران سایه بانی بود از شادی
           *****

در میان کوه دره های سبز کیهانی
ابری از شبنم عطر یاس بارانی
دو پرنده یکی زشت یکی زیبای یمانی
عاشقانه می سرودند نغمه های خوش زندگانی
           ******


یکی در آسمان چنان رقص باله می زد
که پنداری فلک ارکستر با ناز می زد
یکی شاهنشهی بر پهنه باد
به صد ناز و کرشمه غمزه می زد
           ******


کنون بنفشه گل یاس بر باد می زد
بهر بادی هزاران تار با ناز می زد
عقاب ، سلطان کوه با بال ساز می زد
سپند سوخته ز سوز دل داد می زد
           ******
نمی دانم کلاغ زشت با صوت انکرانه
چرا باید دهد عقاب را بوسه ی عاشقانه
چرا در پیش چشمان سبز دلبرانه
دهد درسی به ما بس عاقلانه
           ******


اگر بر کوه و دشت و صخره بودند
نمایش را چکاوک ها ندیدند
به یکباره تا اوج قله پر گشودند
همه راز شگفتیهای عشق دیدند
           ****** 
اگر لعل لبانش را عقاب کند
اگر بر چنگال خونین آشیان کرد
اگر ز دستت آبی چکید نانی گذر کرد
بدان کلاغ را عقاب ، عروس آسمان کرد
           ******

کنون چتری از رنگین کمان صبحگاهی
نشسته بر سر زلف شقایق ها باران بهاری
دامن کشان نافه گشوده یاس و نرگس دهباری
مه گرفته تن خیس عابران بیابانی
           ******   قابل ذکر است آقای عابدینی قبلا هم قطعه ادبی در مورد ارغوان دره نوشته بود که تقدیم دوستان شد در مورد این قطعه های ادبی بلحاظ فنی من خودم را در این حد نمی دانم که اظهار نظر کنم  ولی اگر دوستان نظری داشتند می توانیم از نظراتشون استفاده کنیم . گذشته از این نکته فنی ، روح لطیف این همنورد خوبمون را تحسین می کنیم که بخوبی می تواند به زبان ادبی و نظم جاری کند امیدواریم که در عمل هم این لطافت را جاری و ساری سازد .
 
  نظر شما را به دو تصویر از این صعود که توسط دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی به ثبت رسیده جلب می نمایم
 


بدرود

نوشته شده در پنجشنبه 1392/02/19ساعت 0:21 توسط رضا زهتاب| |

آمار این برنامه :

 

 

قله کماس

موقعیت قله : N678062    E4113541 بین رشته کوههای هزار مسجد و الله اکبر

تاریخ : 12-2- 92 الی 13-2-92


حرکت: ساعت ۱۵:10روز پنجشنبه 12-2-92

برگشت : ساعت ۲1:۴۵ روز جمعه 13-۲-92

وعده غذایی: سه وعده

شرایط جوی: صاف _ آفتابی _ بهاری

وسیله: یک دستگاه مینی بوس و یکدستگاه سواری

 

لیست افراد شرکت کننده : 

کرمانشاهی - رضا و حسین رضوانی - احمدیان - پهلوان - علیمحمدی - شوکت و هادی منصوری - سیدان - بخشایش - عابدینی - ممنونی - ظریفیان - نیما حبیبی - گرمرودی - خدابخشی - وحیدی - مظاهری - هوشیار  - دری - زهتاب

 

آمار صعود در یک نگاه :

بیدار باش : 3:30صبح

حرکت از مسجد کبکان :4:40 صبح

تقاطع سه روستای دربندی - گرنی - رشتخوار: 4:45

چشمه بش قارداش:5:30صبح

پیاده روی تا نزدیکی جنگل ارس(پای کوه) از سمت چپ چشمه : حدود یکساعت

صبحانه : زیر قله

قله:۱۰:30

برگشت به چشمه ترنو :11:45 الی12:30

روستای کپکان : ساعت 15:15

مشهد : 21:45 شب

 

شرحی مختصر بر این برنامه :

    قله کماس با ارتفاع ۲۴۲۰متر  یکی از قلل زیبای خراسان رضوی است که در منطقه میانکوه درگز واقع شده است. این کوه جزو رشته کوه هزار مسجد می باشد. کوه کماس دارای طبیعت فوق العاده جذابی می باشد و درختان ارس آن و طبیعت بکرش سالانه کوهنوردان و طبیعتگردان زیادی را به سوی خودش جذب میکند.

   ما روز پنجشنبه ساعت 15:10 با دو دستگاه سواری و مینی بوس مشهد را به سمت روستای کبکان در نزدیکی درگز ترک کرده ساعت هشت به کپکان رسیدیم بعد از ادای نماز و صرف شام ساعت 22 خوابیدیم تا صبح با نشاط و سرحال برای صعود آماده شویم. 

   اکثر کوهنوردان بلحاظ دسترسی آسان برای صعود ٬ مسیر روستای گرنی را انتخاب می کنند ولی زیبایی مسیر چشمه بش قارداش و ترنو را ندارد .

   تیم ما از سه راهی روستاهای دربندی - گرنی - رشتخوار که با تابلو مشخص هست تا پای قله پیاده طی طریق کرده و در پایین چشمه بش قارداش یا فریدونی با نرمشی مختصر که توسط آقای بخشایش انجام شد  مسیر را ادامه داده  و از گرده سمت چپ چشمه که مسیری جدید بود و از لابلای جنگل درختان ارس خودمان را به قله رساندیم . مسیر برگشت ازپاکوب اصلی چشمه ترناب انتخاب شد که شیب نسبتا زیادی هم داشت . بعد از صرف چای آنوخ در این چشمه ، همین مسیر را ادامه داده و ساعت 15:۱۵ به سه راهی رسیده  سوار مینی بوس شده و نماز و نهار را هم درمسجد کپکان صرف کرده ٬ به راهمان ادامه داده و موقع اذان مغرب به قوچان رسدیم .مقداری هم از پدر همنوردمان آقای موسویان کره و پنیر گوسفندی و ماست خریدیم و ساعت 21:45 به مشهد رسیدیم .

منطقه از زیبایی فوق العاده برخوردار بود  طراوت و سرزندگی و شادابی از کوه و دشت و جنگل و درختان ارس لبریز است روحیه سیری ناپذیر انسان این همه زیبایی را نمی تواند هضم کند .  در لحظاتی توقف می کردیم و به اطراف خود نظری می انداختیم ، شکوه و عظمت قله کماس با جنگل درختان ارس زیر پایش ، زیبایی خیره کننده ایی را به منطقه هدیه می کرد . زیبایی ، شکوه ، سکوت کوهستان ، تنهایی ، امید ، دوری از هرگونه آلایش و آرایش ، همه را وامدار طبیعت هستیم . اینجا هر چه می بینی سادگی است وزلالی است و پاکی ، اینجا گوشه ایی از ایران است مردم دوست داشتنی سرزمینم .  اینجا ایران است جای امید و زندگی اصلا کوهستان خود زندگی است . خدایا شکرت ، شکرت به بلندای صدای رسای دوستان و همنوردانم پرودگارا شکرت که به من توانایی دادی تا فکر کنم و زندگی کنم و ببینم تا بتوانم به داناییم بیافزایم و به این زیباییهای تنهایی امیدوار باشم .

   راهنمای خوبمان در این مسیر آقای رضوانی عزیز بود که برکت و نعمتی بزرگ برای تیم ماست از زحمات ایشان و دیگر همنوردان خوبم که ما را تحمل کرده و به آیین نامه داخلی تیم احترام گذاشتند ممنوم .

 

نقطه قوت و ضعف برنامه : عدم حضور دوست عزیز جعفر آقای شاهرودی یاور و ستون تیم  که جایشان بسیار خالی بود  - جمع و جور بودن تیم - زمانبندی مناسب - پنچری مینی بوس - داشتن راهنمای خوب با راه بلدی فوق العاده اش و دوستان خوب .

  به تصاویری از منطقه کماس که توسط همنورد عزیز آقای ممنونی گرفته شده تقدیمتون می نمایم .بقیه تصاویر در ادامه مطلب و لینک ذیل


http://www.summitpost.org/kamas/848354


بدرودنوشته شده در جمعه 1392/02/13ساعت 23:44 توسط رضا زهتاب| |

  اخبار تکمیلی از سایت شخصی عظیم قیچی ساز

http://azimgheichisaz.com/Default.aspx?page=1


عظيم قيچي ساز  4 ارديبهشت ساعت 10:30 صبح (به وقت محلي) موفق شد بر فراز قله سرسخت ماکالو به ارتفاع 8463 متر بايستد. روز گذشته به دليل اتمام شارژ باتري گوشي تلفن، قيچي ساز نتوانست خبر رساني کند. اما امروز طي تماسي از کمپ اصلي گفت: " 3 ارديبهشت ساعت 2:30 عصر از گردنه ماکالولا به سمت قله به راه افتاديم و شب بسيار سردي را پشت سر گذاشتيم!! و سرانجام ساعت 10:30 صبح ديروز موفق شدم به قله برسم... الله چُخ شُکُر!...(خدایا خیلی شکر) نيم ساعتي از مناظر بي نظير اطرافم عکاسي کردم وسپس به سمت پايين حرکت کردم. شب را در کمپ 2 "ماکالولا"  گذراندم و صبح امروز به سمت کمپ اصلي راه افتادم. "

لازم به ذکر است؛ عظيم قيچي ساز يازدهمين صعود هشت هزارمتري خود را بدون استفاده از اکسيژن مصنوعي و بدون استخدام شرپا انجام داده است.

نوشته شده در جمعه 1392/02/06ساعت 21:46 توسط رضا زهتاب| |


بنا بر گزارش رسیده از نپال؛ «عظیم‌قیچی‌ساز»  کوه‌نورد توانمند کشورمان موفق شد صبح  چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه؛ قله‌ی ۸۴۶۳ متری «ماکالو»  پنجمین قله ی مرتفع جهان را صعود کند.

این کوه‌نورد تبریزی با این موفقیت شمار قله‌های ۸ هزارمتری صعود شده‌اش را  به عدد ۱۱ رساند و تنها با صعود به ۳ قله‌ی «لوتسه»، «چوآیو» و «شیشاپانگما» می‌تواند به عنوان اولین ایرانی نام خود را در باشگاه ۸‌هزاری‌های جهان که تنها ۲۹  نفر عضو دارد، ثبت نماید.

صعود هموطن خوبمان را ، که برای تمامی ایرانیان باعث افتخار است تبریک می گوییم . البته باستثنای بعضی از پایتخت نشینان از ما بهترون  که فکر می کنند کوه ملک پدریشون است و فقط آنها دارای قدرت جسمانی , تجهیزات و مهمتر از آن بکارگیری از این تجهزات و بکار بستن اصول کوهنوردی را آنها بلدند و بس . این را گفتم برای آن توهین ها  و مسخره بازی  و لودگی  بعضی  از این جدا بافته های از خود راضی که  عظیم قیچی ساز و یک قوم را در نوشته های خود به مسخره گرفتند . صعود این غیور مرد شهرستانی جواب  دندان شکنی بود برای همه این آدم های لوده و لمپن که بویی از انسانیت نبرده اند .

نوشته شده در پنجشنبه 1392/02/05ساعت 1:16 توسط رضا زهتاب| |


به گزارش کارگروه روابط بین‌الملل فدراسیون: دولت «نپال»، وزارت فرهنگ و گردشگری، و فدراسیون کوه‌نوردی نپال، طی فراخوانی از همه‌ی فاتحان «اورست» درسراسر دنیا دعوت کرد تا در مراسمی که  روز ۲۹ ماه می ۲۰۱۳ در «کاتماندو» به مناسبت شصتمین سالروز صعود بام‌دنیا قله‌ی «اورست» با حضور رییس جمهور و نخست وزیر «نپال» برگزار می‌گردد شرکت کنند.

این گزارش حاکیست: فدراسیون کوه‌نوردی «نپال» با ارسال ایمیلی به فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران از کوه‌نوردان ایرانی فاتح «اورست» برای شرکت در این مراسم دعوت کرد.

هزینه سفر به عهده‌ی مدعوین خواهد بود. برنامه این مناسبت را نیز می‌توان در فایل پیوست ملاحظه کرد.

گفتنی‌ست: «ادموند هیلاری» و «تنزینگ نورگی شرپا»، اولین کوه‌نوردانی بودند که در ۲۹ ماه می ۱۹۵۳ قله «اورست» را صعود کردند.

نوشته شده در یکشنبه 1392/01/25ساعت 21:31 توسط رضا زهتاب| |

  با درود و سلام


در سالی که گذشت اتفاقات زیادی رخ داد از جمله در گذشت آشنایان ،فامیل ، همنوردان و ... ولی چه درس و عبرتی از این همه رخداد نصیب ما شد ولی متاسفانه من خودم را می گویم کمتر به مسائل انسانی این قضایا توجه می کنیم  از مراسمی که برای درگذشتگانمان می گیریم و دیگر موارد کاملا پیداست که همه را از دید منفعت طلبی و بده بستان نگاه می کنیم .

مجلس عروسی یکی از بزرگان بود و ملا نصرالدین را نیز دعوت کرده بودند . وقتی می خواست وارد شود،در مقابل او دو درب وجود داشت با اعلانی بدین مضمون: از این درب عروس و داماد وارد می شوند و از درب دیگر دعوت شدگان. ملا از درب دعوت شدگان وارد شد. در انجا هم دو درب وجود داشت و اعلانی دیگر : از این درب دعوت شدگانی وارد می شوند که هدیه آورده اند و از درب دیگر دعوت شدگانی که هدیه نیاورده اند. ملا طبعا از درب دومی  وارد شد. ناگهان خود را در کوچه دید،همان جایی که وارد شده بود.

 

این داستان حکایت زندگی ماست. کسانی را به زندگی مان دعوت می کنیم(رابطه هایی را آغاز می کنیم) اما وقتی متوجه می شویم از آنها چیزی عایدمان نمی شود، رابطه را قطع و افراد را به حال خودشان رها می کنیم.

روابط  ما چیزی بیشتر از الگوی حاکم بر روابط تجاری و اقتصادی نیست.

دوست داشتن بر مبنای ترس و ضعف و حسابگرانه است. اگر محبتی می کنیم توقع جبران داریم دوست داشتن های ما قید و شرط و تبصره دارد. حساب و کتاب دارد . اگر کسی را دوست داریم به خاطر این است که لیوان نیازمان پر شود . اگر رابطه ای سود آور نباشد آن را ادامه نمی دهیم.

 

چه ستمگر است آنکه از جیبش به تو می بخشد، تا از قلب تو چیزی بگیرد.


شاید بعضی از خوانندگان به این دیدگاه ایراد بگیرند ولی تنها دلیل من برای این عزیزان که اکثرا اهل طبیعت هستند این است که ما باید از طبیعت یاد بگیریم یعنی اگر باران می بارد برای همه یکسان می بارد اگر خورشید همه را از وجودش گرم می کند همه را به یک چشم نگاه می کند بدون هیچ چشمداشتی و سود جویی و فخر فروشی .

   سرتان را درد نیاورم ضمن تبریک سال نو و تسلیت به همنوردان خوبمان که عزیزان خودشان را از دست دادند از تمامی دوستان هم که از طریق وب و تلفن و ... اظهار همدردی کردند سپاسگزاری می کنم .

امروز که در پیش توام مرحمتی کن
فردا که شوم خاک چه سود اشک ندامت؟

      امسال برای چندمین بار سال تحویل را در رامیان جشن گرفتیم روز سه شنبه 29 اسفند ساعت 6:15 صبح با وسیله های شخصی مشهد را به مقصد رامیان ترک کردیم مسافرت کاملا خانوادگی و محفلی بود ساعت حدود 14 همانروز به شهر کوچک و دنج رامیان رسیدیم . نهار را در آشپزخانه محل اسکان که توسط آشپز تهیه دیده شده بود صرف کردیم (قبلا محل اسکان و آشپرخانه و ... هماهنگ شده بود ) قابل ذکر است خانم ها در این شش روز دست به سیاه و سفید نزدند و کاملا خستگی روزهای پرکار قبل از عید را از تن خارج کردند . !

   روز دوم : صبح را با ورزش صبحگاهی آغاز کردیم و با تهیه لوازم هفت سین آماده سال تحویل شدیم .

   روز سوم : باتفاق تمامی دوستان همگی به سمت آبشار بکر و دست نخورده جوزک رفتیم عده ایی از عزیزان در اول مسیر اطراق کردند و بقیه همنوردان تا آبشار دوم رهسپار شده و ساعت 16 به محل اسکان برگشتیم .

   روز چهارم : از برنامه ها جالب توجه در این روز دیدن از دهکده توریستی پا قلعه و آبشار پشمکی بود که تمامی خانواده ها در این برنامه شرکت کردند . گل سر سبد برنامه ها صعود به قله قلعه موران بود همنوردان با تمامی مخاطراتی که بهمراه داشت تا بیست متری قله صعود کردند .

   روز پنجم : عازم شهر گرگان شده و از آنجا به بندر ترکمن رفتیم که خدا خدای خانم ها بود بابت خرید آنهم اجناسی که از مشهد هم گرانتر بود .  دیدار از ساحل و اسکله بندر خوشایند همه دوستان قرار گرفته بود . و در پایان نهار را در رستوران اکبر جوجه گرگان صرف کرده و به محل کمپ برگشتیم .

   روز ششم : بعد از صبحانه دوستان هرکس به سمت و سویی روانه شدند یک عده بوشهر ، یک عده ساری ، یک عده مشهد . دو سه خانواده هم با هم برای عرض تسلیت به راهنمای خوبمان در شاهرود آقای زنگانه عازم این شهر شدیم و بعد از حضور در منزل ایشان و صرف نهار که زحمت زیادی کشیدند به سمت مشهد حرکت کرده و ساعت 20:40 به مشهد رسیدیم

   البته ناملایماتی هم در حین سفر بود که طبیعی هم هست ، خوشبختانه با مدیریت و دوراندیشی تیم ختم بخیر شد که بنظرم خیلی قابل ذکر نیست .

   و اما آمار مسافرت در یک نگاه :

   رفت از مشهد: 29-12-91 روز سه شنبه ساعت 6:15 صبح

   برگشت به مشهد: 4-1-92 ساعت 20:40

   وسیله : شخصی (نه دستگاه)

   شرایط جوی: در روزها اول بارندگی و سرد در روزها پایانی صاف و آفتابی

   وعده غذایی : 17 وعده

   برنامه های اجرا شده : ورزش های صبحگاهی ، دیدار از آبشارهای جوزک و پشمکی و دهکده توریستی پا قلعه و صعود به قله قلعه موران(قلعه میران)

    کوچکترین فرد شرکت کننده در برنامه متولد شهریور 91 و بزگترین فرد شرکت کننده و برکت تیم متولد 1309 که بخوبی در تمامی برنامه ها بغیر از صعود به قله شرکت کردند . که همین مسئله نقطه قوت تیم هم بود .

   افراد شرکت کننده در برنامه : آقایان و خانم ها

   خانواده شاهرودی 10 نفر - خانواده زیبا 3 نفر - خانواده طبسی 4 نفر - خانواده احمدیان 4 نفر - خانواده حسیینیون 3 نفر - خانواده طوسی 2 نفر - خانواده پژند 3 نفر - خانواده بیگی 2 نفر - خانواده صفری 2 نفر - خانواده ممنونی - 3 نفر - خانواده مزینی 2 نفر - خانواده زهتاب 3 نفر

   قطعا مثل همیشه تصاویر زیبایی  از برنامه توسط دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی گرفته شده که تقدیم حضورتان خواهد شد.

   در پایان اطلاعات کلی و مختصری از منطقه رامیان را تقدیم حضورتون می نمایم .

از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رامیان می‌توان به قله ۲۴۰۰ متری قلعه میران، استخر طبیعی گل رامیان با عمق نزدیک به ۸۰ متر، مجموعه ابشارهای سرخه کمر به تعدا ۵ ابشار، مجموعه ابشارهای جوزک، مجموعه ابشارهای سید کلاته به تعداد ۸ ابشار، مجموعه ابشارهای چفت که تعداد انها به ۱۲ ابشار می‌رسد که کوتاهترین ان ۸ و بلندترین ان ۳۲ متر ارتفاع دارد،، مجموعه ابشارهای پشمکی، چشمه نیلبرگ، چشمه سید کلاته، انجیر چشمه، منطقه کوهستانی و برف گیر النگ، چشمه پیر کرم، دهکده توریستی پاقلعه، جنگل دره ملا و باغ تاشته، پارک جنگلی زیبای دلند، ذخیره گاه بین‌المللی سرو زربین، جنگل پنهان خانه، گرم چشمه، دیو چشمه، روستای تاریخی کشکک، تپه تاریخی نقاره خانه، بقعه متبرکه امامزاده بی بی حلیمه خاتون الهادی و همچنین موزه مردم‌شناسی شهر رامیان اشاره کرد.

آبشار شیرآباد آبشارکبودوال آرامگاه قابوس بن وشمگیر آشوراده النگ‌دره پارک ملی گلستان تالاب آلاگل دیوار بزرگ گرگان شبه‌جزیره میانکاله آرامگاه مختومقلی فراغی میل رادکان ناهارخوران آبشار قارری کوه را می توان از جاذبه های این منطقه نام برد.

بدرود

نوشته شده در جمعه 1392/01/09ساعت 23:47 توسط رضا زهتاب| |

   

پایگاه خبری فدراسیون کوهنوردی : بنا بر گزارش رسیده، متأسفانه با خبر شدیم روز گذشته، کوه نوردی حدوداً چهل ساله عضو "گروه کوه‌نوردی جوان اسلامشهر"حین بازگشت از ارتفاعات دماوند به دلیل سقوط بر روی یخچال جنوبی این قله، به شدت مصدوم می‌شود و پس از انتقال به بارگاه سوم؛ به دلیل شدت جراحات وارده جان می‌بازد.

   این خبری بود که فدراسیون کوهنوردی به آن پرداخته که حتی اسمی از این کوهنورد نبرده .

   ظاهرا ایشان محمد مهدور  41 ساله ساکن اسلامشهر  و پدر سه فرزند بوده است.

   همچنین با توجه به اینکه این حادثه حوالی 4 بعد ازظهر  اتفاق افتاده و فاصله بین حادثه و فوت حدود 14 ساعت بوده آیا واقعا هیچ راهی برای پرواز هلیکوپتر و نجات یک انسان (و یک پدر) وجود نداشت؟ علت عدم پرواز تاریکی هوا بود یا  . . . ؟!! وای امان از این فضای آلوده سیاست ... !؟

   شرح حادثه از زبان  آقای وحید سپنج  یکی از افراد حاضر در محل حادثه را  اینجا بخوانید.

   همچنین مطلبی از آقای رضا زارعی در  وبلاگ کوه قاف

نوشته شده در دوشنبه 1391/11/23ساعت 22:56 توسط رضا زهتاب| |

همنورد عزیزمان جناب آقای زنگانه  استاد و راهنمای توانا و بی بدیل منطقه شاهرود

سلام علیکم

انا لله و انا الیه راجعون - درگذشت تاثر انگیز و باورنکردنی خواهرهمسر گرامی تان باتفاق همسر و فرزند دلبندشان در حادثه رانندگی  که  دعوت حق را لبیک گفتند ، موجب تاسف و اندوه فلبی ما شده و بسیار متالم و غمناکیم. صادقانه و بی پیرایه اعتراف می کنیم که هرگز جای خالی این خانواده عزیز در قلب و جان بازماندگان پر شدنی نیست .

 ما هم همسفر شما و خانواده محترمتان  در این مسیر دلتنگی و بعید المقصدیم و اشک سرخ ما سند خونین قلبمان در این ماتم غم انگیز است. از خدای متعال برای آن آسمان پیمایان ،علو درجات و برای خانواده محترمتان بویژه همسر گرامیتان و شما  و سایر بازماندگان داغدار ٫شکیبائی مضاعف مسئلت می نمائیم

 

گروه کوهنوردی توانا (مشهد )

 

                                                                                            

نوشته شده در پنجشنبه 1391/11/12ساعت 20:17 توسط رضا زهتاب| |

 

 

به نام خدا

 

 

آمار این برنامه :

تاریخ : از 20-10-91 الی 24-10-91 

رفت :11:40 از ایستگاه راه آهن مشهد

برگشت : 16:20  از ایستگاه راه آهن بندرعباس

وعده غذایی :چهار روز

وسیله :قطار

شرایط جوی : صاف تا نیمه ابری ــ بهاری

 

افراد شرکت کننده در برنامه :

آقایان : حسین و رضا رضوانی – شاهرودی – کرمانشاهی – احمدیان – سید جواد رضوی – ممنونی – عابدینی – دری – نیما حبیبی – رضایزاده - زهتاب

 

 

   شرح تفضیلی بر این برنامه :   سفر بندرعباس بلحاظ اینکه خانواده ها همراهمان نبودند غریبانه بود ٬ هرچند بعضی از دوستان احساس رضایت بیشتری داشتند !   در روز چهارشنبه ساعت 11:40در یک هوای سرد زمستانی قطار سوت کشان مشهد را به مقصد بندر عباس ترک کرده و روز بعد 21-10-91 ساعت 10 قبل از ظهر به بندرعباس با هوای گرم و بهاری رسید.

   زمستان سال 87 سفر به هرمزگان را با خانواده ها با هدف صعود به قله نصیری در کوهستان گنو را داشتیم  و حالا بعد از چهار سال دوباره به این سرزمین پر رمز و راز ، زیبا و دوست داشتنی با هدف صعود به قله هماگ (homag ) گام نهادیم  .

   همان روز اول با گرفتن یکدستگاه مینی بوس (آقای موسی زاده) رهسپار روستای هماگ شدیم . روستای هماگ در 78 کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده . برای رسیدن به این روستا جاده بندرعباس به سیرجان که همان جاده شیراز و کرمان است حرکت می کنیم . در کیلومتر 50 در سمت راست یک جاده فرعی و اسفالته است که ما را به روستای  سیاهو می رساند در سمت چپ این روستا ، روستای خرسین قرار دارد که مجهز به پمپ بنزین و گازوئیل بوده و فعال است . مسیر مستقیم را پیش گرفته دو راهی اول و دوم را به سمت چپ جاده می رویم که بعد از دو راهی دوم گردنه ها شروع می شود و هیجان و لذت رانندگی در یک جاده کوهستانی تو را لبریز احساسات می کند ، از این مسیر به بعد مه در سطح جاده جولان می داد و دید را به کمتر از ده متر رسانده بود به بالاترین نقطه که می رسیم یک آبادی دیده می شود مینی بوس که سرازیر می شود بعد از چند دقیقه به روستای هماگ پایین می رسیم . بعد از این روستا جاده (سمت چپ روستا) خاکی می شود مینی بوس بعد از دویست متر بعلت بارندگی و لغزنده بودن نمی تواند از این مسیر عبور کند به ناچار همه پیاده می شویم کوله ها را بر میداریم براه می افتیم جاده خاکی در کوهستان همت تو را می طلبد تا هفت کیلومتر باقیمانده راه به روستای هماگ بالا (میروییه) را پیاده طی مسیر کنی که وانت دو کابین مانع این پیاده روی می شود سوار وانت می شویم خودمان را به مسجد میرویه می رسانیم . (روستاي ميروييه هماگ يك روستاي قديمي تاريخي وزيارتي بوده است قرار گرفتن بارگاه امامزاده شاه صفي الله چهره خاصی به روستا داده است ) خادم مسجد (آقای باقرزاده) به گرمی از ما  استقبال می کند بچه ها در مسجد اقامت می کنند و صبح زود (ساعت 5:45) با یک راهنمای محلی صعود خودمان را آغاز می کنیم . مسیر صعود ما نرسیده به امامزاده ، سمت چپ بطرف جنگل انبوه از درختچه ها و درختان بنه و اورس بادام کوهی و در جنوب روستا آغاز می شود بعد از طی نیم ساعت ، مسیر صعود با رنگ زرد کاملا مشخص است . ساعت 8:30 به چشمه ای می رسیم که راهنمای بومی از آن به نام گواز یاد می کرد .

  در بالای چشمه که قرار گرفته بودیم در پشت سرمان یعنی در شمال هماگ قله کله خرها و منطقه لرد (Lard ) احمدی و دشت لرد احمدی کاملا نمایان بود که تصاویر چشم نواز و دیدنی بود.

 بعد از صرف صبحانه ساعت 9:30 براه خود ادامه می دهیم . مسير را براي ادامه از يال سمت چپ به سمت بالا با  شيب نسبتا " ملايم از ميان درختان بنه و اورس مي گذريد و پس از گذشت 2 ساعت به خط الراس می رسیم  شرایط جوی عجیب است در بالا سر ما ابری از قله تا چشمه را زیر سایه خود قرار داده بود برای اولین بار می دیدم که پاره ایی از ابرها به سمت شمال و همزمان پاره از ابرهای به سمت جنوب در حال حرکت بودند ابرها همین مسیر قله تا چشمه را می پیمودند و بر می گشتند و این تسلسل زیبا تا زمانیکه ما در منطقه بودیم ادامه داشت از عجایب دیگر منطقه قرار گرفتن درختان گرمسیری و سردسیری در کنار هم بود مانند نارنگی و خرما !  اکنون عقربه های ساعت ، 12 ظهر را نشان می دهد و ستیغ قلل مختلف کوهستان فارغان با لکه های برف خود نمایی می کند و ما از همینجا از قله هماگ خداحافظی می کنیم و بسمت روستای هماگ سرازیر می شویم .

   رشته كوه منفرد هماگ به ارتفاع ۳۲۶۷ متر در شمال بندرعباس و به فاصله هوايى 78 كيلومتر از اين شهر قرار دارد. نام كوه از واژه هُما كه پرنده‏اى بلندپرواز است و پسوند گاف به معنى جايگاه گرفته شده،(البته در لغتنامه دهخدا از هماگ بمعنی اشارت هم یاد شده) نسبت جايگاه هما به اين كوه كه بلندترين نقطه استان هرمزگان است، حكايت از استعداد بالاى ايرانيان در انتخاب اسامى زيبا و با محتوا جهت كوه‏ها و دره‏ها دارد.

كانى‏هاى تشكيل‏دهنده اين كوه از جنس آهك و در پاره‏اى از بخش‏ها از نوع سنگ‏هاى درهم (كنگلومرا) مى‏باشد. هماگ از دو ديواره موازى هم تشكيل شده كه ديوار اصلى از راه تنگه‏هايى كه در اثر فرسايش ايجاد شده به دشت روبه‏رو راه دارد. اين رشته كوه، با بلنداى بيش از سه هزار متر، شرايط مناسبى را براى توقف و بارور كردن ابرها فراهم كرده به طورى كه مى‏توان اين بخش را پرباران‏ترين ناحيه هرمزگان به شمار آورد. سراسر كوه هماگ به ويژه يال اصلى پوشيده از گياهان خاص منطقه گرم و خشك و درختچه‏هاى بادام تلخ و سروكوهى است. پوشش گياهى مناسب و وجود چشمه‏سارهاى كوچك در بلندى‏ها سبب شده تا حيوانات وحشى نظير كَل و بز و قوچ و ميش و پرندگان مختلفى در دامنه‏هاى اين كوه زندگى نمايند. بارش باران بيشتر در هماگ، سبب پيدايش روستاهايى چند در اطراف آن گرديده است. روستاييان با بهره‏گيرى از تعدادى استخر تا آخرين قطره آب حاصل از بارندگى را جمع‏آورى نموده و با بهره‏گيرى از آن سراسر دامنه‏هاى هُماگ را مبدل به باغ مركبات نموده‏اند كه اين امر زيبايى خاصى به دامنه‏هاى كوه بخشيده است. كوه‏نوردان همچون هما بلندپروازند و كوه‏هاى بالاى چهارهزار متر را ترجيح مى‏دهند. اما آنچه كه بايد در نظر داشت ارتفاع مبدأ حركت است. در هماگ شما از ارتفاع ۱۳۰۰ مترى سطح دريا به كوه‏پيمايى مى‏پردازيد در صورتى كه در بعضى از قله‏هاى بالاى ۴۰۰۰ متر از ارتفاع به مراتب بالاترى حركت مى‏كنيد.

   ساعت 16:30 به پایین رسیدیم در مسیر ، نخلستان و  باغات مرکبات بخصوص نارنگی و کلبه های ساخته شده از برگ خرما و گله های بز (حتی یک راس گوسفند هم نبود ) بدون داشتن سگ گله دیدنی بود .  بهرحال از هر حیث صعود بیاد ماندنی و جالبی بود . شب را در مسجد خوابیدیم و صبح پیاده تا روستای هماگ پایین آمدیم . سوار مینی بوس شده خودمان را به بندر عباس می رسانیم. بچه ها بعد از خرید مختصر ٬ عازم راه آهن شده ، سوار قطار می شویم . و روز بعد 24-10-91 ساعت 14:30 وارد مشهد شدیم .

   در پایان از یکایک تمامی همنوردانم بابت همکاری و مساعدت و همدلی در داشتن یک صعود خوب و سفری بیاد ماندنی سپاسگزاریم .

بدرود

نوشته شده در پنجشنبه 1391/10/28ساعت 23:23 توسط رضا زهتاب| |

به نام خدا

با درود و سلام

 

 

 

   بعد چند سال تصمیم گرفتم مجددا صعود زمستانی به قله توچال (۳۹۶۲ متر) از یال جنوبی را تچربه کنیم  قله‌ای که برای کوهنوردان، پایتخت کوه‌‌های ایران و برای بسیاری از تهرانی‌ها آشنایی دیرین است.

  سفر را از مشهد بوسیله قطار روز چهارشنبه 13- 10 – 91 ساعت 13:45 شروع کردیم سه تن از دوستان هم از قطار جا ماندند .  با راهنمایی و تلاشی که انجام شد با تاکسی خودشان را به ایستگاه نیشابور رساندند که خود داستانی دارد .

  ساعت 2:15 صبح پنجشنبه 14 -10-91 به ایستگاه راه آهن تهران رسیدیم . دو دستگاه ون کرایه کرده و در مسیر یکی از دوستان را که قبلا از مشهد برای ماموریت کاری تهران رفته بود سوار کرده و خودمان را به دربند رساندیم. در این محل یکی دیگر از دوستان همنوردمان بنام آقای محمدی از تهران به ما ملحق شد .

   تصمیم گرفته شد جلوداری تیم بعهده همنورد خوبمان آقای سید جواد رضوی و عقبدار تیم بعهده آقای وحیدی باشد که از این دو بزرگوار بابت زحماتشون ممنونم .

   از میدان سربند و از کنار مجسمه کوهنورد ساعت 3:35 صبح مسیر صعود را آغاز می‌کنیم.

 

برای شروع ۲ مسیر پیش رو داریم:

۱- مسیر کنار رودخانه یا روستای پس قلعه
۲- مسیر مستقیم به کوه

   ما مسیر کنار رودخانه یا همان روستای پس قلعه صعودمان را آغاز می کنیم بعد از گذر از روستا در ادامه مسیر و گذشتن از قهوه خانه‌ها و روستای پس قلعه اگر به سمت راست دره نگاهی بیاندازید منطقه بند یخچال را خواهید دید، که میعادگاه سنگنوردان است، این منطقه پوشیده از صخره‌های بزرگ با اشکال گوناگون است ، سنگ‌های مختلفی با نام‌های: مریم، اسپیلت، چکمه، شروین و… معروف‌ترین این سنگ‌ها، سنگ مریم می‌باشد . هر چند طی مسیر در تاریکی شب بود و خیلی از مناظر چشم نواز را از دست دادیم و ناگفته هم نباشد که به علت همین تاریکی دو بار مسیر را اشتباه رفتیم ولی خیلی زود به مسیر اصلی برگشته و به راه خود ادامه دادیم .

    برای استراحتی کوتاه در یکی از کافه ها توقف کردیم که یکی از دوستان بعلت ارتفاع زدگی با حمایت یک دیگر از همنوردان در آنجا ماندند که بعد استراحت نزدیک قله امیری به ما پیوستند .

    پس از طی مسیر به کافه رجب و ابتدای دره شیرپلا می‌رسیم، از اینجای مسیر تا پناهگاه شیرپلا کلا” دره صخره‌ای می‌باشد و می‌بایست دقت فراوانی برای صعود انجام داد، در مسیر بر روی صخره‌ها طناب‌هایی نصب شده که کوهنوردان از آن برای امنیت بیشتر استفاده کنند، خوشبختانه این مسیر تا شیر پلا یخ زده نبود که احتیاج به کرامپون باشد . مسیر را ادامه داده و پا به دره زیبای شیرپلا می‌نهیم .      بعد از عبور از مسیر صخره‌ای دره شیرپلا و (چشمه مریم) مسیر را ادامه می‌دهیم و پس از چند پیچ به آخرین کلبه یا کافه در مسیر پناهگاه شیرپلا می‌رسیم، کافه آبشار دوقلو.

   صبحانه را در این محل صرف می کنیم .از کنار این کافه می‌توان پناهگاه شیرپلا را به وضوح در روبروی خود و در ارتفاع بالا‌تر مشاهده کنید، بسمت پناهگاه شیرپلا حرکت می‌کنیم داخل جان پناه نمی شویم آب بر می داریم و بعلت یخزدگی مسیر کرامپون ها را بسته به سمت جان پناه امیری به سه راهی (شیرپلا، توچال، دره اوسون) می‌رسیم و مسیر را به سمت توچال ادامه می‌دهیم. بعد از گذشت حدود یک ساعت و نیم به منطقه سیاه سنگ (چون این منطقه دارای سنگ‌های سیاهی می‌باشد به آن سیاه سنگ می‌گویند) و جانپناه امیری نزدیک می‌شویم. (دوستان عزیز پناهگاه شیرپلا تا جانپناه امیری حدود ۲ ساعت زمان خواهد برد، و از مسیری با شیب تقریبا” ۳۰ تا ۴۰ درجه گذر خواهید کرد)

   به جانپناه زنده یاد امیری می‌رسیم ، که به همت خانواده گرامی امیری بنا شده است، این کوهنورد عزیز در تاریخ 19 – 9 - 73 در همین مکان بر اثر سانحه کوهنوردی فوت کرد. (روحش شاد و یادش گرامی) این جانپناه تاکنون در فصل‌های مختلف مخصوصا” زمستان جان بسیاری از کوهنوردان را نجات داده است.

   بعد از کمی استراحت در جانپناه امیری به سمت قله توچال حرکت می‌کنیم، در این منطقه می‌توان قله توچال را در دور دست مشاهده کرد.

   کوهنوردان قدیمی به این منطقه ۷ ناز می‌گویند. در عبور از این منطقه، قله توچال چند بار در پستی و بلندی‌ها ظاهر و بعد محو می‌شود، و به همین دلیل می‌گویند قله ناز می‌کند.

   به قله نزدیک می‌شویم، در این ناحیه در تمامی فصول باد کاملا” شدیدی می‌وزد، به طوری که در بعضی مواقع حرکت بسیار سخت و دشوار می‌شود. ولی خوشبختانه امروز هوا بسیار عالی و آفتابی و باد نهایت 5 متر در ثانیه بود .

  بر فراز قله ۳۹۶۲ متری توچال، پا می نهیم . نماد کوه‌های شمال تهران، قله‌ای که بر فراز آن می‌توان قله با شکوه و با عظمت دماوند و بسیاری دیگر از قله‌های مرتفع رشته کوه البرز را مشاهده کرد.

   بلافاصله بعد از استراحت کوتاه و گرفتن عکس و تبریک صعود و قرار گرفتن در آغوش گرم همنوردان انگیزه ایی فوق العاده گرفته و بغض های ماشین زده شهری را رها کرده و در نشاط و شادی وصف ناپذیری بطرف ایستگاه 7 تله کابین که واقعا ً نجات بخش زانوان کوهنوردان از آسیبهای فرود است به راه افتادیم .

 ساعت 14:45 به سوی ایستگاه ولنجک حرکت کرده و در مسجد ولنجک مشغول نماز و صرف نهار شدیم و 17:40 سوار بر دو دستگاه ون که هماهنگ شده بود به ایستگاه راه آهن تهران  بازگشتیم  . ساعت 20:35 سوار قطار شده و روز جمعه 15- 10 – 91  ساعت 8:30 صبح وارد مشهد شدیم .

 

 

افراد شرکت کننده در برنامه : 18 نفر از مشهد و یک نفر از تهران

آقایان : حسینیون – بخشایش – شاهرودی – سید جواد رضوی - رامین محمودی – پهلوان – علیمحمدی – هادی و محمد منصوری – محسن شهابی – محمد ممنونی – پیمان مهر یویان – احمد موحد – سید کریم حسینی – علی وحیدی – علی حقیقی – مصطفی تلافی – محمدی – زهتاب

 

 

در پایان از مشارکت تمامی همنوردان ممنونم . جای دوستان و همنوردان خوبمان آقای رضوانی و نوری که بعلت درگذشت فرزند دلبندشان نتوانست در صعود شرکت کند خالی بود .

 

بدرود

نوشته شده در شنبه 1391/10/16ساعت 0:35 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

با درود و سلام

 

 

نخست انسان ها،  از کوه و گل روییدند و برآمدند.

سپس از غارها و کوه ها فرود آمدند، تا شهر ها و فردای خویش را بیافرینند.

سپس پیامبران به کوه ها بازگشتند، تا آنچه را که انسان فراموش کرده بود، با خود بیاورند، و آن پیام خدایان بود. هم از این رو همه ی پیامبران در کوه، صدای خدا را شنیدند.

کوه و غار در دوران اسطوره و افسانه جایگاه مهمی در ادبیات و فرهنگ دارد. پر از راز و رمز است.

خوب است ابتدا تعریفی از غار داشته باشیم  

هر گونه گذرگاه یا راه زیرزمینی که بر اثر جریان آب‏های اسیدی و نفوذ آنها در سنگ‏های آهکی به وجود می‏آید، غار نامیده می‏شود. این آبها در سنگ‏ها نفوذ می‏کنند و گاهی وقت‏ها شبکه‏ای از حفره‏های بزرگ زیرزمینی را به وجود می‏آورند . پس از تشکیل هر غاری، آب از سقف و دیوارهای آن چکه می‏کند، و این امر،بیشتر وقت‏‏ها سبب به وجود آمدن شکل‏های عجیبی در کف و سقف غارها می‏شود که استالاکتیت و استالاگمیت نامیده می‏شوند.

 

 

غار مغان در ۳۵ کیلومتری ( این مسافت دقیق تر است ) شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده‌است.

 براي رسيدن به اين غار بايد از جاده كوهستاني پرپيچ و خمي كه از منطقه سيدي در جنوب مشهد و كوه خلج شروع مي شود ، ‌عبور كرد و پس از گذشتن از روستاهاي بسيار ديدني منطقه مانند بلاندر، اردمه و خان رود به مغان رسيد.

 این غار دارای دو دهانه‌است. ارتفاع آن از دریا ۲۹۱۰ متر می‌باشد. درون غار آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه‌ها ۲۵ متر می‌باشد. همچنین در این غار پرتگاهی به عرض ۳۵ سانتیمتر و برکهٔ آبی وجود دارد.این غار در سال ۱۳۲۴ توسط کوهنوردان مشهد کشف شده‌است.

این غار دارای دهلیزها و راههای پر پیچ و خم گوناگونی است که در صورت عدم آشنایی با محیط احتمال گم شد زیاد است . از سقف این غار زیبا ستونهای استالاکتیت (Stalactite ) و استالاگمیت (Stalagmite ) که از جنس آهکی هستند آویزان است و منظره بسیار جالبی را به وجود آورده‌اند . در درون غار چشمه آبی وجود دارد که علاوه برزلالی و گوارایی آن، بسیار سرد است. درون این غار چاههای مختلفی نیز وجود دارد که درون بعضی از آنها خفاش‌هایی نیز زندگانی می‌کنند.


غارنوردی در كشور ايران، نه با شكل امروزی بی‌سابقه نبوده و شايد يكی از قديم‌ترين سوابق غارپيمايی داستان غار و بهرام ‌گور باشد، غاری كه بهرام‌ گور پادشاه ساسانی به دنبال شكار گور به درونش رفت و ديگر بازنگشت، حكيم نظامی شاعر بلند آوازه، موضوع را اين چنين تصوير نموده است:

 

بود غاری در آن خرابستان

رخنه‌ی ژرف داشت چون چاهی

گور چون شاه را نديد قرار

گور در غار شد روان و دلير

وان وشاقان به پاسداری شاه

نه ره آنكه در خزند به غار

خوشتر از چاه يخ به تابستان

هيچكسرا نه بر درش راهی

آمد از دور و درخزيد به غار

شاه به دنبال او گرفته چون شير

بر در غار كرده منزلگاه

نه سر باز پس شدن به شكار

 

نظامی پس از اشاره به اينكه سران لشكر برای آگاهی از وضع بهرام به جانب غار می شتابند و خدمتگاران و غلامان را مورد مؤاخذه قرار می‌دهند چنين ادامه می‌دهد:

 

زه آه آن طفلكان درد آلود

بانكی آمد كه شاه در غار است

خاصگانی كه اهل كار شدند

چون نديدند شاه را در غار

ديده‌ها را به آب تر كردند

گردی از غار بردميد چون دود

باز گرديد شاه را كار است

شاه جويان درون غار شدند

به در غار صف زدند چون مار

مادر شاه را خبر كردند

 

 

   بعد از چندین سال قسمت شد دوباره به غار مغان سر بزنیم تا آنچه را که ما انسان ها فراموش کرده ایم ، با خود به شهر بیاوریم و آن نبود جز پیام و فریاد خدایان ! هم از این رو همه ی پیامبران در کوه، صدای خدا را شنیدند.

    ایندفعه بر عکس دفعات قبل در شرایط جوی مه آلود و برفی و نسبتا زمستانی خودمان را به دهانه غار رساندیم چندین تیم دیگر هم در منطقه بودند که آنها از مسیر غربی روستا صعود کردند و تیم ما از مسیر شرقی .

 

   جمعه صبح 24-9-91 ساعت 6:20 مشهد را با چهار دستگاه مینی بوس و چهار دستگاه سواری به سمت روستای مغان ترک کردیم  کل مسیر جاده تا روستا اسفالت شده و متاسفانه دسترسی به غار از همیشه آسانتر . ! تیم ما امروز میزبان بچه های دوست داشتنی استخر ارمغان و خانواده های عزیزشان بود . شور و نشاط بچه ها سرمای کوهستان را به گرمای لذت بخش بدل کرده بود .بساط صبحانه را بعد از گذشتن از کوچه باغ ها و بالای استخر بر روی تپه ایی که پوشیده از برف بود پهن کردیم بعد از صرف صبحانه با شیب ملایم  تمامی  تیم (به غیر از چند نفر که کفش و لباس مناسب نداشتند )  را به دهانه غار رساندیم .

  کنترل و حمایت تیمی که بیش از هشتاد نفر آنهم از رده سنی هفت تا هفتاد سال را همراهی می کردند کاری بس دشوار است که به همت همنوردان خوبمون ختم بخیر شد . پیمایش غار بمدت نیم ساعت و آشنایی دوستانی که اولین بار بود در یک چنین شرایطی قرار گرفته بودند بس خوشایند و رویایی بود .

  درون غار بودیم که سه تن از مربیان استخر ارمغان با قدرت بدنی بالا با دوچرخه از مشهد خودشان را به منطقه رسانده بودند به ما ملحق شده و جمع ما را صفایی دیگر بخشیدند ، ولی به نوعی می توان این حرکت دوستان را یکی از نقاط ضعف برنامه قلمداد کرد !

 علی ایحال بعد از پیمایش غار بلافاصله برگشته ، سوار ماشین ها شده ، ساعت 15:30 به مشهد رسیدیم .

   سر قدمی تیم را آقای حسینیون و عقبدار تیم بعهده آقای وحیدی عزیز بود که دیگر دوستان هم در جمع و جور کردن گروه زحمات زیادی کشیدند که از همه این دوستان و تمامی شرکت کنندگان عزیز سپاسگزاریم .  تصاویر بسیار زیبایی از این برنامه توسط دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی گرفته شده  که تقدیم دوستان خواهد شد

افراد شرکت کننده در برنامه :

آقایان و خانم ها :طوسی -  حسینیون _ جعفر و طیبه و آزاده شاهرودی - عطیه جودوی - طبسی(۲نفر) – حسین و یاسمین صفری– رضا رضوانی – منصورزاده – دری – نیما حبیبی – زهرا عبداللهی – فهیمه سادات سالاری – پدرامی – هوشیار – وحیدی – مصطفی تلافی – حلیمه معینی – اسما و سحر و نارنین کربلایی – معصومه و نرگس کاغذیان – چرخیان – الیاس و نگین نجف زاده _ مجتبی و آزاده زارع – عاطفه قادری _ فهیمه محمدیان – الله وردی – سعید سلیمانی – مهرپویان و همسر - آسمانی – امینی – غلامی – گرم رودی – مهدی ولیدی – سمیرا جمالیان – گلیانی باتفاق خانواده(5نفر) – پهلوان – علیمحمدی – مهراد خادمی (7نفر) – آبتین قره داغی (2نفر) – روشا فلاح(2نفر) – نگار باقرزاده(2نفر) – پویا توکلیان(3نفر) – هومن پویان(3نفر) – آنیگا فربانی(2نفر) – آریا رحمانیان(2نفر) – الیاس بهشتی(2نفر) – آرمین مطیع(2نفر) – پریسا پردل(2نفر) – کیارش و آرش خندان _ امین زاده شیرازی(2نفر) – امید شریف زاده(2نفر) _ ایزد براتی(2نفر) -  زهتاب

بدرود

نوشته شده در یکشنبه 1391/09/26ساعت 21:37 توسط رضا زهتاب| |

     

مهدی جان همیشه در قلب مایی گروه کوهنوردی توانا

مراسم يادمان مهدي عميدي مربي، هيماليانورد و كوهنورد ارزنده خراساني با حضور ورزشكاران و قهرمانان استان به خصوص ورزشكاران عرصه كوهنوردي برگزار مي شود. هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي خراسان رضوي از كليه مسئولين، ورزشكاران و قهرمانان ورزشي استان و همچنين  فعالان اجتماعی، فرهنگی و مذهبی جهت حضور در اين مراسم دعوت به عمل  آورده است.
زمان: 5 شنبه 23/9/91 ساعت 17:30
مكان: مشهد - بزرگراه شهید کلانتری - جنب هتل پردیسان - پردیسان شهید بهشتی(تربیت معلم شهید بهشتی) - تالار ابن هیثم

منبع خبر :هيئت كوهنوردي و صعودهاي ورزشي خراسان رضوي

نوشته شده در چهارشنبه 1391/09/22ساعت 16:55 توسط رضا زهتاب| |

به نام  یزدان پاک

با درود وسلام

 

 

وَ اَنَا اَفْقَرُ الْفُقَرآءِ اِلَیْکَ، فَاجْبُرْ فَاقَتَنا بِوُسْعِکَ،
و من نیازمندترین نیازمندان به توام، پس تهیدستى ما را به توانگریت چاره کن

 

 

 

  در روز پنجشنبه 16-9-91 ساعت 16:15 با یکدستگاه مینی بوس مشهد را به مقصد سبزوار ترک کردیم  شب را در مهمانسرای شرکت نفت شهرستان سبزوار که به همت آقای کرمانشاهی تدارک دیده شده بود اسکان پیدا کردیم  صبح روز بعد ساعت 4:30 بیدار باش زده شد گروه 20 نفره ما آماده حرکت به سمت روستای ساروق شد .

  روستاي ساروق در 30 كيلومتري جاده سبزوار به شاهرود با 10 كيلومتر راه خاكي فرعي معمول ترين راه دسترسي به قله نظرگاه است اين روستا از سطح دريا 1530 متر ارتفاع دارد.

   معرفی دقیق کوه نظرگاه براساس منابع پژوهشی و جغرافیایی بدین شرح است : این کوه به ارتفاع 2858 متر در رشته کوه جغتای [در جنوب شهرستان جغتای وشمال شهرستان داورزن] قرار دارد که به کوه شملق معروف است

   متداول ترین راه دسترسی به این کوه از روستای ساروق واز کنارکوه مخروطی شکل و زیبای یاغی معروف به راه خاکستری می گذرد.

   مسير رسيدن به قله نظرگاه از روستاي ساروق به مسير جنوبي معروف است و دو راه يال زمستاني و تابستاني كوهنوردان را به اين قله مي رساند.

   كمي بعد از روستا انجام چند دقيقه نرمش و حركات كششي توسط آقای بخشایش بدن هايمان را براي یک روز نسبتا سنگین كوهنوردي آماده تر كرد. ساعت  9:10 دقيقه و بعد از دو ساعت كوهپيمايي با شيب ملايم به مكان مناسبي براي صرف صبحانه خودمان را به اشعه گرما بخش آفتاب  سپردیم. چشمه سنگي با آبي گوارا در نزديكي اين محل قرار داشت.

  مسیر را با سرقدمی و راهنمای خوبمان آقای رضوانی و عقبداری جوان صبور و مسئولیت پذیر آقای وحیدی ادامه دادیم و بنا به تشخیص راهنما مسیر تابستانی را برای رسیدن به امامزاده انتخاب کردیم در ادامه مسیر بر خلاف پیش بینی ما برف سی الی سی و پنج سانتیمتری کل منطقه را سفید پوش کرده بود . ساعت ٬ 11:30 ظهر را نشان می داد که به امامزاده سید سلطان قریش رسیدیم . بلافاصله با اندک استراحت تصمیم به صعود قله گرفتیم  هوا  لحظه به لحظه تغییر می کرد و مه دید را کمتر . به گرده زیر قله که رسیدیم ساعت 12:50 دقیقه را نشان می داد . شرایط جوی کاملا نا مساعد بود و زمان با توجه به کوتاهی روز در آذر ماه آنهم با یک تیم 20 نفره ، اجازه پیشروی را نمی داد بنا به صلاحدید راهنما و دوستان و بلحاظ سلامت تیم تصمیم به برگشت شد . ولی عده ایی از دوستان اصرار به صعود داشتند و عده ایی هم از اینکه نمی توانستند قله را زیارت کنند ناراحت . اصرار دو تن از همنوردان کارساز شد و مجوز پیشروی را گرفتند ، با قدرت بدنی خوبی که دوستانمون داشتند در کمتر از نیم ساعت قله را صعود کرده ، برگشتند .  بقیه تیم هم از گرده سرازیر شده به امامزاده رسیدیم . پنج تن از همنوردان خوبمون به سرپرستی آقای زنگانه از شاهرود در امامزاده به ما پیوستند و بعد از چند ماه دیداری تازه کردیم . عشق و علاقه دوست خوبمون آقای زنگانه به طبیعت و خدمت به گروه ما و دیگر کوهنوردان آنهم بدون هیچ چشمداشتی ، در سر لوحه ما قرار دارد و از رفتار این مرد درس ها می گیریم و در معیت این عاشق کوهستان بودن ، خود کلاسی است عاشقانه .

  مسیر را ادامه داده در زیر درختان گردو ناهار را صرف کرده و ساعت 16:30 به مسجد روستای ساروق رسیدیم بعد از ادای نماز و مختصر استراحت ساعت 17:45 روستا را ترک کردیم و ساعت 22:15 به مشهد رسیدیم .

 

 

 افراد شرکت کننده :۲۰ نفر

آقایان :حسینیون -کرمانشاهی -حسین رضوانی - شاهرودی - رضا رضوانی -  منصوری - احمدیان - سید جواد رضوی - پهلوان - علیمحمدی - عنبرانی - بخشایش - نجف زاده - سلمان سلطانیان - ممنونی - وحیدی - زهتاب

خانم ها : منصوری - وحیدی - یاسمن سلطانیان

 

 

  تصاویر این گزارش توسط دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی گرفته شده که تقدیم حضورتون خواهد شد


  در پایان از تمامی همنوردان خوبمون بویژه آقایان رضوانی ، وحیدی و کرمانشاهی و دیگر عزیزان بابت تمامی زحمات و همکاری ایشان سپاسگزاریم .

 

 

نقاط ضعف این برنامه : عدم توجه به زمانبندی از قبل تعیین شده (۱-زمان خاموشی ۲-زمان بیدار باش ۳- مدت زمان صبحانه و نهار ۴-مدت زمان طی مسیر ٬ صعود و ..)

نقاط قوت این برنامه : یکدلی و صمیمت بین اعضا

بدرود

          اطلاعات فني برنامه ، قله نظرگاه سبزوار

 

نقشه جي پي اسي مسيرها از روستاي ساروق تا قله نظرگاه

براي دريافت فايل اصلي jpg نقشه زير ، اينجا را كليك كنيد

 


ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه 1391/09/18ساعت 20:59 توسط رضا زهتاب| |

  عميدي در مون بلان آرام گرفت    ژاندارمري‌ منطقه شامونيکس فرانسه گزارش عمليات جست‌وجوي خود درباره هيماليا‌نورد خوب کشورمان مهدي عميدي را به گروه اعزامي از طرف خانواده وي با هماهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در فرانسه به سرپرستي حسن عميدي را اين‌گونه اعلام کرد: «با توجه به زمان سپري شده از تاريخ ناپديد شدن مهدي عميدي و همچنين بارش برف تا سطح يک متر در ارتفاعات مون‌بلان احتمال زنده پيدا کردن نامبرده بسيار ضعيف است و بر همين اساس دادگاه بوننوال اطلاعات مهدي عميدي را شامل‌ DAN و ... در فهرست ناپديدشدگان قرار داده تا در صورت پيدا کردن وي در آينده بتوان وي را شناسايي کرده و به بستگانش اطلاع داد.» به گزارش ايسنا مقامات ژاندارمري شهر شامونيکس لوازم اضافي پيدا شده مهدي عميدي را به برادر وي حسن عميدي تحويل داده‌اند. اين در حالي است که خانواده کوهنورد ارزنده کشور مهدي عميدي ديروز در بيانيه‌اي عنوان کردند در اين خصوص تسليم رضاي پروردگار هستند. در بخشي از متن اين بيانيه که در ايسنا منتشر شد چنين آمده است: «مصلحت خدا ايجاب کرد اين امانت عزيز را در کوهستان که مظهر قدرت و عظمت اوست و عشق مهدي نيز بود، بازستاند. خدايا تو را شاکريم که اگر ما را اين‌گونه آزمودي، الگوي سربلندي در آزمون، يعني «تسليم و رضا» را نيز با رسيدن ايام عزاي سرور و سالارمان در مقابل چشمانمان قرار دادي تا راه را به ما بنمايي.»نوشته شده در سه شنبه 1391/08/30ساعت 23:2 توسط رضا زهتاب| |


Design By : Night Skin