گروه کوهنوردی توانا


ضمن عرض سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان گرامی ٬ به اطلاع میرساند که وبلاگ گروه به آدرس http://tivan85.blogfa.com/ منتقل شد.  لطفا برای دسترسی به وبلاگ ازین پس به آدرس مذکور مراجعه فرمائید. هم اکنون برای دیدن وبلاگ جدید اینجا را کلیک کنید.

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۴/۰۵ساعت 5:32 توسط رضا زهتاب| |

به گفته  قاسم فلاح مسئول کارگروه  عمرانی هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان  تیم متشکل از 13 نفر به سرپرستی جناب آقای علی بیات  به همراه  سه نفر از کوهنوردان گروه هما از شهرستان نیشابور  با هماهنگی هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان خراسان رضوی اقدام به تعمیر و تجهیز جانپناه شهید مدرس نموده و یک چشمه سرویس بهداشتی احداث نمودند .

فلاح در ادامه گفت : با توجه به هماهنگی با جمعیت هلال اهمر ج .ا . ا روز چهارشنبه 24/04/94  حدود 700 کیلو گرم بار شامل ( 8 پاکت سیمان و 2 عدد سازه پیش ساخته سرویس بهداشتی )توسط یک فروند بالگرد به محل جانپناه شهید مدرس بینالود و شهید رضوی شیرباد حمل و سپس در روز پنجشنبه 25/04/94  جلسه هماهنگی با دبیر کار گروه جانپناه های فدراسیون کوهنوردی کشور در مشهد برگزار گردید و در اولین مرحله ، دستور تعمیر و تجهیز کامل جانپناه شهید مدرس بینالود در دستور کار جلسه قرار گرفت .

با توجه به عزیمت این گروه به منطقه درتاریخ 22/03/94  و تهیه پانچ لیست ایرادات و نیازمندیها، در روزهای 25 و 26/04/94 لوازم مورد نیاز خریداری گردید.

گزار ش  کار این گروه به پیوست جهت اطلاع جامعه کوهنوردی استان  درج می گردد .

 

          روز شنبه 27/04/94 ساعت13:30 تعداد 10 نفر از کوهنوردان جهت تعمیر و تجهیز جانپناه بوسیله دو دستگاه خودرو از مشهد حرکت کرده و از مسیر( مشهد گلبهار فریزی) ساعت 16:30 به انتهای دره رسیدیم .  با هماهنگی قبلی جهت انتقال لوازم و تجهیزات از   دو راس قاطر استفاده گردید.

باحمل وسایل به وسیله  قاطرها به سمت جانپناه حرکت نموده  و ساعت 19:10 به جانپناه رسیدیم . با توجه به برنامه ریزی قبلی  در بدو ورود به منطقه ابتدا تمام افراد مشغول جمع آوری زباله های اطراف جانپناه شدند ، و حدود 7 کیسه زباله در مدت نیم ساعت جمع آوری شده و آماده انتقال به سمت خودروها گردید.  بعد از صرف  شام  جلسه توجیهی و تقسیم کارها برگزار گردید که کارها بصورت کلی شامل موارد ذیل گردید .

  1. رفع ایرادات داخل و خارج بدنه جانپناه
  2. رنگ آمیزی کامل داخل و خارج بدنه جانپناه
  3. بتون ریزی محوطه جلوی جانپناه
  4. تعویض کلیه موکتهای جانپناه
  5. اضافه نمودن تخت همسطح طبقه فوقانی
  6. حفر چاه جهت سرویس بهداشتی
  7.  ساخت و نصب سازه سرویس بهداشتی جدید
  8. حفر حوضچه زیر چشمه

 

یکشنبه28/04/94

      در ابتدای صبح  تقسیم کار انجام  شده و هر گروه با دقت کارهای خود را انجام داده و تیم تدارکات نیز با آماده سازی  و تدارک تیم مشغول شد. ساعت 10 صبح 3 نفر از اعضای گروه کوهنوردی همای نیشابور به کمک تیم  آمده و به جمع آوری و تهیه ماسه برای بتون ریزی  مشغول شدند.  ساعت 16:30 با خداحافطی از ما به سمت نیشابور حرکت کردند.

کارهای انجام شده بر روی جانپناه :

سنباده زنی کامل داخل و خارج بدنه ، حفر چاه جهت سروبس بهداشتی، آستر زنی رنگ داخل و خارج بدنه و جوشکاری کامل اسکلت سرویس بهداشتی از جمله کارهای روز یکشنبه بود که با دقت کامل توسط افراد انجام گردید .

 و ساعت 22:30 تیم استراحت نمود .

دوشنبه 29/04/94

  صبح دوشنبه ساعت 05:30 مجددا" گروه های مختلف با نظم خاصی مشغول انجام امور محوله شده و کارها به خوبی انجام می شد. کارهای مربوط به امروز شامل طراحی و رنگ آمیزی کامل داخل و خارج جانپناه ، رفع ایرادات داخل و خارج بدنه جانپناه ، ادامه حفر چاه سرویس بهداشتی ، حفر حوضچه زیر چشمه ، ورق کاری کامل اسکلت جانپناه ، نصب سازه سرویس بهداشتی ، ساخت و اضافه نمودن تخت داخل جانپناه بود . با توجه به احساس کمبود بنزین جهت موتور برق و تماس با مشهد، آقای محمد اکبری حدود 6 لیتر بنزین برای ما آوردند.

با توجه به هماهنگی  جهت برگشت وسایل با قاطر، یک راس قاطر ساعت 16:00 به منطقه آمد و بعد از اتمام کار، موتور برق و قسمتی از وسایل و تجهیزات مازاد با  قاطر به پایین حمل شد. بعد ازجابجایی لوازم و اتمام قسمت عمده کارها کلیه اعضاء مشغول  جمع آوری لوازم شخصی و باقیمانده زباله های موجود در  محل شده و  ساعت 17:00 تعداد  7 نفر از اعضاء تیم به سمت خودروها حرکت کرده و 3 نفر دیگراز اعضاء جهت اتمام کارهای باقیمانده در منطقه ماندند.

 

 سه شنبه30/04/94 :

 ساعت 06:00 صبح الی 17:00 ما بقی کارها و اتمام کارهای نیمه تمام از جمله جمع آوری ماسه  جهت بتون ریزی ، ساخت سکوی سنگی و خاکی جنب جانپناه، تعویض  کامل موکتهای داخل جانپناه و بتون ریزی محوطه جلوی جانپناه توسط 3 نفر از اعضاء انجام شد .

 

 

قابل ذکر است در هفته های آتی  جانپناه های شهید تقی رضوی شیرباد و شهید ایمانی بینالود جهت مرمت و باز سازی در دستور کار قرار  گرفته است  .

 

اعضاء گروه : سید مرتضی حسینی رضا خسروی مهدی یعقوبی بهار کچرانلویی علی فیروزیان محمد کریمی

جواد درساز محمد کریم عمارلو محمد صادق دلاوری علی بیات حسن شورورزی حمید طفر مهاجر محمد اکبری

پشتیبانی : مهدی امانی شهری

 

  روابط عمومی هیئت استان     

 

 

 

 

 

 

 

0
نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ساعت 20:49 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاکدوستی گفت من رژیم دارم . گفتم : شما وزن متعادلی دارید . نیاز به رژیم نیست !؟ او گفت : رژیم تغذیه نیست رژیم تفکر و رفتار است . در این رژیم اجتناب می کنم از : ۱- افکار منفی ۲-آدمهای منفی ۳-کسانی که لبخند را از من می گیرند. ۴-آنهایی که باعث میشوند سایه غم و حسرت بر نگاهم چیره شود . ۵-آنها که باعث می شوند اعتماد به نفسم را از دست بدهم . ۶- آنهایی که چوب لای چرخ زندگیم می گذارند . او گفت : اگر یک ماه این رژیم را رعایت کنم ؛ سه کیلو از بیماریهای تفکر و رفتارم کم میشود و سه کیلو کیفیت زندگیم بالا میرود ....امتحان کنید بنظر من هم رژیم خوبی است

 

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۰۷ساعت 18:32 توسط رضا زهتاب| |


به نام یزدان پاک
 
آیا از اثرات معجزه آسای کوهپیمایی اطلاع دارید؟کوهپیمایی سبب افزایش تراکم استخوان می‌شود و اثرات ناشی از پوکی استخوان را معکوس می‌کند اما این تنها فایده‌ی کوهپیمایی و پیاده روی نیست.کوهپیمایی هورمون‌های آدرنالینی که از یک هفته‌ کاری پر استرس در بدن تولید شده است را آزاد می‌کند و باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود. کوهپیمایی هر نوع ورزش، خطر ابتلا به فشار خون، دیابت و انواع بیماری‌های قبلی را به شدت کاهش می‌دهد و می‌تواند تراکم استخوان را افزایش دهد و به طور موثر اثرات ناشی از پوکی استخوان را معکوس کند.کسانی که هفت ساعت در هفته‌ فعالیت فیزیکی دارند، ۴۰ درصد کمتر از کسانی که فقط ۳۰ دقیقه در هفته‌ فعالیت می‌کنند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.به نوشته مجله علم و اخلاق در ورزش، همچنین ثابت شده که پیاده روی و کوهپیمایی خواب شب را بهبود و سیستم قلبی و تنفسی را سالم نگه می دارد. ضمن این که به عضلات نیز استقامت بیشتری می‌دهند.* تاثیر کوهپیمایی در باز شدن مویرگ‌های بدنمویرگ‌های بدن در شرایط عادی و در موقع استراحت به مقدار ۱۵ درصد ظرفیت خودشان باز و فعال هستند، ولی در حین کوهپیمایی مویرگ‌ها ۹۵ درصد فعال می‌شوند، چون اکسیژن و غذای مورد نیاز بدن از طریق مویرگ‌ها به نقاط مختلف بدن می‌رسد. بنا‌بر‌این با باز شدن و فعال تر شدن مویرگ‌ها مواد غذایی و اکسیژن با سرعت بیشتر و کیفیت سودمندتر به مغز و عضلات بدن می‌رسد.* تاثیر کوهپیمایی در جلوگیری از بیماری‌های دیابتدر موقع کوهپیمایی متابولیسم (سوخت و ساز) مواد شناور در خون مانند قند، کلسترول، پروتئین‌ها و اسید اوریک به بهترین وجه صورت می‌گیرد و در نتیجه‌ سوخت و ساز کامل خون از ابتلا به بیماری قند جلوگیری به عمل می‌آورد.* تاثیر کوهپیمایی در از بین رفتن چربی بدندر موقع فعالیت ورزشی به ویژه‌ کوهپیمایی کالری مورد نیاز بدن به سه برابر افزایش پیدا می‌کند. بدن برای تامین کالری مورد نیاز خود بالجبار چربی‌های بدن را می‌سوزاند و مصرف می‌کند. از طرفی در موقعیت فعالیت ورزشی انسان به شدت عرق می‌کند و مقدار چربی‌های زیر پوست در اثر تعریق دفع می‌شود.* تاثیر کوهپیمایی در زیاد شدن میزان خون در عضلاتدر موقع کوهپیمایی مقدار خون موجود در عضلات بدن ۲۰ برابر افزایش پیدا می‌کند و پر خون شدن عضلات سبب می‌شود که غذای بیشتری به عضلات برسد و عضلات قوی‌تر شوند.
 
اینم کوهنوردان خراسانی آماده صعود به قله های. بیش از 7000 به کشور تاجیکستان

 

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۰۵ساعت 20:39 توسط رضا زهتاب| |

کوهستان ، طبیعت وآرامش انسانیت و دین ابزار دین فروشان

به نام یزدان پاک

 

 

وقتی می شود دقایق عمرت را با آدمهای خوب بگذرانی چرا باید لحظه هایت را صرف آدم هایی کنی که همه چیز را وسیله قرار دادند حتی انسانیت ، حتی دین (اعم از اسلام و قران و نهج البلاغه ، مسیح ، ...) از همه باورهای مردم ، ابزاری ساختند جهت منافع مادی اعم از مالی ،شهرت و .. که بله ما خیلی بیشتر از دیگران می فهمیم . و ادای روشنفکرها را در می آورند از خود قدیسی می سازند و دوست دارند همه در برابرشان کرنش کنند ولی زمان اینگونه عوام فریبی ها گذشته و حنایشان رنگ ندارد . با دلهای کوچک شان مدام درگیر حسادت ها و کینه ورزی های بچه گانه اند... یا مدام برای نبودنت، برای خط زدنت تلاش می کنند؟ نه، همیشه جنگیدن خوب نیست! این روزها فهمیده ام برای اثبات دوست داشتن ، برای به دست آوردن دل آدمها، برای اثبات خوب بودن نباید جنگید! بعضی چیزها وقتی با جنگیدن به دست می آیند بی ارزش میشوند! این روزها نسخه فاصله گرفتن را می پیچم برای هرکسی که رنجم می دهد... این را با خود تکرار میکنم و می بخشمشان... نه بخاطر اینکه مستحق بخششند! تنها به این خاطر که "من مستحق آرامشم" ....

ای کوهستان ، ای طبیعت ، بشنو این نی که حکایت ها دارد این دل.

ای آرامش وجودم ، کوهستانم ، دماوندم ، سبلانم ، سهندم و بینالودم

 

بدرود

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۰۱ساعت 18:51 توسط رضا زهتاب| |گروه کوهنوردی تیوان

 

 

چه فرقی داره؟ رمضان یا تیر یا جولای
هر روزی که دستی گرفتی. دلی بدست اوردی.اشکی پاک کردی ...انسانی...
روزه پرهیز بگیریم .. پرهیز
ازدروغ.
از ریا.
از تهمت.
از نیرنگ.
وگرنه تا بوده انسانهایی بودن که بسیار گرسنگی کشیدند
ولی هرگز روزه نبوده اند

 

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۴/۱۹ساعت 13:48 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

در جهارمین و احتمالا آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را در پارک و با هدف دور همی افطار خواهیم کرد

افطاری + فلاکس چای و زیر انداز همراه بیاورید

 

قبل از افطار یک یا دو دور دویدن آرام و یا پیاده روی مقدمه افطار خواهد بود

وعده ما ساعت 19:00 پارک درب سجاد

 

 

ضمنا در آخرین هفته از ماه رمضان برنامه های بدنسازی و آمادگی جسمانی جهت شرکت در صعودهای شاخص تابستان بشرح زیر خواهد بود

یکشنبه و چهارشنبه پارک درب سجاد ساعت 18

دوشنبه و سه شنبه قله زو پله های آب و برق ساعت 17:30

2528 - 506 - 0915 رضا زهتاب

 

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۱۸ساعت 5:9 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

    دعا می کنم برای تو برای خودم برای همه مان کسی چه می داند شاید خدا دسته جمعی نگاهمان کرد دعا می کنم برای دلهایمان برای چشمهایمان برای گریه و خنده هایمان دعا می کنم مهربان خدای من!!! می دانم که تا آسمان راهی نیست ولی تا آسمانی شدن راه بسیار است این دست های خالی به سوی تو بلند می شود ما بی سلیقه ایم طلب آب و نان می کنیم تو خود ای خزآنه دار بخششها بهترین ها را برایمان مقدر کن..... آمین

سومین برنامه کوهپیمایی ساده و سبک درماه رمضان و با هدف دورهمی دوستانه با حضور بیش از 100 نفر از دوستان عزیز برگزار شد

این فعالیت جمعی و در عین حال ورزشی در تپه ماهورهای جاغرق از ساعت پنج بعد از ظهر و با صرف افطار تا نزدیک ساعت 22:30 ادامه یافت

در این برنامه همنوردان شرکت کننده در کنار هم بزم افطار را به شادی نشستند و در حق همدیگر و آرامش قلب تمامی عزیزان دست به دعا برداشتند

در این روز تیم ، میهمان آقای کرمانشاهی بود. که جا داره واقعا از پذیرایی گرم ایشان و خانواده محترمشان کمال قدردانی را داشته باشم و به خاطر زحماتی که با دهان روزه برای تدارک این افطاری کشیدند به ایشان خسته نباشید بگم.

در پایان از حضور بی آلایش تمامی دوستان قدیم و جدید که ما را وارد صواب کردن ، سپاسگزارم .

جای دوستان غایب هم سبز ، برنامه در آرامش و شادی و دعا در حق یکدیگر برگزار شد

 

 

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

جمعه سوم رمضان 12-4-94

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۴/۱۳ساعت 23:41 توسط رضا زهتاب| |

 
به نام یزدان پاک

با درود و سلام

 

 

    مگر چگونه زندگی می کنیم که تا کسی می میرد می گوییم : راحت شد !!!!!     خانه های بزرگ اما خانواده های کوچک داریم - مدرک تحصیلی بالا اما درک پایینی داریم - بی هیچ ملاحظه ای ایام می گذرانیم اما دلمان عمر نوح میخواهد !! - کم می خندیم و زود عصبانی می شویم - تا دیروقت بیدار می مانیم اما صبحها همیشه دیر می رسیم - کم مطالعه می کنیم اما همه مان همه چیز را می دانیم - زیاد دروغ می گوییم اما همه از دروغ متنفریم - زندگی ساختن را یاد گرفته ایم اما زندگی کردن را نه - ساختمانهای بلند داریم اما طبعمان کوتاه است - بیشتر خرج می کنیم اما کمتر داریم - بیشتر میخریم اما کمتر لذت میبریم - فضای بیرون را فتح کرده ایم اما فضای درون را نه - بیشتر برنامه می ریزیم اما کمتر عمل می کنیم - دوستان زیادی پیدا می کنیم ولی در حفظ آن عاجزیم - از تهمت و افترا بیزاریم ولی در استفاده آن نسبت به دیگران واهمه ایی نداریم - عجله کردن را آموخته ایم ونه صبر کردن را... دنیا پر از کفش هایی است که دیگر پایی برایشان نیست.... [....مگر بیشتر از یکبار فرصت زندگی کردن داریم ؟؟؟!!!....]

امسال نیز طبق سنوات قبل در مهتاب شب در پانزدهمی روز ماه رمضان ولادت امام حسن مجتبی (ع) و یازدهم تیرماه 94 پیمایش خود را با وسیله عمومی و حضور 22 تن از همنوردان خوبم از منطقه خلج  آغاز کردیم .

بعد از نرمش و کشش مختصر و فنی (ساعت 19:15) توسط  آقای سزاوار رحمت ، با جلوداری آقای امامی و عقبداری آقای احمدیان ، نزدیک افطار در قله شیخ بها توقف کرده و نماز جماعت را به امامت حاج آقای حسینی برگزار کرده و بزم افطاری را در جمع دوستان باصفا روزه خود را باز کردیم .

بیشتر مسیر را بعلت اینکه بموقع به مقصد برسیم  از راه میانبر طی کرده و در بامدادان روز جمعه ساعت 2:15 به پله های آب و برق رسیدیم سوار وسیله ایکه آمده بودیم، شدیم و آماده سحری دیگر و افطاری دیگر.

 

پنجشنبه 11-4-94 معجونی به زو

 

پنجشنبه 11-4-94 معجونی به زو

بقیه تصاویر در ادامه مطلب

بدرود


برچسب‌ها: مهتاب شب, تهمت و افترا و دروغ, قله معجونی و زو
ادامه مطلب

ادامه مطلب
نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۴/۱۲ساعت 14:6 توسط رضا زهتاب| |

 

به نام یزدان پاک

 

   دومین برنامه کوهپیمایی ساده و سبک در پنجم اولین ماه تابستان 94 به   مناسبت ماه رمضان و با هدف دورهمی دوستانه   (و نه برای یک کاسه حلیم ! چرا که هر کدام از دوستان می توانند صدها کاسه حلیم را سرویس دهند )       با حضور بیش از 90 نفر از دوستان عزیز برگزار شد

این فعالیت جمعی و در عین حال ورزشی در تپه ماهورهای جاغرق از ساعت پنج بعد از ظهر و با صرف افطار تا نزدیک ساعت 23 ادامه یافت

در این برنامه همنوردان شرکت کننده در کنار هم بزم افطار را به شادی نشستند و در حق همدیگر و آرامش قلب تمامی عزیزان دست به دعا برداشتند

در این روز تیم ، میهمان آقای منصوری بود. که جا داره واقعا از پذیرایی گرم ایشان و خانواده محترمشان کمال قدردانی را داشته باشم و به خاطر زحماتی که با دهان روزه برای تدارک این افطاری کشیدند به ایشان خسته نباشید بگم.

در پایان از حضور بی آلایش تمامی دوستان خوبم بویژه حاج آقای حسینی که ما را شرمنده کرده و تعدادی از همنوردان را در روز شنبه مهمان افطاری آقا علی بن موسی الرضا (ع) قرار دادند کمال تشکر و سپاس را دارم

جای دوستان غایب هم سبز ، برنامه در آرامش و شادی برگزار شد


بدرود

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۴/۱۲ساعت 11:49 توسط رضا زهتاب| |

 به نام یزدان پاک

 

 

با درود و سلام

 

ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن و ماه عبادت و بندگی بر تمامی عاشقان مبارک باد.

نگاهی اجمالی بر این ماه فرخنده:

   ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری و بهترین ماه سال است. واژه رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش خورشید بر سنگریزه است.
می‌گویند چون به هنگام نامگذاری ماه های عربی، این ماه در فصل گرمای تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» نامیده شد، ولی از سوی دیگر، «رمضان» از اسماء الهی است. این ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب‌های قدر در آن قرار دارد.

   آغاز ماه مبارک رمضان، بهانه ای است تا خانواده ها بیشتر در کنار یکدیگر باشند. برای همین تصمیم گرفتیم برنامه کوهپیمایی روزهای جمعه را با افطار همراه کنیم. در جمعه گذشته نیز پس از کوهپیمائی در تپه ماهورهای روستای جاغرق در یکی از رستوران های این روستا روزه ی خود را باز کردیم و همه با هم بزم افطاری به یاد ماندنی ای را داشتیم.

 

آمار این برنامه:

حرکت: 17:15 بعد از ظهر

بازگشت: 22:15 شب

وسیله: شخصی

شرایط جوی: صاف _ آفتابی

مسیر: مشهد _ طرقبه _ جاغرق

افراد شرکت کننده در برنامه : 63 نفر

از بقیه دوستانی که بعلت ظرفیت محدود باغ نتوانستیم در خدمتشون باشیم پوزش خواسته امیدوارم در برنامه های بعدی از مصاحبتشون لذت ببریم

نظرتون را به چند تصویر که توسط گوشی بچه ها گرفته شده جلب می کنم .

 

جمعه اول رمضان94-3-29

جمعه اول رمضان94-3-29

جمعه اول رمضان94-3-29

جمعه اول رمضان94-3-29

جمعه اول رمضان94-3-29

جمعه اول رمضان94-3-29

بدرود

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۰۱ساعت 10:36 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

با درود و سلام

 

 

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن

 

با فرا رسیدن ماه رمضان برنامه ها با تغییرات کلی از نظر زمان و مکان اجرا می شود

 

طبق سنوات قبل در ماه رمضان کوهپیمایی ساده و سبک را خواهیم داشت امسال محل جدید یعنی تپه ماهورهای جاغرق مهمان ما خواهد بود . بعد از رسیدن به محل قرار که مقداری بالاتر از جاغرق است در یکی از باغ های روستا اطراق کرده ، ماشین ها را پارک کرده و جهت کوهپیمایی در مسیر تپه ماهورها قرار خواهیم گرفت.

افطاری های ماه رمضان فرصت خوبی است که اکثر دوستان دور هم جمع می شوند و دیداری تازه می کنند .

شروع حرکت برای این هفته ساعت 17 ( پنج بعد از ظهر) از جنب شرکت برق بعد از سه راه آزادشهر در بلوار وکیل آباد می باشد.

انشاالله پس از یک کوهپیمائی ساده و سبک جهت دوستانی که مایل به راهپیمائی هستند پس از یک راهپیمائی ساده ، افطار در یکی از باغ های آنجا که از قبل رزرو شده در خدمت دوستان هستیم.

دوستان ، افطاری و فلاکس چایی و دیگر ملزومات افطار را با خود داشته باشند .

همنوردان عزیزی که مایل به شرکت در برنامه هستند حتما جهت رزرو جا اطلاع داده و هماهنگی لازم را انجام دهند .

تلفن تماس :   09155062528 رضا زهتاب

هفته دوم و چهارم ، افطار ، میزبان همنوردان خوبمون خواهیم بود که زحمت میزبانی توسط دو خانواده دوست داشتنی خواهد بود.

هفته سوم هم بامید خدا بام استان زنجان یعنی قله بلقیس را صعود کرده و از غار کتله خور و دیگر مناطق دیدنی این استان بازدید خواهیم داشت .

 

بدرود

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۲۸ساعت 10:31 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

در آخرین جمعه قبل از ماه رمضان باتفاق خانواده ها رهسپار منطقه ییلاقی زشک شدیم خوشبختانه صعود به قله چمن به نحوی است ، که میتوان برنامه را دو منظوره اجرا کرد .

در چشمه غلغلی برنامه با چند حرکت کششی توسط همنورد خوبمون آقای خیر  آغاز شد .  زحمت جلودار و عقبداری برای تیم صعود کننده بعهده آقایان حسین و رضا رضوانی عزیز و مسولیت تیم پیمایش دره هم بعهده آقای بیگی قرار گرفت که از زحمات این دوستان عزیز کمال تشکر را داریم .

دوستانی که تمایل به صعود را نداشتند از دره ی زیبای زشک به چشمه پیمایش یکساعته را داشتند و دیگر عزیزان هم قله را صعود کردند .

افراد شرکت کننده را ، که با مینی بوس و وسیله شخصی در برنامه حضور داشتند 45 نفر بودند .

سن افراد شرکت کننده در برنامه از سه سال تا هفتاد را تشکیل می داد که جالب توجه بود .

و اما آمار مختصر این برنامه :

رفت :  6:30 صبح جمعه 22- 3 - 94

برگشت :14

وسیله : عمومی و شخصی

وعده غذایی : یک وعده صبحانه

افراد شرکت کننده : 45 نفر

آقایان  : حسین و رضا رضوانی - حبیب خیر - امیر بیگی - کرمانشاهی - نوراللهی - حسین صفری - ممنونی - عابدینی - پهلوان - تقی و آرش علیمحمدی - ظریفیان - محمود و سعید گلرخ - شهرام کیخایی - خادم - رضایزاده - نیما حبیبی - صادق کمالی - حمید ایروانی - کاظم و حمید بهزادیان - مزاری - علی موسویان - جواد و علی و محمد پاشایی - امینی - علیرضا حسنی - جواد خبازان - زهتاب

خانم ها :علیمحمدی - مزاری - فاطمه و زهرا  موسویان - فاطمه مهرانفر - نجمه حببیبی - فاطمه  و تکتم نقوی - ظریفیان - ستایش خبازان - مریم مرضیه و مهتاب زهتاب

و اما تصاویر این برنامه :

 

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

قله چمن 22-3-94

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ساعت 10:20 توسط رضا زهتاب| |

روزگار غریبی است نازنین

دهانت را می بویند مبادا گفته باشی دوستت دارم
دلت را می پویند مبادا شعله ای در آن نهان باشد

روزگار غریبی است نازنین
آنکه بر در می کوبد شباهنگام
به کشتن چراغ آمده است
نور را در پستوی خانه نهان باید کرد

اجازه بدید اینگونه ادامه بدهم و با اجازه شاملوی عزیز دنباله این قطعه اضافه کنم که :


روزگار کثیفی است نازنین
عشق به کوهستان را نیز در پستوی خانه نهان باید کرد
چون صاحب پیدا کرده !
دلت را خالی می کنند مبادا مثل آتشفشانی در کوه شعله ور شوی !
دلت را می پویند مبادا شعله ای در آن نهان باشد
بمانند غریقی که دست به هر سنگ و چوبی می اندازد

به هر حیله ای متوسل می شوند
تهمت ، افترا ، دروغ ، تهدید ، تخریب ،بد گویی
ولی عشق به کوهستان را

چه می توانند کرد ؟

هر کس بد ما به خلق گوید
ما چهره به غم نمی خراشیم
ما خوبی او به خلق گوییم
تا هر دو دروغ گفته باشیم

 

آدم ها بالاخره یک روز کارشان را خواهند کرد این قدر دلواپس نباش همچنان ایستاده ام ، وسط نامردهایی که شب ها نقشه زمین خوردنم را می کشند و روزها پشت لبخندی پنهان می شوند .


مدعی پاک ترین و اخلاقی ترین ها هستند
ولی سابقه آنها چیز دیگری را حکایت می کند

به دیگران  تهمت هرزگی و ... را زدند

ولی بقول مرحوم صادق هدایت :


"   ...  کسی است که در زندگیش از ...... نگذشته است، اما قصد دارد ....................." 

 

 

ببخشید جمله صادق هدایت را ناقص و با نقطه چین نوشتم چون شرم و حیا اجازه نداد جمله را کامل بنویسم .!

 

 

گروه خوب ما به یاری خالق کوه ها و طبیعت ، کاملا مستقل بوده و علیرغم تخریب ها و تهمت ها و دروغ ها و نامردی ها ، فعالیت خودش را با اعضای فعال و پیشکسوت و کار بلد با تمام توان ادامه می دهد گروه خوب ما از طبیعت درس گرفته و کوهنوردی را روش زندگی دانسته و به عشق کوهستان نه به عشق توهمات ، در مسیر یک زندگی طبیعی قرار گرفته .

با همین عشق و ذوق تعطیلات نیمه خرداد به دیار مازندران راهی شدیم و با برنامه ریزی دقیق به تمامی اهداف پیش بینی شده رسیدیم .

روز چهارشنبه 13 - 3 - 94 ساعت 19:45 با یک دستگاه اتوبوس اسکانیا مشهد را به اتفاق 44 نفر از همنوردان و دوستان خوبمون به مقصد دامغان ترک کردیم .

بامدادان پنجشنبه 14 - 3 - 94 به دامغان رسیدیم . سه دستگاه مینی بوس منتظر تیم ما بودند بعد از استراحتی کوتاه و ادای نماز صبح  به سمت بالای روستای "ارا " حرکت کردیم

در نزدیک چشمه از مینی بوس ها پیاده شدیم نه نفر از دوستان در چشمه ماندند و بقیه برای صعود آماده شدند در بالاتر از چشمه چند حرکت کششی را توسط مربی ارزنده آقای سزاوار انجام دادیم . 

به راه خود در مسیر پاکوب به قله را ادامه داده و در نهایت ساعت 11 قله شاه دژ را زیارت کرده و از همان مسیر برگشتیم . نهار را باتفاق خانواده ها در چشمه صرف کرده و بعد از استراحت برای بازدید از چشمه های باداب سورت راهی منطقه شدیم . همگی باتفاق هم حدود نیم ساعت کوهپیمایی کرده و به دیدار چشمه ها ی بی بدیل نایل شدیم .

دوستان با دیدن مناظر چشم نواز چشمه ها ، هیجان زده شده بودند و همه مشغول هنرنمایی و عکاسی و فیلمبرداری شدند .

متاسفانه اگر راهکاری برای بازدید گردشگران در حفاظت از منطقه بعمل نیاید در اندک صباحی از این مناظر بی بدیل چیزی نخواهد ماند .

بعد از این گشت و گذار به روستای اروست برگشته و در خانه محلی اتراق کردیم . شام را جایتون خالی  آبگوشت بسیار لذیذ را میل کردیم و شب را در همان محل و در یک شب رویایی به صبح رساندیم صبح هم با پنیر و کره محلی و مربا از بچه ها پذیرایی شد .

کوله بار سفر را بسته و بطرف دریاچه الندان راه  افتادیم در کنار دریاچه و جنگل نهار را با جوجه کباب که از شب قبل آماده طبخ شده بود مهیا کرده و نوش جان کردیم .

دریاچه الندان را ساعت 14:45 ترک کرده و ساعت 18:15  به دامغان رسیدیم ساعت 19:15 سوار اتوبوس شده و بامدادان شنبه 16 - 3 - 94 به مشهد برگشتیم .  یک برنامه کوهنوردی و  در عین حال مفرح و با نشاط و بی حاشیه را به پایان رساندیم .

 

آمار صعود و برنامه در یک نگاه :

رفت : 13 - 3 -94 از مشهد

برگشت :16 - 3 - 94 به مشهد

صعود به قله شاه دژ : 14 - 3 - 94

دیدار از چشمه های باداب سورت : 14 - 3  - 94

دیدار از دریاچه الندان : 15 - 3 - 94

اقامت : روستای اروست - خانه محلی

وسیله : یکدستگاه اتوبوس اسکانیا دربست مشهد - دامغان و بلعکس

وسیله در منطقه : سه دستگاه مینی بوس

افراد شرکت کننده در برنامه : 44 نفر

وعده غذایی : چهار وعده بعهده تیم

وضعیت آب و هوا : آفتابی تا نیمه ابری نسبتا گرم

و اما تصاویر این برنامه :

 

بقیه تصاویر در ادامه برنامه


ادامه مطلب
نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۲۱ساعت 10:27 توسط رضا زهتاب| |

ه نام یزدان پاک

 

جمعه این هفته بامید خدا قله چمن را صعود خواهیم کرد .

این برنامه دو منظوره تدارک دیده شده ، دوستانی که به هر دلیل نخواهند قله را صعود کنند از کنار رودخانه و دره بسیار زیبای زشک خودشان را به چشمه رسانده و همگی در محل چشمه صبحانه را صرف خواهیم کرد و از همان مسیر بطرف چشمه غلغلی بر خواهیم گشت .

حرکت         : ساعت 6:00 صبح جمعه 22 - 3 - 94

مکان           : از فلکه پارک

وسیله         : عمومی

وعده غذایی :  صبحانه

هوا در روز جمعه مساعد ، آفتابی پیش بینی شده .

برگشت : حدود ساعت 13

مسیر       : مشهد - زشک - چشمه غلغلی

لطفا جهت شرکت در برنامه  اطلاع دهید

هزینه برنامه : هشت هزار تومان

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ساعت 10:17 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

بدینوسیله به استحضار تمامی دوستان و همنوردان خوبم می رسانم گروه کوهنوردی تیوان به یاری خالق کوه ها و طبیعت ، کاملا مستقل بوده و علیرغم تخریب ها و تهمت ها و دروغ ها و نامردی ها ، فعالیت خودش را با اعضای فعال و پیشکسوت و کار بلد با تمام توان ادامه می دهد گروه خوب ما از طبیعت درس گرفته و کوهنوردی را روش زندگی دانسته و به عشق کوهستان نه به عشق توهمات ، در مسیر یک زندگی طبیعی قرار گرفته .
دوستان می توانند سابقه فعالیت ، گزارش ها ، تصاویر و زحمات ما را از لینک های زیر دنبال کنند :


http://tavana85.persianblog.ir/
http://tavana85.blogfa.com/
http://tivan85.blogfa.com/

http://www.summitpost.org/users/mehrdad/37875

 

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

 

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

ضمنا تصاویر و گزارش کامل سفر به دیار مازندران و صعود به قله شاهدژ و چشمه های باداب سورت و دریاچه الندان بزودی ....
نظرتون را به چند عکس از این برنامه را در آدرس زیر جلب می نمایم .

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

بدرود

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۳/۱۹ساعت 10:16 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

شعری از بهار

با نسیمی می روم

پای کوهی قد بلند

سبزه های پای کوه

بوی آهو می دهند

می روم تا غصه را

لای مه پنهان کنم

چشمه ی خورشید را

در دلم مهمان کنم

می نشینم روی خاک

با محبت می شوم

با علف های غریب

گرم صحبت می شوم

پونه ها صف بسته اند

زیر پای آبشار

کبک ها آماده اند

تا بخوانند از بهار

توی گوشم آبشار

شاد شر شر می کند

چشم هایم را بهار

از خدا پر می کند

 

در دومین جمعه از سومین ماه بهار چشمه پونه و ارتفاعات آن میزبان خانواده ها و دوستان خوبمون بود .

در آغاز با چند حرکت کششی توسط همنورد خوبمون آقای رحیم زاده بدن ها را گرم کردیم و به سمت چشمه حرکت خود را ادامه داده و در سرچشمه جهت صرف صبحانه توقف کردیم با عده ایی از دوستان سمت قله رفته و در برگشت به صبحانه خوران پیوستیم روز بسیار خوب و با نشاطی را در کنار خانواده ها سپری کردیم و از این بابت که خداوند سلامتی داده و همراه دوستان کوهپیمایی می کنیم شاکریم .

و اما افراد شرکت کننده در برنامه: 51 نفر

آقایان و خانم ها :رضوانی - کرمانشاهی - نوری - عابدزاده - قارونی - نجف زاده - بیژن و عزیز و حمیده و شهره گرمرودی - مصطفی تلافی - ملیحه معین - جواد و مطهره و مائده سالاری - طاهره خانی - محمدرضا و امیر یوسف نیکبخت - نفیسه هاشم آبادی - امینی - سید نطرالله و سحر جلالیان - علیرضا باوفا - زهرا صفار - همایون و معصومه امیریانین - مرضیه و ملیحه دادگر - نیما فردوس - فاطمه فریبرزی - عادله و امینه و عباس رحمانی - عزت مومنی - سلطانی - مسعود و طاهره و آزاده مزاری پهلوان - فاطمه حسینی - رحیم زاده و دوستانشون(7نفر) - مریم و مرضیه و مهرداد و رضا زهتاب

و اما تصاویر این برنامه

 

 

چشمه پونه 8-3-94چشمه پونه 8-3-94

 

 

چشمه پونه 8-3-94

 

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

چشمه پونه 8-3-94

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ساعت 10:13 توسط رضا زهتاب| |

ه نام یزدان پاک

 

این جمعه هشتم خرداد چشمه پونه و ارتفاعاتش را صعود خواهیم کرد مسیری بسیار زیبا در کنار تک درختان توت و سر سبز و چشمه آب .
کوهپیمایی سبک ، مفرح و زیبا ویژه خانواده ها و همچنین قله نوردان
حرکت : جام عسل رضا شهر
زمان   : ساعت 5:45 صبح
برگشت : 10 صبح
وسیله   : شخصی
وعده غذایی : یک وعده صبحانه
دوستانی که تمایل به شرکت در این برنامه را دارند لطفا در محل فوق سر قرار حاضر شوند . در کنار شما حتما روز خوبی را سپری خواهیم کرد

 

 

تصاویر از خانم الهه معروضی

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ساعت 10:12 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

همنورد عزیز و دوست داشتنی جناب آقای نبی خانی
بدینوسیله در گذشت مادر گرامیتان را از صمیم قلب تسلیت عرض می نماییم ، خداوند متعال روح پاک ایشان را با مولایش علی محشور نماید و به بازماندگان صبر جزیل عنایت فرماید .

 

تسلیت به همنورد خوبمون آقای نبی خانی 31-2-94

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ساعت 10:1 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک
 
مراحل اجرای برنامه
قله شاهدژ و دریاچه میانشه
حرکت : چهارشنبه 13 - 3 - 94ساعت 19 از نوفل زایر سرای صدا و سیما
برگشت : 16 - 3 - 94 بامدادان
اقامت : در خانه محلی افراد شرکت کننده در برنامه : بیش از 40 نفر برای برنامه ، ثبت نام کرده و وجه مربوطه را مبلغ 100 هزارتومان واریز و شرکت خود در این برنامه را قطعی کرده اند و تقریبا 20 نفر دیگه هم در لیست انتظارند که متاسفانه ما نمی توانیم بیش از این تعداد را با خود همراهی کنیم با پوزش از این عزیزان به شرح مختصر ، از چگونگی برنامه را به استحضار می رسانم .
صعود به قله : 14 - 3 - 94 دوستانی که به هر دلیل علاقه به صعود نداشته باشند می توانند در خانه محلی اتراق کرده و از منطقه لذت ببرند
پیمایش جنگل :از روستای چورت به دریاچه میانشه به مسافت تقریبا 9 کیلومتر بمدت دو ساعت برای همه بویژه خانواده ها .
بازدید از چشمه های باداب سورت در صورت داشتن زمان کافی
وعده غذایی : سه وعده بعهده همنوردان (شام شب حرکت از مشهد و صبحانه و نهار روز چهاردهم) شام پنجشنبه و صبحانه و نهار جمعه در منطقه بعهده گروه تهیه خواهد شد .
هزینه برنامه علی الحساب :100 هزارتومان
امکانات تدارک دیده شده :
اتوبوس اسکانیا دربست از مشهد به دامغان و بالعکس
مینی بوس دربست سه دستگاه  برای ایاب و ذهاب در منطقه
خانه محلی در روستای چورت
راهنما جهت قله شاهدژ و دریاچه میانشه
سه وعده غذا
وسیله : مشهد به دامغان و بالعکس اتوبوس جهت جابجایی در منطقه مینی بوس
تجهیرات : وسیله خواب ترجیحا کیسه خواب ، وسایل شخصی ، لباس گرم ، کفش مناسب ، بیمه ورزشی الزامی است .
تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب
 


 


 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۰۳ساعت 9:3 توسط رضا زهتاب| |

ه نام یزدان پاک

 

این هفته با حضور گرم خانواده ها مسیر چشمه معین و ارتفاعات آنرا تا قله زو صعود کرده و از همان مسیر برگشتیم . مسیری بسیار زیبا و نسبتا بکر در کنار درختان توت و سر سبز و چشمه آب گوارا . دوستان در اول صبح با خوردن توت سفید و شاه توت کام خود را شیرین کرده و  از محیط اطراف و طبیعت زیبای آن بهره بردند .

برنامه با تجمع در سه راه آزاد شهر آغاز شده و پیمایش تیم در مسیر چشمه از ساعت 7 صبح با نرمش مختصر که توسط همنورد خوبمون آقای بخشایش انجام شد ، ادامه پیدا کرد .

صبحانه را در خود سرچشمه صرف کرده و عده ایی از دوستان به قله صعود کرده و انرژی مثبت از کوهستان گرفتند تا بتوانند در فشار زندگی ماشینی ، مقاومت کنند . این هم روش زندگی ماست که به آن عادت کردیم .

افراد شرکت کننده در برنامه : 73 نفر

آقایان و خانم ها :طوسی - نوری - صادق و شهین خلیل پور - احمد و سهند و فهیمه بخشایش - نجمه نازلی و نیما حبیبی - حمید ایروانی - هادی و شوکت منصوری - منصورزاده - محبوبه پزنده- منصور و ستایش حدادان - طلعت مقدم - زینب و ابوالفضل ظریفیان - فاطمه و تکتم نقوی - جواد و ستایش خبازان - گرمرودی - آزاده و الهام جلالی - جواد بگی - لطیقه سرافراز - معصومه و علی مصطفی پور - تقی و فاطمه و آرش علیمحمدی - محمهدی و سالومه و مهدیه آییر - نارسیس کهرم - حسین و ملیحه و حمیده و ستیلا و ملیکا لطفی - محمد مصطفی کوثری - جمشید و انوشه فارسیان - محمد و  بهار ممنونی - حبیب و مهدیه عابدینی - حسنی - مریم و مرضیه و مهتاب و مهرداد و رضا زهتاب

اگر اسامی بعضی از دوستان از  قلم افتاده باشه قبلا عذرخواهی می کنم .

نظر شما را به تصاویر این برنامه جلب می نمایم .

 

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

چشمه معین1-3-94

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ساعت 9:59 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

قله شاهدژ و دریاچه میانشه

حرکت : چهارشنبه 13 - 3 - 94ساعت حدود 19

برگشت : 16 - 3 - 94 بامدادان

اقامت : در خانه محلی

صعود به قله : 14 - 3 - 94 دوستانی که به هر دلیل علاقه به صعود نداشته باشند می توانند در خانه محلی اتراق کرده و از منطقه لذت ببرند

پیمایش جنگل :از روستای چورت به دریاچه میانشه به مسافت تقریبا 9 کیلومتر بمدت دو ساعت برای همه بویژه خانواده ها

وعده غذایی : سه وعده بعهده همنوردان (شام شب حرکت از مشهد و صبحانه و نهار روز چهاردهم) شام پنجشنبه و صبحانه و نهار جمعه در منطقه تهیه خواهد شد

وسیله : مشهد به دامغان و بالعکس اتوبوس جهت جابجایی در منطقه مینی بوس

تجهیرات : وسیله خواب ترجیحا کیسه خواب ، وسایل شخصی ، لباس گرم ، کفش مناسب ، بیمه ورزشی الزامی است

همنوردانی که علاقمند به شرکت در برنامه هستند تا آخر اردیبهشت ماه اطلاع دهند .

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب

 

 نقشه و مسیرهای دسترسی به قله شاهدژ

 

نقشه روستای چورت و دریاچه میانشه و روستای اروست و چشمه های باداب سورت

 

 

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۳/۰۲ساعت 9:43 توسط رضا زهتاب| |

ه نام یزدان پاک

 

این جمعه اول خرداد چشمه معین و ارتفاعاتش را صعود خواهیم کرد مسیری بسیار زیبا در کنار درختان توت و سر سبز و چشمه آب .
کوهپیمایی سبک ، مفرح و زیبا ویژه خانواده ها .
حرکت : از بلوار وکیل آباد - بعد از سه راه آزادشهر - جنب شرکت برق
زمان : ساعت 6 صبح
برگشت : 10 صبح
وسیله: شخصی
وعده غذایی : یک وعده صبحانه
دوستانی که تمایل به شرکت در این برنامه را دارند لطفا در محل فوق سر قرار حاضر شوند . در کنار شما حتما روز خوبی را سپری خواهیم کرد

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۳۱ساعت 9:44 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک


گزارش صعود به قله یامان داغی

آمار این برنامه : پنجشنبه و جمعه 24 و 25 اردیبهشت 94

رفت : حرکت از مشهد ساعت 14:15
برگشت : جمعه 25 - 2 - 94 ساعت 24
وسیله : یک دستگاه مینی بوس و دو دستگاه سواری
شرایط جوی : نیمه ابری و بهاری
وعده غذایی : سه وعده
مسیر : مشهد - بجنورد - آشخانه - روستای درکش
راهنما : آقای براتی
عقبدار : سید جواد رضوی
شبمانی : بجنورد - زائر سرای شرکت نفت
افراد شرکت کننده در برنامه : 23 نفر
آقایان :حسینیون - کرمانشاهی - حسین و رضا رضوانی - سید جواد رضوی - رضایزاده - نیکبخت - موسویان - ظریفیان - مرادی - دخیلی - امینی - منصورزاده - کریمی - مجتبی و اردوان اسعدی - جلالی - باوفا - حیدری - زهتاب و آقای علیمحمدی که تیم را تا روستای درکش همراهی کردند
خانم ها : صباغ زاده - زهرا عباسی

مسیر صعود به قله : سمت راست روستای درکش - پیازکوه - چشمه گلک -قله
مسیر برگشت از قله :چشمه نرگس لو - کیندرزاو -کنداب - روستای درکش

توضیح در مورد کلمه کیندرزاو :اسم کیندر زاو (kindir zaw ) که ترکیب دو واژه کرمانجی (کیندر=kindir) به معنی طناب و واژه (زاو =zaw)به معنی دره هست که این مکان یک دره بسیار زیبا دارای آبشار می باشد و منظور از کیندزاو یعنی دره کشیده شده همچون طناب هست که این دره توسط کوه از دو طرف احاطه شده است و تنها رسیدن تا سرچشمه (ser çavî=سه ر چاڤی) از داخل آب و دره هست که در صورت اومدن سیل هیچ گونه راه فراری وجود ندارد ، اهالی روستا کیندرزاو رو بصورت (کیندیره زا=kindêreza) بیان میکنند- از دیگر این نمونه ها اسم (چیا کییشه گیر وه =çîya kişe gêr we ) به کشه گربه هست که اسم اصلی ار
ترکیب چند واژه کرمانجی هست
در پایان از حضور تمامی دوستان عزیز و همنوردانم بویژه آقای کرمانشاهی زحمت کشیده بودن جهت رزرو زائر سرا در بجنورد و آقایان رضوانی و سید جواد رضوی که با احساس مسئولیت عقبه تیم را بخوبی جمع کردن ، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم .

و اما تصاویر این برنامه :

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

 یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

یامان داغی25-2-94

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ساعت 9:41 توسط رضا زهتاب| |

جمعه پیش 18 - 2 - 94 باتفاق خانواده ها نزدیک 76 نفر ساعت 6 صبح به رودخانه کوچک دهبار در 25 کیلومتر مشهد رفتیم حدود 10 کیلومتر پیمایش رودخانه را داشتیم و در یک محل دنج و آرام صبحانه را صرف کرده و ساعت 13 به منازل خود برگشتیم . برنامه ایی مفرح و بسیار زیبا آنهم به جهت حضور گرم خانواده ها .

افراد شرکت کننده در برنامه :75 نفر

آقایان و خانم ها

حسینیون - حسین و رضا رضوانی - مانی فردوسی مقدم - امیر حسین نادری - فاطمه و معصومه فریبرزی - هاجر نادری - ملیحه ابوطالبیان - ملیحه فخلعی - یاسمن فرحزاد - حسام نادری - محمدر رضا و علی زینالی - زینب زینالی - مریم کاشانی - نجمه حبیبی - گرمرودی - امیر دیانی - مجتبی و اردوان اسعدی - فاطمه سبزی - زهرا و مریم اسعدی - حسین احمدی - فاطمه رضایی - اسماعیل پهلوان - مهدی حقی - نیما و نازلی حبیبی - شهین مداح - جمشید فارسیان - انوشه باستانی - امیر بیگی - علی و روژان پژند - علی نادری - علیرضا و محمد حسین و عبدالله سبحانی - حسین و عفت حسین زاده - مبینا و ملینا و مجتبی منصور زاده _ محبوبه پزنده - همایون و معصومه امیریانی - علی و نگار باوفا - زهره صفار - حسنی - موسویان - نیکبخت - محمد و عماد و علی سلطانی - فریبا حسن زاده - امیر یوسف نیکبخت - نفیسه هاشم آبادی - مرضیه و طیبه بهمن نژاد - محدثه و مصطفی نیکبخت - وحید مظاهری - مهیار عباسی - فهیمه و فاطمه رایج - جلالی - مرادی - مصطفی اشرفی - عبداللهی - راضیه حسینی - مریم و رضا زهتاب 

رودخانه کوچک دهبار18-2-94

 

رودخانه کوچک دهبار18-2-94

 

رودخانه کوچک دهبار18-2-94

 

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ساعت 9:39 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

بلندترین نقطه در منطقه جام (اعم از سرجام - میان جام - تربت جام) قله کلیلاغ با ارتفاع 2942   متر است . این منطقه در حوزه استحفاظی تربت جام قرار دارد بعد از کلیلاغ ، قله بی بی غیب با ارتفاع 2881 متر قله قطار النگ با ارتفاع 2605 متر و قله دال با ارتفاع 2219 متر از سطح دریا می باشند.

شهر فریمان توسط این دو رشته کوه به طور کلی احاطه شده است و وجود همین ارتفاعات نقش زیادی در پیشرفت مردم داشته و سبب پیدایش تمدنی باستانی در سرزمین فریمان گشته است .رود های فریمان و قلندرآباد و براشک و کلاته منار و سنگ بست از جاذبه های جمعیتی بوده ودر همین رابطه در حدود بیش از هزار سال یکی از معروف ترین سد های خراسان در 11 کیلومتری شهر فریمان و 86 کیلومتری شهر مشهد احداث شده است ، تا کنون در حال بهره برداری می باشد . البته در زمان رضا شاه و قاجاریه کارهایی در جهت مرمت و زیبا سازی آن صورت گرفته است . به هر صورت از قدیم الایام این سرزمین جزء ییلاقات و اماکن خوش آب و هوا محسوب می شده است . 

بحول قوه الهی این جمعه 4 - 2 - 94 برای صعود به این منطقه بکر و زیبا خواهیم رفت .

حرکت         : ساعت 5:00 صبح

مکان           : از فلکه پارک زیر تابلو دانشگاه

وسیله         : عمومی اتوبوس یا مینی بوس در اختیار

وعده غذایی : دو وعده صبحانه و نهار

بادگیر و کفش مناسب

هوا در روز جمعه مساعد ، نیمه ابری تا آفتابی پیش بینی شده .

برگشت : حدود ساعت 21

مسیر       : مشهد فریمان کیلومتر 35جاده تربت جام

لطفا جهت شرکت در برنامه تاچهار شنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب

دورنمای قله کلیلاغ از فراز قله بردو

 

دورنمای زیبای قله کلیلاغ از فراز قله بردو با ارتفاع 2942 متر

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۳۱ساعت 19:36 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با درود و سلام

 

   در آخرین جمعه از فروردین نود و چهار به منطقه رنگین کمان شمال شرق ایران یعنی منطقه کلات رهسپار شدیم وعده ما پنج و نیم صبح درفلکه پارک مشهد بود .  ولی بعلت تعداد انبوه شرکت کننده با نیم ساعت تاخیر مشهد را به مقصد روستای چهچه ترک کردیم خودرو ها تا بعد از روستای چهچه ، زیر تراشه (خط الراس جنگل خواجه) ما را یاری کردند از ماشین هاپیاده شدیم و در همان محل و در بین شقایق ها صبحانه را صرف کرده و به اتفاق از سمت راست به سمت شکاف که برای عشایر ، کوه را تراشیده بودند و دقیقا مثل یک شکاف درآمده بود عبور کردیم تا در خط الراس جنگل پسته قرار بگیریم پاکوب سمت راست را ادامه دادیم تا در انتها به بالا سر امامزاده رسیدیم در این نقطه جی پی اس ، ارتفاع 1030 متر را نشان می داد این محل بلندترین نقطه منطقه چهچه محسوب می شود که چشم انداز بسیار قشنگی را داشت پاسگاه های ترکمنستان در مرز دو کشور و شهر منو چهچه ترکمنستان از این نقطه کاملا مشاهده می شد.
  این منطقه بخاطر زیبایی به بهشت و رنگین کمان خراسان تشبیه شده و چه شباهت های با مسمایی . دشت هايي پر از لاله هاي قرمز ، دشت هايي پر از گل هاي بنفش و زرد آن قدر منطقه را زيبا كرده بود كه دل كندن از هر قسمت آن كاري بسيار دشوار بود. هرچه جلو تر مي رفتيم زيبايي منطقه بیشتر مي شد یکی از این مناطق را روستای چهچه و ارتفاعات آن تشکیل می دهد.منطقه بسيار زيبا و توصيف نكردني بود به طوري كه آن قدرمحو زيبايي شده بوديم كه گذشت زمان را احساس نمی کردیم .

       ارتفاعات اطراف روستای چهچهه کلات نادر در بهار مهمان شقایق های بهاری است .

جنگلهای پسته خواجه در روستای چهچهه در بخش زاوین کلات نادر قرار دارد . فاصله روستای چهچهه تا شهر مشهد 100 کیلومتر است که 70 کیلومتر آن جاده اصلی و 30 کیلومتر آن جاده فرعی میباشد و فاصله این روستا تا شهر کلات نادر 106 کیلومتر است . خوشبختانه و یا بهتر است بگویم بدبختانه جاده را تا روستای تقی اباد اسفالت کردند و مسافت کمی از جاده خاکی است.  جنگل های پسته خواجه بزرگترین جنگل پسته وحشی شهرستان کلات نادر است . این جنگل در مجاورت مرز ترکمنستان واقع شده است .

بلند ترین نقطه، شهرستان کلات نادر در ارتفاعات هزار مسجد واقع شده است ونوک قله کوه هزار مسجد می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا 3059  متر است، و پست ترین نقطه آن در محل خروجی رودخانه چهچهه در مرز ترکمنستان میباشد و ارتفاع آن از سطح دریا 450 متر است .

ساعت 14 به محل پارک خودرو ها رسیدیم نهار صرف کرده و در پایان نم بارانی زد و زیباییهای منطقه را دو چندان کرد . ساعت 15:45 سوار خودرو ها شده و منطقه را ترک کردیم . بعلت نقص فنی در ترمز یکی از مینی بوس ها ،مسافرین را به یک مینی بوس گذری دیگه ایی که خوشبختانه کامل خالی بود منتقل کردیم به مسهد هم که رسیدیم اتوبوس هم در ورودی مشهد ،بعلت نقص در سیستم گیربکس کاملا از کار افتاد و همه دوستان را بوسیله مینی بوس و آژانس به مقصد رساندیم .

با همه این اتفاقات روز بسیار زیبا و قشنگی را در کنار دوستان و خانواده هامون گذراندیم و از کوهستان و طبیعت منطقه لذت بردیم .

در این برنامه راهنما و سرقدم  آقای رضوانی و عقبدار هم آقای گرمرودی و مسئولین هر کدام از تیم ها که قبلا مجزا و مشخص شده بود بعهده آقایان عباس گوهرنیا ، رضا رضوانی و مهرداد زهتاب بود که بخوبی توانستند از عهده آن بر آمده و تیم را جمع و جور کنند . با تشکر از این دوستان و تمامی همنوردان امیدوارم به همه عزیزان خوش گذشته باشد .

 

      آمار این برنامه :28 - 1 - 94

رفت : حرکت از مشهد ساعت 6 صبح

برگشت : 20:30

وسیله : یک دستگاه اتوبوس سه دستگاه مینی بوس و سه دستگاه سواری

شرایط جوی : صاف تا نیمه ابری در پایان برنامه همراه با نم باران

وعده غذایی : دو وعده

مسیر : مشهد-جاده کلات - بعد از آبگرم - روستای امیر آباد - روستای تقی آباد - روستای چهچه

افراد شرکت کننده : 112 نفر

آقایان :حسین و رضا رضوانی - زیبا - سید جواد رضوی - جواد سیدان - ظریفیان - علیرضا باوفا - بیژن گرمرودی - کرمانشاهی - نوراللهی - گوهرنیا - تقی و آرش علیمحمدی - اسماعیل و علیرضا پهلوان - حسین شیبانی - محمد علی معین - رضا پاسبانان - علی افشار - مجتبی منصورزاده -  موسویان - قاسم رضازاده - مصطفی مشمول - مهدی یوسفی - مهدی وحدتی - مهدی کریمی - حسین زاده - محمد نوعی - مسعود مخدراتی - مرتضی کاشانی - مسعود نگاهی - مسعود مزاری - منصورزاده - حمید رضا مبشر - امیر حسین محیط خواه - محمد تقی ابراهیمی - پیام جمشیدی - مهدی یاسایی - رضا رضایزاده - حسنی - همایون امیریانی - مرتضی رجب زاده - امید صارم صفاری - سعید عصار - علی اکبر حاکسار - مصطفی قدیمی - سیاوش و شایان رحیمی - منصور سلیمانی - عاطفی - مجتبی اسعدی - اردوان اسعدی - حمید گلیانی - رضا و مهرداد زهتاب

خانم ها : فریده رضوانی - زهره و نازنین زهرا  رضوی - گوهرنیا - فاطمه و مریم علیمحدی - فاطمه نقوی - زینب ظریفیان - میترا رفعت - سمیه دهقانی - شکیبا و مبینا کریمی - حمیده قاسمی - زهرا خاوری - ملیحه پاسبان - امینه داوطلب - فریده عباسیان - آزاده مزاری - فاطمه شیبانی - سارا نجومیان - مریم جهانی - سمیرا صفایی - طیبه ایرانیان - مهری اعطم - ملیحه عامری - مهسا محسنی - سمیه حسنی - فاطمه مهرانفر - معصومه امیریانی - حوریه و معصومه افشار - وحیده قاسمی - نگار بافا - زهره صفار - آنیتا تهامی - مهدیه خاکسار - نسیم الهی - زهره ایمانیان - عاطفه مقتدایی - سعیده محمدی - مریم اسپلانیان - منیره پیله ور - زهرا عباسی - فاطمه سبزی - مهشاد بلندی - ابراهیمی - طلعت مقدم - محبوبه پزنده - مبینا منصورزاده - مهسا معین - زهرا و صغرا بهمرادی - راضیه حسینی - مریم و مرضیه و مهتاب زهتاب

 

و اما تصاویر برنامه :

ضمنا دوستان می توانند تصاویر را در لینک های زیر هم دنبال کنند

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

 

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

 

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

چهچه 28-1-94

بقیه تصاویر در ادامه مطلب

http://tavana85.blogfa.com/post-1248.aspx

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۹ساعت 6:28 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

   

 

    ارتفاعات اطراف روستای چهچهه کلات نادر در بهار مهمان شقایق های بهاری است .

بلند ترین نقطه، شهرستان کلات نادر در ارتفاعات هزار مسجد واقع شده است ونوک قله کوه هزار مسجد می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۳۰۵۹  متر است، و پست ترین نقطه آن در محل خروجی رودخانه چهچهه در مرز ترکمنستان میباشد و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۵۰ متر است .

با توکل به خدا این هفته منطقه زیبای چهچه در 100 کیلومتری مشهد پذیرای تیم ما خواهد بود

زمان   : 28 -1 - 94

حرکت : ساعت 5:30 صبح

مکان   : از جنب کلانتری سجاد ایستگاه اتوبوس

وعده غذایی : دو وعده صبحانه ، نهار ، آب ، میوه تنقلات

برگشت : حدود ساعت 18

هوا در روز جمعه بهاری و نیمه ابری پیش بینی شده

لطفا جهت شرکت در برنامه تا چهارشنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس :09155062528  رضا زهتاب

 

 

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/01/03/IMG17283330.jpg

 

 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۵ساعت 22:47 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

آمار این برنامه:

 

تاریخ: جمعه 21 - 1 - 94

حرکت: 5:30  صبح

بازگشت: 21:30

وسیله: اتوبوس

شرایط جوی: آفتابی - نسبتا گرم

اهداف : صعود به قله همراه با لذت بردن از طبیعت و کوهستان

تنظیم گام های تیم : آقای رضوانی

عقب دار : رضا رضوانی

افراد شرکت کننده در برنامه : 33 نفر

آقایان : حسین و رضا رضوانی - سید جواد رضوی - کرمانشاهی - بخشایش - منصوری - علیمحمدی - ظریفیان - پهلوان - کریمی -گرمرودی - صدریزاده - سیاوش و شایان رحیمی - مرادی - جلالی - حسین احمدی - مدقن - دخیلی - حسینی - هوشنگی - رضایزاده - بهروز زهرائی - عباس ثانوی - علی بهلول - امیر رضا حیدری - توکلی - شکیب زاده - زهتاب

خانم ها : منصوری - صباغ - کربلایی - طلعت مقدم 

 

شرح تفضیلی این برنامه:

 

بردو  (Bardo) نام قله یی با ارتفاع 2730 متر (با جی پی اس موبایل یکی از دوستان که گرفته شد این عدد را نشان می داد) ، از رشته کوه بزد واقع در روستای کلاته آقا محمد است. بردو هم چنین نام روستایی است واقع در دامنه کوه بردو.

 

بردو (Bardo) هم چنین نام روستایی است در منتهی الیه مرز سیاسی شهرستان تربت جام با شهرستان فریمان. آخرین روستا پای کوه هم روستای کلاته آقا محمد است . که زیر نظر شهرستان تربت جام قرار دارد .

معنی بردو :

1 -

لغت نامه دهخدا

بردو. [ ب َ ] (اِ) درتداول گناباد ابزار گندم کوبی است که بگاو می بندند وروی ساقه های گندم بحرکت می آورند تا گندم از کاه جداشود. جنجل . (منتهی الارب )

2 -

لغت نامه دهخدا

بردو. [ ب َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کاریز نو بالاجام بخش تربت جام شهرستان مشهد. سکنه ٔ آن 515 تن است .

3 -

لغت نامه دهخدا

بردو. [ ب ُ دُ ] (اِخ ) شهر و بندر مهم فرانسه کنار رودخانه ٔ گارون . نزدیک ساحل اقیانوس اطلس . دارای بیش از 257900 سکنه . مرکز صنایع فلزی وکشتی سازی و حمل و صدور شراب .

 

مسیر دسترسی: برای دسترسی به منطقه بایستی 40 کیلومتر از فریمان به تربت جام طی مسیر کرد در سمت راست جاده تابلوی بزرگی مسیر را مشخص کرده روستاها قلعه شیر ، اندای، علی آباد، بردو و کلاته آقامحمد حدود 13 کیلومتر از جاده اصلی فاصله داشته ، که روستای آخری به مسافت 2 کیلومتر خاکیست .

 

ساعت 5:30 صبح جمعه 21 - 1 - 94 مشهد را با یکدستگاه اتوبوس به مقصد بردو ترک کرده و ساعت 8 صبح به روستای کلاته آقا محمد رسیدیم بعد از جمع و جور کردن وسایل حرکتمان را شروع کرده و در کنار استخر آب جهت برداشتن آب و صحبت های لازم راجع به برنامه توقفی کوتاه داشتیم در مسیر بین درختان ارس که به منطقه ، زیبایی خاصی بخشیده بود توسط همنورد خوبمون آقای بخشایش چند حرکت کششی خوب انجام دادیم .

پس از 5.5 ساعت کوهنوردی  به قله بردو رسیدیم که البته این زمان بستگی به آمادگی تیم و آب و هوای منطقه نیز دارد. از بالای قله چشم انداز دشت وسیع تربت جام و فریمان و اولنگ های سرسبز بسیار چشم نواز است. دوستان هم از این طبیعت زیبا استفاده کرده و عکس و فیلم گرفتند .

 

برای فرود می توان از مسیر صعود برگشت. ولی راه دیگری نیز برای فرود وجود دارد بطوری که کوه را باید دور زد که البته یک گروه از تربت جام همین مسیر را برگشتند .ما مسیر دوم را برای برگشت انتخاب کردیم پس از چند ساعت به کنار یک رودخانه پر آب با انبوهی از درختان ارس، زرشک رسیدیم . نهار را در همین محل صرف کرده و به راه خودمون ادامه دادیم .بعد صرف نهار و استراحت زیاد ساعت 19 سوار اتوبوس شده منطقه را به مقصد مشهد ترک کردیم

 

پوشش گیاهی و جانوری منطقه
– زندگی تعداد زیادی قوچ وحشی در منطقه حکایت از حیات وحش غنی آنجا دارد. به گفته چوپانان منطقه متاسفانه بسیاری از شکارچیان برای شکار به این منطقه روی می آورند.
– امسال انگار بهار یکماه زودتر از هرسال شروع شده ، بوته های فراوان آویشن و بوته های بزرگ گیاه (تروشک) که برای آش و کوکو استفاده می شود در قسمتی از بالای توجه هر کوهنوردی را به خود جلب می کند. اکثر کسانی که مسیرشان به آنجا می افتد مقداری از آنها را جمع کرده و به عنوان سوغاتی با خود به منزل می برند. که تعدادی از دوستان همین کار را هم کردند

ولی یادمان باشد که شعار عاشق کوهستان و طبیعت این است که :

از طبیعت هیچ چیزی نگیرید بجز عكس! و در طبیعت هیچ چیز را به جای نگذارید بجز رد پایتان! چیزی نکشید جز وقت !

در پایان حضور تمامی همنوردان خوبم را گرامی می دارم و ازهمدلی و  زحمات همه دوستان بویژه از زحمات بیدریغ آقای دکتر توکلی و مهندش شکیب زاده کمال تشکر و سپاس را دارم .

 

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

 

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

طبیعت و دورنمای قله بردو21-1-94

طبیعت و دورنمای قله بردو21-1-94

منطقه بردو-تربت جام 21-1-94

طبیعت بردو21-1-94

بقیه تصاویر در ادامه مطلب

http://tavana85.blogfa.com/post-1246.aspx

جهت دیدن تصاویر سایر برنامه ها و عکس های بیشتر به لینک های زیر مراجعه فرمایید

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

https://www.facebook.com/groups/590837787636576/

 

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۳ساعت 0:9 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

تلاش بر روي آخرين قله باقي مانده از 14 قله بالاي 8000 متر جهان

عظیم قیچی ساز نيمه دوم فرودين امسال جهت تلاش بر روي آخرين قله باقي مانده از 14 قله بالاي 8000 متر دنيا "لوتسه" و همچنين تلاش براي صعود مجدد به قله "اورست" اينبار بدون استفاده از اکسيژن مصنوعي، ايران را به مقصد نپال ترک کرد.

در صورت صعود موفق به قلل "اورست" و "لوتسه" بدون استفاده ازکپسول اکسيژن، به عنوان پانزدهمين فرد در جهان و اولين ايراني خواهد بود که توانسته تمامي قلل بالاي هشت هزار متر جهان را صعود نمايد.

با آرزوی موفقیت برای آقای عظیم قیچی ساز

 

ضمنا جهت اطلاع از برنامه هفتگی باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به لینک زیر مراجعه نمایید .

http://www.damavandclub.ir/abut-club/club-news/570-family-hiking-working-seedlings-remember-veterans-and-victims-of-the-disaster-on-february-88

 

 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۹ساعت 7:15 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

با توکل به خدای بزرگ این هفته و در سومین جمعه سال 94 به قله بردو در فریمان صعود خواهیم کرد .

حرکت         : ساعت 5:15 صبح

مکان           : از فلکه پارک زیر تابلو دانشگاه

وعده غذایی : دو وعده صبحانه و نهار

لباس گرم و کفش مناسب

هوا در روز جمعه مساعد ، آفتابی و بهاری پیش بینی شده .

برگشت : حدود ساعت 18

لطفا جهت شرکت در برنامه تا سه شنبه ظهر اطلاع دهید

تلفن تماس : 09155062528 رضا زهتاب 

مسیر زیبای قله بردو با پوشش درختان ارس

 

ضمنا جهت اطلاع از برنامه هفتگی باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به لینک زیر مراجعه نمایید .

http://www.damavandclub.ir/abut-club/club-news/570-family-hiking-working-seedlings-remember-veterans-and-victims-of-the-disaster-on-february-88

 

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ساعت 20:29 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

روز طبیعت بدون شرح

با دوستان و خانواده های خوب ، دوست داشتنی  ، صمیمی و با اخلاق در یک روز بسیار خوب و با نشاط .

 

 

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ساعت 23:50 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

تاریخچه باشگاه دماوند

 

باشگاه كوه­نوردي و اسكي دماوند به عنوان قديمي ترين باشگاه كوه­نوردي در ايران، با همت جمعي از كوه­نوردان، در سال 1332 تاسيس شد. اين باشگاه قبلا با عنوانهاي " سازمان كوه­نوردي و اسكي دماوند "، " كلوپ كوه­نوردي و اسكي دماوند " و"گروه كوه­نوردي و اسكي دماوند" فعاليت كرده است.

از بدو تاسيس باشگاه تاكنون، افراد متعددي تلاش نموده اند تا باشگاه را به جايگاه موفق كنوني آن برسانند. اما قطعا از اين ميان، نقش آقاي منوچهر مهران - پدر كوه­نوردي ايران - در رشد ورزش كوه­نوردي در كشور و در نتيجه در شكل گيري باشگاه، نقشي ويژه و شاخص بوده است. ايشان گروههایی را به كوهها و غارهاي ناشناخته ايران سرپرستي نمودند و سعي كردند تا علاقه مندان به كوه­نوردي را در " باشگاه نيرو و راستي"، كه خود موسس آن بود، گرد هم آورد. او در سال 1319 توانسته بود با پاي پياده در يك برنامه 9 روزه از طريق اوين و تجريش به قله دماوند كه در آن روزها ناشناخته بود برسد و پرچم ايران را برفراز قله به اهتزاز در آورد.

در سال 1323 گروهی را به قله دماوند هدايت كرد كه در آن 40 نفر عضويت داشتند. در فروردين 1324 و در سفري به شيراز با همراهي 42 نفر توانسته بود به انتهاي غار شاپور دست يابد. در مرداد همان سال با يك گروه 71 نفره موفق به كشف انتهاي غار "منان"گرديد. او با راه اندازي اين گروهها،شور و شوقي در بين ورزشكاران براي دستيابي به قله هاي مرتفع بوجود آورد. منوچهر مهران در سال 1326 به ناگاه در اثر سکته قلبی درگذشت و پس از آن همسرش منیر جزنی اداره باشگاه را بر عهده گرفت. در سال 1330 محمد كاظم گيلانپور، اولين كوه­نورد ايراني بود كه به شيوه نو كوه­نوردي را در فرانسه فرا گرفت و پس از بازگشت به ايران در كلاسي آموخته­هاي خود را به 10 نفر از ورزيده ترين كوه­نوردان آن زمان منتقل كرد. در اولين دوره كلاس مربيگري ايران 4 نفر از كساني كه بعدها از موسسان " سازمان كوه­نوردي و اسكي دماوند شدند (محمد اعظمي، عيسي اميدوار، فرخ رحمدل و عبدالله رشتيان ) توانستند زير بناي محكمي براي سازمان بنا كنند.

منبع مطلب :http://www.damavandclub.ir/

http://www.damavandclub.ir/abut-club/club-news/561-important-notices,-public-relations-and-ski-mountaineering-club-damavand

بقیه در ادامه مطلب

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ساعت 22:42 توسط رضا زهتاب| |

به نام یزدان پاک

 

 

آمار این برنامه:

 

تاریخ: جمعه 29-12-93 تا سه شنبه 4-1-94

حرکت: 29-12-93 جمعه 5:30 صبح

بازگشت: 4-1-94 سه شنبه 18:45 عصر

وسیله: شخصی

شرایط جوی: کاملا بهاری

اهداف : حمام مرتضی علی و طاق شاه عباسی - کویر حلوان - کال جنی که همه با موفقیت به انجام رسید

تعداد: 31 نفر

آقایان : طوسی - زیبا - هادی و مرتضی احمدیان - امیر بیگی - تقی و علی و آرش علیمحمدی -  - مهدی کریمی - نوراللهی - حسینی - رضا و مهرداد زهتاب

خانم ها : طوسی - مهری و مریم زیبا - نکیتا و مهتا احمدیان - نگین خیر - سهیلا خرسند - زهرا و فاطمه و مریم علیمحمدی -  - شکیبا و مبینا و زهره کریمی - نوراللهی - حسینی - مریم و مرضیه و مهتاب زهتاب

 

شرح تفضیلی این برنامه:

سفر به شهر طبس جهت پیمایش کویر حلوان ، حمام مرتضی علی و کال جنی انتخاب شده بود؛ در پس اینگونه اهداف، ویژگی اصلی این قبیل سفرها همراه بودن خانواده هاست. شاخصه ی اصلی گروه ما هم همین همراهی خانواده هاست که سال ها در کنارشان به مسافرت می رویم خانواده هایی صمیمی و بدون حاشیه و با اخلاق .

در تمامی زمینه های سفر از جمله پیمایش و یا صعود که لذت آن را دو چندان می کند. و باز در یادت زیبایی لحظاتی می آید که تو را برای گام نهادن به کوهستان، با چشمانی امیدوار، کمی نگران و در عین حال پر از شعف بدرقه میکنند و یا در موقع برگشت با شادی و شوری خالصانه به استقبالت می آیند. لذت چنین زمانی واقعا قابل توصیف نیست تمام زحمات و رنجی که سفر بر تو مستولی میدارد از تنت بیرون میرود.

روز اول 29-12- 93ساعت 5:30 صبح به طرف طبس حرکت کرده و نهار را در رستورانی که از قبل هماهنگ شده بود صرف کرده و به محل زائر سرا که امکانات  خوبی هم داشت اسکان پیدا کردیم .

خانم ها هم هنرمندی کردن و سفره هفت سین را به زیبایی آراسته و آماده تحویل سال 94 شدیم با صحبت های همسفران در لحظه تحویل سال ، نهایت استفاده را کردیم . بازار روبوسی و عکاسی هم داغ بود ، تنها این لحظات هست که بیاد ماندنی است و حتی بالاتر از ایستادن بر فراز قله هاست .

بعد از استراحت صبح شنبه اول فروردین به سمت روستای نیاز و مهربانی رفته و ضمن عبور از روستای بسیار زیبای خرو به منطقه دربند سر رسیده و از همین مسیر به حمام مرتضی علی و طاق شاه عباسی رسیدیم امسال بلحاظ بارش زیاد در این دو سه روز رودخانه پر از آب بود تا حدی که مجبور بودیم تا گردن در آب فرو برویم تا به طاف شاه عباسی برسیم .

روز یکشنبه دوم فروردین کویر حلوان در راس برنامه بود 

در کیلومتر 90 جاده طبس به یزد وارد جاده خاکی در روستای خیرآباد شده و از آنجا به کویر حلوان دسترسی پیدا کردیم .

همه ، کفش ها و جوراب ها را درآورده و دل به دریای کویر سپرده و در آغوشش شنا کردیم ! از تپه های بلندش غلط زده و به کودک درونمون جواب مثبت دادیم . چقدر زیبا و دوست داشتنی و پر از انرژی مثبت است کویریات .
"کویر، این هیچستان پراسراری که در آن، دنیا و آخرت، روی در روی هم‌اند. دوزخ زمینش و بهشت، آسمانش، و مردمی در برزخ این دو ." "شریعتی"

هر چه از کویر بنویسی کم است بقول دکتر شریعتی  «وجودم» تنها یک «حرف» است و «زیستنم» تنها «گفتن» همان یک حرف، امّا بر سه گونه: سخن گفتن و معلمی کردن و نوشتن. آن‌چه تنها مردم می‌پسند: سخن گفتن، و آن‌چه هم من و هم مردم: معلمی کردن، و آن‌چه خودم را راضی می‌کند و احساس می‌کنم که با آن، نه کار، که زندگی می‌کنم، نوشتن! و نوشتن‌هایم نیز بر سه گونه: «اجتماعیات»، «اسلامیات»، و «کویریات». آن‌چه تنها مردم می‌پسند: اجتماعیات، و آن‌چه هم من و هم مردم: اسلامیات، و آن‌چه خودم را راضی می‌کند و احساس می‌کنم که با آن، نه کار ـ و چه می‌گویم؟ نه نویسندگی، که زندگی می‌کنم: کویریات

 

... آن خطاط سه‌گونه خط نوشتی:

ـ یکی او خواندی، لا غیر.

ـ یکی را هم او خواندی هم غیر.

ـ یکی نه او خواندی، نه غیر او!

آن خط سوم منم

"شمس تبریزی"

روزدوشنبه 3-1- 94 هدف پیمایش کال جنی بود .

کال جنی دقیقا در 23 کیلومتری جاده طبس به بشرویه در سمت راست جاده خاکی و فرعی هست که ما را به پارکینگ ماشین ها می رساند سه مسیر برای رسیدن به دره وجود دارد راه اول از بین شکاف های کوه که هیجان زیادی دارد که بعضی از دوستان از این مسیر عبور کردند و بقیه عزیزان از مسیر سمت چپی و راحتتر خودشون را به دره رساندند و اما راه سوم در منتهی الیه سمت راست پارکینگ قرار دارد که مسیر خوبی است برای اینکه براحتی همه جادبه های کال را میتوانی مشاهده کنی .

کال جنی سرزمینی اسرارآمیز و راز آلودیست . یک دره‌ی خاموش، خنک و آبدار در دل پهنه‌ای داغ و تب‌دار که آثار حیات در آن دست کم به دوران امپراتوری ساسانی باز‌می‌گردد.

کال جنی یا دره جن ها دره ای است که در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده است و 32 کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد. دره ای زیبا و حیرت انگیز که بومیان قدیمی آن را دره جن ها نامیده اند و آن را خوف انگیز و محل زندگی ارواح و جن ها می دانستند.

در مورد حفره‌های داخل دیواره‌ها برخی بر این باورند که ساخته دست انسان است و مشاهده برخی نشانه‌ها نیز این دیدگاه را تأیید می‌کند. برای نمونه در بخشی از کال‌جنی و در ارتفاع 3‌متری از سطح زمین یک چاه ورودی وجود دارد که می‌توان به درون آن رفت. در چاه که 7 تا 8 متر بلندی دارد جای دست‌ها و حفره‌هایی وجود دارد که می‌توان از آنها برای بالا رفتن بهره برد.

در بالای آن به تالاری بر می‌خوریم که 2 دالان دارد و هر کدام شامل چندین اتاق است. آنجا می‌توان مطمئن شد که همه اینها به‌وسیله بشر و در دل دیواره این دره شگفت، پدید آمده است؛ تا جایی که هنوز رد تیشه معمار‌های منسوب به دوره ساسانیان بر در و دیوار اتاقک‌ها باقی مانده است.

این خانه ها و اتاق ها که معروف به خانه گبرا هست به نظر می آید که جایگاهی بوده برای چله نشینی و عبادتگاه مذاهب گوناگون .

به هر صورت با چند نفر از دوستان توانستیم از این حفره ها بالا رفته و از نزدیک اسرار این دره را ببینیم .

ضمنا عصرها هم باتفاق هم به امامزاده و باغ گلشن و گشت و گذار داخل شهر را داشتیم که بسیار خوش گذشت .

روز سه شنبه 4-1-94 بعد از صبحانه طبس را ترک کرده و به منازل خود برگشتیم .

از تمامی دوستان که با همدلی و مشارکت خوب و صمیمی روزهای قشنگ و زیبای را خلق کردن ممنونم از راهنمای خوبمون و دوست عزیر آقای مهندس مرادیان کمال تشکر را دارم .

از دوستانی که بعلت کمبود جا نتوانستیم در خدمتشون باشیم صمیمانه پوزش می خواهم .

 

و اما تصاویر این برنامه :

ضمنا دوستان می توانندعلاوه بر دیدن عکس ها در این وبلاگ ، تصاویر این برنامه و برنامه های قبل را در فیس بوک و سامیت پست به آدرس های زیر مراجعه نمایند

http://www.summitpost.org/users/rezazehtaban/46190

http://www.summitpost.org/users/mehrdad/37875

 https://www.facebook.com/groups/590837787636576/?ref=bookmarks

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس2-1-94 باغ گلشن

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

 طبس2-1-94 باغ گلشن

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 1-1-94حمام مرتضی علی

طبس 3-1-94 زایرسرا

طبس 3-1-94 زایرسرا

طبس 3-1-94 زایرسرا

برای دیدن بقیه تصاویر روی ادامه مطلب کلیک کنید

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۰۷ساعت 2:51 توسط رضا زهتاب| |


کارگروه جستجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ با توجه به فرا رسیدن تعطیلات دهه فجر و اجرای برنامه های زمستانی و مناسبتی در بهمن ماه، از کلیه کوه‌نوردان و گروه‌های کوه‌نوردی درخواست می‌شود ضمن رعایت اصول ایمنی به نکات ذیل توجه کافی داشته باشند:

۱- قبل از عزیمت به مناطق کوهنوردی از شرایط آب و هوایی منطقه اطلاعات کافی را کسب کرده باشند.
۲- تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته و در صورت همراه نداشتن لوازم کافی از صعود به ارتفاعات جدا پرهیز نمایند.
۳- شماره تلفن های ضروری منطقه همچون هلال احمر، آتش نشانی، نیروی انتظامی، راهنمایان کوهستان و پناه گاه های منطقه را همراه داشته تا در صورت ضرورت مورد استفاده قرار گیرد.
۴- همراه داشتن تجهیزات نجات در بهمن برای گروه های کوه‌نوردی از ملزومات صعودهای زمستانی است.
۵- اعضاء تیم ها از اطلاعات کافی خطرات کوهستان و خصوصا بیماری های شایع در ارتفاعات و پزشکی کوهستان مطلع بوده و حداقل دوره های آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان را گذرانده باشند.
۶- در پناهگاه‌ها و قرارگاه‌های فدراسیون کوه‌نوردی کلیه مشخصات تمام افراد تیم و سرپرست تیم شامل نام و نام خانوادگی، نام گروه یا هیئت و شهرستان، تلفن‌های خود و وابستگان و مسیر صعود و برگشت خود و سایر اطلاعات ضروری را در دفتر پناهگاه ثبت نمایند. 
۷- رعایت نظافت و پاکیزگی در پناهگاه‌ها و مسیرهای صعود از اصول اولیه «کوه‌نوردی مسئولیت‌پذیر» است و لذا از کلیه کوه‌نوردان خواهشمند است مسائل زیست محیطی را بطور جدی رعایت فرمایند
.


قرارگاه ها و پناهگاه‌های فدراسیون از ارائه خدمات به کوه‌نوردانی که شرایط فوق را رعایت نکرده و خصوصا از تجهیزات کامل زمستانی برخوردار نباشند جدا معذور بوده و از صعود آنان ممانعت به عمل می‌آورد.

شماره تلفن های قرارگاه های دماوند و ونداربن برای کسب اطلاعات بیشتر به شرح ذیل می باشد:
قرارگاه پلور: ۴ ـ ۳۲۴۲۸۰۱ـ ۰۱۲۲
قرارگار ونداربن: ۲۶۲۷۲۴۴-۰۱۹۲

این اطلاعیه بطور جدی در مسیرها و جبهه های مختلف دماوند، علم کوه و سبلان لازم الاجرا می باشد.

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۱/۱۰ساعت 19:50 توسط رضا زهتاب| |


دل سپردن بر ستيغ كوه ها را؛ عشق بايد گفت

كوله بار‌ِ سختِ سنگين را به دوش خود كشيدن

از بلند يالها بالا كشيدن

پا نهادن بر چكاد* كوهساران

                         كار هركس نيست

 

ره بريدن در اُريب صخره هاي مرگبارش

و فرو رفتن به عمق دره هاي پر شيارش

پنجه افكندن به يخهاي يخارش

                         كار هر كس نيست

               خاصه آنجا كه چكاد كوه زيباي دماوند است


اوج صخره آشيان باز و شاهين است

جايگاه مردان نيك آئين است

همنوردا... مرد بايد بود

در كمال سرافرازي       زيرپاي نيك مردان

                                                     گَرد بايد بود

كوه را ... عشق است

دل سپردن بر چكاد كوهها را ...؛ عشق بايد گفت

                      عشق ورزي شيوه والاي انسان است

 عکس از سیدجواد رضوی

( حسن وجدان بخش )

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۵ساعت 20:19 توسط رضا زهتاب| |

تصاویر زیبای دوست عزیز جعفر آقا شاهرودی را دیدیم و لذت بردیم در این برنامه آقای بخشایش بعنوان سرقدم و آقای وحیدی عقبدار تیم تعیین شدند که از ایشان و حضور تمامی همنودان خوبم ممنونم . همچنین از آقای جواد سیدی که مسئولیت فنی برنامه را بعنوان مربی قبول کرده بودند سپاسگزایم و اما ...


گزارش پیمایش دره اخلمد

آمار این برنامه:

تاریخ: جمعه20 – 10 - 92  

حرکت: ۶:۳۰ صبح

بازگشت: : ۳۰: ۱۴بعد از ظهر

وعده غذایی: یک وعده (صبحانه)

وسیله: دو دستگاه مینی بوس و دو دستگاه سواری

شرایط جوی: صاف _ آفتابی _  نسبتا سرد

مسیر: مشهد _ چناران _ اخلمد

مسیر راهپیمائی: روستای اخلمد _ مسیر کنار رودخانه تا آبشار پنجه گرگی

لیست افراد شرکت کننده:  آقایان :حسینیون – کرمانشاهی – شاهرودی – بخشایش – رضا رضوانی - حسین صفری – زیبا - احمدیان - پژند – بیگی – علیرضا هوشیار – حسین لطفی – حسنی – قریشی – سیدان – کریمی – وحیدی – پهلوان – متقی – حسین قربانی – مظاهری – ممنونی – زهتاب

خانم ها " فهیمه بخشایش – حمیده فرهادی – کربلایی – اکبراوغلی – فاطمه و مریم شیبانی – مهدیزاده – الهه داورپناه – زکیه حضرتی – وحیدی – قربانی


شرح مختصر بر این برنامه : دره اخلمد زیبایی و کاربرد چندمنظوره دارد ، گروه های مختلفی از آن استفاده و حظ فراوان می برند : دسته اول صخره نوردان هستند که از دیواره های بلند آن جهت هیجان ، تمرین و آموزش ازش استفاده می کنند . دوم کوهنوردان و طبیعت دوستان ، که جهت دره پیمایی و دیدن از قندیل های زیبای آن سختی راه را به خود هموار می کنند و دسته دیگر هموطنانی هستند که جهت تفریح و گردش و گذران یک روز تعطیل که بالطبع فصل تابستان است از خنکای دلپذیرش لذت می برند.  ما هم برای دیدن از قندیل های زیبا راهی اخلمد شدیم و در مسیر به همت دوستان چوب جهت روشن کردن آتش تهیه کردیم که جهت درست کردن نیمرو و تهیه چایی و لذت بردن از خود آتش خیلی موثر افتاد به هر حال هوای پاک و خوب ، زمین خوب ، دوستان خوب همه جمع بود تا روز شاد و بیاد ماندنی را داشته باشیم خدا را برای همه نعماتش شاکریم .

 

 

مطالبی چند راجع به اخلمد :

    روستای اخلمد در مسير جاده مشهد قوچان و به فاصله ۸۴ كيلومتري مشهد واقع شده است. فاصله جاده فرعي آن تا جاده آسيايي حدود ۱۶ كيلومتر است

    آبشار اخلمد٬ ديواره هاي عمودي و بلند كوههاي آن، ‌هواي پاكيزه و ييلاقي، ‌و انواع ميوه هاي گيلاس و سيب درختي آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندي است كه به همت و يا در زمان بايسنغر ميرزاي تيموري فرزند شاهرخ و حاكم توس در نيمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و ميوه هاي آن مخصوصا سيب اخلمد معروف است

 

    این دره دارای دیواره های صخره ای با ارتفاع حدود ۳۰۰-۲۰۰ متر می باشد که یکی از بزرگترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می باشد از دیواره های معروف ان می توان به (دیواره سفید - الله اکبر -عقاب و...)نام برد این دره دارای چندین آبشار می باشد که ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد

    آبشار اخلمد نام آبشاری است در استان خراسان رضوی در شمال خاوری ایران

    از روستاي اخلمد تا اولین آبشار حدود ۲ كيلومتر فاصله است٬ اين مسير که تا آبشار آخر یا همان پنجه گرگی ادمه دارد٬ را بايد پياده طي نمود. آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۲ساعت 7:1 توسط رضا زهتاب| |


   گاهی اوقات می شنویم یا می بینیم که چد نفر با هم اختلاف دارند و پشت سر هم می زنند.در واقع خیری برای یکدیگر نمی خواهند و تیشه به ریشه هم می زنند.تعجب آنجا بیشتر می شود که آنها با هم نسبت سببی یا نسبی یا دوستی بسیار نزدیک هم داشته
 باشند.کمی فکرکنیم که مگر چقدر این دنیای فانی ارزش دارد که وقت گرانبهای خود را صرف بد گویی از هم می کنیم؟غرض ورزی می کنیم.از حال هم بی خبریم. حال وقتی اتفاق بدی برای یکی از آنها می افتد از همه بیشتر غصه می خوریم و حتی ممکن است به خود بد و بیراه هم بگوییم که ای کاش زنده می شد و می توانستیم جبران کنیم.بهتر نیست با «مولوی» همراه شویم و باور کرده و عمل کنیم که:
غرض ها تیره دارد دوستی را غرض ها را چرا از دل نرانیم
چو بعد مرگ خواهی آشتی کرد همه عمر از غمت در امتحانیم
کنون پندار مردم آشتی کن که در تسلیم ما چون مردگانیم
چو بر گورم بخواهی بوسه دادن رخم را بوسه ده کاکنون همانیم
عمر می گذرد.بقول حضرت حافظ شیراز:بر لب جوی نشین و گذر عمر ببین»

اما آنچه که می ماند نام نیک است و کار نیک.یکی از مولفه های تاثیر گذار در این ماندگاری این است که از حال هم غافل نشویم و از بودن در کنار هم لذت ببریم.با این توضیح که هیچ دو انسانی نیستند که در همه خصوصیات مثل هم باشند بلکه تفاوت ها و برخی از تعارض ها در زندگی اجتماعی و در تعامل با دیگران حتی نزدیکترین فرد به انسان طبیعی است.

  همچنانکه «امیر پازواری» شاعربلند آوازه مازندرانی می گوید

"که من آن کاروانسرای قدیمی که خیلی ارزش مادی دارد را می خواهم چه کار کنم.صد دل غمگین و یک دل شادرا می خواهم چه کار کنم.دل من ریش ریش شده، روی پوست بدن من پماد می زنید فایده ای ندارد.وقتی مردم و دستم از دنیا کوتاه شد داد و بیداد کردن برای من فایده ای ندارد."

بیاییم از این پس اینگونه عمل کنیم که اگر قرار است لطفی به هم داشته باشیم در زمان زنده بودن باشد.بقول حافظ:

اکنون که در پیش توام، مرحمتی کن        فردا که شوم خاک، چه سود اشک ندامت

نوشته شده در جمعه ۱۳۹۲/۱۰/۲۰ساعت 22:48 توسط رضا زهتاب| |

  بنا به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی بر اساس هماهنگی انجام شده؛ «رضا زارعی» رئیس فدراسیون کوه ‎‌نوردی و صعودهای ورزشی روز جمعه بیستم دی ماه در برنامه‌ی زنده‌ی تلویزیونی «هفت گام» از  شبکه «خبر» حضور خواهد یافت.

   این برنامه از ساعت ۱۸ به مدت ۴۵ دقیقه روی آنتن خواهد رفت و بخش عمده‌ای از آن به کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی اختصاص خواهد داشت.

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۹ساعت 21:11 توسط رضا زهتاب| |


    قطعا تاسیس گروه و یا باشگاه جهت فعالیت هر صنفی اعم از اقتصادی ، ورزشی و ... از بدیهات در جهت رشد در آن مقوله می باشد و بستر خوبی است جهت رشد و تعالی . همچنانکه اخیرا در کشور ما تاسیس و تولد گروه ها و باشگاه های کوهنوردی قارچ گونه با سرعت چشمگیری پیدا کرده و ما اگر می خواهیم اصطلاح قارچ گونه را از گروه خودمان  دور کنیم باید تک تک افراد موسس و در آینده هیات مدیره انتخاب مجمع بطور مستمر در این زمینه فعالیت کرده و دارای دیدگاه و وسعت نظر و خلاقیت را در فهرست کار خود قرار دهند و تنها از این دیدگاه وارد هیات مدیره نشوند که بله ما هم عضو هیات موسس و یا هیات مدیره هستیم ! کاش به همین بسنده کنند و از سنگ اندازی و تخریب دست بردارند و تنها شعار نداده و حرافی کنند و مثل بادکنک پرباد و فیس و مدعی باشند و بس . و در عمل هیچگونه بازدهی و کارایی لازم را نداشته باشند تک تک افراد هیات بایستی برنامه خودشان را ارائه کرده و در عمل به آن پایبند بوده و به نحو احسن در اجرای آن بکوشند .   بنوبه خودم و شما هم حتما شاهد بوده اید که چه بسا افراد زیادی با ذوق و شوق  وارد گروه ها و باشگاه ها شده اند ولی بدلیل بی برنامه گی و  جدی نگرفتن از طرف همین افراد که خود منفعل بوده و تحمل دیدن غیر از خودشان را ندارند رها شده و به زندگی عادی خود برمی گردند . بنابراین داشتن برنامه کوتاه مدت و بلند مدت و ترسیم راه گروه بطور شفاف بدور از شعارزدگی و خودخواهی ها می توان به آینده امیدوار بود . نیروی انسانی بزرگترین ثروت هر تشکلی بحساب می آید ولی چه نوع نیروهایی . آیا داشتن صدها نیرو ملاک ارزش یک گروه است ؟ قطعا جواب روشن است . نه . در صورتی این نیروها با ارزش است که آموزش دیده باشند بنابراین در وحله اول و  مهم ترین اقدام  آموزش و ارتفا دانش کوهنوردی اعضا است . که باید همین امر هم پیگیر و تداوم داشته باشد تا نیروهای جذب شده به گروه حالت انفعال بخود نگرفته و فراری نباشند که با یاری جستن از تجربه پیشکسوتان و مربیان و مدرسین  مبرز راه روشنی در انتظار گروه خواهد بود معتقدم محمع به افرادی  که دارای خلاقیت بالا و با برنامه و منضبط و جدی در امور محوله هستند رای دهد تا تیم گام های رشد وتعالی را پیموده و به سر منزل مقصود برسد . انشاا..

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ساعت 1:18 توسط رضا زهتاب| |  همان طورکه می دانیم کوهنوردی در کشور ما معمولا در آخر هفته وروزهای تعطیل صورت می گیرد.والبته بین هر جلسه کوهنوردی ممکن است یک هفته یا بیش از آن فاصله ایجاد شود.در صورتی که میدانیم برای انجام برنامه های کوهنوردی فرد به آمادگی بدنی مناسب به دلیل مواجه شدن با فشار نیازمند است.

یکی از مرسوم ترین روش ها تمرینات در طول هفته می باشد. کوهنورد با تمرینات در طول هفته میتواند توان بدنی خود را ارتقا داده و با استفاده از این توان تلاش نماید برنامه های قوی تری را به انجام رساند.

تمرینات در طول هفته به دو قسمت هوازی و بی هوازی تقسیم میشود.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی شامل تمریناتی است که به منظور افزایش استقامت بدن، افزایش توان شش و قلب انجام میگیرند. برای این تمرینات می توان از کوهپیمایی ، دو استقامت ، شنا ، دو چرخه سواری و … نام برد.

حال با توجه به برنامه ای که فرد قصد انجام آن را دارد شدت و میزان این برنامه ها متغیر است.اما می توان به طور کلی گفت که کوهنوری که در برنامه های معمولی شرکت می کند باید حداقل هر هفته مسافتی معادل ۱۵ کیلو متر را با سرعتی حدود ۸ کیلومتر در ساعت بدود و یا خود ۳۵ کیلومتر دوچرخه سواری کند، آن هم در صورتی که در آخر هفته ها برنامه کوهنوردی را اجرا نماید.حال در صورتی که فرد قصد انجام برنامه های سنگین تر را داشته باشد این میزان باید افزایش بیابد.به طور مثال در مورد صعود اولین تیم از کشور ترکیه به اورست در مورد تمرینات این تیم عنوان شده است که به طور مثال برنامه روزانه دوچرخه سواری چیزی حدود ۶۰ کیلومتر بوده است.و یا در مورد اولین صعود بانوان به قله آناپورنا سرپرست تیم خانم آرلن بلان تمرین روزانه دو ی خود را بین ۸ تا ۱۵ کیلومتر عنوان نموده است.در مجموعه به کوهنوردان توصیه می شود برای جلوگیری از فشارهای ناگهانی به مکانیسم بدن ، لذت بردن هر چه بیشتر از برنامه های کوهنوردی ، جلوگیری از معذب شدن همنوردان و همچنین ارتقا سطح کوهنوردی خود ،حداقل میزان تمرینات هوازی یعنی ۱۵ کیلو متر در هفته دو را رعایت کنند.

نوع دیگری از تمرینات هوازی که در این راه یاری رسانند شامل استارت های ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر می باشد که برای افزایش قدرت انفجاری در قلب و شش ها مناسب می باشند.

تمرینات بی هوازی

دسته دیگر از تمرینات که دارای اهمیت هست تمرینات بی هوازی می باشد. این نوع تمرینات با هدف تقویت عضلات صورت می پذیرند و معمولا با استفاده از دمبل ، هالتر و… انجام می پذیرند و در بالا کشیدن ها ، حمل کوله ، نیز جلوگیری از آسیب های آناتومیک به کوهنورد کمک می کنند.

نوشته شده در شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ساعت 21:50 توسط رضا زهتاب| |
ردیف

عنوان دوره

پیش نیاز

دوره

سابقه

1

کارآموزی مقدماتی کوهپیمائی

-

-

2

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

کارآموزی مقدماتی کوهپیمائی 

    3 ماه

3

کارآموزی مقدماتی برف

کارآموزی مقدماتی کوهنوردی

    3 ماه

4

کارآموزی مقدماتی غارنوردی

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

3 ماه

5

کارآموزی پیشرفته سنگنوردی

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

1 سال

6

کارآموزی پیشرفته یخ و برف

کارآموزی مقدماتی برف

1 سال

7

کارآموزی پیشرفته غارنوردی

کارآموزی مقدماتی غارنوردی

1 سال

8

مربی درجه 3 کوهپیمائی

کارآموزی مقدماتی کوهپیمائی

2 سال

کارآموزی مقدماتی سنگنوردی

3 ماه

کارآموزی مقدماتی برف

3 ماه

9

مربی درجه 3 سنگنوردی

کارآموزی پیشرفته سنگنوردی

1 سال

10

مربی درجه 3 یخ و برف

کارآموزی پیشرفته یخ و برف

1 سال

11

مربی درجه 3 غارنوردی

کارآموزی پیشرفته غارنوردی

1 سال

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۵ساعت 16:42 توسط رضا زهتاب| |


 فدراسیون با صدور بخش‌نامه‌ای به هیئت‌های سراسر کشور اعلام کرد؛ به آگاهی می‌رساند؛ با عنایت به آغاز فصل سرما و برودت دما در مناطق کوهستانی، برگزاری هرگونه دوره آموزشی رسمی (کارآموزی مقدماتی و پیشرفته) به لحاظ فقدان کیفیت آموزشی و بهره‌وری نازل کارآموزان از این‌گونه دوره‌ها، از ابتدای دی‌ماه سال جاری مجاز نمی‌باشد.
استان‌هایی که به لحاظ اقلیمی، امکان برگزاری دوره‌های آموزشی را دارند تنها با اخذ مجوز از فدراسیون قادر به اجرای دوره خواهند بود.بنابراین ما منتظر  اخذ مجوز هیات استان از فدراسیون هستیم تا به درخواست گروه توانا جواب مثبت بدهند

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ساعت 21:25 توسط رضا زهتاب| |


انجمن پزشکی کوهستان ایران: بارها در گزارشات برنامه ها خوانده ایم که بی توجهی به حریم زندگی بومیان کوهستان باعث بروز مشکلات جدی برای برنامه های کوهنوردی شده است، حتی در مواردی باعث بروز حوادث جدی که منجر به ارجاع به مراکز انتظامی شده است. در برنامه های کوهنوردی ما مهمان آنانیم و آنان صاحب خانه و ما باید حرمت صاحبخانه را حفظ کنیم. با رعایت موارد ذیل می توانیم از بروز چنین مسائلی جلوگیری کنیم:

1 - در برخورد با روستانشینان ، عشایر و چوپان ها رعایت احترام و ادب را مد نظر داشته باشید . به ویژه در سلام دادن به ریش سفیدان همیشه پیش دستی نمایید . از آنجایی که این گونه افراد به کوه نوردان به چشم شهرنشینان و افراد با سواد نگاه می کنند ، انتظار رعایت آداب و معاشرت بیشتری را از طرف آنها دارند .

2 - هنگام عبور از داخل روستا ، از شوخی کردن با هم نوردان جداً پرهیز کنید و باید در نظر داشته باشید که ورود شما به روستا به ویژه در لباس و تجهیزات کوه نوردی که معمولاً رنگهای شادی نیز دارند ، کنجکاوی جمعیت روستایی را برانگیخته می کند و حرکات و رفتار شما را در زیر ذره بین قرار می دهد .

3- در برخورد با بچه ها مهربان باشید و از اینکه ممکن است دنبال شما راه بیفتند و وسایل شما را از روی کنجکاوی لمس کنند صبور باشید

4 - از عکس گرفتن و فیلمبرداری داخل روستا ، بدون اطلاع از فرهنگ و آداب و رسوم منطقه ، خودداری نمایید .

5 - از توقف در مقابل درب ورودی خانه ها پرهیز نمایید و سعی کنید در مقابل اماکن عمومی از قبیل مغازه های روستا ، قهوه خانه ، مسجد و یا میدان توقف کنید .

6 - از پوشیدن شلوار کوتاه و زیرپوش رکابی در داخل روستا یا هنگام عبور از کنار چادرنشینان پرهیز کنید .

7 - هنگام برداشتن آب از چشمه ها و قنات های داخل آبادی سعی کنید از افراد مسن و با تجربه گروه جهت آوردن آب استفاده کنید . ( از آنجایی که وظیفه آب آوردن و شستن لباسها و ظروف بر عهده دختران جوان می باشد این محل ها در بیشتر اوقات روز به زنان و دختران اختصاص دارد )

8 - افراد روستایی و عشایری خود را از لحاظ جسمانی و برخورد با طبیعت قوی تر از شهری ها می دانند . سعی کنید توی ذوقشان نزنید

9 - هنگام ورود و نزدیک شدن به اماکن مذهبی که معمولاً با نامهای پیر ، قدمگاه ، اجاق ، زاویه ، آستانه ، سقاخانه و .... شناخته می شود ، باید در نظر داشته باشید که اینگونه اماکن در نظر مردم بومی از قداست و احترام زیادی برخوردارند . برخی از درختان مثل درخت توت ، زال زالک ، سدر (کنار) ، مورد و .... نیز مقدس شمرده می شوند . البته این قداست از مکانی به مکان دیگر فرق می کند .

10 - از ورود به کشتزارهای گندم و علفزارهایی که در انحصار افراد قرار دارند جداً خودداری کنید . در صورت اجبار از مرزهای موجود بین قطعه زمین ها استفاده نمایید . باید توجه داشت درآمد روستاییان مناطق کوهستانی معمولاً بسیار پایین بوده و تنها راه درآمدشان چند راس گوسفند و همین مزارع کوچک می باشد .

11 - از آنجاییکه در فصل کاشت و یا موقع وجین و برداشت محصول ، زنان و دختران جوان نیز پا به پای مردان در مزارع و باغات به کار مشغولند ، لذا باید از ورود به آنجا بدون اجازه جداً خودداری کرد .

12 - در صورت ورود ناخواسته به ملک خصوصی افراد در مواجهه با اعتراضشان به جای بحث و مجادله ، از آنها عذرخواهی نمایید .

13 - در برخورد با سگهای گله نباید سر به سر آنها گذاشت و آنها را عصبانی تر کرد زیرا در این صورت نارضایتی صاحب گله را نیز فراهم کرده اید . در مقابله با سگهای وحشی از خود چوپان یا صاحب سگ کمک بگیرید .

14 - موقع پرسیدن فاصله محل ها ، توجه داشته باشید که افراد بومی در تخمین زمانها ، معمولاً به علت عدم استفاده زیاد و روزمره از ساعت ، یا به علت آشنایی و رفت و آمد زیاد در محل ، آنرا نزدیک تر از آنچه هست برآورد می کنند یا در دوری فاصله ها دچار اغراق و مبالغه می گردند . زندگی در طبیعت بیشتر با اوقات شرعی و طلوع و غروب آفتاب ارتباط دارد .


منبع سایت موسسه علمی پزشکی کوهستان


نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ساعت 21:50 توسط رضا زهتاب| |


بطور خلاصه می توان ماحصل آن جلسه را در جمله زیر خلاصه کرد "پیگیری مراحل تکمیلی اداری دریافت مجوزگروه و آموزش اعضاء"

همنوردان ،  بالشخصه  من از سخنان این عزیزان خیلی لذت بردم در وحله اول  ما باید فعالیت گروه را کاملا در بستر قانونی و سیستماتیک پیش ببریم .

 در وحله دوم آموزش اعضا از کانال مربیان دارای مجوز و کاربلد باشد.

 همه این ها مستلزم داشتن هیات مدیره قوی ، فعال و جوان به همراه نیروهای با تجربه است و از جمله داشتن بودجه و اعتبار لازم جهت پیشبرد اهداف گروه که باید راه های درآمدزایی  مورد بررسی قرار بگیرد .


بنابراین کوهنوردی شعاری و حماسی در این چهار چوب کاملا مردود و غیر قابل توجیه است ما اجازه نداریم سلامت یک تیم را به صرف اینکه چند نفر بصورت رفاقتی دور هم جمع شدند به خطر بیاندازیم بقول مسنر ما حق نداریم به کارهای شعاری رو بیاریم . از دید او آرزوی صعود یک قله یک هدف شخصی است و صعود قله به قصد سربلندی یک ملت و بر افراشتن پرچم مقدس وگروه یا باشگاه و مطرح کردن خود و قدرت نمایی که بله ما اینیم و دیگر ادعاها و غیره دروغی بیش نیست و آنچه یک کوهنورد را برای صعود یک قله بر می انگیزاند هر هدفی می تواند باشد جز قرار دادن پرچم کشور یا گروه یا باشگاهش بر فراز قله. اما با کمال تاسف این رویه ریاکارانه هنوز در جامعه ما رواج دارد ریاکاری ای که متاسفانه آنچنان در جامعه ما ریشه دوانیده که حتی جزئی از فرهنگ ما شده است .  این رودربایستی ها و تعارف های دروغین در زندگی ما هم رسوخ کرده که کنکاش و بحث در این مورد خود مقال و فرصت دیگر می طلبد که از حیطه این نوشته خارج است .

  ما باید اخلاق کوهنوردی را رعایت کنیم در هر جایگاهی که قرار گیریم، اعم از یک کوهنورد معمولی و منفرد یا عضوی از گروه یا باشگاه كوهنوردي، بعنوان امدادگر و یا پزشک و یا مربي كوهنوردي و یا راهنماي كوهستان ویا سرپرست

فرد اخلاق‌مدار در هر يك از اين جايگاه‌ها در برابر حقوق ديگران ، خودش ، طبیعت ،کوهستان وظايفي به عهده‌ دارد که باید به دور از ریاکاری و فریبکاری ملزم به رعایت آنهاست پس دوستان بیایید با همکاری و همدلی این فعالیت را در مجرای صحیح ،صادقانه و واقعی پیش ببریم                                                                                                                                            

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۰۲ساعت 20:53 توسط رضا زهتاب| |

   دوشنبه شب 25-9-92 آقای امانی رئیس هیات استان به همراه مسئولین این هیات از گروه ما بازدید بعمل آوردند ضمن تشکر و قدردانی از این عزیزان بابت این حرکت خوب و ستودنی نظر شما را به گزارش کوتاهی که توسط این هیات بعمل آمده جلب می نمایم . در ضمن از حضور گرم آقای نعیم آبادی رئیس اسبق هیات کمال تشکر را دارم .

  هیات کوهنوردی استان در راستای  حضور مستمر و مستقیم در هیات های شهرستانها وباشگاههاو گروههای کوهنوردی سطح استان تا کنون از تعداد زیادی از شهرستانها بازدید به عمل آورده است . در ادامه این بازدیدها دوشنبه  25 آذرماه  از گروه کوهنوردی توانا شهرستان مشهد بازدید بعمل آمد .

در این بازدید که حسین امانی رئیس هیات استان ، خانم وفائیان نائب رئیس هیات استان ، آقای لطفی مسئول کارگروه امور شهرستانها ،پیله چیان دبیر و کرباسفروشان سرپرست روابط عمومی حضور داشتند . اعضاء باشگاه توانا مشهد بسیارپررنگ ظاهر شدند. در ابتدای جلسه آقای شاهرودی ضمن تشکر و قدردانی از حضور اعضاء هیات در گروه توانانکاتی را در خصوص این گروه عنوان نمودند. . سپس آقای امانی رئیس هیات  یکی از اهدف حضور در باشگاهها و گروهها را ارتباط مستقیم و دیدار با مسئولین و اعضاء باشگاهها و گروهها و شنیدن انتقادات و پیشنهادات  آنها می باشد. ضمن  تشکر از مسئولین باشگاهها و اعضا ء آن از خانواده های این عزیزان نیز بدلیل حمایت از کوهنوردان گروه  تشکر نمود و آن را یکی ازنکات ارزشمند این گروه برشمرد. همدلی و خانوادگی بودن جو این باشگاه از نکات با ارزش دیگری بود که قابل تقدیر بود.خانم وفائیان نائب رئیس هیات نیز با اشاره به توانمندی خانمها و اقداماتی که تاکنون درخصوص کوهنوردی بانوان در سطح استان صورت گرفته نکاتی را ارائه نمود.در ادامه آقای پیله چیان دبیر هیات استان نیز در خصوص پیگیری مراحل تکمیلی اداری دریافت مجوزگروه و آموزش اعضاء نکاتی را بیان نمود.نوشته شده در جمعه ۱۳۹۲/۰۹/۲۹ساعت 19:56 توسط رضا زهتاب| |


براساس کامنت و پیام دریافتی باخبر شدیم تیم امداد و نجات در دماوند تشکیل شده که وظیفه خود دانستیم که در این مورد اطلاع زسانی کنیم متن کامنت دریافتی:

ازتاریخ 18لغایت 23 بهمن 92 تیمی داوطلب جهت نجات کوهنوردان در جبهه جنوبی دماوند

1-پناهکاه بارکاه سوم

2-درارتفاع 5200

مستقر خواهند شد که در صورت نیاز به کوهنوردان امداد رسانی کنند مسولیت این تیم را محمود قویدل بیر جندی بر عهده خواهد داشت لطفا این شماره تماس را به کسانی که قصد صعود را دارند بدهید تا در صورت نیاز تماس حاصل فرمایند 09159610456

نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۲۷ساعت 21:26 توسط رضا زهتاب| |


   

رضا زارعی 44 ساله برای 4 سال آینده سکان فدراسیون کوهنوردی را بدست گرفت . او که خود یکی از منتقدان همیشگی فدراسیون بوده امیدواریم گام های اساسی در این رشته که رو به رخوت و از هم گسستگی هست بردارد

گروه کوهنوردی توانا ضمن تبریک به ایشان ، این انتخاب را به فال نیک گرفته و آرزوی موفقیت برای تمامی کوهنوردان دارد .

صبح امروز سه شنبه ۱۹ آذر ماه ۹۲، مجمع انتخاباتی فدراسیون با حضور اکثریت (42 عضو) اعضای آن برگزار شد و در نهایت «رضا زارعی» به عنوان رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ در این مجمع که به ریاست دکتر «سجادی» معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و با حضور «افشار زاده» دبیر کمیته ملی المپیک همراه بود، پس از توضیحات رئیس مجمع در خصوص فرآیند برگزاری انتخابات، به هر یک از نامزدها ۱۰ دقیقه فرصت داده شد تا برنامه‌های خود را معرفی کنند.

نامزدها به ترتیب حروف الفبا به ایراد سخن پرداختند و در جریان این بخش آقایان همایون بختیاری و حمید مساعدیان انصراف خود را اعلام کردند. پیش از آن نیز خانم منصوره گرجی و آقایان نیکخواه، بهادرانی و کوچکی نژاد انصراف خود را اعلام کرده بودند که در نهایت ۵ نفر در بخش نهائی انتخابات حضور داشتند.
بر این اساس رای گیری از اعضای مجمع برای انتخاب نامزد مورد نظرشان از میان آقایان رضا زارعی، مهدی داورپور، حسین رضایی، کاوه کاشفی و مهدی هنرمند صورت گرفت که به ترتیب زارعی ۱۹ رای، داورپور ۱۲ رای، کاشفی ۷ رای و رضایی یک رای را به خود اختصاص دادند.لذا با توجه به اینکه نفر منتخب می‌بایست نصف+یک رای از مجوع آرای حاضرین را به خود اختصاص دهد، فرآیند انتخابات بین دو فردی که بیشترین رای را آورده بودند، به دور دوم کشیده شد.

در دور دوم نیز «رضا زارعی» با کسب ۲۹ رأی و  «مهدی داورپور» ۱۰ رای را به خود اختصاص دادند، و در نهایت «رضا زارعی» برای چهار سال آینده به عنوان رئیس فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی انتخاب شد.بیوگرافی زیر از وبلاگ او به نام «کوه قاف» که از سال 86 در لینک وبلاگ ما هم قرار دارد برداشت شده است.
متولد : 15 تیر 1348
عضو گروه کوهنوردی آرش از سال 1373
 
صعودها:
صعود قله راکاپوشی 7788 متر –  1376
صعود اورست تا ارتفاع 7900 متر – 1377
صعود قله مون بلان 4807 متر – 1378
صعود قله چوآیو 8201 متر – 1379
صعود شیشاپانگما7027 متر تا کمپ سوم 7300 متر – 1379
صعود قله ماکالو8463 متر –  1380
صعود قله لوتسه 8516 متر – 1381
صعود قله خان تنگری 7010 متر- 1381
صعود قله اسپانتیک 7027 متر- 1382
صعود دیران پیک تا ارتفاع 5500 متری - 1383
صعود قله اسپانتیک 7027 متر - 1383
صعود قله اورست 8848 متر - 1384
صعود قله آرارات 5136 متر - 1385

مدارک کوهنوردی:
مربیگری درجه 3 سنگنوردی - 1377
مربیگری درجه 3 یخ و برف - 1377
مدرک صعودهای سرطنابی (فرانسه) – 1378
مدرک صعود مسیرهای دشوار (فرانسه) – 1378
مربیگری درجه 2 یخ و برف – 1379
مربیگری درجه 2 سنگ نوردی – 1380
مربیگری درجه1 سنگ نوردی – 1384
مربیگری درجه 1 یخ و برف – 1385
فعالیتهای تشکیلاتی:
عضو گروه کوهنوردان آرش از سال 1373 
عضو کارگروه کوهنوردی اتحادیه جهانی کوهنوردی 88 تا 91
عضو سازمان GHM (صعودهای بلند کشورفرانسه) از طریق انجمن کوهنوردان
دبیر کارگروه هیمالیانوردی فدراسیون - 79 تا 84 
مسئول کارگروه کوهنوردی فدراسیون - از سال  86 تا 90
مسئول کارگروه آموزش فدراسیون در سال 90
 

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۹ساعت 19:18 توسط رضا زهتاب| |


طی اخبار موثق از دفتر مجامع وزارت ورزش و جوانان، محمود شعاعی استعفای رسمی خود را از کاندیداتوری ریاست فدراسیون کوهنوردی به معاونت ورزش قهرمانی وزارت و ورزش و جوانان تسلیم کرد.

بر اساس گفته یکی از مسئولین امور مجامع ورزش قهرمانی، این استعفا به دفتر معاونت وزیر تقدیم شده و اعلام رسمی آن در ساعتها یا روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

شعاعی که بازنشسته نیروهای مسلح می باشد بنا به قانون ممنوعیت کار بازنشسته ها و دوشغله ها، نیاز به تاییدیه هیات دولت داشت تا بتواند در انتخابات ریاست فدراسیون شرکت کند، امری که در هفته های گذشته به شدت در تکاپوی آن بود و ظاهرا لابی های موثری نیز در این زمینه با برخی مسئولین وزارت ورزش ایجاد کرده بود. اما این مسئله موجب اعتراض وسیع افراد مختلف از جامعه کوهنوردی شد که به عملکرد فدراسیون کوهنوردی در سالهای اخیر اعتراض جدی داشتند. اعتراضی که در قالب مقاله ها، مصاحبه ها، وبلاگها و نامه های سرگشاده  به وزیر ورزش فعالانه ابراز شد و موجب گردید مسئولین وزارت ورزش در حمایت خود از شعاعی تجدید نظر کنند.

حال شعاعی از جمع 12 کاندیدای ریاست فدراسیون خارج شده است و این رقابت بین 11 نفر دیگر در روز سه شنبه  19 آذر به سرانجام خواهد رسید. 11 نفری که برخی از ایشان از مسئولین سالهای اخیر فدراسیون بوده اند و در کنار شعاعی در پیشبرد سیاستهای او نقش داشته اند.

منبع : کوه نیوز

پایان

نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۷ساعت 22:27 توسط رضا زهتاب| |


 بر اساس خبر منتشره در پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای این وزارت‌خانه ضمن اعلام زمان برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی در ۱۹ آذر، اسامی نامزدهای ثبت‌نام کننده را نیز عنوان کرد.

 
«نصرالله سجادی» در این باره اظهار داشت: مهدی هنرمند، کاوه کاشفی ، جابر کوچکی نژاد ارم ساداتی ، قدرت الله نیکخواه ، رضا زارعی تودشکی، رضا بهادرانی، منصوره گرجی، همایون بختیاری، حسین رضایی، حمید مساعدیان، مهدی داور پور و محمود شعاعی برای احراز ریاست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ثبت‌نام کرده‌اند.

1392-09-05    تاریخ خبر

نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۲/۰۹/۱۲ساعت 22:7 توسط رضا زهتاب| |


Design By : Night Skin