گروه کوهنوردی توانا


ضمن عرض سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی ٬ به اطلاع میرساند که وبلاگ گروه به آدرس http://tivan85.blogfa.com/ منتقل شد.  لطفا برای دسترسی به وبلاگ ازین پس به آدرس مذکور مراجعه فرمائید. هم اکنون برای دیدن وبلاگ جدید اینجا را کلیک کنید.

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۲/۰۴ساعت 5:32 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

بلندترین نقطه در منطقه جام (اعم از سرجام - میان جام - تربت جام) قله کلیلاغ با ارتفاع 2942   متر است . این منطقه در حوزه استحفاظی تربت جام قرار دارد بعد از کلیلاغ ، قله بی بی غیب با ارتفاع 2881 متر قله قطار النگ با ارتفاع 2605 متر و قله دال با ارتفاع 2219 متر از سطح دریا می باشند.

شهر فریمان توسط این دو رشته کوه به طور کلی احاطه شده است و وجود همین ارتفاعات نقش زیادی در پیشرفت مردم داشته و سبب پیدایش تمدنی باستانی در سرزمین فریمان گشته است .رود های فریمان و قلندرآباد و براشک و کلاته منار و سنگ بست از جاذبه های جمعیتی بوده ودر همین رابطه در حدود بیش از هزار سال یکی از معروف ترین سد های خراسان در 11 کیلومتری شهر فریمان و 86 کیلومتری شهر مشهد احداث شده است ، تا کنون در حال بهره برداری می باشد . البته در زمان رضا شاه و قاجاریه کارهایی در جهت مرمت و زیبا سازی آن صورت گرفته است . به هر صورت از قدیم الایام این سرزمین جزء ییلاقات و اماکن خوش آب و هوا محسوب می شده است . 

بحول قوه الهی این جمعه 4 - 2 - 94 برای صعود به این منطقه بکر و زیبا خواهیم رفت .

حرکت         : ساعت 5:00 صبح

مکان           : از فلکه پارک زیر تابلو دانشگاه

وسیله         : عمومی اتوبوس یا مینی بوس در اختیار

وعده غذایی : دو وعده صبحانه و نهار

بادگیر و کفش مناسب

هوا در روز جمعه مساعد ، نیمه ابری تا آفتابی پیش بینی شده .

برگشت : حدود ساعت 21

مسیر       : مشهد فریمان کیلومتر 35جاده تربت جام

لطفا جهت شرکت در برنامه تاچهار شنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب

دورنمای قله کلیلاغ از فراز قله بردو

 

دورنمای زیبای قله کلیلاغ از فراز قله بردو با ارتفاع 2942 متر

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ساعت 19:36 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با درود و سلام

 

   در آخرین جمعه از فروردین نود و چهار به منطقه رنگین کمان شمال شرق ایران یعنی منطقه کلات رهسپار شدیم وعده ما پنج و نیم صبح درفلکه پارک مشهد بود .  ولی بعلت تعداد انبوه شرکت کننده با نیم ساعت تاخیر مشهد را به مقصد روستای چهچه ترک کردیم خودرو ها تا بعد از روستای چهچه ، زیر تراشه (خط الراس جنگل خواجه) ما را یاری کردند از ماشین هاپیاده شدیم و در همان محل و در بین شقایق ها صبحانه را صرف کرده و به اتفاق از سمت راست به سمت شکاف که برای عشایر ، کوه را تراشیده بودند و دقیقا مثل یک شکاف درآمده بود عبور کردیم تا در خط الراس جنگل پسته قرار بگیریم پاکوب سمت راست را ادامه دادیم تا در انتها به بالا سر امامزاده رسیدیم در این نقطه جی پی اس ، ارتفاع 1030 متر را نشان می داد این محل بلندترین نقطه منطقه چهچه محسوب می شود که چشم انداز بسیار قشنگی را داشت پاسگاه های ترکمنستان در مرز دو کشور و شهر منو چهچه ترکمنستان از این نقطه کاملا مشاهده می شد.
  این منطقه بخاطر زیبایی به بهشت و رنگین کمان خراسان تشبیه شده و چه شباهت های با مسمایی . دشت هايي پر از لاله هاي قرمز ، دشت هايي پر از گل هاي بنفش و زرد آن قدر منطقه را زيبا كرده بود كه دل كندن از هر قسمت آن كاري بسيار دشوار بود. هرچه جلو تر مي رفتيم زيبايي منطقه بیشتر مي شد یکی از این مناطق را روستای چهچه و ارتفاعات آن تشکیل می دهد.منطقه بسيار زيبا و توصيف نكردني بود به طوري كه آن قدرمحو زيبايي شده بوديم كه گذشت زمان را احساس نمی کردیم .

       ارتفاعات اطراف روستای چهچهه کلات نادر در بهار مهمان شقایق های بهاری است .

جنگلهای پسته خواجه در روستای چهچهه در بخش زاوین کلات نادر قرار دارد . فاصله روستای چهچهه تا شهر مشهد 100 کیلومتر است که 70 کیلومتر آن جاده اصلی و 30 کیلومتر آن جاده فرعی میباشد و فاصله این روستا تا شهر کلات نادر 106 کیلومتر است . خوشبختانه و یا بهتر است بگویم بدبختانه جاده را تا روستای تقی اباد اسفالت کردند و مسافت کمی از جاده خاکی است.  جنگل های پسته خواجه بزرگترین جنگل پسته وحشی شهرستان کلات نادر است . این جنگل در مجاورت مرز ترکمنستان واقع شده است .

بلند ترین نقطه، شهرستان کلات نادر در ارتفاعات هزار مسجد واقع شده است ونوک قله کوه هزار مسجد می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا 3059  متر است، و پست ترین نقطه آن در محل خروجی رودخانه چهچهه در مرز ترکمنستان میباشد و ارتفاع آن از سطح دریا 450 متر است .

ساعت 14 به محل پارک خودرو ها رسیدیم نهار صرف کرده و در پایان نم بارانی زد و زیباییهای منطقه را دو چندان کرد . ساعت 15:45 سوار خودرو ها شده و منطقه را ترک کردیم . بعلت نقص فنی در ترمز یکی از مینی بوس ها ،مسافرین را به یک مینی بوس گذری دیگه ایی که خوشبختانه کامل خالی بود منتقل کردیم به مسهد هم که رسیدیم اتوبوس هم در ورودی مشهد ،بعلت نقص در سیستم گیربکس کاملا از کار افتاد و همه دوستان را بوسیله مینی بوس و آژانس به مقصد رساندیم .

با همه این اتفاقات روز بسیار زیبا و قشنگی را در کنار دوستان و خانواده هامون گذراندیم و از کوهستان و طبیعت منطقه لذت بردیم .

در این برنامه راهنما و سرقدم  آقای رضوانی و عقبدار هم آقای گرمرودی و مسئولین هر کدام از تیم ها که قبلا مجزا و مشخص شده بود بعهده آقایان عباس گوهرنیا ، رضا رضوانی و مهرداد زهتاب بود که بخوبی توانستند از عهده آن بر آمده و تیم را جمع و جور کنند . با تشکر از این دوستان و تمامی همنوردان امیدوارم به همه عزیزان خوش گذشته باشد .

 

      آمار این برنامه :28 - 1 - 94

رفت : حرکت از مشهد ساعت 6 صبح

برگشت : 20:30

وسیله : یک دستگاه اتوبوس سه دستگاه مینی بوس و سه دستگاه سواری

شرایط جوی : صاف تا نیمه ابری در پایان برنامه همراه با نم باران

وعده غذایی : دو وعده

مسیر : مشهد-جاده کلات - بعد از آبگرم - روستای امیر آباد - روستای تقی آباد - روستای چهچه

افراد شرکت کننده : 112 نفر

آقایان :حسین و رضا رضوانی - زیبا - سید جواد رضوی - جواد سیدان - ظریفیان - علیرضا باوفا - بیژن گرمرودی - کرمانشاهی - نوراللهی - گوهرنیا - تقی و آرش علیمحمدی - اسماعیل و علیرضا پهلوان - حسین شیبانی - محمد علی معین - رضا پاسبانان - علی افشار - مجتبی منصورزاده -  موسویان - قاسم رضازاده - مصطفی مشمول - مهدی یوسفی - مهدی وحدتی - مهدی کریمی - حسین زاده - محمد نوعی - مسعود مخدراتی - مرتضی کاشانی - مسعود نگاهی - مسعود مزاری - منصورزاده - حمید رضا مبشر - امیر حسین محیط خواه - محمد تقی ابراهیمی - پیام جمشیدی - مهدی یاسایی - رضا رضایزاده - حسنی - همایون امیریانی - مرتضی رجب زاده - امید صارم صفاری - سعید عصار - علی اکبر حاکسار - مصطفی قدیمی - سیاوش و شایان رحیمی - منصور سلیمانی - عاطفی - مجتبی اسعدی - اردوان اسعدی - حمید گلیانی - رضا و مهرداد زهتاب

خانم ها : فریده رضوانی - زهره و نازنین زهرا  رضوی - گوهرنیا - فاطمه و مریم علیمحدی - فاطمه نقوی - زینب ظریفیان - میترا رفعت - سمیه دهقانی - شکیبا و مبینا کریمی - حمیده قاسمی - زهرا خاوری - ملیحه پاسبان - امینه داوطلب - فریده عباسیان - آزاده مزاری - فاطمه شیبانی - سارا نجومیان - مریم جهانی - سمیرا صفایی - طیبه ایرانیان - مهری اعطم - ملیحه عامری - مهسا محسنی - سمیه حسنی - فاطمه مهرانفر - معصومه امیریانی - حوریه و معصومه افشار - وحیده قاسمی - نگار بافا - زهره صفار - آنیتا تهامی - مهدیه خاکسار - نسیم الهی - زهره ایمانیان - عاطفه مقتدایی - سعیده محمدی - مریم اسپلانیان - منیره پیله ور - زهرا عباسی - فاطمه سبزی - مهشاد بلندی - ابراهیمی - طلعت مقدم - محبوبه پزنده - مبینا منصورزاده - مهسا معین - زهرا و صغرا بهمرادی - راضیه حسینی - مریم و مرضیه و مهتاب زهتاب

 

و اما تصاویر برنامه :

ضمنا دوستان می توانند تصاویر را در لینک های زیر هم دنبال کنند

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

 

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

 

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

بقیه تصاویر در ادامه مطلب

http://tavana85.blogfa.com/post-1248.aspx


ادامه مطلب
نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ساعت 6:28 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

   

 

    ارتفاعات اطراف روستای چهچهه کلات نادر در بهار مهمان شقایق های بهاری است .

بلند ترین نقطه، شهرستان کلات نادر در ارتفاعات هزار مسجد واقع شده است ونوک قله کوه هزار مسجد می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۳۰۵۹  متر است، و پست ترین نقطه آن در محل خروجی رودخانه چهچهه در مرز ترکمنستان میباشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۵۰ متر است .

با توکل به خدا این هفته منطقه زیبای چهچه در 100 کیلومتری مشهد پذیرای تیم ما خواهد بود

زمان   : 28 -1 - 94

حرکت : ساعت 5:30 صبح

مکان   : از جنب کلانتری سجاد ایستگاه اتوبوس

وعده غذایی : دو وعده صبحانه ، نهار ، آب ، میوه تنقلات

برگشت : حدود ساعت 18

هوا در روز جمعه بهاری و نیمه ابری پیش بینی شده

لطفا جهت شرکت در برنامه تا چهارشنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس :09155062528  رضا زهتاب

 

 

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/01/03/IMG17283330.jpg

 

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ساعت 22:47 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

آمار این برنامه:

 

تاریخ: جمعه 21 - 1 - 94

حرکت: 5:30  صبح

بازگشت: 21:30

وسیله: اتوبوس

شرایط جوی: آفتابی - نسبتا گرم

اهداف : صعود به قله همراه با لذت بردن از طبیعت و کوهستان

تنظیم گام های تیم : آقای رضوانی

عقب دار : رضا رضوانی

افراد شرکت کننده در برنامه : 33 نفر

آقایان : حسین و رضا رضوانی - سید جواد رضوی - کرمانشاهی - بخشایش - منصوری - علیمحمدی - ظریفیان - پهلوان - کریمی -گرمرودی - صدریزاده - سیاوش و شایان رحیمی - مرادی - جلالی - حسین احمدی - مدقن - دخیلی - حسینی - هوشنگی - رضایزاده - بهروز زهرائی - عباس ثانوی - علی بهلول - امیر رضا حیدری - توکلی - شکیب زاده - زهتاب

خانم ها : منصوری - صباغ - کربلایی - طلعت مقدم 

 

شرح تفضیلی این برنامه:

 

بردو  (Bardo) نام قله یی با ارتفاع 2730 متر (با جی پی اس موبایل یکی از دوستان که گرفته شد این عدد را نشان می داد) ، از رشته کوه بزد واقع در روستای کلاته آقا محمد است. بردو هم چنین نام روستایی است واقع در دامنه کوه بردو.

 

بردو (Bardo) هم چنین نام روستایی است در منتهی الیه مرز سیاسی شهرستان تربت جام با شهرستان فریمان. آخرین روستا پای کوه هم روستای کلاته آقا محمد است . که زیر نظر شهرستان تربت جام قرار دارد .

معنی بردو :

1 -

لغت نامه دهخدا

بردو. [ ب َ ] (اِ) درتداول گناباد ابزار گندم کوبی است که بگاو می بندند وروی ساقه های گندم بحرکت می آورند تا گندم از کاه جداشود. جنجل . (منتهی الارب )

2 -

لغت نامه دهخدا

بردو. [ ب َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کاریز نو بالاجام بخش تربت جام شهرستان مشهد. سکنه ٔ آن 515 تن است .

3 -

لغت نامه دهخدا

بردو. [ ب ُ دُ ] (اِخ ) شهر و بندر مهم فرانسه کنار رودخانه ٔ گارون . نزدیک ساحل اقیانوس اطلس . دارای بیش از 257900 سکنه . مرکز صنایع فلزی وکشتی سازی و حمل و صدور شراب .

 

مسیر دسترسی: برای دسترسی به منطقه بایستی 40 کیلومتر از فریمان به تربت جام طی مسیر کرد در سمت راست جاده تابلوی بزرگی مسیر را مشخص کرده روستاها قلعه شیر ، اندای، علی آباد، بردو و کلاته آقامحمد حدود 13 کیلومتر از جاده اصلی فاصله داشته ، که روستای آخری به مسافت 2 کیلومتر خاکیست .

 

ساعت 5:30 صبح جمعه 21 - 1 - 94 مشهد را با یکدستگاه اتوبوس به مقصد بردو ترک کرده و ساعت 8 صبح به روستای کلاته آقا محمد رسیدیم بعد از جمع و جور کردن وسایل حرکتمان را شروع کرده و در کنار استخر آب جهت برداشتن آب و صحبت های لازم راجع به برنامه توقفی کوتاه داشتیم در مسیر بین درختان ارس که به منطقه ، زیبایی خاصی بخشیده بود توسط همنورد خوبمون آقای بخشایش چند حرکت کششی خوب انجام دادیم .

پس از 5.5 ساعت کوهنوردی  به قله بردو رسیدیم که البته این زمان بستگی به آمادگی تیم و آب و هوای منطقه نیز دارد. از بالای قله چشم انداز دشت وسیع تربت جام و فریمان و اولنگ های سرسبز بسیار چشم نواز است. دوستان هم از این طبیعت زیبا استفاده کرده و عکس و فیلم گرفتند .

 

برای فرود می توان از مسیر صعود برگشت. ولی راه دیگری نیز برای فرود وجود دارد بطوری که کوه را باید دور زد که البته یک گروه از تربت جام همین مسیر را برگشتند .ما مسیر دوم را برای برگشت انتخاب کردیم پس از چند ساعت به کنار یک رودخانه پر آب با انبوهی از درختان ارس، زرشک رسیدیم . نهار را در همین محل صرف کرده و به راه خودمون ادامه دادیم .بعد صرف نهار و استراحت زیاد ساعت 19 سوار اتوبوس شده منطقه را به مقصد مشهد ترک کردیم

 

پوشش گیاهی و جانوری منطقه
– زندگی تعداد زیادی قوچ وحشی در منطقه حکایت از حیات وحش غنی آنجا دارد. به گفته چوپانان منطقه متاسفانه بسیاری از شکارچیان برای شکار به این منطقه روی می آورند.
– امسال انگار بهار یکماه زودتر از هرسال شروع شده ، بوته های فراوان آویشن و بوته های بزرگ گیاه (تروشک) که برای آش و کوکو استفاده می شود در قسمتی از بالای توجه هر کوهنوردی را به خود جلب می کند. اکثر کسانی که مسیرشان به آنجا می افتد مقداری از آنها را جمع کرده و به عنوان سوغاتی با خود به منزل می برند. که تعدادی از دوستان همین کار را هم کردند

ولی یادمان باشد که شعار عاشق کوهستان و طبیعت این است که :

از طبیعت هیچ چیزی نگیرید بجز عكس! و در طبیعت هیچ چیز را به جای نگذارید بجز رد پایتان! چیزی نکشید جز وقت !

در پایان حضور تمامی همنوردان خوبم را گرامی می دارم و ازهمدلی و  زحمات همه دوستان بویژه از زحمات بیدریغ آقای دکتر توکلی و مهندش شکیب زاده کمال تشکر و سپاس را دارم .

 

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

 

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

طبیعت و دورنمای قله بردو21-1-94

طبیعت و دورنمای قله بردو21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

طبیعت بردو21-1-94

بقیه تصاویر در ادامه مطلب

http://tavana85.blogfa.com/post-1246.aspx

جهت دیدن تصاویر سایر برنامه ها و عکس های بیشتر به لینک های زیر مراجعه فرمایید

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

 


ادامه مطلب
نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۳ساعت 0:9 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

تلاش بر روي آخرين قله باقي مانده از 14 قله بالاي 8000 متر جهان

عظیم قیچی ساز نيمه دوم فرودين امسال جهت تلاش بر روي آخرين قله باقي مانده از 14 قله بالاي 8000 متر دنيا "لوتسه" و همچنين تلاش براي صعود مجدد به قله "اورست" اينبار بدون استفاده از اکسيژن مصنوعي، ايران را به مقصد نپال ترک کرد.

در صورت صعود موفق به قلل "اورست" و "لوتسه" بدون استفاده ازکپسول اکسيژن، به عنوان پانزدهمين فرد در جهان و اولين ايراني خواهد بود که توانسته تمامي قلل بالاي هشت هزار متر جهان را صعود نمايد.

با آرزوی موفقیت برای آقای عظیم قیچی ساز

 

ضمنا جهت اطلاع از برنامه هفتگی باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به لینک زیر مراجعه نمایید .

http://www.damavandclub.ir/abut-club/club-news/570-family-hiking-working-seedlings-remember-veterans-and-victims-of-the-disaster-on-february-88

 

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ساعت 7:15 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با توکل به خدای بزرگ این هفته و در سومین جمعه سال 94 به قله بردو در فریمان صعود خواهیم کرد .

حرکت         : ساعت 5:15 صبح

مکان           : از فلکه پارک زیر تابلو دانشگاه

وعده غذایی : دو وعده صبحانه و نهار

لباس گرم و کفش مناسب

هوا در روز جمعه مساعد ، آفتابی و بهاری پیش بینی شده .

برگشت : حدود ساعت 18

لطفا جهت شرکت در برنامه تا سه شنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب 

مسیر زیبای قله بردو با پوشش درختان ارس

 

ضمنا جهت اطلاع از برنامه هفتگی باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به لینک زیر مراجعه نمایید .

http://www.damavandclub.ir/abut-club/club-news/570-family-hiking-working-seedlings-remember-veterans-and-victims-of-the-disaster-on-february-88

 

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ساعت 20:29 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

روز طبیعت بدون شرح

با دوستان و خانواده های خوب ، دوست داشتنی  ، صمیمی و با اخلاق در یک روز بسیار خوب و با نشاط .

 

 

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ساعت 23:50 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

تاریخچه باشگاه دماوند

 

باشگاه كوه­نوردي و اسكي دماوند به عنوان قديمي ترين باشگاه كوه­نوردي در ايران، با همت جمعي از كوه­نوردان، در سال 1332 تاسيس شد. اين باشگاه قبلا با عنوانهاي " سازمان كوه­نوردي و اسكي دماوند "، " كلوپ كوه­نوردي و اسكي دماوند " و"گروه كوه­نوردي و اسكي دماوند" فعاليت كرده است.

از بدو تاسيس باشگاه تاكنون، افراد متعددي تلاش نموده اند تا باشگاه را به جايگاه موفق كنوني آن برسانند. اما قطعا از اين ميان، نقش آقاي منوچهر مهران - پدر كوه­نوردي ايران - در رشد ورزش كوه­نوردي در كشور و در نتيجه در شكل گيري باشگاه، نقشي ويژه و شاخص بوده است. ايشان گروههایی را به كوهها و غارهاي ناشناخته ايران سرپرستي نمودند و سعي كردند تا علاقه مندان به كوه­نوردي را در " باشگاه نيرو و راستي"، كه خود موسس آن بود، گرد هم آورد. او در سال 1319 توانسته بود با پاي پياده در يك برنامه 9 روزه از طريق اوين و تجريش به قله دماوند كه در آن روزها ناشناخته بود برسد و پرچم ايران را برفراز قله به اهتزاز در آورد.

در سال 1323 گروهی را به قله دماوند هدايت كرد كه در آن 40 نفر عضويت داشتند. در فروردين 1324 و در سفري به شيراز با همراهي 42 نفر توانسته بود به انتهاي غار شاپور دست يابد. در مرداد همان سال با يك گروه 71 نفره موفق به كشف انتهاي غار "منان"گرديد. او با راه اندازي اين گروهها،شور و شوقي در بين ورزشكاران براي دستيابي به قله هاي مرتفع بوجود آورد. منوچهر مهران در سال 1326 به ناگاه در اثر سکته قلبی درگذشت و پس از آن همسرش منیر جزنی اداره باشگاه را بر عهده گرفت. در سال 1330 محمد كاظم گيلانپور، اولين كوه­نورد ايراني بود كه به شيوه نو كوه­نوردي را در فرانسه فرا گرفت و پس از بازگشت به ايران در كلاسي آموخته­هاي خود را به 10 نفر از ورزيده ترين كوه­نوردان آن زمان منتقل كرد. در اولين دوره كلاس مربيگري ايران 4 نفر از كساني كه بعدها از موسسان " سازمان كوه­نوردي و اسكي دماوند شدند (محمد اعظمي، عيسي اميدوار، فرخ رحمدل و عبدالله رشتيان ) توانستند زير بناي محكمي براي سازمان بنا كنند.

منبع مطلب :http://www.damavandclub.ir/

http://www.damavandclub.ir/abut-club/club-news/561-important-notices,-public-relations-and-ski-mountaineering-club-damavand

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ساعت 22:42 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

آمار این برنامه:

 

تاریخ: جمعه 29-12-93 تا سه شنبه 4-1-94

حرکت: 29-12-93 جمعه 5:30 صبح

بازگشت: 4-1-94 سه شنبه 18:45 عصر

وسیله: شخصی

شرایط جوی: کاملا بهاری

اهداف : حمام مرتضی علی و طاق شاه عباسی - کویر حلوان - کال جنی که همه با موفقیت به انجام رسید

تعداد: 31 نفر

آقایان : طوسی - زیبا - هادی و مرتضی احمدیان - امیر بیگی - تقی و علی و آرش علیمحمدی -  - مهدی کریمی - نوراللهی - حسینی - رضا و مهرداد زهتاب

خانم ها : طوسی - مهری و مریم زیبا - نکیتا و مهتا احمدیان - نگین خیر - سهیلا خرسند - زهرا و فاطمه و مریم علیمحمدی -  - شکیبا و مبینا و زهره کریمی - نوراللهی - حسینی - مریم و مرضیه و مهتاب زهتاب

 

شرح تفضیلی این برنامه:

سفر به شهر طبس جهت پیمایش کویر حلوان ، حمام مرتضی علی و کال جنی انتخاب شده بود؛ در پس اینگونه اهداف، ویژگی اصلی این قبیل سفرها همراه بودن خانواده هاست. شاخصه ی اصلی گروه ما هم همین همراهی خانواده هاست که سال ها در کنارشان به مسافرت می رویم خانواده هایی صمیمی و بدون حاشیه و با اخلاق .

در تمامی زمینه های سفر از جمله پیمایش و یا صعود که لذت آن را دو چندان می کند. و باز در یادت زیبایی لحظاتی می آید که تو را برای گام نهادن به کوهستان، با چشمانی امیدوار، کمی نگران و در عین حال پر از شعف بدرقه میکنند و یا در موقع برگشت با شادی و شوری خالصانه به استقبالت می آیند. لذت چنین زمانی واقعا قابل توصیف نیست تمام زحمات و رنجی که سفر بر تو مستولی میدارد از تنت بیرون میرود.

روز اول 29-12- 93ساعت 5:30 صبح به طرف طبس حرکت کرده و نهار را در رستورانی که از قبل هماهنگ شده بود صرف کرده و به محل زائر سرا که امکانات  خوبی هم داشت اسکان پیدا کردیم .

خانم ها هم هنرمندی کردن و سفره هفت سین را به زیبایی آراسته و آماده تحویل سال 94 شدیم با صحبت های همسفران در لحظه تحویل سال ، نهایت استفاده را کردیم . بازار روبوسی و عکاسی هم داغ بود ، تنها این لحظات هست که بیاد ماندنی است و حتی بالاتر از ایستادن بر فراز قله هاست .

بعد از استراحت صبح شنبه اول فروردین به سمت روستای نیاز و مهربانی رفته و ضمن عبور از روستای بسیار زیبای خرو به منطقه دربند سر رسیده و از همین مسیر به حمام مرتضی علی و طاق شاه عباسی رسیدیم امسال بلحاظ بارش زیاد در این دو سه روز رودخانه پر از آب بود تا حدی که مجبور بودیم تا گردن در آب فرو برویم تا به طاف شاه عباسی برسیم .

روز یکشنبه دوم فروردین کویر حلوان در راس برنامه بود 

در کیلومتر 90 جاده طبس به یزد وارد جاده خاکی در روستای خیرآباد شده و از آنجا به کویر حلوان دسترسی پیدا کردیم .

همه ، کفش ها و جوراب ها را درآورده و دل به دریای کویر سپرده و در آغوشش شنا کردیم ! از تپه های بلندش غلط زده و به کودک درونمون جواب مثبت دادیم . چقدر زیبا و دوست داشتنی و پر از انرژی مثبت است کویریات .
"کویر، این هیچستان پراسراری که در آن، دنیا و آخرت، روی در روی هم‌اند. دوزخ زمینش و بهشت، آسمانش، و مردمی در برزخ این دو ." "شریعتی"

هر چه از کویر بنویسی کم است بقول دکتر شریعتی  «وجودم» تنها یک «حرف» است و «زیستنم» تنها «گفتن» همان یک حرف، امّا بر سه گونه: سخن گفتن و معلمی کردن و نوشتن. آن‌چه تنها مردم می‌پسند: سخن گفتن، و آن‌چه هم من و هم مردم: معلمی کردن، و آن‌چه خودم را راضی می‌کند و احساس می‌کنم که با آن، نه کار، که زندگی می‌کنم، نوشتن! و نوشتن‌هایم نیز بر سه گونه: «اجتماعیات»، «اسلامیات»، و «کویریات». آن‌چه تنها مردم می‌پسند: اجتماعیات، و آن‌چه هم من و هم مردم: اسلامیات، و آن‌چه خودم را راضی می‌کند و احساس می‌کنم که با آن، نه کار ـ و چه می‌گویم؟ نه نویسندگی، که زندگی می‌کنم: کویریات

 

... آن خطاط سه‌گونه خط نوشتی:

ـ یکی او خواندی، لا غیر.

ـ یکی را هم او خواندی هم غیر.

ـ یکی نه او خواندی، نه غیر او!

آن خط سوم منم

"شمس تبریزی"

روزدوشنبه 3-1- 94 هدف پیمایش کال جنی بود .

کال جنی دقیقا در 23 کیلومتری جاده طبس به بشرویه در سمت راست جاده خاکی و فرعی هست که ما را به پارکینگ ماشین ها می رساند سه مسیر برای رسیدن به دره وجود دارد راه اول از بین شکاف های کوه که هیجان زیادی دارد که بعضی از دوستان از این مسیر عبور کردند و بقیه عزیزان از مسیر سمت چپی و راحتتر خودشون را به دره رساندند و اما راه سوم در منتهی الیه سمت راست پارکینگ قرار دارد که مسیر خوبی است برای اینکه براحتی همه جادبه های کال را میتوانی مشاهده کنی .

کال جنی سرزمینی اسرارآمیز و راز آلودیست . یک دره‌ی خاموش، خنک و آبدار در دل پهنه‌ای داغ و تب‌دار که آثار حیات در آن دست کم به دوران امپراتوری ساسانی باز‌می‌گردد.

کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده است و 32 کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها می دانستند.

در مورد حفره‌های داخل دیواره‌ها برخی بر این باورند که ساخته دست انسان است و مشاهده برخی نشانه‌ها نیز این دیدگاه را تأیید می‌کند. برای نمونه در بخشی از کال‌جنی و در ارتفاع 3‌متری از سطح زمین یک چاه ورودی وجود دارد که می‌توان به درون آن رفت. در چاه که 7 تا 8 متر بلندی دارد جای دست‌ها و حفره‌هایی وجود دارد که می‌توان از آنها برای بالا رفتن بهره برد.

در بالای آن به تالاری بر می‌خوریم که 2 دالان دارد و هر کدام شامل چندین اتاق است. آنجا می‌توان مطمئن شد که همه اینها به‌وسیله بشر و در دل دیواره این دره شگفت، پدید آمده است؛ تا جایی که هنوز رد تیشه معمار‌های منسوب به دوره ساسانیان بر در و دیوار اتاقک‌ها باقی مانده است.

این خانه ها و اتاق ها که معروف به خانه گبرا هست به نظر می آید که جایگاهی بوده برای چله نشینی و عبادتگاه مذاهب گوناگون .

به هر صورت با چند نفر از دوستان توانستیم از این حفره ها بالا رفته و از نزدیک اسرار این دره را ببینیم .

ضمنا عصرها هم باتفاق هم به امامزاده و باغ گلشن و گشت و گذار داخل شهر را داشتیم که بسیار خوش گذشت .

روز سه شنبه 4-1-94 بعد از صبحانه طبس را ترک کرده و به منازل خود برگشتیم .

از تمامی دوستان که با همدلی و مشارکت خوب و صمیمی روزهای قشنگ و زیبای را خلق کردن ممنونم از راهنمای خوبمون و دوست عزیر آقای مهندس مرادیان کمال تشکر را دارم .

از دوستانی که بعلت کمبود جا نتوانستیم در خدمتشون باشیم صمیمانه پوزش می خواهم .

 

و اما تصاویر این برنامه :

ضمنا دوستان می توانندعلاوه بر دیدن عکس ها در این وبلاگ ، تصاویر این برنامه و برنامه های قبل را در فیس بوک و سامیت پست به آدرس های زیر مراجعه نمایند

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

http://www.summitpost.org/users/mehrdad/37875

 https://www.facebook.com/groups/590837787636576/?ref=bookmarks

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس2-1-94 باغ گلشن

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

 طبس2-1-94 باغ گلشن

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 3-1-94 زایرسرا

طبس 3-1-94 زایرسرا

طبس 3-1-94 زایرسرا

برای دیدن بقیه تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ساعت 2:51 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

توانا بود هر که دانا بود

زدانش دل پیر برنا  بود

 

جمعه گذشته 22 - 12 - 93 حسن ختام برنامه ها درسال جاری و چقدر با مسما و مناسبت خوب و زیبایی بود بلحاظ نیاز روحی و جسمی ، به منطقه و زادگاه حکیم ابوالقاسم فردسی رفتیم تا تجدید عهدی از نزدیک داشته باشیم و رخصتی بگیریم از برای  توانا بودن . به همین جهت سروده زیبای سلطان سخن در مطلع آورده شد ، تا تذکری باشد برایمان که هر تصمیمی را از روی دانایی بگیریم تا همیشه سرزنده ، با نشاط و توانا باشیم .

در حوزه تمدنی ایران دو پاژ داریم. یکی در نزدیکی مرو و دیگری پاژ خراسان که در کناره اژدر کوه پناه گرفته است. کوهی بلند و سیاه ، با رگه ای سرخ فام در دامنه اش، که در دشتی باز و وسیع جای گرفته است. به روایت ساکنان محلی، دلیل نام گذاری آن مربوط به داستانی کهن است. بنا براین داستان، نریمان پهلوان اسطوره ای ایران،در نبرد با اژدها بر او غلبه یافته پس ازکشته شدن اژدها،جنازه اش را دراین بخش کوه دفن می کند. به همین دلیل دامنه کوه خون اژدها رنگ گرفته، نام اژدر کوه یافته است. خود این داستان حکایت از قدمت ودیرنگی تاریخ این محل دارد.

این محل از نظر تاریخی ویژگی های لازم برای یک میدان رزم را دارا بوده است.درگذشته میدان ها ی نبرد را طوری انتخاب می کردند تا نسبت به دشمن در موقعیتی مناسبترقرار بگیرند. نبرد معمولأ دردشت های سنگلاخی  و یا سست انجام نمی شد، چرا که درغیر این صورت در کشاکش جنگ اسبان و ستوران دچار مشکل می شدند . دیگراینکه میدان نبرد می بایست دور از شهر بوده تا ساکنان آن از خطر دور باشند. و نکته دیگر اینکه، صحنه نبرد معمولأ پشت به کوه بود ، تا جنگاوران باپشتگرمی به کوه وخیالی آسوده از روبروبه مقابله با دشمن برخیزند.

اژدر کوه  مهمترین رشته کوهی که با جهت شمال غربی - جنوب شرقی ناحیه مشهد را در بر می گیرد  با ارتفاع تقریبی 1800 متر است . قبلا در اکثر سایت ها ارتفاع 3000 متر ذکر شده بود که با جی پی اس موبایل حدود 1800 متر را نشان می داد .

این کوه که از امتداد رشته کوه های هزار مسجد در شمال شرق مشهد است ، در انتهای جاده سیمان و مجاورت مجتمع صنعتی کارخانجات سیما شرق قرار دارد .

در دامنه این کوه ،روستای پاژ و فرمد (پرمه) روستایی با قدمتی طولانی پیش از ظهور اسلام که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد کنونی و حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی توس است قرار گرفته.

 "اژدر کوه" یک کوه افسانه‌ای در اذهان ساکنین قدیم آن حوالی بوده است.

 

 

و اما آمار اين برنامه :

رفت:6:00

برگشت:11:45

وعده غذايي: يك وعده

وسيله:يكدستگاه ميني بوس

شرايط جوي:معتدل ، صاف و بهاری

اجراي نرمش: رضا رضوانی

افراد شركت كننده در برنامه :19 نفر

آقايان  : طوسی - رضایزاده - عابدینی - حسن و افشین حسنی - رضا رضوانی - حسینی - مسلم هوشنگی - کریمی - پهلوان - علیمحمدی - دخیلی - منصورزاده - مهدی وحدتی - زهتاب

خانم ها : افشار - حسنی - صباغ زاده - منصورزاده

سانحه : نداشتیم

حاشيه : خوشبختانه نداشتیم

نظر شما را به تصاویر این برنامه جلب می نمایم

برای مشاهده بقیه تصاویر و برنامه های قبل به آدرس زیر مراجعه فرمایید .

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

 اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

 اژدر کوه 22-12-93

اژدر کوه 22-12-93

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۶ساعت 14:55 توسط رضا زهتاب| |

 به نام یزدان پاک

 

مرگ سنگ‌نورد خراسانی در تمرین

 

 در واپسین روزهای سال 93، اتفاق غم انگیز دیگری، قلب ورزش دوستان را به درد آورد.

درگذشت مجتبی گوهری این مربی با اخلاق ورزش استان را به خانواده وی، جامعه ورزش خراسان رضوی به ویژه کوهنوردان و سنگنوردان استان تسلیت گفت و علو درجات را برای مرحوم گوهری از خداوند منان خواستار یم .

مسئول روابط عمومی هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، در خصوص حادثه پیش آمده برای مجتبی گوهری عنوان کرد: این حادثه ظهر روز  22 اسفندماه 93 در دیواره سنگ‌نوردی منطقه اندرخ مشهد اتفاق افتاد که مجتبی گوهری یکی از کوهنوردان باسابقه استان دچار حادثه شده و به پایین دیواره 100 متری سقوط می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد.

 

حسن کرباس‌فروشان ادامه داد: وی به همراه یکی دیگر از دوستان خود مشغول سنگ‌نوردی می‌شوند که با وجود داشتن کلاه و امکانات ایمنی مسیری را در حال طی کردن برای رسیدن به نصب طناب حمایتی به دیواره بودند که پیش از رسیدن به این منطقه پایش سر خورده و سقوط می‌کند که متاسفانه با توجه به ارتفاع دیواره و شدت ضربه کلاه ایمنی وی نیز آسیب زیادی می‌بیند.

 

وی تصریح کرد: مرحوم گوهری با وجود داشتن سنی حدود 43 سال دارای سابقه 25 ساله در ورزش کوهنوردی و سنگ‌نوردی بود که به همراه گروه پویای مشهد فعالیت می‌کرد و پس از مدت یک سال و نیم که به طور جدی سنگ نوردی نمی‌کرد دوباره به این رشته پرداخته بود.

 

 مراسم ختم و یادبود مرحوم زنده یاد مجتبی گوهری کوهنورد ارزشمند و با اخلاق

 

امروز یکشنبه 24 - 12 - 93 درمسجد النبی  . مکان بلوار عبدالمطلب . خیابان شهید کریمی 16  .

 

  از ساعت 9 تا 11 صبح و 15 تا 17 بعد از ظهر
 روحش شاد

 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ساعت 9:12 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

یا مقلب القلوب و الابصار

یامدبر اللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

 

روز هجران و شب فرقت یار آخر شد
زدم این فال و گذشت اختر و کار آخر شد
آن همه ناز و تنعم که خزان می فرمود
عاقبت در قدم باد بهار آخر شد
شکر ایزد که به اقبال کله گوشه گل
نخوت باد دی و شوکت خار آخر شد
صبح امید که بد معتکف پرده غیب
گو برون آی که کار شب تار آخر شد
آن پریشانی شب های دراز و غم دل
همه در سایه گیسوی نگار آخر شد
باورم نیست ز بد عهدی ایام هنوز
قصه غصه که در دولت یار آخر شد
ساقیا لطف نمودی قدحت پر می باد
که به تدبیر تو تشویش خمار آخر شد
در شمار ارچه نیاورد کسی حافظ را
شکر کان محنت بی حد و شمار آخر شد

 

پیشاپیش فرا رسیدن سال نو را خدمت تمامی هموطنان و همنوردان عزیزمان تبریک می گوییم.  ایام شاد و نیکی را برایتان آرزومندیم .

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۹ساعت 21:23 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

این جمعه حسن ختام و آخرین برنامه ایی خواهد بود که در سال 93 اجرا خواهد شد.

انشا.. به قوه الهی هفته بعدش مسافرت نوروزی را در پیش خواهیم داشت .

این جمعه قله اژدرکوه را صعود خواهیم کرد ، مهمترین رشته کوهی که با جهت شمال غربی - جنوب شرقی ناحیه مشهد را در بر می گیرد . این کوه که از امتداد رشته کوه های هزار مسجد در شمال شرق مشهد است ، در انتهای جاده سیمان و مجاورت مجتمع صنعتی کارخانجات سیما شرق قرار دارد .

در دامنه این کوه ،فرمد (پرمه) روستایی با قدمتی طولانی پیش از ظهور اسلام که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر مشهد کنونی و حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی توس است قرار گرفته.

 "اژدر کوه" یک کوه افسانه‌ای در اذهان ساکنین قدیم آن حوالی بوده است.

حرکت ساعت 6 صبح از روبروی کلانتری سجاد ایستگاه اتوبوس خواهد بود .

وعده غذایی : دو وعده صبحانه و نهار

لباس گرم و کفش مناسب

هوا در روز جمعه مساعد ، آفتابی و بهاری پیش بینی شده .

برگشت : حدود ساعت 16

لطفا جهت شرکت در برنامه تا چهارشنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب

 

 

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ساعت 18:54 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

آدم های ساده را دوست دارم

همانها که بدی هیچکس را باور ندارند

همانها که برای همه لبخند دارند

همانها که همیشه هستند

برای همه هستند

آدمهای ساده را باید مثل یک تابلوی نقاشی ساعتها تماشا کرد

عمرشان کوتاه است. بس که هرکسی که از راه میرسد یا ازشان سواستفاده میکند یا زمینشان میزند یا درس ساده نبودن بهشان میدهد.

آدمهای ساده را دوست دارم

بوی ناب "آدم" میدهند

...

دکتر شریعتی

 

جواهرده جوان دوره گرد

 جواهرده - 25 کیلومتری رامسر در مسیر صعود به قله سماموس 14 - 3 - 90

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۳/۱۲/۱۵ساعت 19:25 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

این جمعه ارتفاعات خلج یار همیشگی و قدیمی ما میزبان ما خواهد بود

دوستانی که علاقه مند به حضور در برنامه هستند ساعت 6 صبح سیدی جاده خلج مقابل اداره صنایع دفاع انتهای فنس باشند

دوستانی که مایلند می توانند صبحانه همراه داشته باشند

 

 

 

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۱۳ساعت 20:54 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 با درود و سلام

 

ارتفاعات و طبیعت اطراف مشهد در این موقع از سال که همراه با بارش است گزینه خوبی برای کوه پیمایی است

این هفته با توکل به خدا به منطقه آب و برق  قله زو خواهیم رفت .

دوستانی که مایل به آمدن بودند ساعت  6 صبح پای پله های بابا کوهی (اب و برق انتهای هفت تیر) باشند تا بتوانیم حدود ساعت 10 صبح به خانه برگردیم

وسیله نقلیه : شخصی

وعده غذایی : صبحانه

 کفش مناسب و بادگیر همراه داشته باشید

بامید دیدار شما در این برنامه

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۰۶ساعت 17:16 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

با توکل به خدا این هفته به منطقه دهبار رفته و با صعود به ارتفاعات از زیباییهای این فصل استفاده خواهیم کرد و قلب هایمان را به کوهستان سپرده تا آلودگی ها را از خود دور کنیم .

همنوردان و عزیزانی که تمایل دارند ما را همراهی کنند ساعت 6:15 صبح فلکه پارک حضور داشته باشند

وسیله نقلیه : شخصی

وعده غذایی : یک وعده

لباس گرم و کفش مناسب همراه داشته باشید

بامید دیدار شما در این برنامه

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۳۰ساعت 6:45 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

با درود و سلام و عرض خسته نباشید به دو میزبان گرامی و اعضای هیئت اجرایی

  رای من جهت میزبانی دهمین صعود قلم در سال 94 کویر همت آباد  می باشد .  موفقیت و سلامتی  میزبان دهمین صعود قلم و اعضای هیئت اجرایی را از خداوند منان خواهانم .

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۹ساعت 7:13 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

نخستین دوره مسابقات دوی کوهستان (اسکای رانینگ) جام فجر، گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین انتخابی صعود سریع دماوند در سال ۹۴، که در دو بخش مردان و زنان 24 بهمن ماه در سمنان با 50 ورزشکار برگزار گردید .

استان خراسان رضوی با ده شرکت کننده آقا در این مسابقات حضور یافته و با اقتدار توانست از قهرمانی بهار سال 93دفاع کند .

در اولین دوره مسابقات دوی کوهستان قهرمانی کشور در بهار سال 93 برگزار گردید خراسان رضوی در دو بخش انفرادی و تیمی مقام اول کشور را کسب نمود .

0

 

 

 

آقای حسین حبیب ا زاده ویرانی توانست با زمان 30 : 42  - چهل و دو دقیقه و 30 ثانیه مسیر 7 کیلومتری کوهستان را طی نموده و مقام اول کشور را بدست آورد .

 

خراسان رضوی در دوبخش انفرادی و تیمی مقام اول کشور را در اولین دوره مسابقات جام فجر بدست آورد .

 

در این مسابقات نتایج زیر کسب گردید :

بخش آقایان
مقام اول : حسين حبيب زاده ويراني از خراسان رضوي
مقام دوم : ياسر خورشيدي ميانايي از سمنان
مقام سوم : مهدي هژبر خواه از آذربايجان شرقي
چهارم : سعيد اسكندري / خراسان رضوي   زمان : 38 : 44  دقیقه

پنجم : ولي الله صاحبي / فارس

ششم : محمد صادق تجلي اردكاني / فارس

هفتم : وحيد مهرباني / مركزي

هشتم : مجتبي محيط دلال / خراسان رضويزمان : 01 : 48  دقیقه

نهم : زاهد طاهري / فارس

دهم : ميثم حسين پور / فارس

در این مسابقات آقای محمد خورشیدی ( مسئول کار گروه مسابقات استان )  به عنوان داور رده بند قضاوت این مسابقات را بر عهده داشتند .

روابط عمومی هیات استان

 

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۸ساعت 20:19 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

0

 

در ذیل بیوگرافی ایشان را به قلم خودشان میخوانیم :

به نام خدا

نام و نام خانوادگی : احمد کوششگران

تاریخ تولد : 23 اردیبهشت ماه 1317 در مشهد

میزان تحصیلات : لیسانس اقتصاد صنعتی از برلین غربی آلمان غربی

آغاز کوه پیمایی در سال 1328 کوه های خلج

1332 آشنایی با استاد خورشیدی و بهره گیری از آموزش های ایشان

 

ادامه مطلب     معرفی پیشکسوت کوهنوردی : جناب آقای احمد کوششگران

 

سال تحصیلی 34 35 قهرمان اول دوچرخه سواری یک کیلومتر و ده کیلومتر در دوره اول دبیرستان های مشهد و تشکیل گروه کوهنوردی هنرستان صنعتی مشهد فلکه تقی آباد .

 

5 تیر 1337 گروه 4 نفری با دوچرخه های معمولی از طریق شمال و از جاده چالوس گچ سر کرج عازم تهران شدیم . مدت پیمایش 22 روز مسافت 1470 کیلومتر .

 

تیرماه 1338 گروه 3 نفره در برنامه 3 روزه  از طرقبه به کوه های فلسکه به بینالود صعود کرده و از آنجا به نیشابور رسیدیم .

 

سال 1339 شرکت در کلاس کار آموزی کوهنوردی مشهد به مدت 10 روز .

 

مهرماه 1339 شرکت در کلاس 15 روزه فدراسیون کوهنوردی کشور جهت آموزش برای کمک مربی .

 

1342 تشکیل کمیته فنی هیئت کوهنوردی خراسان تعداد اعضا 6 نفر که 4 نفر آنها از هنرجویان هنرستان بودند .

 

1343 اولین صعود زمستانی در بهمن ماه به بینالود و همچنین اولین صعود به قله های همدان در اسفند ماه 43 به سرپرستی من و تیم 4 نفره انجام شد پس از صعود ها از غارهای برگ ، لجه س همدان ، چهل چشمه قزوین ، دربند سمنان در مدت اجرا 8 روزه بازدید شد .

 

از سال 1344 تا 1356 اقامت در خارج از کشور جهت تحصیلات

 

در 1357 صعود ناموفق به قله بینالود به علت طوفان شدید ، مسیر صعود از روستای صومعه به کوتل نردو ، پای بینالود و از آنجا به طرف روستای فریزی ، تیم 5 نفره و مدت اجرای 6 شبانه روز .

 

در سال های 1365 تا 1382 خارج از کشور اقامت داشتم .

 

شرکت در صعود سراسری سال های 83 و 85 بینالود .

 

در صعود سراسری بوزه خواف بخاطر مسن ترین فرد شرکت کننده در سن 74 سالگی موفق به دریافت تندیس گنبد بارگاه امام رضا (ع) شدم.

 

در پایان شرح فعالیت های کوهنوردی ام لازم میدانم یاد استادان بزرگوارم آقای جعفریان مدیر کل تربیت بدنی خراسان ، آقای نفیسی مدیر هیئت کوهنوردی ، آقای ایزدی دبیر هیئت و استاد خورشیدی را گرامی بدارم .

 

خرداد 1385 استاد خورشیدی ، آقای جعفریان و کوششگران

 

 

سال 1339 کلاس کوهنوردی کمک مربی با شرکت کوهنوردان استان های فارس و خراسان که من نفر اول شدم .

 

 

رژه کوهنوردان مشهد در میدان سعد آباد سال 1340

 

 

سال 1338 کلاس تعلیمات فنی کوهنوردی با حضور استاد خورشیدی ،آقایان صدری، زاهدی و کوششگران

 

 

سال 1340 صعود قله قورخور ، کوششگران،خورشیدی و زاهدی

 

 

همدان 1343/12/29

 

 

قله الوند همدان زمستان 1343

 

 

فروردین 1340 در نزدیکی خلج

 

 

آقای  کوششگران در سال 1338

 

 

 

برخی از مدارک و گواهی نامه های ایشان را در ذیل میبینیم:

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۸ساعت 19:50 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

به گزارش دبیرخانه شورای راهبردی  وزارت ورزش وجوانان؛ دکتر «غلامرضا شعبانی بهار» معاون همگانی وزارت ورزش و جوانان گفت: این موضوع از مدت ها پیش در کمیته های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این تصمیم با نظر دکتر «محمود گودرزی» وزیر ورزش و جوانان روز یکشنبه نهایی شد.

0

 

 

 

 

 

وی در مورد سپرده شدن مسئولیت 11 فدراسیون به این معاونت گفت : بررسی های کارشناسانه در دو معاونت قهرمانی و همگانی و همچنین شورای عالی راهبردی در این زمینه انجام شد و پس از این بررسی ها مقرر شد که 11 فدراسیون جزو معاونت همگانی شوند .

«شعبانی بهار» یادآور شد : فدراسیون‌های کوه‌نوردی، همگانی، روستایی، باستانی، کونگ فو(ورزش های رزمی )، رزمی، نجات غریق، بدنسازی، ورزشهای کارگری، دانشگاهی و دانش آموزی از سال آینده زیر مجموعه معاونت همگانی خواهند بود وبرنامه ریزی ، بودجه و تصمیمات کلان این فدراسیون ها به این معاونت سپرده می شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت : معاونت همگانی حافظ منافع این 11 فدراسیون خواهد بود و هدف نهایی این تصمیم راهبردی ، توسعه ورزش همگانی است که در نهایت منجر به تقویت حوزه قهرمانی نیز خواهد شد.


 منبع: پایگاه خبری وزارت ورزش

 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ساعت 16:23 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

یک کوهنورد تربت حیدریه در سقوط از کوه معدن جان باخت تربت حیدریه - ایرنا - رییس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه از مرگ یک کوهنورد بر اثر سقوط از ارتفاعات کوهستانی "کوه معدن" این شهرستان خبر داد.

 

"رضا مومن زاده" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این حادثه ساعت 10 صبح  هفته گذشته به جمعیت هلال احمر تربت حیدریه گزارش شد.- یک کوهنورد تربت حیدریه در سقوط از کوه معدن جان باخت
وی افزود: در این حادثه دو کوهنورد به کوه معدن در نزدیکی روستای اسفیوخ تربت حیدریه عزیمت کرده بودند که یکی از آنها از ارتفاع قله به پایین پرت و جان خود را از دست داد.- یک کوهنورد تربت حیدریه در سقوط از کوه معدن جان باخت
رییس جمعیت هلال احمر تربت حیدریه گفت: کوهنورد حادثه دیده به دلیل شدت جراحات وارده از ناحیه سر و پا در دم جان باخت و پیکر وی به کمک نیروهای امداد و نجات کوهستان به پایین کوه منتقل شد.- یک کوهنورد تربت حیدریه در سقوط از کوه معدن جان باخت
مومن زاده از گروه های کوهنوردی خواست برای انجام هر گونه صعود به ارتفاعات به دلیل شرایط بد آب و هوا با هماهنگی عزیمت کنند.- یک کوهنورد تربت حیدریه در سقوط از کوه معدن جان باخت
کوه دو هزارمتری معدن در روستای اسفیوخ در 10 کیلومتری شهر تربت حیدریه قرار دارد.- یک کوهنورد تربت حیدریه در سقوط از کوه معدن جان باخت
مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری غرب مشهد واقع است.

منبع خبر : ایرنا

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ساعت 5:18 توسط رضا زهتاب| |

 به نام یزدان پاک

 

 

امداد کوهستان

 

 

 

۱۹کوهنورد بروجردی که در ارتفاعات گرین نهاوند گرفتار شده بودند در عملیات پنج ساعته سرخ‌پوشان هلال‌احمر نجات یافتند.

این کوهنوردان عضو گروه اشکان از استان لرستان روز جمعه ۱۷بهمن‌ماه قصد صعود به ارتفاعات کوه گرین را داشتند که متأسفانه در طول مسیر راه را گم می‌کنند.

به گزارش ایران، «محمدتقی شهبازی» رئیس هلال‌احمر نهاوند گفت: این کوهنوردان عضو گروه اشکان از استان لرستان روز جمعه ۱۷بهمن‌ماه قصد صعود به ارتفاعات کوه گرین را داشتند که متأسفانه در طول مسیر راه را گم می‌کنند. شهبازی گفت: از ساعت 3بعدازظهر جمعه تیم‌های امداد و نجات هلال احمر، اورژانس، دهیار و تیم امداد و نجات روستایی وراینه در دامنه کوه گرین واقع در منطقه گاماسیاب مستقر شدند و عملیات امداد و نجات کوهنوردان گمشده در ارتفاعات گرین را آغاز کردند. وی افزود: در نخستین اقدام و بعد از شناسایی موقعیت کوهنوردان گم شده به وسیله جی‌پی‌اس یک زخمی به نام «جواد بهاری» ۶۴ ساله معلم بازنشسته که از ارتفاعات گرین سقوط کرده و دچار ترومای سر و کمر شده بود با کمک بالگرد امداد هوایی به بیمارستان بعثت همدان منتقل شد. رئیس هلال‌احمر نهاوند گفت: سه کوهنورد دیگر که در یخچالی در منطقه غار قوش گرفتار آمده بودند ردیابی و توسط تیم‌های امداد و نجات اورژانس و هلال‌احمر به دامنه کوه منتقل شدند.

محمدتقی شهبازی بیان داشت: ۱۵کوهنورد دیگر از اعضای این گروه نیز با هدایت و کمک اعضای تیم‌های امداد و نجات به پناهگاه شماره یک ارتفاعات گرین هدایت و از آنجا به دامنه کوه منتقل شدند.

شهبازی با بیان اینکه عملیات امداد و نجات این کوهنوردان بیش از پنج ساعت طول کشید، گفت: بخشدار مرکزی نهاوند، تیم‌های امداد و نجات هلال‌احمر، اورژانس، دهیار و تیم امداد و نجات کوهستان روستای وراینه در این عملیات شرکت داشتند.

کوه گرین از رشته کوه‌های مهم غرب ایران در نهاوند است که قله بلند آن به نام یال کبود در کوه چهل نابالغان با ارتفاع تقریبی سه هزار و ۸۵۰  متر در جنوب نهاوند واقع شده است.

رشته کوه گرین  با طول بیش از 180 کیلومتر یکی از رشته کوه های مهم غرب می باشد که بیشترین مساحت ان در شمال استان لرستان و بخشی در استان همدان وکرمانشاه قرار دارد.
قله های بلند آن شامل یال کبود با ارتفاع تقریبی(3850m) در جنوب نهاوند و هیجده یال در بروجرد و ولاش با ارتفاع(3623m) در شمالمنبع خبر: خبرگزاری مهر الشتر می باشد. دیگر قله های ان شامل بازگیر و چهل تن می باشد.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

 

 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ساعت 17:4 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

http://media.isna.ir/content/uhif1rzka7eame6gmawn.jpg/4

یخ نوردان ایران به دلیل تعلل فدراسیون کوه‌نوردی در پیگیری صدور روادید ورزشکاران از سفر به مسابقات جهانی ایتالیا جا ماندند.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، یخ‌نوردان ایرانی پس از آنکه به خاطر اقدام دیر هنگام فدراسیون کوه‌نوردی در ارائه روادید، جام جهانی یخ نوردی سوییس را از دست دادند، این بار رقابت‌های قهرمانی جهان در ایتالیا را به این خاطر از دست دادند.

 

قرار بود یخ‌نوردان ایرانی در رقابت‌های جهانی ایتالیا که از (جمعه گذشته) آغاز شده حضور پیدا کنند ولی به دلیل اقدام دیرهنگام فدراسیون برای درخواست روادید، در ‌نهایت این ورزشکاران نتوانستند عازم ایتالیا شوند.

 

مسعود زینالی، زینب کبری موسوی، زهره عبدالله خانی، سعید محمودی، محمدرضا صفدریان، مهدی پهناور، مجتبی ثقفی یخ نوردان ایرانی بودن که قرار بود به مسابقان جهانی ایتالیا اعزام شوند اما به علت تعلل فدراسیون کوه نوردی این اتفاق نیفتاد.

 

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که در بیشتر سفرهای یخ‌نوردان به مسابقات بین‌المللی هزینه سفر‌ها توسط ورزشکاران داده می‌شود.

منبع خبر : ایسنا

uhif1rzka7eame6gmawn.jpg

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ساعت 22:45 توسط رضا زهتاب| |

به نام   یزدان  پاک       

 

تربیت مربی یا راهنما ؟

مدت هاست که همین مسئله ذهن منو مشغول کرده که کدامیک در اولویت برنامه های کوهنوردی می تواند باشد آیا فقط داشتن مربی کافیست ؟ مربی جوانی که قدرت تصمیم گیری ندارد راه را بلد نیست یا مربی حتی کار کشته و کار آزموده ولی بدون داشتن بقول من شمه کوه شناسی .

سال هاست کوه رفتی و شاید بارها قله ایی را رفتی و صعود کردی ولی وقتی به تنهایی در مسیر صعود به قله ایی که بارها صعود کرده قرار می گیری بکل راه را اشتباه طی می کنی و کلی از افراد تیم که در پشت سرت قرار دارند سلامتشان را به خطر می اندازی آنموقع هست که مدرک مربیگری را داری و کلی ادعا و کلی ابزار پیشرفته همراهت ولی گیج و مبهوتی که در کجا قرار داری  ؟ حتی سمت و سوی قله را هم بخوبی نمیتونی تشخیص بدی . و این نشان می دهد که شرایط کوهستان با کلاس های تئوری و ادعاهایت ، فرقش از زمین است تا ثریا .

یادگیری اصول فنی ، یادگیری گره ها ،چگونه پاگذاشتن در سربالایی ها و بالعکس ، اصول کار با کلنگ در کوه و برف و یخ ، استفاده از لوازم سنگنوردی مثل کارابین هارنس ، اسلینگ ، رول و و و .. خیلی خوب است ولی آیا کافیست . ؟ اصولا انسان برای رسیدن به این پیشرفت چه راهی را پیش گرفته غیر از اینکه در طی ده ها سال تجربه توانسته همه اینها را تئوریزه کنه .

افراد زیادی بودند که بالاترین مدارج و مدارک مربیگری را داشتند و خیلی هم فنی بودند ولی بعلت عدم آشنایی به کوه جان خودشان را از دست داده اند .

نمونه های زیادی هست اونهم در صعودهای سراسری که زیر نظر فدراسیون و هیات های کوهنوردی انجام می شده ، که در دل خود مربیان کارکشته و مجرب بوده ولی از راهنما خبری نبوده اگر هم بوده به حرفش اهمیت نمی دادند .تیم چند صد نفره را از مسیری برده اند که به بن بست خورده اند .

آنگونه که از ساختار تشکیلاتی فدراسیون جهانی کوهنوردی و اغلب سازمانهای تابعه پیداست رویکرد ایشان به آموزش و پرورش کوهنوردان در راستای تربیت راهنمایان کوهستان است نه تربیت مربی.
این رویکرد بر اساس نیاز روز دنیا یعنی افزایش گردشگران کوهستان و کوهپیماها تدوین شده.
در واقع ساختار آموزشی کشورهای توسعه یافته با آن چیزی که امروزه در کشور ما و بر اساس سیستم آموزش یکپارچه فدراسیون های ورزشی تدوین شده متفاوت است. 
سالهاست سیستم آموزشی در کشور ما بر اساس تربیت مربی تدوین شده و با گذشت زمان بر اساس ساختار فرهنگی و بومی کشورمان به سیستمی عادی تبدیل گردیده. این سیستم آموزشی تفاوتهای بسیاری با سیستمهای آموزشی در کشورهای توسعه یافته دارد که مهمترین علت آن رویکرد آموزشی بر اساس هزینه های بالای آموزش می باشد!
امروز در دنیا آن چیزی که رایج است تربیت راهنمایان کوهستان است نه تربیت مربی، زیرا کارآموزان ضمن فراگیری فنون کوهنوردی می توانند در همین ساختار وارد بازار کار به عنوان راهنمایان کوهستان زیر نظر مراکز هماهنگ کننده شوند. بدیهی است جوانان کم سن و سالی که از این دوره های فشرده و کارآمد خارج می شوند برای اخذ مدرک مربیگری بسیار کم تجربه بوده، نیاز به آشنایی بسیار با ساختار کوهها، علوم تغذیه، محیط زیست، آسیب شناسی و .... دارند. 
اما در کشورما همین جوانان با پشت سر نهادن دوره های پایه (دوره های کوتاه مدت که بیشتر جنبه آموزش ثابت را دارد)، کارآموزی و پیشرفته، به یکباره وارد سیستم مربیگری می شوند! خروج ایشان از این دوره ها نه تنها به ارتقاء کوهنوردیشان کمکی نمی نماید بلکه در اغلب موارد سدی است در راه رشد و ارتقاء این مربیان نو آموخته. 
تجربه نشان می دهد اخذ مدرک مربیگری تنها توقع جامعه را از این نو آموزان بالا می برد و ایشان برای جلوگیری از تخریب خود منزوی می شوند و بجای لذت بردن از کوهستان در بهترین سالهای جوانی خود و اندوختن بر پشتوانه تجربیشان جمع گریزی را پیشه می کنند. 
اینک برای مقابله با این معضل تنها راهکار، تغییر ساختار آموزشی بر اساس سیستم فدراسیون جهانی و کشورهای توسعه یافته، از سیستم تربیت مربی به سیستم آموزش راهنمایان کوهستان است. با این امید که با مطالعه بیشتر و تفهیم نیاز روز جامعه کوهنوردی به دست اندرکاران  تربیت بدنی در آینده شاهد رفع مشکلات سیستم آموزشی ورزش کوهنوردی باشیم.

منابع استفاده شده :http://www.ivbv.info/

http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_guide

سنگ نوردی

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ساعت 19:52 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

تیم منتخب کوهنوردان استان خراسان رضوی جهت شرکت در صعود زمستانی بین المللی فجر یادبود جانباختگان کوه های استان کرمان به مناسبت گرامیداشت سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر با مدیریت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ج.ا.ا و هیئت کوهنوردی استان کرمان از مورخه 14 تا 1393/11/17 به قله های جوپار ، هزار و پلوار کرمان با بدرقه گرم کوهنوردان استان و پیشکسوتان امروزعازم استان کرمان میگردند .

اسامی شرکت کنندگان :

 1- علی کدخدایی (سرپرست) 2 جواد اکبری 3 علی نیکبخت 4 علیرضا آخوندی 5 مجید زحمتکش 6 محسن زمانیان 7 علی اصغر صمیمی 8 امیرحسین قدرتی 9 – علی قاسم زاده 10 - حسین امانی 11- راضیه السادات غضنفری 12- عفت کریمی 13 – بصیره حسن زاده 14 حمیده پارسائی 15- سارا صفائیان

روابط عمومی هیئت استان

0

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ساعت 1:58 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

پیرو بخشنامه شماره 5477/263 تاریخ 16دی93، مبنی بر صعود سراسری کوهنوردان کشور به قله‌های استان کرمان در بهمن ماه 93 ، موارد زیر را به آگاهی می‌رساند: ...

- زمان افتتاحیه: 14 بهمن ماه سال 93 ـ ساعت 19

- مکان افتتاحیه: استان کرمان، شهر ماهان

- زمان پذیرش: 14 بهمن ماه سال 93ـ از ساعت 10:00 تا 16:00

- مکان پذیرش: کرمان، سالن سنگنوردی واقع در بلوار جمهوری نرسیده به سالن فجر

- مدارک موردنیاز:

ـ کارت شناسایی معتبر         
ـ کارت بیمه ورزشی معتبر سال جاری

ـ معرفی نامه از هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان

- وسایل مورد نیاز: کفش مناسب فصل ترجیحاً دوپوش، کوله مناسب، روکش کوله، باطوم، دستکش (پلار، گورتکس، روکش دستکش)، کلاه (آفتابگیر، پلار، طوفان)، بلوز و کاپشن و شلوار پلار، کاپشن و شلوار گورتکس، کت پر، گتر، استرچ، لباس زیر اضافی، جوراب پر، زیرانداز، کلاه و هدبند، عینک، کرم ضدآفتاب، چراغ پیشانی، کیف کمک‌های اولیه، قمقمه آب، گاز خوراک‌پزی انفرادی و لوازم جانبی و کبریت یا فندک، فلاسک، کیسه خواب، چادر، ظروف غذا و لیوان و بشقاب، تغذیه برای مدت زمان برنامه و ...

مقتضی است تمامی هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی‌ استان‌ها نسبت به اطلاع‌رسانی مراتب فوق اقدامات لازم را انجام دهند

 منبع خبر :  فدراسیون کو هنوردی و صعودهای ورزشی

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۰۸ساعت 17:32 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

مراسم افتتاحیه صعود سراسری کوهنوردان استان به قلل ملکوه و سپیددر به مناسبت گرامیداشت فرارسیدن سی و ششمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بزرگداشت ایام مبارک دهه فجر امروز چهارشنبه مورخه 8/11/1393 از ساعت 18 تا 20 در محل سالن نهم دی شهرستان تربت حیدریه با حضور معاون استاندار جناب آقای فتحی نیا و فرماندار محترم تربت حیدریه ، رئیس اداره ورزش و مسئولین کوهنوردی و مسئولین اداری تربت حیدریه ، شهردار و بخشدار کدکن ،شورای اداری کدکن ،پیشکسوتان کوهنوردی استان و جمعی از کوهنوردان خراسان رضوی آغاز میگردد .

پیام ریاست محترم فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ج . ا.ا به هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان خراسان رضوی به مناسبت برگزاری صعود سراسری کوهنوردان به قلل ملکوه و سپیددر

 

من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق

خداوند منان را شاکرم از اینکه شاهد حضور و همبستگی همنوردانم در استانی هستم که فخر ایران است . برکت وجود ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) افتخاری است که کشور ایران از آن به خود میبالد و کوه های آن دیار نیز متبرک به وجود آن حضرت هستند . بدون تردید "ملکوه" سربلند قطعه ای است جدامانده از آلپ و جز ارزشمندترین کوه های ایران عزیز به شمار می آید که ناشناخته مانده است . با این امید که همه ما قدردان این نعمت خدادادی باشیم ، برایتان در صعود سراسری خراسان رضوی آرزوی موفقیت و سربلندی دارم . امید آنکه در صعودهای آتی توفیق همراهیتان نصیبم گردد .

 

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۰۸ساعت 17:5 توسط رضا زهتاب| |

 

 

به نام یزدان پاک

 

 

جلسه هماهنگی و هم اندیشی مسئولین و مدیران باشگاه ها و گروه های کوهنوردی شهرستان مشهد در روز سه شنبه مورخه 1393/10/30 در محل هیئت کوهنوردی استان برگزار گردید . این جلسه پیرو اطلاع رسانی و هماهنگی جناب آقای لطفی مسئول امور تشکل های کوهنوردی استان و جناب آقای مذهبی رئیس محترم هیئت کوهنوردی شهرستان مشهد و  به منظور برگزاری هر چه بهتر برنامه های آتی کوهنوردی برگزار گردید.

0

 

 

موضوعات صعود ماهیانه کوهنوردان مشهد (5:45 صبح ، پنجشنبه 2 بهمن ، خلج) ، مسابقات سنگ نوردی (1 تا 3 بهمن ، تربت حیدریه) و صعود سراسری به قله ملکوه (8 تا 10 بهمن ، تربت حیدریه ) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفتند .

موارد ذیل نیز در این جلسه اعلام گردید :

یک- جلسه مسئولین باشگاه ها و گروه های کوهنوردی مشهد با توافق نظر حاضرین ، در فواصل زمانی کمتر برگزار گردد . این جلسات در صورت اعلام آمادگی باشگاه ها ، هربار در یکی از باشگاه های شهر مشهد برگزار گردد .

دو- جلسه آتی اواخر بهمن ماه در باشگاه ایثار برگزار خواهد گردید.

سه - درصورت اعلام  آمادگی به موقع کوهنوردان شهر مشهد و مشخص شدن تعداد شرکت کنندگان ، هیئت مشهد ایاب و ذهاب کوهنوردان مشهدی را برنامه ریزی متمرکز نماید.

چهار - قابل به ذکر است جلسه هماهنگی مسئولین کوهنوردی ادارات و سازمان ها و نهاد ها امروز چهارشنبه مورخه 1393/11/1 ساعت 15:30 در محل استانداری خراسان برگزار خواهد گردید.

در پایان نیز حاضرین دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را در مورد مسائل گوناگون کوهنوردی بیان داشتند .

حاضرین در این جلسه باشگاه ها و گروه های : بالابان ، اوج ، توانا ، ایثار ، جاویدان ، احد ، هزار مسجد ، فراز ، خلج ، افرا ، بنیاد ، آزادگان ، ارغوان ، جامعه المصطفی و ظفر بودند .

غائبین در این جلسه گروه های کوهنوردی پویا و ساعد و باشگاه های کوهنوردی کاویان ، توس دماوند ، باباکوهی ، خادم و راهیان سبز بودند .

 

منبع خبر" هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان خراسان رضوی

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ساعت 15:6 توسط رضا زهتاب| |

 

به نام یزدان پاک

 

صعود سراسری کوهنوردان استان به قله های ملکوه و سپیدر  به میزبانی شهرستان تربت حیدریه از تاریخ 8 تا 10 بهمن ماه سال جاری به شرح ذیل برگزار میگردد . لذا مقتضی است هیئت کوهنوردی شهرستان ها ضمن اطلاع رسانی لازم و به موقع نسبت به معرفی تیم منتخب آن شهرستان ، اقدامات لازم را به عمل آورند .

 

نکات قابل توجه :

1- این صعود سراسری بر روی دو قله ملکوه و سپیدر انجام میشود . قله سپیدر همجوار با قله ملکوه در شرق این قله میباشد و صعود به قله سپیددر نیاز به لوازم فنی ندارد .

2 - انتخاب نفرات برای مسیرهای ملکوه و سپیددر براساس پیشنهاد سرپرستان تیم ها و نظر کمیته فنی صعود مشخص میشود .

3 – هر تیم در بخش بانوان و آقایان می بایست دارای سرپرست با تجربه باشند .

4– سرپرستان تیم ها با توجه به شرایط زمستان ضمن آماده سازی شرکت کنندگان ، لوازم انفرادی و گروهی تیم های خود را بررسی و نفرات را نسبت به شرایط برنامه مطلع نمایند .

5 – همراه داشتن چادر کوهنوردی مناسب الزامی می باشد .

6 – محل پذیرش نهایی شرکت کنندگان در شهرستان تربت حیدریه سالن ورزشی نهم دی واقع در میدان دژبان ، خیابان سیلو در روز چهارشنبه 8 بهمن ماه ساعت 14 تا 17 می باشد .

7 – آخرین مهلت اعلام آمادگی تیم ها روز شنبه مورخه 1393/11/4 می باشد .

8- تمامی مسیر های قله ملکوه نیاز به هارنس ، کلاه،ابزار فرود ، سه عدد کارابین پیچ ،و کرامپون 12 شاخه دارد .

9- مدرک کارآموزی سنگ جهت صعود به قله ملکوه الزامی میباشد .

10- فیش واریزی به مبلغ 500/000 ریال به حساب هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی تربت حیدریه به شماره حساب 0108961772007 بانک ملی

11 - تخفیف های در نظر گرفته شده جهت شرکت مسئولین و دبیران و نائب رئیسان هیئت ها ، مسئولین باشگاه ها و گروه ها و مربیان بصورت 50 درصد پرداخت هزینه میباشد .

12 – فرم پذیرش و ثبت نام به پیوست ارائه میگردد .

13- اطلاعات تکمیلی و جزئیات بیشتر متعاقبا در سایت هیئت استان به آدرس اینترنتی http://khmount.ir  اعلام میگردد .

دانلود فرم پذیرش صعود سراسری قله ملکوه 

0

 

 

 
نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۸ساعت 21:17 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

آکونکاگوا Aconcagua

 

تیم کوهنوردی اعزامی  ایران توانست برای اولین بار به بلندترین قله قاره آمریکا صعود کند.
به گزارش واحد مرکزی خبر از بوینوس آیرس، قله «آکانکاگوا» در آمریکای جنوبی و در خاک آرژانتین قرار دارد و از جمله بلندی های سلسله کوه های آند است.
این قله با ارتفاع تقریبا هفت هزار متر از سطح دریا ، هنوز برای بسیاری از ورزشکاران جهان قله ای دست نیافتنی محسوب می شود.
«مسعود شاه مرادی» از اعضای گروه فدراسیون کوهنوردی ایران دراین باره به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: ما اولین گروه کوهنوردی ایران بودیم که توانستیم به لطف خدا به قله آکانکاگوا صعود کنیم و پرچم پر افتخار کشورمان را بر فراز قله این کوه به اهتزاز درآوریم.
«احمد جلالی» از مربیان فدراسیون کوهنوردی هم گفت:قله «آکانکاگوا» به خاطر این که تنها قله هفت هزار متر خارج از هیمالیا است، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و بسیار از ورزشکاران جهان که در صدد فتح هفت قله بلند هفت قاره جهان هستند، تلاش می کنند به این قله هم صعود کنند.
این قله نه تنها از نظر کوهنوردی متفاوت است بلکه از زیبایی های منحصر به فردی هم برخوردار بوده که آن را از کوه هیمالیا بلندترین قله جهان متمایز می کند.
«ایرج معانی»، هیمالیا نورد و سرپرست تیم اعزامی ایران هم گفت: در هیمالیا از پنج هزار متر به بالا برف و یخ شروع می شود اما در این کوه خیلی درگیر این مسائل نبودیم و جدا از سرمای زیاد و باد شدید ، گرفتار یخچال های آن نشدیم و بیشتر مسیرها خشک بود.
وی افزود:این کوه نه تنها از نظر آب و هوایی بلکه حتی از نظر زمین شناسی هم با کوه هایی که می شناختیم کاملا متفاوت و مناظر آن هم بسیار زیبا و جالب بود.
سرپرستی تیم هفت نفره ایران را ایرج معانی و مسئولیت فنی آن برعهده مهندس احمد جلالی بود.
همچنین مسعود و عباس شاه مرادی، محمد حسن باستانی، محمد شریف نیا و خانم رویا آزاد کیا از دیگر اعضای تیم کوهنوردی ایران بودند.

بوینوس آیرس/ واحد مرکزی خبر/ ورزشی 24 /10 /93

 قلل هفتگانه

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۴ساعت 19:25 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

بیماری ارتفاع و قوانين طلائي آن

 

كوه گرفتگي و يا بيماري ارتفاع موضوعي است مورد توجه كليه كساني كه پاي به كوه مي گذارند و به طور جدي به آن نگاه مي كنند.آنها بارها در مورد آن به تفكر پرداخته و گاه از آن وحشت داشته اند، در حاليكه چنانچه با آن آشنائي كامل داشته باشيم به خوبي قابل پيشگيري است . آموزش و آشنایی با موارد اینچنینی یکی از وظایف سرپرست است که دارای بار حقوقی است و در پست های قبلی قول دادیم به مرور به این موارد بپردازیم .

 

قبل از هر چيز لازم است تعريف ارتفاع بلند را بدانيم :

-         از( پا ۱۱۵۰۰ – ۵۰۰۰ ) ۳۰۰۰ – ۱۵۰۰ متر را ارتفاع بلند

-         از( پا۱۸۰۰۰ – ۱۱۵۰۰) ۵۵۰۰ – ۳۰۰۰ متر را ارتفاع خيلي بلند

-         از( پا۱۸۰۰۰ ) ۵۵۰۰  متربه بالا را ارتفاع نهائي مي ناميم.

اصل اساسي صعود به اين ارتفاعات هم هوائي مي باشد.چنانچه هم هوائي خوب انجام شود مشكلي در صعود نخواهيم داشت.گرچه ممكن است كوه زدگي در ارتفاع حتي ۲۵۰۰ متري و يا كمتر نيز اتفاق بيفتد ولي غالبا‌ً اين مشكل از ارتفاع ۳۰۰۰ به بالا عارض مي گردد.

پديده هم هوائي عبارت است از" تطابق بدن با كمبود اكسيژن ، كه در ارتفاعات با آن رو به رو هستيم. "

اين تطابق طي روندي كند و طولاني و با مكانيسم هاي زير انجام مي شود :

۱ – ازدياد دم و بازدم ( نفس نفس زدن )

۲ – ازدياد ادرار

۳ – ازدياد گلبول هاي قرمز به دليل تسريع در ساخت آنها ( و غليظ شدن خون به دليل ازدياد ادرار)

وقتي به ارتفاعات صعود مي كنيم و يا با هواپيما به بالا مي رويم فشار هوا كم و در حقيقت هوا رقيق تر مي شود.

گر چه در هرهوائي و در هرارتفاعي ميزان درصد اكسيژن ( ۲۱% ) تغييري نمي كند اما تعداد مولكولهاي اكسيژن در هواي رقيق كم ميشود و در نتيجه بدن براي رفع نياز خود به اكسيژن به تلاش بيشتري مي پردازد.

گفتيم اولين مكانيسم هم هوائي ازدياد ميزان تنفس است و اين كار خود به افزايش سوخت و ساز و در نتيجه توليد بيشتر ميزان گاز كربنيك منجر مي شود .

لازم به ذكر است كه در مغز دومركز براي كنترل تنفس وجود دارد ؛ يكي با كمبود اكسيژن و ديگري با ازدياد گاز كربنيك فعّال مي شود . البته ازدياد گاز كربنيك اثري بسيار قوي تراز كمبود اكسيژن بر مغز مي گذارد. همچنين دوگانگي مراكز تنفس در مغز و تعارضي كه در شرائط خاص بين اين دو مركز به وجود مي آيد باعث پديده قطع و وصل تنفس در شب و در ارتفاعات بالا مي شود كه يكي از مشكلات كوهنوردان را در ارتفاعات تشكيل مي دهد.

از آنجايي كه زمان قطع تنفس هنگام خواب حتي به ۱۵-۱۰ ثانيه مي رسد عدم اطلاع از اين پديده ممكن است باعث وحشت كوهنوردان در هنگام شب گردد.

زماني كه با نفس كشيدن خود و يا يكي از دوستان كه در خواب است مواجه شويم اين پديده يك امر طبيعي در هنگام شب در ارتفاعات است عارضه اي كه در صورت شديد بودن آن بايد مورد درمان داروئي قرار گيرد.

اين پديده به همراه علائم ديگرازعوارض عدم هم هوائي است كه با هم بيماري حاد كوهستان خوانده مي شود.

 

بيماري حاد كوهستان:

چنانچه بدون هم هوائي به ارتفاعات بالا صعود نمائيم واكنش بدن به كمبود اكسيژن با علائم زير خود نمائي مي كند :

- بي اشتهائي ، تهوع و استفراغ

- خستگي و ضعف

- گيجي و منگي و سردرد

- بي خوابي ( قطع و وصل تنفسي )

- عدم تشخيص صحيح ( قاطي كردان )

- خوابهاي آشفته

 

 • راستي چه كساني به اين بيماري دچار مي شوند؟

واقعيت اين است كه هر كس كه به ارتفاعات بالا صعود نمايد در معرض ابتلا به اين بيماري قرار مي گيرد. عامل اصلي ابتلا يا عدم ابتلا سرعت صعود است ؛ هر چه قدر سريعتر صعود نمائيم امكان بروز بيماري بيشتر مي شود . هيچ روشي وجود ندارد كه از قبل بتواند در مورد ابتلا و يا عدم ابتلا به اين مشكل اظهار نظر نمايد . ممكن است كساني كه در ارتفاعات پائين يعني حدود ۲۵۰۰ متر به اين بيماري دچارشوند.كساني كه قبلا ارتفاعات بسيار بالاتر را بدن مشكل تجربه كرده اند.

 

بنابراين به قانون طلائي شماره صفر مي رسيم كه مي گويد :

" هيچ اشكالي ندارد كه به اين بيماري دچار شويم مشكل زماني است كه جان ما در اثر اين بيماري به مخاطره افتد "

توجه داشته باشيم كه ابتلا به اين بيماري هيچ ارتباطي به سن،جنس،آمادگي بدني و صعود هاي موفق قبلي ندارد . همين طور اقرار به ابتلا به اين بيماري به هيچ وجه از شايستگي هاي كسي نمي كاهد . بنابراين نبايد به هيچ وجه علائم را مخفي وقبل ازهم هوا شدن به صعود ادامه داد.

 

قانون طلائي شماره يك : " هرعارضه اي درارتفاع به علت بيماري ارتفاع است مگر خلاف آن ثابت شود ."

بنابراين وجود سر درد،حالت تهوع،ضعف،خستگي امري طبيعي و عادي نيستند و نشانه وجود كوه گرفتگي است.

 

چگونه مي توان از كوه گرفتگي جلوگيري كرد ؟

رعايت سرعت منطقي در صعود، مساوي باهم هوائي و هم هوائي مساوي با پيشگيري از كوه گرفتگي است. درست است كه زمان و سرعت هم هوائي در اشخاص مختلف متفاوت است اما به طور كلي رعايت اصول زير ضروري است :

۱ – از ۳۰۰۰ متر به بالا محل خواب هر شب نبايد بيش از ۳۰۰ متر از محل خواب شب قبل بالاتر باشد.

۲ – از ۳۰۰۰ متر به بالا و به ازاء هر ۱۰۰۰ متر كه به روش فوق صعود مي شود بايد دو شب را در آن ارتفاع سپري نمود مثلاً چنانچه با روش فوق به بارگاه سوم در جبهه جنوبي دماوند صعود نمائيم ، بايد دو شب را در آنجا سپري كنيم تا بتوانيم شب بعد را درارتفاع ۳۰۰ متري بالاتر از بارگاه سوم بگذرانيم .

۳ – صعود به ارتفاع بالا ؛ خواب در ارتفاع پائين تر

 ** توجه داشته باشيم كه رفتن و برگشتن به ارتفاعات بالا حتي ۵ و ۶ هزارمتري چنانچه در يك روز انجام شود و نيازي به شب ماني در ارتفاعات بالا نداشته باشدمشكلي ايجاد نميكند، زيرا مشكل اصلي ما خواب در ارتفاعات است كه عوارضي مانند : بدخوابي ، قطع و وصل تنفس ، خواب هاي آشفته و ابتلا به تورم مغزي و ريوي را ايجاد مي نمايد. اين عوارض عمدتاً در هنگام شب اتفاق مي افتد، زماني كه به دليل خواب و از بين رفت حركات ارادي بدن،تنفس تنها تحت اثر مراكز دوگانه مغز كه قبلا به آنها اشاره شد صورت ميگيد و قطع و وصل تنفس پيش مي آيد كه باعث كمبود اكسيژن و ايجاد تورم ريوي و مغزي مي شود .

 

روش مقابله با كوه گرفتگي چيست؟

اصل اول بعد از ابتلا به كوه گرفتگي عدم صعود به ارتفاع بالاتر است. چنانچه يك يا چند مورد علائم كوه گرفتگي را مشاهده كرديم به هيچ وجه نبايد به ارتفاعات بالاتر صعود نماييم . سرپيچي از اين قانون ، خطر مرگ را به دنبال دارد.!!!

 

قانون طلائي شماره دو : " هيچ گاه با وجود داشتي علائم كوه گرفتگي به صعود ادامه ندهيد "

لازم است در همان ارتفاع بمانيد تا علائم رفع و در حقيقت هم هوائي صورت گرفته و سپس به صعود ادامه داد.

 

-         موارد شديد بيماري كوهستان

بيماري كوهستان يك طيف گسترده را تشكيل مي دهد كه مي تواندبا يك سردرد ساده شروع و به مرگ ختم شود.چنانچه صعود ادامه يابد به دليل كم شدن فشار هوا و فرار مايعات از خون از طريق جداره مويرگها به داخل بافت مغزي و همينطور بافت هاي ريه ، (( اِدِم ))  ايجاد ميشود. تورم مغزي ممكن است توام با تورم ريوي و يا بدون آن باشد . در اين حالت مغز و ريه قادر به ادامه فعاليت طبيعي خود نبوده و علايم تورم مغزي و يا ريوي ايجاد مي شود .

تورم مغزي و علائم آن ( اِدِم مغزي )

چنانچه تورم مغزي پس از وقوع معالجه نشود به سرعت گسترش يافته و در عرض چند ساعت به زندگي شخص خاتمه مي دهد.شخص در اين حالت دچار اختلال حواس ،انجام اعمال عجيب و غريب و گفتن كلمات بي معني و خواب آلودگي مي شود و معمولا ازدرك وضعيت بحراني خود و اينكه دچار بيماري شديد شده است عاجز مي ماند.به همين دليل هيچگاه نبايد آنها را تنها گذاشت. در اين زمان شخص به هنگام راه رفتن تلوتلو مي خورد و قادر به حركت در يك خط مستقيم نمي باشد.( كه اين خود بهترين آزمايش براي تشخيص تورم مغزي مي باشد)اولين اقدام ،پس از تشخيص تورم مغزي،هدايت كردن بيمار به ارتفاع پائين تر است.همانطور كه اشاره شد متاسفانه اين مشكلات اغلب در شب اتفاق مي افتد.هنگامي كه انتقال بيمار به پائين بسيار مشكل تر از روز است، تاخير در كم كردن ارتفاع و موكول كردن كار به فردا ممكن است باعث از دست رفتن جان بيمار شود . بنابراين لازم است سريع نسبت به انتقال بيمار به ارتفاعي كه شب قبل را راحت در آن گذرانيده و يا حداقل به ۷۰۰-۶۰۰ متر پائين تر اقدام شود.

 

تورم ريوي ( اِدِم ريوي )

جمع شدن مايعات در بافت هاي ريه باعث تورم ريه شده و علائمي مانند : خستگي مفرط ، تنگي نفس حتي در زمان استراحت، سرفه هاي شديد همراه با خلط آبكب و معمولا صورتي رنگ ، قل قل كردن ريه هنگام تنفس به همراه خرخر و كبود شدن ناخن ها و لب ها را به وجود مي آورد . لازم به ذكر است كه گاه اين علائم بدون وجود علائم ديگرِ مربوط به كوه گرفتگي مانند : سردرد،تهوع و استفراغ و بدخوابي و گاه همراه آن ديده مي شود. اين بيماررا درست مانند كساني كه به تورم مغزي مبتلا شده اند بايد سريعاً به پائين منتقل كرد .

خوشبختانه انتقال سريع به پائين ، هم تورم مغزي و هم تورم ريوي  را به سرعت بهبود مي بخشد و بيمار پس از رفع عوارض كه نشان از هم هوائي دارد مي تواند با توجه به همه شرايط صعود خود را ادامه دهد .

 

قانون طلائي شماره سه : " در صورت وخامت اوضاع ، بيمار سريعاً فرود آوريد"

همان طور كه اشاره شد بيمار معمولاً قادر به تشخيص وضع خود نمي باشد.

 

بنابراين :

 

قانون طلائي شماره چهار : "هيچ گاه شخص مبتلا به بيماري حاد كوهستان را تنها نگذاريد "

 

درمان داروئي كوه گرفتگي:

علاوه بر توقف در ارتفاعي كه در آن دچار كوه گرفتگي شده ايم و يا كم كردن ارتفاع ،در صورت شدت عوارض لازم است به تجويز دارو بپرداريم.

مسكن ها :

براي رفع سردرد مي توان از مسكن هاي ملايم استفاده ؛ مانند استامينوفن و بروفن ( اين دارو به علت ايجاد پوكي استخوان از فارماكوپ داروئي خارج شده است )

به ياد داشته باشيد كه از مسكن هاي مخدر دار مانند استامينوفن كودئين دار نبايد استفاده كرد زيرا مخدرها باعث كند كردن حركات تنفسي مي شود كه در اين شرائط خطر ناك است.

 

استازولاميد – DIAMOX

اصلي ترين و مؤثرترين دارو در معالجه و گاه پيشگيري كوه گرفتگي استازولاميد مي باشد.مكانيسم اثر اين دارو از طريق تحريك كليه ها به ترشح مقدار بيشتر بيكربنات از خون به ادرار و برگرداندن حالت قليائي خون كه در اثر تنفس سريع ايجاد شده است به حالت اسيدي و ايجاد تعادل اعمال مي گردد.به اين ترتيب عوارض ناشي از كوه گرفتگي مثل قطع و وصل تنفسي شبانه و بقيه عوارض بهبود يافته و يا به طور كامل از بين مي روند. مي توان گفت كه كار اين دارو كمك به هم هوائي و تسريع در ايجاد آن مي باشد . مهمولا براي هر ارتفاعي هم هوائي بين ۴۸-۲۴ ساعت انجام ميشود؛ با كمك استازولاميد اين زمان را ميتوان به ۲۴-۱۲ ساعت تقليل داد.لازم به ذكر است به هيچ وجه نبايد در شرايط عادي براي هم هوا شدن از اين دارو استفاده كرد ؛ زيرا اين احتمال وجود دارد كه مصرف دارو سبب عوارض جانبي و كم اهميت مانند :بي حسي،خواب رفتگي،مورمورشدن دست و پاها و يا ايجاد صدا در گوش و اختلال در چشائي و بينائي گردد. لازم به ذكر است كه اين عوارض معمولا با قطع دارو به تدريج از بين ميرود.

مواردي كه مي توانيم و بايد از استازولاميد استفاده نمائيم :

۱-     درمان اختلالات تنفسي شبانه

۲-     در زماني كه نياز به صعود سريع به ارتفاعات داريم

۳-     در كساني كه سابقه ابتلا به بيماري را در صعودهاي قبلي داشته اند

لازم به ذكر است كه استازولاميد از خانواده سولفاميدهاست و كساني كه به اين قبيل داروها حساسيت دارند نبايد از آن استفاده كنند. ( به طور كلي دارو بايد زير نظر پزشك مصرف شود )

 

با توجه به اينكه به چه منظوري از اين دارو استفاده مي شود دوز(ميزان) دارو متفاوت است :

۱ – براي سرعت بخشيدن به هم هوائي : ۲/۱ قرص ( قرص هاي ۲۵۰ ميلي گرمي) هر ۱۲ ساعت يك بار يك تا دو روز پيش از صعود به ارتفاعات بيش از ۳۰۰۰ متر. خوردن دارو بايد تا سه روز پس از رسيدن به ارتفاع نهائي مورد نظر ادامه يابد.

۲ – براي درمان قطع و وصل تنفسي شبانه ۲/۱ قرص ، يك ساعت قبل از خواب

۳ – براي درمان كوه گرفتگي شديد ( تورم مغزي و ريوي ) روزي ۳-۲ قرص به مدت سه روز

 

باورهاي اشتباه در مورد اين دارو :

با توجه به اثرات معجزه آساي اين دارو افسانه ها و توهماتي در مورد آن در بين كوهنوردان رايج شده است مثلا :

۱ – استازولاميد مشكل كوه گرفتگي را به طور كامل حل كرده است !!!

اين طور نيست ، فقط زمان هم هوائي كوتاه مي شود. چنانچه صعود سريع در پيش باشد تنها ؛ خوردن استازولاميد نمي تواند همه مشكلات را از بين ببرد عدم توجه به اين واقعيت مي تواند خطر جاني در پي داشته باشد.

۲ – با خوردن استازولاميد مي توانيم با وجود داشتن علائم كوه گرفتگي به صعود ادامه دهيم!!!

واقعيت جز اين است . در صورت بروز علائم حتماً بايد در همان محل ماند و يا به پائين تر آمد، حتي در خوردن اين دارو قانون طلائي دو را به خاطر داشته باشيد.

۳ – قطع دارو باعث تشديد علائم مي شود!!!

خير با قطع دارو وضع بيمار تغيير نمي كند. در حقيقت وضعي پيش مي آيد مانند زماني كه دارو استفاده نشده است .

 

دكزامتازون

داروي ديگري كه در معالجه كوه گرفتگي بسيارمؤثراست  دكزامتازون از خانوادة استروييدها ( كورئن ) هاست. لازم است اين دارو حتماً تحت نظر پزشك مصرف شود.

 

كيسه فشار

براي ايجاد وضعيت عادي شبيه وضعيت هوا در كنار دريا از كيسه مخصوص كه هواي داخل آن شبيه هواي كنار درياست در ارتفاعات بالا استفاده مي شود. بيمار را براي مدتي در آن قرار دهيد تا به حال عادي برگردد.

 

چند نكته بسيارمهم :

۱-     هر سردردي به علت كوه گرفتگي نيست. بسيار اتفاق مي افتد كه بدون داشتن علائمي چون : تهوع،استفراغ،ضعف و خستگي دچار سردرد شده ايم .اين سر درد اغلب در اثر كم آبي بدن ايجاد مي شود و با نوشيدن مقداري آب درد از بين مي رود. به ياد داشته باشيم كه سر درد در اثر كوه گرفتگي معمولا در پيشاني ايجاد مي شود. نوشيدن روزانه 7-6 ليتر آب درارتفاعات توصيه مي شود.

۲-     از مصرف : مشروبات الكلي،قرص هاي خواب آور،مسكن هاي مخدر اجتناب نمائيد.

۳-     چنانچه در موقع هم هوا شدن دچار تكرر ادرار نشده ايد ، به احتمال زياد به علت كم آبي بدن است ، نوشيدن آب را فراموش نكنيد. به ياد داشته باشيد كه بدون ازدياد ادرار هم هوا شدن مقدور نيست.

۴-     قوانين طلائي كوه گرفتگي را فراموش نكنيد:

 

قانون طلائي پنج : " مهم اين نيست كه به اين بيماري دچار شويم مهم اين است كه به دليل آن جانمان را به مخاطره نيفتد."

 

ماخذ: فصلنامه كوه 

 

اميدوارم با علم به مطالب فوق صعود هاي شيرين و زيبائي داشته باشيد.

 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ساعت 19:29 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

   اولین اشتباه ، آخرین اشتباه است . همه حوادث کوهنوردی درس عبرتی است برای همه کوهنوردان ولی حیف که ...

متاسفانه در تاریخ 16 - 10 - 93  دو نفر از کوهنوردان الیگودرزی که قصد صعود به قله سن بران اشترانکوه را داشتند گرفتار بهمن شدند که در این حادثه  شادروان حمید ماهرویی جان خود را از دست داده و نفر دوم هم اکنون در بیمارستان ازنا بستری است.  

این دو نفر  تا نزدیکیهای سنگ مثقال پیش رفته که بخاطر کولاک شدید مجبور به بازگشت شده که در حین برگشت دچار حادثه میگردند.نفر دوم آقای موسوی که در فاصله 10 متری از مرحوم ماهرویی بوده توانسته خود را از زیر بهمن بیرون بکشد،که از ناحیه دست دچار آسیب و یخزدگی گردیده است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان نيز در اين زمينه گفت: 8 ساعت عملیات جستجو در مسیر قله سن بران اُشْتُران‌ْ‌کوه برای نجات کوه‌نوردان گرفتار در برف و کولاک صورت گرفت.

حسین رضا مرادی با اعلام نجات یکی از دو کوه‌نورد پس از 8 ساعت عملیات، گفت: به دنبال اطلاع از صعود 2 نفر کوهنورد در شامــگاه سه‌شنبه به قصد حرکت در مسیر قله سن‌بران اشترانکوه که گرفتار در بهمن و سرمای شدید شده بودند، تیم امداد و نجات کوهستان این جمعیت متشکل از 12 نفر به منظور جستجو و امدادرسانی راهی مسیر اصلی اشتران‌کوه شدند.

وی، شرایط بد جوی، کولاک و سرمای شدید را موجب کُندی عملیات عنوان کرد و اظهار داشت: پس از ساعت‌ها جستجو در هوایی سرد و برفی امدادگران و نجات‌گران، یکی از دو کوه‌نورد به نام موسوي را که از ناحیه پا آسیب دیده و دچار سرمازدگی و شوک حاصل از این حادثه بود، پیدا کردند و این کوهنورد پس از انجام اقدامات اولیه امدادی به بیمارستان امام علی (ع) شهرستان ازنا انتقال داده شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان ادامه داد: اما نفر دوم(ماهرويي) بر اثر وقوع بهمن و سقوط از ارتفاع دچار آسیب و زخم‌های متعددی شده بود که متأسفانه جان خود را از دست داده بود.

شايان ذكر است، اُشْتُران‌ْ‌کوه به معنی کوه آب در پارسی باستان (از زبان‌های به کار برده شده در جنوب غربی ایران و زبان رسمی دربار هخامنشیان) رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس است.

اشتران‌کوه از غرب به شهرستان دورود، از شمال به شهرستان ازنا و از شرق و جنوب به شهرستان الیگودرز محدود می‌شود. بلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع 4024 متردر شهرستان ازنا قرار دارد.

این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های رود دز به نام ماربره است که در دوره کوهزایی جدید ایجاد شده‌ است.

هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان لرستان

 

هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان لرستان

 

شادروان حمید ماهروئی --سال گذشته در برنامه یادبود مرحوم لونی

 

 

 

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۰ساعت 20:22 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

ادامه بحث از پست گذشته

از  دیدگاه حشمت حیدریان؛ حقوقدان و کوه نورد

در قانون، دو گونه مسوولیت وجود دارد:

 ۱- مسوولیت مدنی که در آن شخص مسوول، ناگزیر از جبران خسارت وارده به دیگری است (ماده­ی اول قانون مسوولیت مدنی، مصوب ۱۳۳۹)

۲- مسوولیت جزایی که شامل مواردی است که شخص به کاری که دست می­زند که از جهت قانون، جرم تلقی می­شود و از جهت نظم عمومی تحمل­ناپذیر است، و به این جهت جامعه او را به مجازات­هایی محکوم می­کند.

جرم، مطابق تعریف «هر فعل یا ترک فعلی است که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد» (ماده­ی ۲ قانون مجازات اسلامی).

به عبارت دیگر هیچ امری را نمی­توان جرم دانست مگر آن که به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

در ورزش، توهین و ایراد ضرب و خودداری از کمک به مصدومان و کوتاهی در انجام وظیفه­ی سرپرستی یا مربی­گری و… جرم تلقی می­شود.

جرم با جمع سه رکن تحقق می­یابد:

 ۱- رکن مادی؛ فعل یا ترک فعل باید تجلی خارجی داشته باشد(توهین، ایراد ضرب و جرح، خودداری از کمک در شرایطی که امکان آن بوده و…)

 ۲- رکن قانونی؛ زمانی یک اقدام جرم تلقی می­شود که قانون آن کار را جرم دانسته و برایش مجازاتی تعیین کرده باشد.

 ۳- رکن روانی؛ شامل اراده­ی مرتکب و قصد مجرمانه می­شود.

 

ورزش کوه­نوردی و قانون

مصون بودن ورزشکار از مجازات در حوادثی ورزشی، علاوه بر آن­که مشروط به رعایت مقررات آن ورزش است، مشروط به مجاز بودن آن رشته­ ورزشی نیز هست.

کوه­نوردی جزء ورزش­هایی است که از سوی سازمان تربیت بدنی مجاز اعلام گردیده است.در عین حال، کوه­نوردی هیچ مغایرتی با موازین شرعی ندارد.

 پیامبران، کوه را محل تجلی قدرت خالق هستی دانسته­اند و الهامات حقانی را در کوهستان دریافته­اند. در کتاب های آسمانی، از کوه­ها یاد شده و عظمت آن­ها مورد تاکید قرار گرفته است، و بیشتر کوه­نوردان، برای آرامش روان و استفاده از زیبایی و عظمت کوهستان به آنجا می­روند.

از نظر نوع پوشاک هم، در کوه­نوردی هیچ مشکل شرعی وجود ندارد.

کوه­نورد کسی است که در حال عملیات ورزش کوه­نوردی باشد.

در مواقع بروز حادثه یا طرح دعوا آنچه برای قاضی اهمیت دارد، فعالیت ورزشی و رعایت یا عدم رعایت مقررات ویژه است، و میزان مهارت، سن، سوابق ورزشی، انگیزه­ی عملیات ورزشی، و جنسیت ورزشکار، تاثیری نفیا یا اثباتا در مسوولیت ورزشکار ندارد.

نکته­ی دیگر این است که انجام عملیات ورزشی در خارج از محدوده­ی زمانی و مکانی مربوط به آن رشته، ورزشکار را از شمول مصونیت موضوع بند ۳ ماده­ی ۵۹ قانون مجازات اسلامی خارج می­کند.

 

حادثه در کوهستان

فعالیت­های ورزش کوه­نوردی در محیط بسیار گسترده­ای شامل: قله­ها، دره­ها، دیواره­های سنگی و یخی، غارها، و… انجام می­گیرد.

پرت شدن، سرمازدگی، گرمازدگی، ریزش بهمن، پاره شدن طناب، مارگزیدگی، مسمومیت، صاعقه و… پاره­ای از خطرات کوهستان است.

حوادث کوه از سه عامل سرچشمه می­گیرد:

۱- عامل انسانی که کوه­نورد است؛ نداشتن دانش و تجربه­ی کافی، اشتباه در اجرای فن­ها.

۲- عامل طبیعی که طبیعت و کوهستان است؛ این عامل بسیار قوی است و خطرات پنهان و احتمالات فراوانی در خود دارد و انسان در مقابل آن بسیار ناتوان است.

۳- ابزار فنی که ضعف آن­ها یا به کارگیری نادرست آن می­تواند موجب حادثه گردد.

کوه­نورد باید با آمادگی جسمی و روانی، و داشتن آگاهی­های لازم یا همراه داشتن سرپرست با کفایت، به سوی کوهستان گام بردارد. و اگر حادثه­ای پیش آمد باید با خونسردی و احتیاط برای نجات جان حدثه دیده اقدام کند.

 در گروه­ها، حفظ انضباط پس از بروز حادثه یک اصل ضروری و حیاتی است. تسلط بر ترس، مبارزه با ناامیدی، به کار گرفتن خلاقیت و شهامت از دیگر عوامل مقابله با خطر و حادثه است.

 

زمان در ورزش کوه­نوردی

اشاره کردیم که برای آن که عملیات ورزشی جرم تلقی نگردد، می­بایست هر رشته در محدوده­ی زمانی و مکانی خود اجرا شود.

ورزش کوه­نوردی دارای مقررات مدون در این زمینه نیست، اما عرف تا حد زیادی این محدوده­ها را مشخص کرده و ذیلا می­کوشیم در چند شاخه از این ورزش، محدوده­ی زمانی عملیات ورزشی را مشخص کنیم:

 ۱  – کوه­پیمایی یا صعود به قله­ها و ارتفاعات:

 آغاز زمان، موقعی است که حرکت از محل تجمع کوه­نوردان در دامنه­ی کوهستان با کوله­پشتی بر پشت شروع می­شود. زمان فعالیت، تا رسیدن به هدف (قله، گردنه، یا هر نقطه­ی کوهستانی دیگر) و برگشت به دامنه ادامه می­یابد و در جایی که دیگر کوله­پشتی بر پشت حمل نمی­شود، پایان می­پذیرد.

-  ۲ دیواره­نوردی:

زمان آغاز، هنگامی است که دو یا چند هم­طناب، در طناب قرار می­گیرند و حمایت شروع می­شود. زمان خاتمه، هنگامی است که سنگ­نورد از صعود دیواره فارغ گردیده و طناب کوه­نوردی دسته شده است.

 ۳ – صعود یخچال:

 آغاز زمان از لحظه­ی صعود با وسایل فنی (یا بدون آن)، و خاتمه­ی آن پایان صعود است که کوه نورد به دامنه بازگشته است.

  ۴ – پیمایش غارها:

 زمان از لحظه­ی ورود به غار آغاز می­گردد و تا لحظه­ی بیرون آمدن از غار ادامه دارد.

 ۵ – راه­پیمایی در جنگل و کویر:

 زمان فعالیت، با حرکت از مبداء آغاز می­گردد و در موقع برگشت به مبدا (یا رسیدن به مقصد) پایان می­پذیرد.

مسوولیت زمانی سرپرست و اعضای گروه، از آغاز تا پایان آن است.

 

مکان در ورزش کوه­نوردی

 حوادث ناشی از عملیات ورزشی زمانی جرم نیست که علاوه بر حفظ محدوده­ی زمانی ورزش، الزاما در مکان ورزشی مجاز و مُعَد به وقوع پیوسته باشد.

 اصولا ورزش­ها در اماکنی انجام می­شوند که متناسب با آن ورزش باشند و منظور از این امر، به حداقل رساندن احتمال حادثه و تسهیل انجام فعالیت ورزشی است.

محدوده­ی مکان ورزش کوه­نوردی (که رعایت آن، مصونیت قضایی راا برای کوه­نوردان به ارمغان می­آورد) بسته به نوع عملیات ورزشی می­تواند به شرح زیر تعریف شود:

۱- قله­نوردی؛ مسیر پیمایش قله از دامنه، فراز و نشیب تا قله و بازگشت به مبدا یا پایین کوه.

 ۲- دیواره­ها؛ مسیر صعود روی دیواره یا صخره ی مورد نظر.

 ۳- یخچال؛ محدوده­ای که با کلنگ کوه، کرامپون، و یا بدون آنها با شیوه­های فنی یخچال مورد پیمایش قرار می­گیرد.

۴- غارها؛ مکان غار با دهنه­ی آن مشخص می­گردد.

 ۵- کویر، جنگل، حاشیه­ی رودخانه­ها و دریاچه­ها؛ محدوده­ی مکانی پیمایش این­گونه مسیرها با محدوده­ی زمانی برنامه مشخص می­کند.

 ۶- مسابقه­ها؛ در مسابقه­های صعود (یا کوه­پیمایی) مقررات مدون وجود دارد و محدوده­ی زمانی و مکانی کاملا مشخص شده است (از نظر زمانی، مسابقه با سوت داور آغاز و پایان می یابد؛ از نظر مکانی؛ با نوار، رنگ، و علامت­های دیگر، محدوده مشخص می­گردد.

 ۷-کلاس­های آموزشی، تمرین­ها؛ مکان برگزاری دوره یا اردو

 ۸- عملیات نجات و امداد؛ مکان حادثه که عملیات در آن اجرا می­شود(محدوده­ی زمان، آغاز عملیات است)

۹- سمینارها و کنگره­ها؛ محدوده­ی مکانی و زمانی تعیین شده-مسوولیت قانونی متوجه برگزارکنندگان است.

در ورزش کوه­نوردی، اگر حادثه­ای رخ دهد، در مورد رعایت مقررات و محدوده­ی زمانی و مکانی، قاضی می­تواند به عرف و عادت های عموم کوه­نوردان توجه و در این زمینه، نظر کارشناسان این رشته را استعلام نماید.

درضمن تمام مسایل حادثه مورد بررسی قرار می­گیرد، و درست بودن هر مرحله تاثیری در مسوولیت ناشی از خطا در مرحله­ای دیگر ندارد.

یک مثال: دو هم­طناب تصمیم به صعود دیواره­ی علم­کوه از “مسیر لهستانی­ها” دارند، اما در نیمه­ی راه به پیشنهاد و اصرار یکی از آن­دو، وارد مسیر ریزشی مجاور می­شوند و به علت ریزش سنگ، یک نفر آسیب می­بیند. در این حالت، فرد پیشنهاد دهنده مسوولیت قانونی خواهد داشت. اگر هر دو نفر قبول خطر کرده­باشند، مسولیت قانونی متوجه سرپرست (فرد با تجربه) خواهد بود.

باید توجه داشت که ارتکاب عمدی یا غیرعمد یک حرکت خلاف مقررات ورزشی، در اصل مسولیت تاثیری ندارد، بلکه در میزان مجازات موثر است. حرکات عمدی موجب قصاص، و حرکات غیرعمدی موجب حبس، دیه، و یا پرداخت خسارت خواهد بود.

 

چه کسی مسوول است؟

حفاظت از جان کوه­نوردان در یک گروه(۲ نفر به بالا) وظیفه و مسوولیتی اخلاقی و قانونی است که در مدت زمان احرای برنامه در محدوده­ی مکانی آن، بر عهده­ی اعضای گروه به شکل متقابل است.

کوه­نورد موظف است در مقابل خطرات کوهستان، هم از خود محافظت کند و هم از همنوردش.

 اما مسوولیت­های قانونی عضو ساده، سرپرست، امدادگر، پزشک، آشپز و … متفاوت اشت.

برای شناختن مسوول یک حادثه در برنامه­ای که متشکل از تعداد زیادی عضو با سطح تجربه­ها و مسوولیت­های گوناگون است، ابتدا باید حادثه را مورد بررسی قرار دهیم و مسوول حادثه را بر مبنای وظایفش و سطح تجربه و سمت در برنامه بشناسیم.

به طور کلی می­توان گفت که افراد دارای تجربه­ای بالاتر  و سمت بالاتر، مسوولیت بیشتری دارند.

از سوی دیگر، کوه­نوردان شرکت کننده در برنامه­ها وظیفه دارند بر پایه­ی برنامه­ی از پیش تعیین شده با نظم به سوی هدف پیش بروند و اوامر و نواهی سرپرست (یا پیش کسوت یا مربی) را اجرا کنند.

آنان نباید برای کسب افتخار، با پذیرش خطر جان خود و دیگران را به خطر بیاندازند.

اگر یک کوه­نورد با پذیرش خطر، دستور سرپرست را نادیده بگیرد؛ در صورت بروز هر گونه حادثه­ای در برنامه، مسولیت قانونی فقط متوجه خود اوست.

در صورت بروز حادثه و طرح دعوا، قاضی با بررسی همه جانبه و تشخیص رابطه­ای سببیت با نقض مقررات، در کشف حققیت می­کوشد و کوه­نورد خاطی را به مجازات می­رساند.

 برای آن که کوه­نورد در حادثه­ای مسوول شناخته شود، لازم است که بین عمل (یا ترک فعل) او و حادثه، رابطه­ای احراز شود؛ در این صورت می­توان گفت که حادثه، نتیجه­ی حرکت عمدی یا قصور و بی­احتیاطی او بوده است.

یک بار دیگر یادآور می­شود که اگر نقض مقررات (یا عرف) نشده باشد و فعالیت ورزشی در محدوده­ی زمانی و مکانی خود انجام شده باشد، در صورت بروز حادثه – با هر گوه نتیجه؛ حتی مرگ- کوه­نورد همراه یا سرپرست و مربی و… هیچ­گونه مسولیتی نخواهند داشت.

 

مسوولیت کوه­نورد

در برنامه­های دوستانه و سازمان­نیافته، چنانچه کوه­نورد به دلیل نداشتن آمادگی جسمی/ روحی/ فنی، یا رعایت نکردن اصول ایمنی و بی­احتیاطی، یا اشتباه، دچار حادثه شود، مسوولیت متوجه خود اوست.

در برنامه­های سازمان­یافته (مانند برنامه­هایی که از سوی هیات­ها، گروه­ها، باشگاه­های کوه­نوردی اعلام و اجرا می­گردد، یا برنامه­های تیم ملی) اگر عضو شرکت کننده در برنامه از اوامر و نواهی سرپرست یا مربی سرپیچی کند، و دچار حادثه شود، مسوولیت فقط متوجه خود او خواهد شد.

سهل انگاری در “حمایت”، تسبیب حادثه با بی­احتیاطی (مثلا فراهم آوردن شرایط سقوط سنگ)، دادن ابزار فرسوده یا خراب به هم­طناب، تحریک هم­نورد به انجام کار غیر معقول، شوخی نابجا در محیط کوهستان و مانند اینها، اگر منجر به بروز حادثه برای همراهان شود، شخص مرتکب مسول خواهد بود.

 

مسولیت سرپرست

سرپرست، کوه­نوردی است که هدایت و هماهنگی یک گروه انسانی را با تجهیزات و تدارکات آنان به سوی هدفی مشخص بر عهده دارد.

در یک برنامه­ی کوه­نوری، سرپرست معمولا فرد با تجربه­تر و آگاه­تر گروه است. او اختیار دارد که کارهای برنامه را در میان افراد گروه تقسیم کند و دستورهای لازم را به آنان بدهد، و نیز اختیار دارد برنامه را متوقف کند و گروه را به مبدا بازگرداند. از دیگر وظیفه های سرپرست، می­توان حفاظت و مراقبت از اعضا را نام برد.

در زیر به چند جنبه از مسوولیت­های سرپرست اشاره می­کنیم:

۱٫ مسوولیت اخلاقی؛ تلاش در پرورش خصلت­های نیکو، مسوولیت وجدانی در جهت مراقبت از اعضای گروه

 ۲٫ مسولیت فرهنگی؛ تلاش در انتقال و گسترش فرهنگ کوه­نوردی

 ۳٫ مسولیت معنوی؛ تلاش در رسیدن به کمال و فضیلت، مبارزه با ناهنجاریهای رفتاری

  ۴٫ مسولیت قانونی؛ تلاش در حفظ جسم و جان کوه­نوردان در برابر خطرات احتمالی (جلوگیری از بروز حادثه، و نیز فعالیت امدادی درست پس از حادثه).

 

مسوولیت مربی

 مربی در محل آموزش، وظیفه­ی سرپرستی کارآموزان و کمک مربیان و مربیان کم­تجربه­تر را برعهده دارد.

همچنین وظیفه دارد آموزش های درست ارایه دهد، و چنانچه بر اثر آموزش­های غلط او حادثه­ای به وجود آید، مسوولیت خواهد داشت.

 آماده سازی کوه­نوردان برای اجرای صحیح برنامه، و نیز مراقبت از کارآموزان از دیگر وظیفه­های مربی است.

سرپرستان و مربیان یا کوه­نوردان با تجربه­تر حاضر در یک برنامه­ی کوه­نوردی باید هشدارها و تذکرات حفاظتی را عمدا با صدای بلند در جمع کوه­نوردان بیان کنند.

همین اوامر (دستور اجرا) و نواهی (نهی از پذیرش خطر) مسوولیت را متوجه کوه­نوردان مجری می­کند.

 نخستین شرط در عدم مسوولیت، تذکر در اجرای دقیق مقررات به کوه­نوردان است. رفتار بر اساس مقررات یا عرف، و نیز پیش­بینی خطرهای احتمالی و بیان آنها از دیگر عوامل رفع مسولیت مربی است.

 

مسوولیت پیش کسوت

پیش­کسوتان کوه­نوردی که عمر خود را در کوه­نوردی و گسترش فرهنگ آن سپری کرده­اند، به دلیل تجربه­ی بیشتر و انتظاری که از آنان می­رود، در گروه­ها و باشگاه­ها و برنامه­های کوه­نوردی، مسوولیت بیشتری دارند.

 بر این اساس آنان باید در تمام مدت برنامه تذکرات لازم را  ادا نمایند.

 

مسوولیت پزشک

 در برنامه­های کوه­نوردی، پزشک ( کوه­نورد یا غیر کوه­نورد) وظیفه­ی تشخیص و درمان افراد گروه را دارد.

 او موظف به تبعیت از معیارهای پزشکی است و باید داروها و لوازم متعارف پزشکی در کوهستان را داشته باشد.

پزشک متعهد به ارایه­ی خدمات حرفه­ای پزشکی است. البته این خدمات در کوهستان بسیار متفاوت با شهر است.

مسوولیت پزشک کوهستان پیش از شروع برنامه، آغاز می­گردد:

 • او باید پیش از برنامه با معاینه های پزشکی از سلامت افراد مطمئن شود(در حد ممکن و متعارف).
 • در زمان اجرای برنامه باید وضع سلامت افراد را زیر نظر داشته باشد و از خطرات پیش­گیری نماید یا در رفع آنها بکوشد (مثلا در مورد فرد کوه­گرفته، وی را به پایین دلالت کند).
 • پس از بروز حادثه هم باید در کمترین زمان ممکن اقدام های درمانی را شروع کند و لازم است که تا اعزام مصدوم به بیمارستان یا دیگر مراکز درمانی در کنار او باشد.

امدادگر وظیفه دارد در یافتن مصدوم و اجرای کمک­های اولیه و رساندن او به پایین کوه یا نقطه­ای مطمئن دیگر تا حد امکان (در حدی که خطر جدی جانی برای خودش یا همراهانش نداشته باشد) بکوشد، اما حق ندارد در امور پزشکی مداخله نماید.

 

خودداری از کمک به آسیب دیده، از سوی هر کس ( به ویژه هر فرد مسوول) در برنامه­ی کوه­نوردی جرم است. در عین حال اقدام به “کمک” با شتاب­زدگی یا ناشی­گری(حتی اگر از روی حسن نیت باشد)، چنانچه به وارد شدن آسیب بیشتر به مصدوم منجر شود، جرم تلقی می­گردد.

 

مسوولیت تولیدکنندگان و عرضه کندگان وسایل کوه­نوردی

طناب، کارابین، کلنگ یخ، کلاه ایمنی، یومار، طناب سینه، صندلی صعود، کرامپون و دیگر لوازم فنی باید دارای استانداردهای لازم باشد، و همراه با آن­ها دستورهای لازم و هشدار در مورد خطر استفاده­ی نادرست ارایه شود. اگر ابزاری با مشخصات فنی ادعایی ارائه شود، اما در عمل توان و کارایی ادعاشده را نداشته باشد و سبب ساز حادثه­ای شود، مسوولیت قانونی متوجه تولیدکننده و وارد کننده و عرضه کننده­ی آن ابزار خواهد بود.

 

مسولیت گروه­ها و باشگاه­های کوه­نوردی

مراقبت از اعضای گروه یا باشگاه در برنامه­های کوه­نوردی، و اداره­ی کلیات برنامه­ها، از وظیفه­های مدیران گروه یا باشگاه است که معمولا به یکی از اعضای با تجربه­تر شرکت کننده در برنامه تفویض می­شود.

انتصاب فرد بی­کفایت برای سرپرستی یک برنامه یا استخدام یک مربی بی­صلاحیت برای برگزاری دوره ی آموزشی، و بروز حادثه بر اثر آن، می­تواند دلیلی برای اقامه­ی دعوا به طرفیت مدیران گروه یا باشگاه باشد (بر اساس مفاد ماده­ی یک قانون مسولیت مدنی).

این سازمان­ها می­توانند با توضیح خطرهای کوهستان برای داوطلبان عضویت و گرفتن امضا از آنان در این مورد که عواقب ناشی از بروز حوادث کوهستان بر عهده­ی خودشان است، و نیز برگزاری دوره­های آموزشی و رعایت اصل مراتب مهارت­ها (اعزام به برنامه­های دشوار پس از شرکت در برنامه­های ساده­تر و تمرینی)، از خود رفع مسوولیت قانونی کنند.

عضوگیری از افرادی که به سن قانونی نرسیده­اند یا شرکت دادن آنان در برنامه­های کوه­نوردی، بدون گرفتن رضایت­نامه­ی کتبی از اولیا، می­تواند موجب طرح دعوا باشد.

گروه­های کوه­نوردی ایران، مجوز فعالیت خود را بر اساس “دستورالعمل تشکیل گروه­های کوه­نوردی” مصوب ۱۵/۱/۶۸ سازمان تربیت بدنی، از فدراسیون کوه­نوردی می­گیرند.

در این دستورالعمل موادی به چشم می­خورد (از جمله ماده­ی ۵) که ممکن است در صورت بروز حادثه برای اعضای گروه، مستند طرح دعوا از سوی مصدوم یا خانواده­ی او، و یا مستندی برای فدراسیون در لغو مجوز فعالیت گروه قرار گیرد.

باشگاه­ها نیز با مجوزهای سازمان تربیت بدنی فعالیت می­کنند، و رعایت نکردن مفاد مصوبه­ی مربوطه می­تواند به همین ترتیب مستند طرح دعوا یا لغو پروانه قرار گیرد.

 

مسوولیت فدراسیون کوه­نوردی

در هر برنامه­ای که فدراسیون مجری آن باشد، مدیران فدراسیون و مربیان و سرپرستان برنامه­ها، همچون مسولان گروه­ها و باشگاه­ها، مسولیت قانونی دارند.

کوتاهی در آموزش و تمرین، قصوردر رعایت مقررات و عرف، بیمه نکردن افراد شرکت کننده در برنامه، و مانند آنها، از مواردی است که می­تواند به مقصر شناخته شدن مدیران و دست­اندرکاران فدراسیون از سوی مقامات قضایی یا سازمان تربیت بدنی منجر شود.

فدراسیون کوه­نوردی بر اساس “اساسنامه­ی فدراسیون­های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران” مصوب ۹/۳/۱۳۷۸ سازمان تربیت بدنی، وظایف کلی­تری هم دارد که ممکن است مستند طرح پاره­ای از دعاوی قرار گیرد؛ مثلا در ماده­ی ۳ این اساسنامه، ذیل وظایف فدراسیون­ها، «انتشار کتب، جزوات، نشریات آموزشی و نشر اخبار و ترجمه­ی قوانین بین­المللی» آمده است. قصور در کار آموزش و انتشار اطلاعات، یا آموزش نادرست می­تواند موجب مسوولیت مدنی تلقی گردد.

 

جرم در کوهستان

مجازات، موکول به ارتکاب جرم است، و اثبات ارتکاب جرم منوط به تحقق سه عنصر مادی، قانونی و روانی است.

بنابراین هنگامی می­توان گفت کوه­نورد مرتکب جرم شده که عملی مجرمانه توسط او انجام یافته و یا او از اجرای وظیفه­ای خودداری کرده و این فعل یا ترک فعل در قانون جرم شناخته شده باشد، و سرانجام این که فرد خواهان نتیجه­ی کار خود بوده یا با انجام آن مرتکب خطای جزایی شده باشد.

اگر کوه­نورد، در وقوع حادثه­ای به هیج وجه  مرتکب تقصیری نشده باشده، مسوولیتی متوجه او نیست.

نقض مقررات یا اصول ایمنی، نقض دستورات سرپرست یا مربی یا فرد با تجربه­تر، و قصور در پیش­بینی لوازم مورد نیاز از جمله عوامل مسوولیت­زا هستند.

 

اثر حقوقی حادثه

وقوع حادثه در کوهستان دارای تاثیرات حقوقی است. لذا تهیه­ی گزارش کامل از چگونگی وقوع حادثه و مشخص نمودن مرتکب و حقایق، چه از نظر کشف و بیان حقیقت (انتقال تجربه برای دیگر کوه­نوردان) و چه برای دفاع در مراجع قضایی(ارایه­ی دلیل) امری پسندیده است.

گزارش باید دقیق و عین واقعیت باشد، سهل­انگاری در این زمینه جایز نیست و گزارش خلاف واقع می­تواند مشکلاتی برای تهیه کنندگان فراهم سازد؛ جانبداری از زیان دیده یا مرتکب حادثه، در زمان دادرسی کشف خواهد شد و مجازاتی نیز در پی خواهد داشت.

به هنگام وقوع حادثه، سرپرست (یا مربی/ فرد باتجربه­تر) و دیگر افراد گروه نجات و جستجو، باید با بررسی دقیق، به صورت فردی یا جمعی گزارش را به گونه­ای تهیه کنند که عوامل بروز حادثه (عامل انسانی، عامل طبیعی، عامل فنی) مشخص شود. بهتر است گزارش در سه نسخه (برای مقام قضایی، برای ضبط در بایگانی گروه یا باشگاه، و نزد سرپرست یا فرد دیگری که ممکن است به دادگاه مراجعه کند) تهیه شود.

یک گزارش باید شامل اطلاعات زیر باشد:

۱-     مشخصات مصدوم؛ نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، نشانی گروه، نشانی و تلفن منزل یا محل کار

۲-     مشخصات ظاهری مصدوم؛ قد، وزن، رنگ چشم، رنگ مو

۳-      مشخصات محل وقوع حادثه؛ شهرستان، نام کوه، ارتفاع، نقطه­ی وقوع حادثه (قله، دیواره، غار و…)

۴-      زمان دقیق وقوع حادثه

۵-      مشخصات سرپرست یا فرد با تجربه­تر گروه؛ و نام افراد حاضر در محل حادثه و نام شخص یا اشخاصی که در لحظه­ی وقوع حادثه در آن نقطه بوده­اند(حمایت کننده، همراه و…)

۶-     نوع آسیب؛ شکسنگی، کوه گرفتگی، اغما، خون­ریزی، پارگی و… مرگ(با ذکر نوع آسیب منجر به آن)

۷-      چگونگی وقوع حادثه به اختصار( ذکر عوامل طبیعی، انسانی، فنی و…)

۸-      شرح عملیات جستجو و نجات و کمک­های اولیه با ذکر زمان­های دقیق؛ زمان انتقال به مرکز درمانی و چگونگی انتقال

۹-      در صورت لزوم، ذکر نام و مشخصات فردی که به نظر مقصر می­رسد.

۱۰- نام و مشخصات سرپرست برنامه یا دیگر تنظیم­کنندگان گزارش.

 

کار فرهنگی کوه نوردان در خانواده و جامعه

ورزش کوه نوردی دارای ارزش های گوناگون است که یکی از آن ها، کار فرهنگی است.

این کار با انتشار گزارش های کوه نوردی و نشریه، نمایش عکس و اسلاید و فیلم، و گفتگوهای روشنگرانه انجام می شود.

اعضای خانواده و دوستان ما با این کارها درمی یابند که در حرکت های ورزشی ما چه جنبه های اخلاقی و انسانی و چه مایه علاقه نسبت به طبیعت وجود دارد. و نیز درمی یابند که قلب کوه نورد جایگاه عشق به خوبی ها و لطافت است، و او برای کمک به همنورد خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

 خانواده و دوستان باید دریابند که ما خود کوهستان را برگزیده ایم و درصورت بروز حادثه، علی الاصول مسوولیتی متوجه کسی نیست و آنان نباید کسی را سرزنش کنند.

نباید برای خانواده، از خود چهره ی آسیب ناپذیر در برابر حادثه های کوهستان بسازیم، و خود باید احتمال بروز اتفاق های ناگوار را برای آنان تشریح کنیم و پیش بینی های لازم را داشته باشیم.

به این ترتیب خانواده، دوستان و خودِ ما، جز در مواردی که واقعا تقصیری متوجه کسی باشد، اقدام به شکایت نمی کنیم، و در این صورت هم جز با متانت و رفتار منطقی، کاری نخواهیم کرد.

 

 

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۸ساعت 16:12 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

در نظر خواهی از چگونگی و اجرای برنامه ها متاسفانه فقط  چهار پنج نفر از دوستان نظر دادند و دو سه نفر هم با اسامی جعلی کامنت گذاشته بودند که ایکاش با اسامی واقعی نظر می دادند و ما را در این امر بهتر یاری می کردند به هر حال از همه این عزیران ممنونیم .

و اما مطلبی که به نظر می رسد این است که هدف از ارائه هدایت گروه دانستن وظایف یک سرپرست قبل از اجرای برنامه ، در حین اجرای برنامه و بعد از اجرای برنامه می باشد. این مسئولیت در تیم و برنامه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا در واقع جان افراد هم در دست اوست . به این دلیل که تصمیم گیرنده نهایی سرپرست تیم است و اوست که برنامه را هدایت می کند و همه افراد تیم از او تبعیت می کنند و همینطور نحوه اجرای برنامه چه از لحاظ کیفیت و کمیت تا حدود زیادی به سرپرست بستگی دارد . و نتیجه گرفتن از برنامه برای نفرات تیم و خود سرپرست بدلیل صرف هزینه و زمان مهم می باشد . بنابراین تعیین وسیله نقلیه یکی از صد وظیفه سرپرست است . تنها و فقط تمرکز داشتن در این مورد دور شدن از اصل موضوع خواهد .

از لحظه ای که برنامه به ذهن یک فرد می رسد و یا اجرای برنامه به عهده یک شخص گذاشته می شود، مسئولیت سرپرستی او نیز آغاز می شود و شروع به برنامه ریزی و طراحی برنامه می کند.

وظایف سرپرستی خود بحث مفصل و مقوله جدایی است که در پست های آینده به آن خواهیم پرداخت .

و اما در این مقال به مسئولیت کیفری و قانونی در حوادث کوهنوردی خواهیم پرداخت که توجه شما را به آن جلب می نمایم .

اعضاي يك تيم دو نفره در برنامه‌اي با هدف صعود زمستاني از جبهه شمالي به قله دماوند، پس از رسيدن به پناهگاه اول، متوجه مي‌شوند كه آذوقه اصلي برنامه را در وسيله نقليه جا گذاشته‌اند و عملا هيچ غذاي كافي براي ادامه برنامه ندارند. اين دو نفر نسبت به ادامه دادن يا ادامه ندادن برنامه دو عقيده متفاوت ارايه مي‌دهند.

اولي نظر مي‌دهد كه به راه خود ادامه بدهند و استدلال مي‌كند كه چون وقت، انرژي و هزينه زيادي صرف اجراي اين برنامه كرده‌اند و از طرفي پس از تمرينات زياد، در آمادگي كامل بدني و فني هستند، مي‌توانند صعود سرعتي انجام داده و با توجه به اين كه پيش‌بيني هواي خوب هم دارند تا روز بعد به قله برسند و در قله از افراد ديگر آذوقه بگيرند. پس دليلي ندارد كه برنامه را ادامه ندهند.

نفر دوم برخلاف او معتقد است بايد اين احتمال بسيار بالا را هم در‌نظر گرفت كه هوا يك‌ باره به‌هم بريزد. و آن‌وقت بايد ديد كه برنامه ممكن است چند روز به‌طول بيانجامد. اگر قرار باشد برنامه حداقل دو روز بيشتر به‌ طول بيانجامد سر كردن در شرايط سخت، بدون مواد غذايي كافي خطرناك خواهد بود چون ضريب اشتباه را بالا مي‌برد. و در نهايت نتيجه‌گيري مي‌كند كه اگر خرج و هزينه و صرف انرژي به اجراي خوب يك برنامه بيانجامد قابل قبول است نه به اجراي پر‌خطر و يا منتهي به فاجعه.

در اين ‌جا هر دو نفر خود را محق مي‌دانند كه بر اساس استدلال خود تصميم بگيرند. و اين تصميم‌گيري يك ‌طرفه منجر به جدايي آنها در يك مرحله بسيار سخت خواهد شد. جدايي ضريب خطر را دو‌چندان خواهد كرد.

چه بايد كرد؟

به نظرشان مي‌رسد كه قرعه‌كشي كنند. باز هم خطر‌ساز است به يك دليل عمده. فردي كه بنا به قيد قرعه از حق تصميم‌گيري خود مي‌گذرد حاضر به پذيرفتن عقلي و ذهني و احساسي پيشنهاد هم‌نورد خود نخواهد بود. اگر پيشنهاد اول اجرا شود هم‌نورد مخالف در اثر عدم اعتقاد به ادامه راه و در اثر عدم اعتماد به‌ نفس كافي، موجبات شكست برنامه را فراهم خواهد كرد. اگر پيشنهاد نفر دوم اجرايي شود او همواره مورد سرزنش دوست خود قرار خواهد گرفت كه مانع اجراي هدف برنامه‌شان شده است.

وقتي به عنوان يك فرد ناظر آشنا به حقوق و آشنا به مقررات كوه‌نوردي به وضعيت اين دو فرد نگاه كنيم به يك نتيجه مسلم مي‌رسيم آن هم اين است كه شكل رابطه آنها نسبت به هم تعريف نشده است. آنها در يك شرايط برابر، اما با روحيه‌اي كاملا متفاوت، هيچ تدبيري براي تبيين شكل رابطه ي خود در اين برنامه سنگين نيانديشيده‌اند. يعني برخلاف اصول شناخته شده، آموخته شده و پذيرفته شده كوه‌نوردي از تعريف اين رابطه خودداري كرده‌اندپس از دو منظر تجربه‌هاي شخصي و مقررات ورزشي دچار خطا هستند.

اين خطاي ورزشي در زمين بازي اتفاق نيافتاده، بلكه در قلب طبيعت بوده كه در حين بخشندگي، به راحتي از اشتباهات افراد نمي‌گذرد و گاه سخت مجازات مي‌كند. خطا اين است:

اين دو نفر، سرپرست برنامه را تعيين نكرده‌اند.

برخلاف آن ‌چه در اذهان عمومي جاي گرفته است، مقولات حقوقي از حق افراد نسبت به ديگران و نسبت به جامعه پيرامون بحث مي‌كند و نه از تكليف آنها نسبت به هم. اين زاويه‌ي نگاه به ما مي‌آموزد كه در يك جامعه هر چند كوچك چه حقوقي نسبت به همراهان خود داريم و چگونه مي‌توانيم از اين حقوق خود دفاع كنيم و در نتيجه به ما كمك مي‌كند كه حد و مرز‌هاي قانوني رفتار خود را بشناسيم.

در مثالي كه آورديم مي‌بينيم چنانچه شكل رابطه و مسئوليت افراد تعيين مي‌شد مسلما حقوقي كه ناشي از اين تعيين صلاحيت ايجاد مي‌شد مانع از آن بود كه هم‌نوردي كه اين صلاحيت را قبلا پذيرفته نظر شخصي خود را به عنوان يك نظر لازم‌الاجرا ارايه دهد. او فقط مي‌توانست نقش يك مشاور را ايفا كند اما در نهايت حق تصميم‌گيري با سرپرست بود. فرد با همين پيشينه ذهني به اين حق احترام مي‌گذاشت و با روحيه‌اي كه ناشي از همين احترام به حق سرپرست بود تن به تصميمات او مي‌سپرد.

در اين‌جا بايد گفت كه همين موضوع مي‌تواند در تعيين مسئوليت‌هاي ديگر هم مطرح باشد.

بحث دوم

مسئوليت كيفري ناشي از حوادث کوه نوردی

«در صفحه زندگي تماشاچي محض وجود ندارد.» - فرانسيس بيكن

 

در مطلب گذشته با ذكر يك مثال، لزوم تعيين مسئوليت افراد در يك برنامه كوه‌نوردي را به بحث گذاشتيم.

حال با توجه به آن مثال، اين سوال پيش مي‌آيد كه اگر يك فرد در آن مسئوليت و يا در مسئوليت‌هاي ديگري از قبيل راهنمايي تيم يا تهيه تداركات برنامه، تصميم اشتباهي اتخاذ كند يا عمل اشتباهي مرتكب شود و عامل بروز يك حادثه منجر به صدمات جاني باشد چه مسئوليتي از لحاظ قانوني متوجه او مي‌شود؟

قبل از وارد شدن به بحث، لازم مي‌دانم يادآوري كنم كه اصولا وقتي از مسئوليت‌ها صحبت مي‌كنيم و به‌ويژه مسئوليت‌هاي كيفري، ممكن است اين مقوله موجب ترسيدن افراد از قبول مسئوليت‌ در تيم گردد در حالي ‌كه بايد يادآوري كنيم كه در انجام كارهايي مثل رانندگي هم هر آن احتمال بروز حادثه و در‌نتيجه ايجاد مسئوليت كيفري وجود دارد و اين امر مانع از رغبت افراد به انجام آن كارها نمي شود. بر‌عكس آگاهي از قوانين به ما اعتماد به‌ نفس بيشتري براي حركت مي‌دهد.

و اصولا ما دوست داريم و نيازمند آن هستيم كه بدانيم با قبول يك سمت در يك برنامه كوه‌نوردي، دامنه مسئوليت ما تا كجا كشيده مي‌شود؟

اما براي رسيدن به پاسخ اين سوال قادر به ارايه يك جواب كلي و قطعي نيستيم. چرا كه بررسي مسئوليت كيفري افراد در يك حادثه نياز به بررسي ميزان تاثير او در شكل‌گيري آن حادثه دارد.

طبق قانون مجازات اسلامي خسارات ناشي از يك حادثه ورزشي جرم محسوب نمي‌شود به شرط اين ‌كه اين حادثه ناشي از تخلف از مقررات آن ورزش نباشد. (بند سوم ماده 59)

در اين‌جا يك مساله مهم مطرح مي‌شود. اين كه چگونه مي‌توانيم عملكرد يك عضو تيم را خارج از مقررات ورزش كوه‌نوردي تلقي كنيم در حالي‌كه در اين ورزش نسبت به ورزش‌هاي ديگر كمتر امكان تدوين مقررات معين و خاص وجود دارد.

براي حل اين مساله ابتدا حوادث كوه‌نوردي را به دو گروه عمده تقسيم مي‌كنيم:

1- حوادثي كه با دخالت مستقيم يك فرد در لحظه وقوع آن حادثه، اتفاق افتاده باشد. به‌نحوي كه اگر آن فرد آن عمل را به‌طور مستقيم و در آن لحظه مرتكب نمي‌شد آن حادثه نيز به وقوع نمي پيوست.

اين دسته از حوادث از لحاظ ميزان مسئوليت افراد در ارتكاب عمل، خود به دو گروه تقسيم مي‌شوند:

 • الف- حوادثي كه با دخالت مستقيم فرد در لحظه حادثه و در اثر قصور و تخلف او از مقررات ورزشي به وقوع پيوسته‌اند.
 • ب- حوادثي كه با دخالت مستقيم فرد در لحظه حادثه و بدون قصور و تخلف او از مقررات ورزشي به وقوع پيوسته‌اند.

به عنوان مثال يك نفر حمايت ‌كننده با بي ‌دقتي خود موجب سقوط نفر صعود ‌كننده خود مي‌شود. يعني سقوط نفر ارتباط مستقيم با عمل حمايت ‌كننده دارد.

از آن‌جايي كه وي با تخطي از مقررات ورزش كوه‌نوردي كه دقت در حمايت و رعايت اصول آن است و به‌طور مستقيم موجب حادثه شده، مجرم شناخته مي‌شود.

در مقابل اگر حمايت ‌كننده در اثر سقوط سنگ يا هر عامل بيروني ديگر، حمايت را بدون اراده خود رها كند به علت بي‌ تقصيري در وقوع حادثه، مسئوليتي هم متوجه او نيست.

با اندك بررسي حوادثي كه ناشي از عملكرد مستقيم افراد در لحظه وقوع حادثه است پي مي‌بريم كه در اكثر آنها قصور از مقررات ورزشي موجب حادثه مي‌شود.

2-حوادثي كه با دخالت غير‌مستقيم يك فرد اتفاق افتاده باشد.

اين دسته از حوادث نيز مثل دسته اول خود به دو گروه تقسيم مي‌شوند:

 • الف- حوادثي كه با دخالت غير‌مستقيم يك فرد و در اثر تخلف او از مقررات اتفاق افتاده باشد.
 • ب- حوادثي كه با دخالت غير‌مستقيم يك فرد و بدون تخلف او از مقررات اتفاق افتاده باشد.

به عنوان مثال، راهنماي يك تيم، مسير مشكلي را براي حركت انتخاب كند كه در حد توان نفرات آن تيم نباشد و موجب سقوط و حادثه‌ديدگي آنها گردد. اين تصميم راهنما در انتخاب مسير، هر‌چند عامل مستقيم در لحظه سقوط افراد تيم نيست اما به علت ارتباط سببيتي كه با حادثه دارد و به علت تاثير آن در وقوع حادثه، مورد بررسي قرار گرفته و با احراز اين امر كه راهنما از مقررات ورزش كوه‌نوردي در رابطه با مسئوليت محوله تخطي كرده مجرم شناخته مي‌شود.

اما در حوادثي كه با دخالت غير‌مستقيم يك فرد و بدون قصور او اتفاق افتاده باشد مسئوليتي متوجه آن فرد نخواهد بود.

يعني در مثال بالا، اگر راهنما، تيم را از مسيري عبور دهد كه نسبت به توان ضعيف‌ ترين عضو گروه راحت و قابل عبور باشد، اما فردي از افراد تيم در اثر سهل‌انگاري خودش، سقوط كند مسئوليتي متوجه راهنما نخواهد بود.

لازم به يادآوري است كه چون در اين نوع از حوادث، رابطه مستقيمي بين فرد و آن حادثه در لحظه وقوع آنها وجود ندارد نسبت دادن مسئوليت به او و اثبات تقصير به بررسي بيشتري نيازمند است.

براي نمونه، در مثالي كه زده شد حادثه‌ديدگان يا بازماندگان آنها، بايد ثابت كنند كه مسير به‌قدري صعب‌العبور بوده كه موجب سقوط شود يا نفر يا نفرات تيم به نحو آشكاري ضعيف بوده‌اند و راهنما علم كافي به اين ضعف آشكار آنها داشته و مي‌دانسته كه عليرغم قابل عبور بودن مسير، آنها توان كافي براي صعود آن را ندارند. اگر آنها نتوانند چنين موضوعي را اثبات كنند نمي‌توان تقصير را متوجه راهنما - كه در اين حادثه دخالت غير ‌مستقيمي هم دارد، كرد.

شايد بتوان گفت كه در سال‌هاي اخير اكثر اتهاماتي كه به افراد پس از حوادث كوه‌نوردي وارد شده، در اين دسته اخير يعني دخالت غير‌مستقيم قابل تقسيم‌بند هستند. از اين لحاظ مي‌بينيم اثبات مجرميت يا برائت آنها از اتهام وارده امري بسيار پيچيده بوده است.

و هم‌چنين، مقوله حد و حدود مسئوليت كيفري و ميزان مجازات افراد خاطي در يك حادثه ورزشي، بحثي است كه باید مورد بررسي قرار گیرد .

نگاهي به مسئوليت ناشي از حوادث ورزشي در کوه

همان‌طور که خوب می دانیم کوهنوردی همواره، به عنوان يک ورزش گروهي مورد توجه قرار گرفته و شکل اجرايي آن نيز به نوعي با شکل اجرايي عمليات جنگي مشابهت داشته است.

حال هرچند اين ديدگاه کاملا عوض شده و کوه‌نورد براي همزيستي با طبيعت است که دل به کوه مي‌سپارد و شايد بتوان گفت که عاشقانه به سمت آن کشيده مي‌شود، اما هنوز اين ورزش شکل گروهي خود را حفظ کرده و از طرفي گروه‌ها و باشگاه‌ها به شکل گسترده‌اي فعاليت دارند و حتا تعداد آنها افزايش يافته است و حال مي‌بينيم تورهاي طبيعت‌گردي نيز وارد اين حوزه شده و افراد علاقمند را به محيط کوهستان هدايت مي‌کنند.

بنابر اين در حال حاضر مسئوليت و عملکرد حقوقي اين تشکل‌ها مورد توجه قرار دارد.

براي وارد شدن به اين بحث ابتدا يادآوري اين نکته ضروري مي‌نمايد که هر گروه، باشگاه يا تور طبيعت‌گردي پس از ثبت قانوني، شخصيت حقوقي پيدا مي‌کند و مثل يک موجود انساني، مسئوليت حقوقي بر آن مترتب مي‌شود.

به اين لحاظ هر جا بحث يک گروه يا باشگاه و هر شخصيت حقوقي ديگري در رابطه با ورزش کوه‌نوردي مطرح مي‌شود ما با يک کليت مسئول روبه‌رو هستيم که بايد پاسخگوي اعمال خود باشد.

مسئوليت اين اشخاص حقوقي در مقابل فعاليت‌هايشان در دو حوزه قابل بررسي است:

 

مسئوليت درون‌گروهي

الف- مسئوليت درون‌گروهي

اين مسئوليت معطوف به رعايت اساسنامه و آيين‌نامه‌هاي داخلي و اجراي تصميمات مجامع عمومي يک تشکل است.

متاسفانه در اغلب موارد مشاهده مي‌شود که نه تنها اعضاي يک گروه و باشگاه در مطالعه اساسنامه و آيين‌نامه‌هاي داخلي و توجه به تصميمات مجامع عمومي سهل‌انگاري مي‌کنند، بلکه حتي گاه اعضاي هيات‌مديره نيز بدون توجه به مفاد قوانين داخلي و فقط بنا به خواسته‌هاي شخصي و نظرات فردي خود عمل مي‌کنند و در‌نتيجه در‌صورت رسيدگي به نحوه عملکرد حقوقي آنها که براي تعيين حدود مسئوليت افراد در مقابل حوادث ايجاد شده لازم به‌نظر مي‌رسد، قادر به دفاع از خود نيستند.

اعضاي هيات‌مديره، فعاليت‌هاي اجرايي و تشکيلاتي يک تشکل را در محدوده وظايفي که اساسنامه و آيين‌نامه داخلي و مجامع عمومي به عهده آنها گذاشته مديريت مي‌کنند و به رعايت صحيح اساسنامه، آيين‌نامه و تصميمات مجامع عمومي و نيز فعاليت اعضا نظارت دارند.

در اين‌جا به‌طور خلاصه، به شرح اين مقررات که تعيين‌کننده وظايف و مسئوليت اعضاي يک تشکل هستند و ضمانت‌هاي اجرايي آنها، مي‌پردازيم:


شرح مقررات داخلي

 

1- اساسنامه و آيين‌نامه‌هاي داخلي

اصولا در اساسنامه‌ها، ارکان تشکل، نحوه عضوگيري و وظايف اعضا، نحوه انتخاب اعضاي هيات مديره و تعيين وظايف آنها، چگونگي تشکيل مجامع عمومي، تامين منابع مالي و نحوه انحلال يک گروه و تشکل تبيين مي‌شود.

آيين‌نامه‌ها، جزييات اجرايي را تعيين مي‌کنند و علاوه بر رعايت مفاد اساسنامه، رعايت اين جزييات نيز جزء مسئوليت‌هاي اعضا و هيات‌مديره است.

در اين‌جا مي‌توان به اين نتيجه رسيد که مطالعه دقيق اساسنامه و آيين‌نامه‌هاي داخلي يک گروه و باشگاه توسط اعضا، تا چه حد حائز اهميت است و عملا نقش اساسي را در تعيين مسئوليت افراد و اعضا به عهده دارد.

 

2- مجامع عمومي

اتخاذ تصميمات بسيار مهم يک تشکل به عهده مجامع عمومي است که به دو شکل عادي و فوق‌العاده تشکيل مي‌شود.

مجمع عمومي فوق‌العاده نسبت به امور حياتي تشکل، از قبيل تغيير اساسنامه يا تغيير سرمايه و يا انحلال آن تصميم مي‌گيرد.

مجمع عمومي عادي جهت انتخاب اعضاي هيات مديره و تصويب بيلان مالي و نقد و بررسي عملکرد يک گروه و باشگاه به‌طور سالانه تشکيل مي‌شود.

3- تصميمات هيات‌مديره

تصميمات هيات‌مديره در امور جاري گروه جزء مقررات آن محسوب مي‌شود اما بايد توجه داشت که براي الزام افراد به اجراي اين تصميمات يک شرط لازم وجود دارد:

اين‌که اين تصميمات در حوزه اختيارات هيات‌مديره باشد به عنوان مثال هيات‌مديره حق تصميم‌گيري راجع به اخراج يک عضو رسمي و يا تغيير مبلغ حق عضويت اعضا را ندارد مگر اين‌که اين موارد به‌طور صريح طبق اساسنامه، يا آيين‌نامه و يا تصميمات مجمع عمومي، جزء اختيارات هيات‌مديره قرار گرفته باشد.

 

ضمانت‌هاي اجرايي مسئوليت‌هاي درون‌گروهي

يک گروه و تشکل، نظارت خود را به نحوه اجراي مقررات داخلي و اساسنامه آن، از طريق هيات‌مديره و مجمع عمومي ساليانه اعمال مي‌کند.

مجمع عمومي، با توجه به گزارش هيات‌مديره و نظرات اعضا، نسبت به امور و اهداف سالانه تشکل، تصميم‌گيري مي‌کند و مسئوليت اجرايي اين تصميمات به عهده هيات‌مديره و يا گاه بر عهده برخي از اعضا گذاشته مي‌شود.

هيات‌مديره و عضو مسئول، موظف به اجراي تصميمات مجمع عمومي و ارايه گزارش کامل نسبت به نحوه اجراي آن به مجمع عمومي بعدي است. هيات مديره مي‌تواند در‌صورت اهميت موضوع و نياز به اتخاذ تصميم فوري، اعضا را براي تشکيل مجمع عمومي عادي به‌طور فوق‌العاده دعوت کند.

حال اين سوال مطرح مي‌شود کهاهرم‌هاي اجرايي اين گروه و تشکل در‌مقابل تخلفات احتمالي اعضاي هيات‌مديره و اعضاي مسئول چيست؟

اگر اعضا خارج از اختيارات خود تصميمي بگيرند و خارج از چارچوب مقررات عمل کنند چگونه با ٱنها برخورد مي‌شود؟

در پاسخ بايد گفت مقررات انتظامي گروه و باشگاه که طبق اساسنامه و آيين‌نامه تبيين شده نشان مي‌دهد که در چه مواردي مي‌توان اعضاي متخلف را با درجات مختلف از قبيل اخطار شفاهي، اخطار با درج در پرونده، اخراج موقت و اخراج دائمي توبيخ کرد.

در اين جا بايد اضافه کرد که چنان‌چه در اثر عملکرد يک عضو، خسارت خاصي به گروه وارد شود که قابل پي‌گيري در مراجع قانوني باشد هيات‌مديره گروه در‌صورت داشتن اختيارات لازم و يا با اخذ اين اختيارات از مجمع عمومي مي‌تواند نسبت به اخذ خسارت عليه آن عضو طرح دعوي کند.

 

 

مسئوليت عام

اين مسئوليت شامل مسئوليت‌ قانوني عضو در‌مقابل کل جامعه است و از آن جا ناشي مي‌شود که وقتي فردي انجام کاري را به عهده مي‌گيرد بايد در انجام آن کار، کوتاهي و يا سهل‌انگاري نکند و گرنه مسئول خسارات ناشي از سهل‌انگاري خود خواهد بود.

هرچند حدود مسئوليت فرد خاطي و ماهيت تخلف و تقصير او بر‌طبق مقررات داخلي گروه و باشگاه تعريف مي‌شود اما دامنه اين مسئوليت فراتر رفته و او را در مقابل تمامي اشخاصي که به نوعي با عملکرد او مرتبط باشند مسئول و پاسخگو مي‌گرداند.

به عنوان مثال، اگر طبق آيين‌نامه گروه، شرط عضويت رسمي اعضا گذراندن دوره‌هاي آموزشي باشد، هيات‌مديره موظف به اجراي اين قانون است، در غير اين‌صورت، متخلف شناخته مي‌شود و بايد پاسخگوي عواقب ناشي از عدم رعايت مفاد آيين‌نامه داخلي باشد. اين پاسخ‌گويي نه تنها در مقابل اعضاي گروه، بلکه در‌مقابل کل افرادي است که ممکن است در اثر تخلف هيات‌مديره آسيب ببينند.

و يا مثلا اگر شرط شرکت اعضاي آزمايشي در يک برنامه چند روزه، گذشت حداقل دو ماه از تاريخ امضاي فرم عضويت و نيز شرکت آن عضو در دو سوم برنامه‌هاي مخصوص اعضاي آزمايشي باشد و هيات‌مديره برخلاف اين قانون عمل کند، مسئول شناخته مي‌شود و بايد پاسخ‌گوي تخلف خود نسبت به خسارات احتمالي باشد.

اين مسئوليت به موازات مسئوليت‌هايي است که برعهده سرپرست برنامه گذاشته مي‌شود. به‌نحوي که کارشناس منتخب در اظهارنظر خود مي‌تواند به تاثير تخلف هيات‌مديره در وقوع حادثه توجه کند.

با يک مثال ديگر موضوع را بررسي مي‌کنيم. فرض کنيم يک عضو آزمايشي طبق آيين‌نامه گروه، به دليل عدم شرکت در يک دوم برنامه‌هاي فصلي اعلام شده، حق شرکت در يک برنامه چند روزه را نداشته باشد.

و چون هيات‌مديره از شرکت اين فرد در برنامه جلوگيري نکرده، سرپرست نيز حضور او را در برنامه بلامانع فرض کرده باشد.

چنان‌چه اين فرد به‌طور ناگهاني و در يک شرايط طبيعي که سرپرست همه پيش‌بيني‌هاي لازمه را انجام داده، به دليل نداشتن استقامت کافي در اجراي برنامه طولاني‌مدت و در اثر ضعف شديد دچار مصدوميت شود، مي‌توان گفت چون در اين جا تخلفي صورت گرفته قسمتي از مسئوليت بر عهده هيات‌مديره گذاشته مي‌شود. اگر هيات‌مديره تمام قوانين را رعايت مي‌کرد، مسئوليت اين حادثه به‌طور کامل برعهده شخص ورزش‌کار و مصدوم قرار مي‌گرفت.

 

محدوده مسئوليت عام گروه و تشکل و اخذ تعهد از افراد

گاه ديده مي‌شود که بدون اين که تخلفي از طرف گروه و باشگاه انجام يافته باشد فقط صرف اجراي يک برنامه توسط اعضاي آن، گروه و باشگاه را مورد مواخذه انتظامي قرار داده و يا تهديد به اقدام قانوني مي‌کنند که بايد گفت بيشتر ناشي از عدم اطلاع افراد از حدود مسئوليت گروه‌ها و باشگاه‌ها است.

با شرحي که در بالا رفت مي‌توان به اين نتيجه رسيد که هيچ تشکلي خارج از حدود وظايف خود مسئول حوادث ورزشي نيست.

چنان‌چه هر تشکلي در حدود اختيارات خود عمل کرده و پايبند به مقررات ورزشي و مقررات داخلي خود باشد به هيچ عنوان مسئول حوادث ناشي از برنامه‌هاي ورزشي نخواهد بود.

بحث خاصي که در اين حوزه مطرح مي‌شود سلب مسئوليت است که با اخذ تعهد در ابتداي عضويت و يا قبل از شروع برنامه‌ها به عمل مي‌آيد و اغلب اين سوال مطرح مي‌شود که درصورت اخذ اين تعهد آيا باز هم مسئوليتي گريبانگير گروه و باشگاه مي‌شود و يا اين تعهد مي‌تواند سرپرست برنامه را از مسئوليت حقوقي در مقابل حوادث بري کند.

پاسخ دادن به اين سوال اندکي سخت به‌نظر مي‌رسد. چرا که:

تعيين ميزان مسئوليت افراد در حادثه‌اي که در اثر قصور و سهل‌انگاري آشکار يک فرد اعم از سرپرست و يا هيات‌مديره به وقوع بپيوندد حتي با اخذ تعهد کتبي قبلي از فردي که دچار سانحه شده چندان قابل قبول به‌نظر نمي‌رسد و در اجرا نيز به چنين تعهدي توجه نمي‌شود.

اين تعهد فقط زماني قابليت اجرا دارد که رابطه سببيت مستقيمي بين يک عمل و حادثه را نتوان اثبات کرد. درغير اين‌صورت مثل اين است که راننده‌اي از سرنشينان خود تعهد بگيرد که هر حادثه رانندگي بر عهده سرنشين خواهد بود و اين راننده در حالت مستي رانندگي کند و بخواهد خود را از حادثه بري دارد.

اما در هر حال اخذ چنين تعهدي براي گروه‌ها و باشگاه‌هاي ورزشي حائز اهميت زيادي است و حداقل تاثير آن مي‌تواند به معني اثبات آگاهي داوطلب و يا عضو نسبت به احتمال وقوع خطر در اجراي يک برنامه ورزشي باشد که به اين وسيله او با علم و اطلاع کامل نسبت به وقوع حوادث ورزشي مسئوليت آن را شخصا مي‌پذيرد.

 

منبع:شماره ۴۶ فصلنامه کوه

در آینده انشا... در مورد مسوولیت، جرم، مجازات بیشتر خواهیم نوشت .

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۷ساعت 19:35 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

فرزندم، می خواهم چیزی به تو بدهم، برای اینکه ما با رود جهان در حرکتیم.

زندگی ما از هم جدا خواهد شد و عشق ما فراموش، اما من آن قدر ابله نیستم که به این امید دل بسته باشم که توانسته ام قلب تو را به هدیه هایم بخرم.
زندگی تو جوان است و راه تو دراز،و تو عشقی را ما برایت می آوریم به یک جرعه سر می کشی، برمی گردی و از ما فرار می کنی.
تو بازی و هم بازی هایت را داری.غمی نیست، اگر وقتی برای ما نداشته باشی و به فکرما نباشی.
ما ،براستی ،درپیری ،آنقدر فراغت داریم که روز های از دست رفته را بشماریم و آنچه را که برای همیشه از دست داده ایم در دل هامان عزیز بداریم.
رود ترانه خوان ،تند می گذرد و بند ها را در هم می شکند اما کوه می ماند و به یاد می آورد، و او را با عشقش دنبال می کند...

(رابیندرات تاگور (ماه نو و مرغان آواره ص۸۴))

 

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۰۹ساعت 17:46 توسط رضا زهتاب| |

 

به نام یزدان پاک

 

فردی از پروردگار درخواست نمود تا به او بهشت و جهنم را نشان دهد خدا پذیرفت.

او را وارد اتاقی نمود که جمعی از مردم در اطراف یک دیگ بزرگ غذا نشسته بودند. همه گرسنه، ناامید و در عذاب بودند.هرکدام قاشقی داشت که به دیگ می رسید ولی دسته ی قاشق ها بلندتر از بازوی آن ها بود، بطوری که نمی توانستند قاشق را به دهانشان برسانند!

عذاب آن ها وحشتناک بود. آنگاه خداوند گفت: اکنون بهشت را به تو نشان می دهم.

او به اتاق دیگری که درست مانند اولی بود وارد شد. دیگ غذا، جمعی از مردم، همان قاشقهای دسته بلند. ولی در آنجا همه شاد و سیر بودند.

آن مرد گفت: نمی فهمم؟ چرا مردم در اینجا شادند در حالیکه در اتاق دیگر بدبخت هستند، باآنکه همه چیزشان یکسان است؟

خداوند تبسمی کرد و گفت:

خیلی ساده است، در اینجا آن ها یاد گرفته اند که یکدیگر را تغذیه کنند.

هر کس با قاشقش غذا در دهان دیگری می گذارد، چون ایمان دارد کسی هست در دهانش غذایی بگذارد.

برگرفته از کتاب « غذای روح - آن لاندرز »

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۰۵ساعت 14:15 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با درود و سلام

 

     یکشنبه این هفته مصادف با وفات پیامبر (ص) یاور همیشه مومن ٬  "قله معجونی"  میزبان تیم ماست

دوستانی که مایلند ما را همراهی کنند ساعت 6:30 صبح سیدی جاده خلج بعد از پارکینگ اتوبوسرانی روبروی اداره صنایع دفاع انتهای فنس باشند

 

بدرود

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۳/۰۹/۲۸ساعت 20:33 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 عکس ‏‎Ziba Rassoliyan‎‏

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۶ساعت 18:41 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 من را پاسکاری می کنند! کوه‌نورد ایرانی که در آستانه ثبت یک رکورد جهانی و قرار گرفتن بین 31 کوه‌نورد ماندگار جهان است، از اینکه ماه‌هاست نتوانسته وزیر ورزش و جوانان را ملاقات کند گلایه دارد! به گزارش خبرنگار مهر، عظیم قیچی‌ساز با فتح سیزده قله بالای هشت هزار متر دنیا در آستانه ثبت یک رکورد تاریخی قرار گرفته است. رکوردی که تنها 31 کوهنورد در طول تاریخ به آن دست یافته‌اند. این اتفاق قرار است بهار سال آینده رخ بدهد تا این افتخار بزرگ نصیب ورزش ایران شود اما او در فاصله چند ماه این اتفاق تاریخی از کم توجهی‌ها دلخور است. بی محلی‌هایی که از سوی مسئولان ورزش صورت گرفته او را آزرده خاطر کرده و انگیزه‌هایش را کم کرده است با این حال عظیم قیچی‌ساز عزم جدی برای پایان پروژه خود دارد.

 

بقیه در ادامه مطلب

با تشكر از كوه نوشت

 


ادامه مطلب
نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۵ساعت 20:43 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

به مناسبت روز جهانی کوهستان، «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه‌نوردی پیامی را به شرح ذیل عنوان داشت:

 

«به نام خالق زیبائی ها»

امروزه اهمیت حفاظت از محیط کوهستان به عنوان یکی از حساس ترین اکوسیستم های موجود بر روی زمین تا جایی است که در بسیاری از کشورها قوانین و رهیافت های ویژه ای در راستای آن در نظر گرفته شده است. می توان گفت روز جهانی کوهستان، نماد عزم بین المللی در حفظ محیط کوهستان و نشانی از اهمیت و اعتبار مناطق کوهستانی در  سراسر کره ی خاکی است.

ما در فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، اعتقاد داریم جامعه­ی کوهنوردی رو به رشد ما، در زمینه­ی محیط زیست بیش از هرچیز نیازمند آموزش و آگاه سازی است و به همین دلیل پایه و اساس برنامه های این فدراسیون بر اصل آموزش استوار شده است. تهیه­ی جزوه­ی آموزشی مبانی محیط زیست کوهستان با تلاش چندین ماهه­ی تنی چند از دوستان و استاتید نقطه­ی آغازین این راه در فدراسیون کوهنوردی است.

خاطر نشان می‌گردد؛ ادامه­ی فعالیت ها از طریق کارگروه­های استانی محیط زیست و پیرو آن، همه­گیر شدن موضوع حفظ محیط کوهستان ، ارتباطات موثر و سازنده با تشکل های مردم نهاد زیست محیطی در سطح کشور و پیاده سازی الگوهای استاندارد جهانی محیط زیست کوهستان در ایران از دیگر اهداف تعریف شده کارگروه محیط زیست فدراسیون کوهنوردی است.

بدیهی است در زمینه­ی محیط زیست کوهستان، سخن برای گفتن بسیار است بهمین دلیل از تمامی صاحب نظران این عرصه خواهشمندیم که ما را از نظرات ارزشمند خود بی بهره نسازند.

در ادامه؛ لازم می‌دانیم «روز جهانی کوهستان» را به یکایک عاشقان کوه و کوهستان، طبیعت دوستان و به خصوص آنانکه در راه صیانت از منابع عظیم و سرمایه‌های ارزشمند کشورمان در مناطق کوهستانی به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم و در معرض تخریب از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند؛ صمیمانه تبریک و تهنیت و دستمریزاد عرض نمائیم. همواره چون کوه استوار و پاک باشید.

منبع " فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۰ساعت 18:32 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با درود و سلام

   توصیه های زمستانی برای کوه نوردی در فصل سرما

 •  همراه داشتن پوشاک کافي و مناسب فصل
 • آگاهي يافتن از وضعيت آب و هوايي، قبل از صعود به ارتفاعات
 • آگاه کردن خانواده، نزديکان يا دوستان از جزئيات زماني و مکاني صعود و برگشت
 • استفاده از مسيرهاي مشخص و پاکوب شده جهت صعود و فرود
 • زمان بندي مناسب جهت به پايان رساندن برنامه قبل از تاريکي هوا (بهترين زمان اقدام به بازگشت: ساعت 14)
 • ‌به همراه داشتن وسايل ضروري کوهستان شامل: مواد غذايي کافي و وعده غذايي اضافه، تجهيزات روشنـايي، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه اي کوهستان، کمکهاي اوليه، چاقو، کبريت، کارت شناسايي، گوشي همراه
 • اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسيرها و نقاط خطرناک (پرتگاهها، مناطق بهمن خيز، مناطق با احتمال ريزش سنگ و ...)
 • خودداري از صعود انفرادي، همراه بودن با گروه و افراد مجرب (در حادثه دو هفته گذشته مسیر جنوبی دماوند و همچنین حادثه آبانماه امسال کوهنورد بصورت انفرادی اقدام به صعود نموده است در گرفتاری یکی از کوهنوردان تهرانی در صبح ۹۳/۸/۱۴ در بارگاه سوم دماوند مسئولین قرارگاه پلور و پناهگاه بارگاه سوم اطلاعی از صعود وی نداشته اند)
 • پرهيز از اجراي برنامه هايي که فراتر از توانايي جسمي، فني و روحي است.
 • خودداري از رفتن به ارتفاعات تا 72 ساعت پس از بارش برف (به لحاظ احتمال ريزش بهمن)
 • استفاده از لباسهايي با رنگهاي واضح (قرمز، زرد و فسفري)
 • توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهاي راهنماي مسير، هشدارهاي افراد مجرب، امدادگران و افرادي که از ارتفاع برمي گردند.
 • فراگيري آموزش هاي کوهنوردي در مراجع ذيصلاح
 • همراه داشتن شماره تماس ارگانهاي امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نيروي انتظامي)

    ضمنا دوستانی که آخرین روز آبانماه امسال (30 - 8- 93 ) در صعود به قله چمن در خدمتشون بودیم تصاویر را می توانند در لینک زیر مشاهده نمایند .

عکس ها توسط مهرداد زهتاب گرفته شده .

http://www.summitpost.org/chaman30-8-93/923492

 

        این دو عکس هم از همنوردان آذری در اردبیل بود که تقدیم حضورتون شد .

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۸ساعت 18:54 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با درود و سلام

 

 

کارگروه محیط زیست فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی  آئین نامه کارگروه محیط زیست هیئت‌ها،  باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی را به شرح فایل های پیوست منتشر کرد:

امیدوارم با مطالعه و بالا بردن سطح علمی خودمون و همنوردانمون در همه  امور مربوط به کوهنوردی در عمل نمونه یک کوهنورد واقعی باشیم و از حاشیه سازی و غیره پرهیز کرده و از کوهستان و طبیعت و نعماتی که خداوند در اختیارمون گذاشته بهره وافر برده و لذت ببریم .

فایل های پیوست را در لینک زیر می توانید مشاهده نمایید .

http://msfi.ir/attachments/article/5254/%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86%20%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%20%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7%20%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87.pdf

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ساعت 20:54 توسط رضا زهتاب| |

به نام خالق کوه ها

 

قله کوه ماچهاپوچهره با ارتفاع 6997 متر هرگز صعود نشده است، و تنها تلاش صورت گرفته بر روی آن توسط یک تیم بریتانیایی بوده که در سال 1957 به رهبری جیمی رابرتز (jimmy Roberts) انجام پذیرفته، آنها قول داده بودند که پای بر روی قله این کوه نگذارند، از این رو تنها تا 50 متری قله پیش روی میکنند، علت این تصمیم بر اساس اعتقادات بومیان منطقه بوده که قله این کوه را جایگاه خدایان و مقدس می نامیدند و آنها به احترام این عقیده بومیان هیچوقت بر قله آن گام ننهادند و از آن پس نیز کوهنوردی بر روی این کوه ممنوع گردید. این کوه بخشی از توده آناپورنا می باشد که مرز جنوب شرقی آن را تشکیل میدهد و در 25 کیلومتری شمال شهر پخارا در کشور نپال قرار دارد. قله این کوه از زاویه کناری به شکل دم ماهی می باشد از این رو در زبان انگلیسی به نام (دم ماهی) شناخته می شود.

 

 

عکس از : محمد نصیری

 

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۲۲ساعت 20:19 توسط رضا زهتاب| |

    به نام یزدان پاک

 

با درود و سلام

 

دوست عزیزی که به نام "تنبورک"  درخواست مطلب کرده بودند به اجابت رسید و همنورد خوبمون آقای عابدینی سروده ی  زیبایی را درباره بینالود برای ما ارسال کردند

   قابل ذکر است آقای عابدینی قبلا هم قطعه ادبی در مورد ارغوان دره و عقاب و کلاغ بر فراز قله دهبارنوشته بودند که تقدیم دوستان شد در مورد این قطعه های ادبی بلحاظ فنی من خودم را در این حد نمی دانم که اظهار نظر کنم  ولی اگر دوستان نظری داشتند می توانیم از نظراتشون استفاده کنیم . گذشته از این نکته فنی ، روح لطیف این همنورد خوبمون را تحسین می کنیم که بخوبی می تواند به زبان ادبی و نظم جاری کند امیدواریم که در عمل هم این لطافت را جاری و ساری سازد .

  ضمنا اگر دوستان مطلب و یا عکس در رابطه با موضوع وب ما همخوانی داشته باشد می توانند از طریق ایمیل ارسال کنند تا به نام خودشان در وب قرار دهیم .

  ضمنا عکس ها و نوشته هایی که در فیس بوک قرار داده  می شود دقیقا همانی است که در وب هست و نیازی هم نیست که وارد فیس بوک شوید

و این صرفا جهت آشنایی با دیگر همنوردانی که در دیگر استان ها هستند بسیار مفید واقع شده که اغلب هم با انتقاد و تشویق هایشون ما را به ادامه راه امیدوار می کنند آنهم با اسم واقعی نه جعلی .

خدمت آن دوست هم عرض کنم من همین الان در بیشتر اوقات بدون فیلتر شکن وارد فیس میشم و احتیاج به فیلتر شکن هم نیست .  گذشته از این طبق آمار بیش از 60 درصد کاربران ایرانی دارای صفحه فیس بوک هستند و این هیچ منافاتی با دیگر موارد ندارد.

با تشکر از آقای عابدینی  نظرتون را به سروده ی ایشان جلب می نمایم .

 

 


بینالود عروس شرق امدم تا اوج قله ببینم روی تو
ان سر و دست و تن و ابروی تو
امدم تا بوسه ای شیرین کنم تقدیم تو
سر دهم بر شاخه نیلوفر رنگی تو
امدم ابی بنوشم از کوثر مواج تو
خیس گردانم تن و جان را از دهان لبهای تو
امدم با حرص و از قلبم کنم قربان تو
هر دریچه می شکوفد غنچه ای در بویش گلهای تو
امدم از چشم نرگس بینم ناز تو
ان شقایق یاس باران خورده ی رعنای تو
امدم اغوش گیرم لب نهم بر جام تو
صد گل وبلبل نشسته بر سپداران صنوبرهای تو
امدم بینم چلچراغ این زمین در اوج تو
هر ستاره میکند اتش در بازی شبهای تو
امدم گامی نهم بر دامن پر چین تو
ان النگوهای رنگین فیروزه اویز بر دستهای تو
امدم از راه دور عرق ریزان ببینم موی تو
اتشی خیزید بجانم از شراب شبنم شب بوی تو
امدم از گل بهاران از فریزان سوی تو
شب نشینم تا سحر گیرم ستاره از لحاف روی تو
امدم از گوهر ناب نفس جان گیرم ز تو
تاب گردونی شوم حلقه زنان بر جاده ی خضرای تو
امدم از دره ها از صخره هاببینم یال تو
لانه ی سیمرغ گشته مرموز در راز شگفتیهای تو
امدم دیدم عقابان لانه کردنددر چشمان تو
کبکها میخرامند و بلبلان می سرایند نغمه فردای تو
امدم با همنوردان توانا دوستان اشنایان تو
گوئیم از سترگ سوزنیها زیر طاقیها حکایتهای تو
امدم با عاشقانت مهمان شویم در بزم تو
اتشی سوزیم از خرمن پونه کش صحرای تو
امدم درسی بگیرم از کلاس صبر در اخلاق تو
یادی از یاران بگذشته مستور در تاریخ ناپیدای تو
امدم دستی برم ذر قبای سبز پر اسرار تو
جان بگیرد کالبدم از شبنم شاهگل شیدای تو
امدم با اشک شوق طغیان کنم دنیای تو
با کجاوه ذورق بی بادبان پارو کشم دریای تو
امدم از لاله زاران پای کوبان بچینم یاس تو
انهمه یاقوت دیدم سرخیش در ساغر مینای تو
امدم با جان شیفته پر کشم بر بال تو
بال سوزان طره پیچان شانه کشم گیسوی تو
امدم تا لب نهم بر بوسه شیرین تو
سیر گیرم اغوش از تن شهلای جان افزای تو
تحفه ای پیشکش تقدیم یاران همیشه توانا

 

 

   

عکسiها از محمد درویش

 

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۲۱ساعت 18:59 توسط رضا زهتاب| |


به نام یزدان پاک

 با درود و سلام

ارتفاعات و طبیعت اطراف مشهد در این موقع از سال که همراه با بارش و شروع سرمای هواست گزینه خوبی برای کوه پیمایی است

بعد از برنامه نسبتا سنگین تاسوعا این هفته انشاالله به منطقه آب و برق  قله زو خواهیم رفت .

دوستانی که مایل به آمدن بودند ساعت  7 صبح پای پله های بابا کوهی (اب و برق انتهای هفت تیر) باشند تا بتوانیم حدود ساعت 10 صبح به خانه برگردیم

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۵ساعت 5:39 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک با درود و سلامشرحی مختصر بر دو برنامه:


روز جمعه گذشته 9 - 8 - 93 برنامه مفرح و گلگشتی برای خانواده ها در منطقه ازغد را داشتیم که بسیار دلپذیر و خوش آیند همه عزیزان قرارگرفت .  


    برنامه جاغرق به دررود  هم در صبح روز تاسوعای حسینی دوشنبه 12 - 8 - 93 به مرحله اجرا درآمد و با یک دستگاه سواری ویک دستگاه مینی بوس ساعت 6:15 صبح مشهد را به مقصد کردینه ترک کردیم مسیر نسبتا طولانی است ولی انگار تیم هر روز پویاتر از قبل به راه خود ادامه می دهد و دوستان زیادی از این برنامه استقبال کرده بودن هر چند خیلی از دوستان چون دیر اطلاع داده بودند نتوانستیم در خدمتشون باشیم .  امسال طبق سنوات قبل که چندمین سال آن را پشت سر گذاشتیم با گذشتن از دره جاغرق و کردینه به خط الراس فلسکه رسیدیم ٬ شرایط جوی در این نقطه بکلی عوض شد و هوا نسبتا سرد و همراه با باد و بوران شد که بلافاصله بجهت تغییر هوا بطرف دره درود شیب کرده و دیگر دوستان که با سواری اومده بودند ، دره کردینه برگشتند بعد از صرف نهار ساعت ۱۷ به درود رسیدیم . با شرکت در مراسم تاسوعا در عزاداری حسین بن علی (ع) در مسجد جامع دررود و با صرف حلیم به حسن ختام برنامه رسیدیم. بعد از این حسن ختام سوار مینی بوس شده ٬ طبق زمانبندی ، ساعت 22 به مشهد برگشتیم .


    به حول و قوه الهی  برنامه با موفقیت انجام شد و جای بسیاری از دوستان همنوردمون هم خالی بود! از جمله دوست خوبم جعفر آقا شاهرودی وسه نفر دیگه از دوستان که برای رکاب زدن در قالب یک تیم چهار نفره عازم خلیج فارس درنزدیکی آبهای آزاد و اقیانوس ،شده اند .


مردم دروازه  غار  و  مردم دریا کنار،هر دو  عریانند اما این کجا و آن کجا !

دست ما برآب دررود،دست دوستان برآب اقیانوس اما این کجا و آن کجا!


شکر نیشابور و شکر هندوستان، هر دو  شیرینند اما این کجا و  آن کجا !

حلیم  دررود و  ماهی  اقیانوس ، هر  دو  لذیذند  اما این کجا  و  آن کجا !لیست افراد شرکت کننده :

آقایان" رضوانی - حسینیون - کرمانشاهی - منصوری - احمدیان - علیمحمدی - سیدان - بخشایش - گلرخ - متقی - رضایزاده - کهنسال - دخیلی - کیان نظریان - مسعوددی نیا - رضا و علی و الیاس وفایی - شایان رحیمی - مزاری - زهتاب

خانم ها " منصوری - صباغ زاده - احسنی - مزاری

نظرتون را به تصاویری که توسط آقای دخیلی امسال و در سال های قبل توسط همنورد خوبمون آقای نبی خانی از همین مسیر گرفته شده جلب مینمایم .


https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/10392496_10205461550364717_490553628495070383_n.jpg?oh=f18df0e5ce95614eb3d0b3013afab344&oe=54DD68F1https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/1743695_10205461552844779_8745318914570264670_n.jpg?oh=b0ebbcf17102caa1e095d978ded3ee8a&oe=54F4C366&__gda__=1425028662_ac61bf5a3eeb4a9557936cae266a65b1

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10205461415921356&set=pcb.747225058664514&type=1&theater

بدرود

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۳ساعت 18:18 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

با درود و سلام

 

تاسوعا امسال مانند سنوات قبل مسیر زیبای کردینه به درود نیشابور

را خواهیم پیمود

انشاالله همانند سالهای قبل در مسجد جامع درود حضور پیدا خواهیم

کرد و پس از شرکت در مراسم شب عاشورا و صرف شام به مشهد

باز خواهیم گشت 

حرکت ساعت 5.45  صبح  از میدان ملک آباد و 6 از فلکه پارک خواهد بود

بازگشت به مشهد حدود ساعت 10 شب می باشد

دو وعده غذا و لباس گرم و زیرانداز و کفش مناسب هد لامپ فراموش نشود

حداکثر تا شنبه ظهر  به تلفن هایی که قبلا ذکر شده ، اطلاع دهید

به چند تصویر از این مسیر در 17 دیماه 87 روز تاسوعا که توسط دوستان خوبم

آقایان شاهرودی و نبی خانی گرفته شده توجه فرمایید

 

 

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۳/۰۸/۰۹ساعت 21:39 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

با درود و سلام

 

متاسفانه بعلت مشغله زیاد واقعا نوشتن گزارش ها سخت شده و به تعویق می افتد با تذکر آقایان حسین زاده و پنابادی و دوست ناشناس ! و دیگر دوستان اطاعت امر شد ، امیدوارم که قبول افتد

قله تیوان با ارتفاع 2550 یکی از قلل زیبای شهرستان درگز می باشد که در پارک ملی تندوره واقع شده است.تندوره دومین پارک ملی ایران پس از پارک ملی گلستان است.

پارک ملی تندوره در شمال شرقی ایران و نزدیک ترکمنستان در 37 درجه و 29 دقیقه تا 37 درجه و 33 دقیقه عرض جغرافیایی و 58 درجه و 33 دقیقه تا 58 درجه و 54 دقیقه طول جغرافیایی واقع شده ‌است.

پارک ملی تندوره با مساحت 73435 هکتار در بهمن ماه سال 1347 به عنوان منطقه حفاظت شده تندوره قرق گردید و در اسفند ماه سال 1348 به پارک وحش تندوره تغییرنام یافت. در خردادماه سال 1350 قسمتی از شرق (ناحیه مجاور گردنه الله‌اکبر) حذف و در بهمن ماه سال 1353 عنوان پارک ملی تندوره به منطقه داده شد.

جالب است بدانید تیوان به معنی توانا آمده .

تیو = طاقت و توانایی + ان (نسبت)) به معنی توانا . تلفظ صحیح این اسم: " tivān "

در دهمین روز از پاییز 93، مشهد را با اتوبوس های خط درگز به سمت علی بلاغ ترک کردیم.

به همراه 13 نفر از دوستان گام در جاده درگز گذاشتیم . جاده درگز یکی از جاده های مهم ترانزیتی ایران است چرا که کامیون های تجاری ترکیه و اروپا برای رسیدن به آسیای میانه از این جاده عبور می کنند. چندین قله مرتفع درگز در این مسیر قرار دارند از جمله قله قنبرعلی و قله پودینه. قله قنبرعلی با ارتفاع 2600 متر  در ادامه این کوه ها "کوه الله اکبر" قرار دارد که ارتفاعاتش بالای 2000 متر است.

در کیلومتر 80 جاده قوچان به درگز در دو راهی علی بلاغ ساعت 13:30 از اتوبوس پیاده می شویم . بعد از صرف نهار و سه ساعت راهپیمایی ساعت 17 به امامزاده رسیدیم . شب مانی در اطاق های مخروبه امامزاده هم حال و هوای دیگه ایی  دارد . سر شب خوابیدیم . بیدارباش ساعت 4 صبح زده شد . کوله ها را بسته دقیقا 6:30 راهی قله شدیم . زیارت قله تیوان ساعت 10 قبل از ظهر روز جمعه 11-7-93 لذت خاصی داشت چرا که از فراز قله تیوان شهرهای عشق آباد (پایتخت ترکمنستان) و درگز قابل مشاهده  بود که خیلی جالب به نظر می رسید . در مسیر رد پای گراز و فضولات گله آهو نمایان بود که نشان از بکر بودن منطقه داشت .

 

تاریخ: پنج شنبه و جمعه 10 و 11 مهر 93
حرکت: پنج شنبه ساعت 10:15 قبل از ظهر
بازگشت: جمعه عصر
شرایط جوی:صاف و آفتابی
وسیله: اتوبوس گذری
تعداد: 13 نفر


لیست افراد شرکت کننده :
آقایان: حسین و رضا رضوانی - شاهرودی - احمدیان - رضوی - کرمانشاهی - رضایزاده - بخشایش – نوری - ظریفیان  - عابدینی - ممنونی -  زهتاب

مسیر : مشهد- قوچان - جاده درگز - دوراهی علی بلاغ

 

در پایان از راهنمای خوبمون آقای رضوای بابت تمامی زحماتشون سپاگزاریم . واقعا با وجود پربرکت ایشون هست که تیم ما می تواند به یک چنین مناطق بکر صعود کند خداوند ایشان را برای ما و خانواده اش حفظ نماید .

تصاویر زیر را  از محیط بانی پارک ملی تندوره گرفتم ضمنا تمامی تصاویر دوستانی  که در هر برنامه گرفتند با ذکر نام خودشان در وب قرار دادیم .

قابل ذکر است عده ایی از دوستان خواستار تصاویر سال های 85 و... را داشتند که به این عزیزان قول دادم آدرس آن سال ها را در وب قرار بدهم ، که تصاویر آن آدرس ها متعلق به دوستان خوبم آقایان شاهرودی و نبی خانی و سیدجواد رضوی و نجف زاده و سعید داوودی و داوری و امید تحقیقی و ... دیگر عزیزان هست و متعلق به من نیست و فقط زحمت ثبت آنها برایم بود و بس . هر چند قبلا اسامی این عزیزان رادر زیر تصاویرشان قرار دادم . امیدوارم نگرانی های آقا یا خانم ناشناس برطرف شده باشد.

و  اما آدرس تصاویر آن سال ها .

خدا عاقبت امور هم ما را ختم بخیر کند آمین

 

http://www.summitpost.org/users/mehrdad/37875

 

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

 

 

http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/1611/3.jpg

 

بدرود

 

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ساعت 0:25 توسط رضا زهتاب| |


Design By : Night Skin